Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Najtańsze OC w 2018 r. Porównanie cen ubezpieczeń w Polsce! RAPORT

Najtańsze OC w 2018 r. Porównanie cen ubezpieczeń w Polsce! RAPORT
mfind.pl

Historyczne wzrosty cen OC w latach 2015-2016 przyniosły kierowcom ponad 50% podwyżki. W wielu miejscach cena za OC wzrosła prawie dwukrotnie – a użytkownicy czterech kółek bili na alarm, zwłaszcza że eksperci byli zgodni: to nie koniec podwyżek. Na szczęście te przewidywania nie do końca się sprawdziły i analiza cen OC według stanu na początek stycznia 2018 pokazuje, że kierowcy mogą odrobinę odetchnąć – zwłaszcza jeśli porównują ceny, mają dobrą historię ubezpieczeniową i przyzwyczaili się do okresowej zmiany ubezpieczyciela.

Podwyżki cen OC wyhamowały?

Po wzrostach z 2016 roku, średnia cena OC w Polsce przekroczyła 1000 zł, a wielu kierowców, głównie tych bez zniżek lub z bardziej ryzykownej grupy wiekowej (poniżej 30. roku życia) płaciło nawet 1400-2000 zł rocznie.

Przeanalizowaliśmy prawie 10 tys. kalkulacji wykonanych dla klientów Mfind na początku roku roku 2017 i 2018 i na podstawie uzyskanych wyników możemy stwierdzić, że wzrost cen został znacznie zahamowany, a w wielu miejscach ceny OC nawet spadły.

Średnia cena OC w Polsce na start 2017 wynosiła 1027 zł, w analogicznym okresie 2018 roku – 1032 zł, a więc wzrosła o zaledwie 0,4 %. Po rekordowych wzrostach na poziomie 55 % z zeszłego roku, jest to bardzo dobra wiadomość!

Średnie ceny OC w 2018 w polskich miastach – gdzie najdrożej, gdzie najtaniej?

Podobnie jak w latach ubiegłych, średnie ceny w poszczególnych miastach Polski różnią się znacznie i niejednokrotnie mocno odbiegają od średniej. Znacznie powyżej kwoty 1032zł plasuje się Wrocław, który jest najdroższym miastem w Polsce jeśli chodzi o ceny OC – kierowcy płacili tutaj średnio aż 1509 zł. Trochę lepiej jest w Gdańsku – 1313 zł, w Łodzi – 1244 zł, Toruniu – 1284 zł i w Warszawie -1202 zł.

Znacznie poniżej średniej zapłacą kierowcy z Rzeszowa – 810 zł, Białegostoku – 887 zł i Zielonej Góry – 964 zł. Jednak poniżej bariery 1000 zł jest jeszcze tylko Lublin – 973 zł.

Najtańsze OC 2018 – gdzie zapłacimy najmniej

W latach 2015-2016 OC na poziomie 300 zł było jeszcze standardem, dziś naprawdę trudno znaleźć taką ofertę, ale okazuje się, że nie jest to niemożliwe.

Dla kierowców z wysokimi zniżkami, z najmniej szkodowych grup, minimalna cena OC to 372 zł – taką ofertę uzyskał kierowca z Opola. Statystycznie rzecz biorąc jest to jednak wyjątek i przeważnie kierowcy płacą minimalnie między 400 a 500 zł.

Analogicznie do cen średnich, najdrożej jest we Wrocławiu – 552 zł. Z podobnym wydatkiem muszą się liczyć kierowcy z Gdańska, Olsztyna, Gorzowa czy Szczecina.

Zaskoczeniem mogą być ceny w Warszawie – tu polisa jest znacznie tańsza niż we Wrocławiu i minimalnie jej koszt wyniesie 406 zł.

Najtańsze OC w 2018 roku – gdzie ceny wzrosły, a gdzie spadły?

Średnia cena zmieniła się nieznacznie, a to oznacza, że w niektórych ośrodkach ceny spadły, a w niektórych wzrosły. Największą różnicę można zaobserwować w Kielcach, gdzie średnia cena spadła znacząco – aż o 27%, oraz w Białymstoku i Bydgoszczy – analogicznie 14 i 13% mniej. Na dobrą ofertę mogą także liczyć kierowcy z Poznania, Rzeszowa i Zielonej Góry.

Gorsze wiadomości mamy tylko dla mieszkańców 4 miast: odczuwalnie drożej może być w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Olsztynie i Opolu.

W pozostałych ośrodkach miejskich, jeśli nie pogorszyła się twoja historia ubezpieczeniowa, z powodzeniem możesz zapłacić tyle samo co rok temu, a nawet odrobinę mniej.

Dynamika cen w 2018 – jak będą się zmieniać ceny OC w 2018?

Zatrzymanie wzrostu cen na progu 2018 roku to dobra wiadomość dla kierowców – mówi Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki Mfind – ale nie należy tracić czujności. Na wysokość cen ma wpływ wiele czynników: bezpieczeństwo ruchu drogowego, ilość wypadków, kwoty wypłaconych odszkodowań, a także kondycja finansowa towarzystw ubezpieczeniowych.

Co prawda z danych policji wynika, że ilość wypadków spada – w 2017 roku było to o około 3% mniej, spadła także dość znacznie ilość zabitych w kolizjach drogowych – 8% mniej niż w 2016 roku, ale liczba pojazdów rośnie szybciej niż świadomość zagrożeń i umiejętności użytkowników dróg.

Dobrze wyglądają też dane ekonomiczne. Wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń ogółem w trzech kwartałach 2017 r. były lepsze niż przed rokiem – informował w grudniu 2017 Główny Urząd Statystyczny. Łączny wynik finansowy netto zakładów ubezpieczeń wyniósł 4 843,2 mln zł i był wyższy o 63,0 proc. niż w trzech kwartałach 2016 r. Wpłynęły na to, dodał GUS, korzystniejsze wyniki uzyskane przez zakłady ubezpieczeń majątkowych oraz zakładów ubezpieczeń na życie.

Wszystkie te czynniki każą patrzeć w przyszłość z optymizmem – dodaje Bartosz Salwiński – ale nie powinny usypiać czujności konsumentów. Różnice między kwotą składek za OC w różnych towarzystwach mogą sięgać kilkudziesięciu procent, a nieuważny konsument, który decyduje się na pierwszą przedstawioną przez agenta ofertę, może przepłacić lekką ręką nawet kilkaset złotych rocznie.

Jak kupić najtańsze OC w 2018 roku?

Przede wszystkim porównuj oferty! Przypominamy, że zakres OC jest określony ustawowo, a to oznacza, że kupując to ubezpieczenie, w każdym TU dostajesz dokładnie taki sam zakres ochrony. Nie warto więc przepłacać.

Jeśli posiadasz maksymalne zniżki i jesteś w grupie wiekowej 35- 60 lat – dla towarzystwa ubezpieczeniowego jesteś najatrakcyjniejszym klientem. Nie oznacza to jednak, że wszędzie zapłacisz tyle samo.

Dla zilustrowania tej zależności przeprowadziliśmy kalkulację dla kierowcy VW Golfa 1.9 z 2009 r. w wieku 36 lat, z nienaganną historią ubezpieczeniową, mieszkającego w Szczecinie. Najatrakcyjniejszą ofertę zaproponował w tym wypadku LINK 4 – 712 zł. W Generali ten sam kierowca zapłaciłby 912 zł, a w Allianz – nawet 966 zł. Oznacza to, że jeśli nie porównujemy ofert, różnica w cenie może być naprawdę znacząca.

Jeszcze większe różnice dotyczą kierowców, u których w czasie trwania ubezpieczenia zaistniała szkoda – potwierdza Bartłomiej Roszkowski z Mfind. Im towarzystwo z pewnością podniesie składkę – bywa, że drastycznie.

W tym wypadku również można sobie poradzić: rozwiązaniem będzie poszukanie innej oferty i zmiana ubezpieczyciela. Takie działania mogą z powodzeniem zniwelować wzrost cen, a składka jeśli wzrośnie, to nieznacznie.

Najtańsze OC w 2018 – w jakim towarzystwie?

Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Różnica cen dla poszczególnych grup kierowców, a nawet typów samochodów wynika często z polityki towarzystw ubezpieczeniowych. Niektóre towarzystwa niechętnie ubezpieczają kierowców z zachodnich regionów Polski, a inne preferują mieszkańców małych miast i to dla nich są skłonne przygotować najkorzystniejsze oferty.

Najlepsze oferty dla profilowanego przez nas wyżej kierowcy VW Golfa we Wrocławiu przygotowała AXA ( 899 zł) , ale już w Opolu ten sam kierowca najtaniej zapłaci w LINK 4 (588 zł). Nie jest to jednak żadną regułą, ponieważ np. w Olsztynie i Link 4 i AXĘ bije na głowę Benefia, która proponuje składkę na poziomie 430 zł – o ponad 150 zł mniej niż pozostałe towarzystwa.

Wniosek jest więc tylko jeden: ceny należy na bieżąco sprawdzać, ponieważ mogą się zmieniać, a przywiązanie do jednego towarzystwa nie daje niestety gwarancji uzyskania atrakcyjnej oferty.

Kary za brak OC w 2018

Mimo, że OC to spory wydatek, to nie warto ryzykować jazdy bez ważnego ubezpieczenia. Kary za brak polisy OC jak co roku poszły w górę – za kilka dni zwłoki zapłacimy tyle, ile za roczną składkę, a w najgorszym razie kara może wynieść nawet 4200 dla samochodu osobowego i 6300 zł dla ciężarowego.

Nie kara od UFG jest tu jednak najgorszym zagrożeniem, a konsekwencje spowodowania ewentualnego wypadku. Tu koszty mogą być astronomiczne. Jeśli spowodujesz kolizję, z własnej kieszeni pokryjesz tak szkody majątkowe (naprawa pojazdów), jak i szkody osobowe – np. renta dla poszkodowanych. Te koszty idą w tysiące złotych, niejednokrotnie dochodząc do kilkuset tysięcy.

Zaniedbanie w tej materii może się skończyć długami na całe życie, więc z pewnością nie jest to rekomendowany sposób na oszczędzanie na OC.

5 trików na tanie OC w 2018

 1. Porównuj ceny, nie zadowalaj się jedną ofertą, nie licz, że ubezpieczyciel, u którego masz polisę, zaproponuje najkorzystniejszą ofertę.
 2. Płać w jednej racie, najlepiej on line- za rozłożenie OC na dwie raty zapłacisz zwykle od 10 do 20% więcej.
 3. Nie czekaj na ostatnią chwilę – najkorzystniejszą cenę za OC uzyskasz około 2 tygodnie przed końcem polisy. Polisa kupowana na „last minute” będzie droższa.
 4. Wybieraj ekonomiczne auta z niewielką lub średnią pojemnością silnika – cena za OC będzie niższa.
 5. Skorzystaj z rad Motodoradcy – znajdziesz je tutaj.
mfind.pl

Podsumowanie

 1. Średnie ceny OC w 2018 roku względem roku poprzedniego zmieniły się o około 0,4 %.
 2. Najdrożej za OC zapłacimy we Wrocławiu, Gdańsku, Toruniu, Łodzi i Warszawie.
 3. Najtańsze miasta to Rzeszów, Białystok, Zielona Góra i Lublin.
 4. Ciągle można kupić OC w zakresie cen 300-400 zł, ale najwięcej ofert minimalnych oscyluje granicach 400-500 zł.
 5. Dynamiczne zmiany cen zostały zahamowane, ale nie można rezygnować z czujności.
 6. Wzrastają kary za brak OC - zapominalski kierowca zapłaci od kilkuset złotych do 6300.
 7. Najlepszym trikiem na tanie OC pozostaje porównywanie cen - możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Autor artykułu:

Redaktor naczelna, content manager i specjalista ds. marketingu sieciowego z 10- letnim doświadczeniem w branży internetowej. Tworzy treści na strony internetowe, prowadzi bloga, pisze do prasy i doradza w zakresie social media.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Najtańsze OC w 2018 r. Porównanie cen ubezpieczeń w Polsce! RAPORT"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
trackback

[…] za ubezpieczenie OC. Wyrazy współczucia dla mieszkańców Wrocławia. Z naszego raportu https://www.mfind.pl/akademia/raporty-i-analizy/najtansze-oc-w-2018-roku-porownanie-cen/ wynika, że to najdroższe miasto w Polsce jeśli chodzi o ceny ubezpieczenia OC. Gdyby nasz […]

wpDiscuz