
Immobilizer: co to jest, jak działa?
Immobilizer brzmi obco i nieco złowrogo. W teorii jest on sprzymierzeńcem każdego kierowcy, a jego zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa auta od kradzieży. Krótko mówiąc, immobilizer jest elektroniczną blokadą zapłonu silnika. W praktyce jednak potrafi on przysporzyć kierowcy niemałych kłopotów. Jak działa immobilizer i jak radzić sobie w przypadku jego awarii? Czytaj więcej »

Rentowność nieruchomości: jak obliczyć zwrot z inwestycji ROI i ROE?
W branży nieruchomości chodzą słuchy, że ostatnimi czasy Polacy zdecydowanie chętniej wynajmują mieszkanie niż kupują je na własność. Jeśli jednak decydują się na kupno mieszkania, zazwyczaj robią to z przeznaczeniem inwestycyjnym. Tylko czy inwestowanie w mieszkanie rzeczywiście się opłaca? Na jakim poziomie kształtuje się rentowność z najmu? Jak sprawdzić, czy planowana inwestycja okaże się rentowna? Czytaj więcej »

Najem okazjonalny: na czym polega i jakie są jego zalety?
Wynajmujesz mieszkanie i lokator nie płaci czynszu? Po zakończeniu umowy najmu nie chce opuścić lokalu? W świetle prawa nie możesz wyrzucić go na bruk, jeśli nie ma on innego miejsca, w którym mógłby zamieszkać. Eksmisja najemcy może okazać się zatem bardzo trudna. Receptą na taką sytuację jest najem okazjonalny. Czym jest najem okazjonalny i jakie korzyści za sobą niesie? Czytaj więcej »

Ubezpieczenie bezterminowe – co to jest i jak działa?
Na polskim rynku ubezpieczeniowym istnieje szereg polis ubezpieczeniowych, jednak zdecydowana większość z nich zawierana jest na określony czas. Wśród ubezpieczeń na życie są jednak też polisy i ubezpieczenia bezterminowe. Co to takiego? Czytaj więcej »

Underwriter – kto to taki?
Underwriter to osoba zajmująca się zawodowo szacowaniem ryzyka ubezpieczeniowego. Ta stosunkowo młoda profesja cieszy się coraz większą popularnością wśród osób poszukujących pracy. Jest odpowiedzialna, wymaga wszechstronnego wykształcenia i doświadczenie, ale równocześnie jest dobrze wynagradzana. Czytaj więcej »

Rezerwy techniczno – ubezpieczeniowe
Rezerwy techniczno – ubezpieczeniowe to pojęcie z obszaru zarządzania podmiotem ubezpieczającym. Rezerwy to nic innego jak kapitał , który ubezpieczyciel musi zabezpieczyć na poczet przyszłych zobowiązań ubezpieczeniowych, choć czas ich wystąpienia i dokładna wysokość nie są mu znane. Czytaj więcej »

Kto może skorzystać z ubezpieczenia od utraty zysków?
Sprawdzamy, kto może skorzystać z ubezpieczenia od utraty zysków, jaki jest cel tego ubezpieczenia i na jakie świadczenia może liczyć ubezpieczony. Czytaj więcej »

Asekurator
Asekurator, czyli inaczej zakład ubezpieczeń, towarzystwo ubezpieczeniowe czy ubezpieczyciel, to ten, kto podejmuje zobowiązanie ubezpieczeniowe wobec osoby ubezpieczającej się. Czytaj więcej »

Umowa dorozumiana
Znamy różne formy i rodzaje umów. Jedną z nich jest umowa dorozumiana. Nie każdy wie, że aby umowa miała moc prawną, nie zawsze musi zostać zawarta na piśmie. Umowa zawarta w sposób dorozumiany ma dokładnie taką samą ważność. A w jakich sytuacjach możemy się z nią spotkać? Czytaj więcej »

Trwały uszczerbek na zdrowiu
Trwały uszczerbek na zdrowiu to nieodwracalne i nie rokujące poprawy naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności. Warto wiedzieć, że w orzecznictwie funkcjonuje też pojęcie długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, które występuje wtedy, gdy sprawność organizmu została upośledzona na dłużej niż 6 miesięcy, ale w długiej perspektywie może ulec poprawie. Czytaj więcej »