Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Porównanie cen OC po pierwszym kwartale 2017 r. Podwyżki wyhamowały, ale płacimy dużo więcej niż rok temu

mfind.pl

W styczniowym raporcie informowaliśmy, że w ciągu roku ceny ubezpieczenia OC wzrosły średnio o 55%. Zgodnie z naszymi przywidywaniami, na początku 2017 r. podwyżki wyhamowały i stawki ustabilizowały się na średnim poziomie nieco ponad 1000 zł.

W 2017 roku OC droższe o 45%

Jak wynika z analizy ponad 60 tys. kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC mfind.pl, marzec 2017 był droższy średnio o 45% niż ten sam miesiąc w 2016 roku. Warto zauważyć, że w zeszłym roku już w okresie od stycznia do marca stawki wzrosły o 13%. W I kwartale 2017 r. wzrost ten był znacznie mniejszy – zaledwie 2-procentowy. Na dodatek w lutym ceny minimalnie spadły.

Ceny OC w I kwartale 2017 roku - analiza mfind

 

Wrocław z najdroższym OC w Polsce

Obecnie średnio najwięcej za ubezpieczenie OC płacą kierowcy we Wrocławiu (1439 zł), Szczecinie (1385 zł), Poznaniu (1316 zł) oraz Warszawie (1312 zł). Wyższe ceny w dużych miastach wynikają z większego ruchu i prawdopodobieństwa stłuczki. Należy pamiętać, że przy wyliczaniu ryzyka ubezpieczyciele kierują się własnymi statystykami – dlatego ceny w poszczególnych towarzystwach mogą się znacząco różnić.

Czytaj też: Za które marki samochodów zapłacisz najwyższe OC? Sprawdzamy!

Zdecydowanie najtańsze są mniejsze miasta wojewódzkie – Kielce (średnio 1001 zł za OC), Rzeszów i Opole (po 957 zł).

Średnie ceny OC w polskich miastach - analiza mfind

 

Ogromne podwyżki dla kierowców w Warszawie

Co ciekawe, podwyżki dotknęły polskie miasta wojewódzkie w różnym stopniu. Zdecydowanie największe powody do narzekań mają kierowcy w Warszawie – średnio ceny skoczyły tutaj aż o 79%! Niewiele lepiej jest w Opolu (66%) oraz Szczecinie (63%). Najniższe podwyżki odnotowaliśmy w Łodzi (30%), gdzie w marcu zeszłego roku OC było najdroższe. Z tego powodu wzrost w tym mieście nie musiał być tak gwałtowny jak w pozostałych częściach Polski.

Wzrost cen OC w polskich miastach - analiza mfind

 

Dlaczego ceny OC rosną (i będą rosły)?

Dlaczego ceny OC w ciągu 2016 roku tak drastycznie wzrosły? Przede wszystkim ubezpieczyciele zakończyli trwającą od lat tzw. wojnę cenową, która przyniosła towarzystwom ogromne straty w segmencie OC. Należy również wymienić utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę wypadków, rosnące kwoty wypłacanych odszkodowań i wyrównywanie stawek do poziomu zachodniej Europy.

Przyczyny wzrostu cen OC w Polsce

 

Na dodatek, pomimo rosnących cen, ubezpieczyciele wciąż notują straty – w 2016 r. w segmencie OC był to aż 1 mld zł. Z czego to wynika?

Czytaj też: 4 scenariusze walki ze wzrostem cen OC. Oceniamy, czy są realne

– Oprócz samych odszkodowań, firmy ubezpieczeniowe wydają pieniądze przede wszystkim na obsługę szkód – wyjaśnia Łukasz Leus, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. – Chodzi m.in. o opłacanie rzeczoznawców, likwidatorów, prawników, wydatki administracyjne, a także koszty wynajmu samochodów zastępczych, z których coraz chętniej korzystają poszkodowani. Pamiętajmy również o wynagrodzeniach dla wszystkich pracowników obsługujących klienta – zarówno przy sprzedaży jak i likwidacji szkód. Trudno powiedzieć, o ile muszą jeszcze wzrosnąć ceny OC, byśmy w pełni cieszyli się usługami na naprawdę wysokim poziomie. Mamy nadzieję, że w ciągu 2017 r. podwyżki nie przekroczą 30 procent. Na szczęście z naszej analizy wynika, że w I kwartale ceny wzrosły zaledwie o 2%. Prawdopodobnie ubezpieczyciele tym razem nie popełnią tego samego błędu i podnoszenie stawek rozłożą w czasie – dodaje Leus.

 

Obecnie jedynym sposobem na znalezienie najtańszego OC jest skorzystanie z dobrego kalkulatora OC/AC, porównanie cen i zakup polisy online albo przez telefon. Jak wynika ze styczniowego raportu mfind, pechowy kierowca, który nie porówna cen, może przepłacić ponad 1000 zł!

Czytaj też: Co czeka rynek ubezpieczeń w 2017 roku? Prognozy ekspertów

 

Podsumowanie

 1. Od marca 2016 r. do marca 2017 r. ceny OC wzrosły średnio o 45%
 2. Początek 2017 r. przyniósł podwyżki na poziomie zaledwie 2%
 3. We Wrocławiu kierowcy płacą za polisy najwięcej
 4. W ciągu roku w Warszawie ceny wzrosły aż o 79%
 5. Czekają nas kolejne podwyżki, ale znacznie mniejsze niż w 2016 roku

Od lat zanurzony w oceanie dziennikarstwa internetowego. Wcześniej związany z jednym z największych wydawców w kraju - Polska Press Grupa. Współtwórca serwisu Akademia mfind. W mfind content manager - doradza redaktorowi naczelnemu, pisze, zajmuje się SEO oraz współpracą z mediami.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz