Wypowiedzenie OC w PZU – kiedy możesz to zrobić?

Wypowiedzenie umowy OC PZU możesz złożyć przede wszystkim w dwóch sytuacjach – gdy kończy Ci się aktualna umowa OC lub kupiłeś używany samochód z ważnym ubezpieczeniem.

W pierwszym przypadku, aby przerwać ciąg ubezpieczenia, musisz złożyć pisemne wypowiedzenie umowy OC w placówce PZU lub wysłać je tam listownie przynajmniej na jeden dzień przed wygaśnięciem polisy. Jeżeli tego nie zrobisz, OC przedłuży się automatycznie o kolejny rok.

Z polisy, która przeszła na Ciebie razem z zakupem samochodu, możesz zrezygnować w dowolnym, dogodnym dla siebie momencie. Wystarczy złożenie pisemnego oświadczenia o odstąpieniu u ubezpieczyciela.

Pamiętaj, że jeżeli zachowasz ubezpieczenie, musisz je przedłużyć po wygaśnięciu umowy, ponieważ w tym przypadku nie zostanie automatycznie wznowione.

Inne przypadki, w których możesz złożyć wypowiedzenie umowy OC PZU

Nawet gdy PZU automatycznie przedłużyło Twoją umowę, możesz ją spokojnie wypowiedzieć. Umożliwiają to przepisy, które weszły w życie 11 lutego 2012 r. W tym celu musisz wykupić polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, a następnie złożyć w PZU wypowiedzenie OC. W tym przypadku druk będzie się trochę różnił od standardowego wypowiedzenia. Najlepiej zapytaj o to swojego nowego ubezpieczyciela.

Musisz się liczyć z tym, że PZU może zażądać zapłaty za okres, w którym OC było ważne, czyli do dnia wypowiedzenia umowy.

Umowę możesz również wypowiedzieć z chwilą wyrejestrowania swojego samochodu, np. w sytuacji gdy zostanie skradziony, zezłomowany czy zarejestrowany w innym kraju.

Jak dostarczyć do PZU wypowiedzenie OC?

Najlepiej wypowiedzenie umowy OC PZU dostarczyć osobiście do którejś z licznych placówek firmy lub wysłać listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej. Możesz skorzystać również z usług firmy kurierskiej albo przesłać skan wypowiedzenia mailem.

Pamiętaj, że w przypadku wysłania listu przez Pocztę Polską za datę doręczenia uznaje się datę stempla pocztowego, w innych przypadkach zaś – termin faktycznego otrzymania poczty przez ubezpieczyciela. Jest to szczególnie ważne, jeżeli chcesz wypowiedzieć OC przed końcem umowy.

Dostępne na stronie dane, na które możesz wysłać do PZU wypowiedzenie OC to:

PZU SA

ul. Postępu 18 A

02-676 Warszawa

e-mail: kontakt@pzu.pl

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, najlepiej zadzwoń najpierw na podany numer infolinii: 801 102 102.

Przy wypowiedzeniu OC PZU nie musisz się obawiać zbędnych formalności. Cały proces jest bardzo prosty i powinien zostać sprawnie przeprowadzony. Możesz bez obaw zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli znalazłeś ofertę, która jest dla Ciebie bardziej korzystna, nie musisz czekać do wygaśnięcia umowy OC.

Dlatego warto na bieżąco sprawdzać i porównywać oferty różnych ubezpieczycieli. Skorzystaj z naszej porównywarki: mfind.pl.

Więcej o ubezpieczeniach OC i AC w PZU przeczytasz w artykule: PZU OC i AC