Japońskie zapalenie mózgu u znacznej części ludzi może przebiegać nawet bezobjawowo. Spora część przechodzi je razem z objawami grypy, jest obolała i ma wysoką temperaturę. Wtedy zazwyczaj mija ona samoistnie po około 10 dniach. W niektórych przypadkach potrafi jednak  doprowadzić do śmierci, dlatego tak ważne jest odpowiednie szczepienie przed podróżą.

Japońskie zapalenie mózgu – objawy

W drastycznych przypadkach zakażony odczuwa nagłe bóle głowy, dezorientację, porażenie kończyn, drgawki i ma trudności z koncentracją. Choroba ta może doprowadzić do śpiączki. Jeśli pacjent doznał zapalenia mózgu, to ryzyko zgonu wynosi aż 25-30 proc., co prawda taki efekt pojawia się mniej więcej u 1 proc. osób, które przechodzą tę chorobę, ale należy być bardzo uważnym.

Japońskie zapalenie mózgu – szczepionka

Szczepionka przed wyjazdem w rejony zachodniej Azji jest więc bardzo wskazana. Polega ona na podaniu do organizmu nieżywych wirusów (tak zwana szczepionka inaktywowana). Wskazane są dwie, lub w niektórych przypadkach nawet trzy szczepionki. Powinny być one podane w odstępie 28 dni, a druga jest niezbędna dla uzyskania ochrony. Proces powinien się zakończyć co najmniej tydzień przed datą wyjazdu. Jeśli wyjazd jest nagły, druga dawka może być podana w odstępie 7 dni, ale tutaj drugi zabieg również nie może nastąpić później niż tydzień przed wyjazdem.

Japońskie zapalenie mózgu –  nie tylko JAPONIA!

Szczególnie narażone na tę chorobę są nie tylko ci, którzy wyjeżdżają do Japonii. Schorzenie występuje między innymi na Filipinach, w Korei Północnej, Korei Południowej, Mongolii, Nepalu, Rosji, Singapurze, Tajwanie, Tajlandii czy Wietnamie. Ryzyko, co prawda, nie jest wysokie, ale są miejsca, w których uważać należy szczególnie. Wypady poza miasto, które wiążą się z długimi wycieczkami pieszymi, czy spaniem w namiotach to dodatkowe czynniki ryzyka. Wiążą się one w końcu z narażeniem na ukąszenia komarów, które przenoszą ten właśnie wirus. Jeśli możemy więc unikać w tamtych rejonach powyższych czynników, to dla własnego zdrowia lepiej się nie narażać na niebezpieczeństwo.

Przeciwwskazania i diagnostyka

Ważne jednak, by pamiętać, że są też przeciwwskazania związane ze szczepionką. Nie należy jej podawać niemowlętom poniżej drugiego miesiąca życia, ani osobom, u których wystąpiła reakcja alergiczna. Nie powinni jej przyjmować także pacjenci z ciężkimi infekcjami i gorączką. Ponadto nie przebadano szczegółowo w jaki sposób działa ona na kobiety w ciąży oraz karmiące, dlatego też w takich przypadkach lepiej powstrzymać się przed jej pobraniem. Chyba, że ryzyko zachorowania jest wyjątkowo duże.

Jeśli mimo wszystko po powrocie z takiej podróży mamy u siebie podejrzenie tej choroby, bo na przykład nie skorzystaliśmy z takiej szczepionki, niezwłocznie należy się udać do lekarza. Powinniśmy poinformować o takiej podróży i podejmowanych tam aktywnościach, gdyż Japońskie zapalenie mózgu, to nie jedyna choroba występująca u podróżników, także w tamtych rejonach. Precyzyjne badania są niezwykle istotne, zwłaszcza że objawy często nie są wyjątkowe i charakterystyczne konkretnie dla tej choroby.