Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Porównanie cen OC po pierwszym kwartale 2017 r. Podwyżki wyhamowały, ale płacimy dużo więcej niż rok temu

Porównanie cen OC po pierwszym kwartale 2017 r. Podwyżki wyhamowały, ale płacimy dużo więcej niż rok temu
mfind.pl

W styczniowym raporcie informowaliśmy, że w ciągu roku ceny ubezpieczenia OC wzrosły średnio o 55%. Zgodnie z naszymi przywidywaniami, na początku 2017 r. podwyżki wyhamowały i stawki ustabilizowały się na średnim poziomie nieco ponad 1000 zł. Sprawdź, ile teraz kosztuje najtańsze ubezpieczenie samochodu!

W 2017 roku OC droższe o 45%

Jak wynika z analizy ponad 60 tys. kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC mfind.pl, marzec 2017 był droższy średnio o 45% niż ten sam miesiąc w 2016 roku. Warto zauważyć, że w zeszłym roku już w okresie od stycznia do marca stawki wzrosły o 13%. W I kwartale 2017 r. wzrost ten był znacznie mniejszy – zaledwie 2-procentowy. Na dodatek w lutym ceny minimalnie spadły.

Ceny OC w I kwartale 2017 roku - analiza mfind

 

Wrocław z najdroższym OC w Polsce

Obecnie średnio najwięcej za ubezpieczenie OC płacą kierowcy we Wrocławiu (1439 zł), Szczecinie (1385 zł), Poznaniu (1316 zł) oraz Warszawie (1312 zł). Wyższe ceny w dużych miastach wynikają z większego ruchu i prawdopodobieństwa stłuczki. Należy pamiętać, że przy wyliczaniu ryzyka ubezpieczyciele kierują się własnymi statystykami – dlatego ceny w poszczególnych towarzystwach mogą się znacząco różnić.

Czytaj też: Za które marki samochodów zapłacisz najwyższe OC? Sprawdzamy!

Zdecydowanie najtańsze są mniejsze miasta wojewódzkie – Kielce (średnio 1001 zł za OC), Rzeszów i Opole (po 957 zł).

Średnie ceny OC w polskich miastach - analiza mfind

 

Ogromne podwyżki dla kierowców w Warszawie

Co ciekawe, podwyżki dotknęły polskie miasta wojewódzkie w różnym stopniu. Zdecydowanie największe powody do narzekań mają kierowcy w Warszawie – średnio ceny skoczyły tutaj aż o 79%! Niewiele lepiej jest w Opolu (66%) oraz Szczecinie (63%). Najniższe podwyżki odnotowaliśmy w Łodzi (30%), gdzie w marcu zeszłego roku OC było najdroższe. Z tego powodu wzrost w tym mieście nie musiał być tak gwałtowny jak w pozostałych częściach Polski.

Wzrost cen OC w polskich miastach - analiza mfind

 

Dlaczego ceny OC rosną (i będą rosły)?

Dlaczego ceny OC w ciągu 2016 roku tak drastycznie wzrosły? Przede wszystkim ubezpieczyciele zakończyli trwającą od lat tzw. wojnę cenową, która przyniosła towarzystwom ogromne straty w segmencie OC. Należy również wymienić utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę wypadków, rosnące kwoty wypłacanych odszkodowań i wyrównywanie stawek do poziomu zachodniej Europy.

Przyczyny wzrostu cen OC w Polsce

 

Na dodatek, pomimo rosnących cen, ubezpieczyciele wciąż notują straty – w 2016 r. w segmencie OC był to aż 1 mld zł. Z czego to wynika?

Czytaj też: 4 scenariusze walki ze wzrostem cen OC. Oceniamy, czy są realne

– Oprócz samych odszkodowań, firmy ubezpieczeniowe wydają pieniądze przede wszystkim na obsługę szkód – wyjaśnia Łukasz Leus, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. – Chodzi m.in. o opłacanie rzeczoznawców, likwidatorów, prawników, wydatki administracyjne, a także koszty wynajmu samochodów zastępczych, z których coraz chętniej korzystają poszkodowani. Pamiętajmy również o wynagrodzeniach dla wszystkich pracowników obsługujących klienta – zarówno przy sprzedaży jak i likwidacji szkód. Trudno powiedzieć, o ile muszą jeszcze wzrosnąć ceny OC, byśmy w pełni cieszyli się usługami na naprawdę wysokim poziomie. Mamy nadzieję, że w ciągu 2017 r. podwyżki nie przekroczą 30 procent. Na szczęście z naszej analizy wynika, że w I kwartale ceny wzrosły zaledwie o 2%. Prawdopodobnie ubezpieczyciele tym razem nie popełnią tego samego błędu i podnoszenie stawek rozłożą w czasie – dodaje Leus.

 

Obecnie jedynym sposobem na znalezienie najtańszego OC jest skorzystanie z dobrego kalkulatora OC/AC, porównanie cen i zakup polisy online albo przez telefon. Jak wynika ze styczniowego raportu mfind, pechowy kierowca, który nie porówna cen, może przepłacić ponad 1000 zł!

Czytaj też: Co czeka rynek ubezpieczeń w 2017 roku? Prognozy ekspertów

 

Podsumowanie

 1. Od marca 2016 r. do marca 2017 r. ceny OC wzrosły średnio o 45%
 2. Początek 2017 r. przyniósł podwyżki na poziomie zaledwie 2%
 3. We Wrocławiu kierowcy płacą za polisy najwięcej
 4. W ciągu roku w Warszawie ceny wzrosły aż o 79%
 5. Czekają nas kolejne podwyżki, ale znacznie mniejsze niż w 2016 roku

Autor artykułu:

Od lat zanurzony w oceanie dziennikarstwa internetowego. Wcześniej związany z jednym z największych wydawców w kraju - Polska Press Grupa. Współtwórca serwisu Akademia mfind. W mfind content manager - doradza redaktorowi naczelnemu, pisze, zajmuje się SEO oraz współpracą z mediami.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz