Tańsze OC za bezpieczną jazdę? To rozwiązanie, w którym cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od Twojego stylu jazdy. To wszystko możliwe jest dzięki telematyce. Właśnie takie rozwiązanie proponuje YU!, czyli oferta ubezpieczeniowa powstała przy współpracy ubezpieczyciela ERGO Hestia i aplikacji Yanosik służącej do nawigowania i wzajemnego informowania się kierowców o zagrożeniach na drodze. Jak działa YU!?

YU! Ubezpieczenie – jak to działa?

Ubezpieczenie w formule „pay as you drive” działa na zasadzie stałego kontrolowania stylu jazdy kierowcy. Oferta skierowana jest do osób korzystających z aplikacji Yanosik, które jeżdżą bezpiecznie i wyraziły zgodę na przetwarzanie danych, na podstawie których wyliczona będzie mogła zostać składka ubezpieczenia. Warunkiem uczestnictwa jest więc jazda z włączoną aplikacją Yanosik. Jak długo musimy być „kontrolowani”? Według dostawców oferty, w ciągu 2 miesięcy należy przejechać minimum 10 dni z włączoną aplikacją. Dopiero na podstawie tych danych, dzięki swojemu stylowi jazdy, możemy zacząć budować profil bezpiecznego kierowcy. Na tej podstawie aplikacja sama typuje „bezpiecznych” kierowców, którzy zasłużą na tańsze OC.

Działanie tego typu aplikacji budzi jednak wśród kierowców pewne wątpliwości. Z jednej strony szacuje się, że większe szanse na ubezpieczenie komunikacyjne w promocyjnej cenie będą mieli ci, którzy nie jeżdżą dużo, ponieważ przemęczenie za kółkiem jest podstawowym czynnikiem mającym wpływ na nasze zachowanie. Z drugiej strony jest natomiast ryzyko, że ci, którzy pokonują zbyt mało kilometrów, nie będą brani w ogóle pod uwagę, między innymi z powodu podejrzenia, że nie zawsze jeżdżą z włączoną aplikacją, a konkretniej – wyłączają ją, gdy chcą nieco zaszaleć na drodze. Największym znakiem zapytania jest jednak zniżka, jakiej mogą oczekiwać „dobrzy” kierowcy. Pojawiają się pytania, czy cena ubezpieczenia OC z uwzględnioną zniżką za bezpieczną jazdę nie będzie i tak wyższa od polisy wykupionej u innego ubezpieczyciela?

Kryteria oceny: na co zwraca się uwagę?

Styl jazdy mierzony jest w dziesięciostopniowej skali, gdzie najwyższą notą jest 10. Wątpliwości kierowców może rodzić natomiast samo pojęcie „stylu jazdy”? Czym jest on dla ubezpieczyciela i co konkretnie weźmie on pod uwagę przy ocenie naszej jazdy?

W wielkim skrócie – pod uwagę brane będzie przede wszystkim nieprzekraczanie dozwolonej prędkości, dynamika jazdy, sposób zachowania się w niebezpiecznych punktach oraz przestrzeganie przepisów drogowych. Nieco obszerniej parametry, które są brane pod uwagę, opisuje na swojej stronie YU! – Pay As You Drive. W kryteriach dotyczących oceny stylu jazdy znajdziemy takie wyznaczniki jak:

  • Obszar zabudowany – sprawdzenie jaką część trasy kierowca pokonuje w terenie zabudowanym i czy nie przekracza dopuszczalnej prędkości,
  • Obszar niezabudowany – sprawdzenie jaką część trasy kierowca pokonuje w terenie niezabudowanym i czy pomimo większej dopuszczalnej prędkości dostosowuje jazdę do warunków na drodze,
  • Eko – analizowana jest ekonomiczna i płynna jazda,
  • Jazda w nocy – sprawdzenie jaką część trasy kierowca pokonuje w godzinach nocnych i czy dostosowuje styl jazdy do warunków panujących na drodze,
  • Jazda w dzień – sprawdzenie jaką część trasy kierowcy pokonuje w ciągu dnia i czy mimo lepszych warunków na drodze nie traci czujności.

Jeśli pozytywnie wypadniemy w ocenie ubezpieczyciela – możemy liczyć na tańsze OC. O ile tańsze? To pozostaje zagadką.

Zniżki za bezszkodową jazdę a cena OC

Polscy kierowcy przyzwyczajeni są jednak do innego rozwiązania. Zwykle cena OC uzależniona jest od historii szkodowości. Jeśli na swoim koncie mamy wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę, możemy także liczyć na tańsze OC. Pod uwagę brane są też takie elementy jak wiek, płeć, doświadczenie za kierownicą czy chociażby miejsce zamieszkania. W przypadku YU! wygląda to nieco inaczej. Choć dane dotyczące lat bezszkodowych są zbierane i będą wykorzystywane do wyliczania zniżek, w ofercie najważniejszy jest bezpieczny styl jazdy, który z założenia ma dawać większe profity, niż te płynące ze zniżek.

Ubezpieczenie YU! – oferta dla kierowców z Yanosikiem

YU! przygotował dla kierowców kompleksową ofertę obejmującą ubezpieczenia komunikacyjne. Oprócz kuszącej oferty tańszego OC w zamian na bezpieczną jazdę, oferuje także ubezpieczenie AC, Assistance w dwóch pakietach do wyboru – standard oraz rozszerzony, oraz NNW.