mfind.pl

Kara za brak ubezpieczenia OC pojazdu – jak wiesz, OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Jeśli o nim zapomnisz i trafisz np. na kontrolę drogową – nie unikniesz kary! Kara za brak OC jest naliczana w oparciu o stawkę minimalnego wynagrodzenia za pracę i zależy od tego, czy jesteś posiadaczem auta osobowego, ciężarowego, autobusu czy innego pojazdu. Znaczenie ma też to, jak długo nie miałeś OC. Jazda bez OC może się wiązać ze znacznie większymi problemami niż sama kara. Więcej o konsekwencjach jazdy bez OC dowiesz się w tym artykule.

Najwyższa możliwa kara dla właściciela osobówki w 2017 roku to aż  4000 zł (dwukrotność minimalnego wynagrodzenia)! W przypadku auta ciężarowego 6000 zł (trzykrotność tej stawki, uwaga właściciele cinqecento czy opla z kratką, właśnie ta kwota Was też dotyczy!).

To sumy za nieposiadanie ubezpieczenia dłużej niż dwa tygodnie. Połowę mniej kosztuje zwłoka z wykupieniem OC trwająca od 4 do 14 dni. Jeszcze niższe są kary, gdy nie miałeś OC do 3 dni. Szczegóły w tabelce poniżej:

Przerwa w OC

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, autobusy

Pozostałe

Do 3 dni

800

1200

130

Do 14 dni

2000

3000

340

Powyżej 14 dni

4000

6000

670

Dodatkowo policja ma prawo wręczyć Ci mandat w wysokości 50 zł za brak dokumentu potwierdzającego wykupienie OC, zapłacisz też za odholowanie auta i jego parkowanie. Jeśli polisę masz i tylko zapomniałeś portfela z dokumentami, policja sprawdzi to w bazie danych i dostaniesz tylko mandat (50 zł).

Jak widać, oszczędzanie na polisie OC, może być sporą i bezzwrotną inwestycją. Jeśli więc kupujesz używane auto, sprawdź, czy ma ważną polisę OC, żeby uniknąć gapowego. Możesz to zrobić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl, zakładka „Sprawdź OC dla pojazdu”). Informację dostaniesz za darmo, ale jest ona aktualna tylko na wybrany dzień zapytania. Lepiej więc potwierdź ważność polisy bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę poprzedniego właściciela. Natomiast przy zakupie nowego pojazdu – polisę OC musisz wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.

Uwaga – obowiązek ubezpieczenia dotyczy właścicieli wszystkich pojazdów podlegających rejestracji, niezależnie od tego, czy pojazd stoi w warsztacie, w garażu, nie ma kół, czy z innego powodu. Jeżeli jest zarejestrowany, musi być wykupione ubezpieczenie OC.

I jeszcze jedna ważna informacja – z roku na rok kary za brak OC płaci coraz więcej osób i wcale nie dlatego, że rośnie skuteczność drogówki. Otóż Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił tzw. wirtualnego policjanta, czyli narzędzie wykrywające przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu i stale monitorujące bazę polis OC.