Ponad 100 ofiar grypy w sezonie 2015/2016. Polacy nie chcą się szczepić

Aktualizacja:
Sick Woman. Flu. Woman Caught Cold. Sneezing into Tissue

Złota polska jesień nie służy zdrowiu Polaków. W sezonie grypowym 2015/2016 odnotowano rekordową liczbę zachorowań. Szczepimy się niechętnie i coraz częściej lądujemy w szpitalu z powodu powikłań spowodowanych grypą. Szczepionki przeciw grypie naprawdę nie dla nas?

Strach przed igłą? Polacy stronią od szczepionek przeciw grypie

W 2015 roku liczba Polaków, którzy zaszczepili się przeciwko grypie, była najniższa w stosunku do wyników z ostatnich 9 lat. Do sezonu chorobowego postanowiło się przygotować w ten sposób 824,5 tysiąca Polaków. Najchętniej szczepią się osoby, które ukończyły 65. rok życia – prawie 416 tysięcy. Dzieci do 14. roku życia, równie podatnych na zarażenie, trafiło do gabinetów niewiele – 42,3 tys. Dlaczego jesteśmy tak nieprzekonani? Przecież dane świadczą o tym, że popełniamy spory błąd w bagatelizowaniu profilaktyki grypowej.

3 miliony Polaków u lekarza

Niski odsetek osób, które postanowiły zaszczepić się przeciw grypie (3,4%), zaowocował rekordową liczbą zachorowań. Sezon rozpoczął się w 2015 roku z przytupem – we wrześniu do lekarza zgłosiło się ponad 204 tys. chorych lub z podejrzeniem zachorowania na grypę (w tym 111,8 tys. dzieci do 14. roku życia). Apogeum przypadło na luty 2016, kiedy niemoc dopadła ponad 764 tys. Polaków (w tym 352,5 tys. dzieci do 14. roku życia). Ogółem w sezonie chorobowym wrzesień 2015 – marzec 2016 objawy grypy wystąpiły u ponad 3 milionów Polaków (w tym u 1,5 miliona dzieci). Może w tym roku warto pomyśleć o szczepieniu, zanim grypa na dobre zagości w polskich domach?

12 tysięcy Polaków w szpitalu

Grypa trzyma zazwyczaj 7-10 dni, ale pozornie niegroźna infekcja może przerodzić się w poważniejszą chorobę, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio leczona. Z powodu powikłań związanych z grypą w sezonie 2015/2016 do szpitala trafiło około 12 tys. przypadków. Najwięcej Polaków zostało skierowanych na hospitalizację w lutym 2016 – 4100 osób. Dla porównania, na początku sezonu, we wrześniu 2015, leczenia szpitalnego wymagało 565 chorych.

Ponad 100 zgonów z powodu grypy 

Z powodu grypy zmarło w sezonie 2015/2016 110 osób. Grypa zebrała śmiertelne żniwo w  styczniu, lutym i marcu, czyli w miesiącach, w których odnotowano najwięcej zachorowań i podejrzeń zachorowań. Grypa zabiła głównie osoby między 15. a 64. rokiem życia (64) i starsze niż 65 lat (43), ale wśród jej ofiar znalazło się również troje dzieci.

Dane: Meldunki epidemiologiczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny.

 

Podsumowanie

  1. W ubiegłym roku na grypę zaszczepiło się tylko ponad 800 tysięcy Polaków.
  2. Najchętniej szczepią się osoby, które ukończyły 65 rok życia – prawie 416 tysięcy.
  3. Dzieci do 14 roku życia, równie podatnych na zarażenie, trafiło do gabinetów niewiele – 42,3 tys.
  4. W szczycie sezonu grypowego do szpitali z powodu powikłań trafiło ponad 4100 osób.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej