Historia pojazdu - jak sprawdzić przeszłość samochodu?

Aktualizacja:
historia-pojazdu-jak-sprawdzic

Zakup dobrego auta z drugiej ręki to spore wyzwanie. Na rynku nie brakuje „pułapek" zastawionych przez nieuczciwych sprzedawców. Cofnięty licznik i zatajone informacje o naprawach blacharskich to najczęstsze z nich. Jednak kupując samochód, nie jesteś bezbronny. Podpowiadamy, jak i gdzie sprawdzić przebieg auta.

Na temat ofert aut z drugiej ręki, zwłaszcza tych sprowadzonych z zagranicy, powstało już wiele internetowych memów i anegdot zaczerpniętych z ogłoszeń sprzedaży. „Poprzedni właściciel wchodził tylko radia posłuchać”, „Jedyny minus to ten na akumulatorze”, czy słynne już „Niemiec płakał, jak sprzedawał” – choć znane, wciąż potrafią rozbawić.

Żeby było nam do śmiechu także po zakupie auta, musimy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Na szczęście nie jesteśmy skazani wyłącznie na doświadczenie swoje lub rzeczoznawców. Istotne informacje na temat historii pojazdu, który chcemy nabyć, możemy uzyskać np. przez internet. Jakie mamy narzędzia do walki z nieuczciwymi sprzedawcami?

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Historia pojazdu – dane z CEPiK

Jak sprawdzić historię samochodu po VIN (numer nadwozia)? W połowie 2014 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bezpłatną e-usługę Historia Pojazdu. Wchodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl, możemy z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, uzyskać takie informacje, jak np. dane techniczne, wersja nadwozia czy liczba miejsc. Choć z pozoru wydaje się to mało istotne, to wszelkie odstępstwa od danych pochodzących z CEPiK powinny dać nam do myślenia. Łatwiej odpowiesz na pytanie, czy auto nie ma np. „przebitego” numeru VIN. 

Jakich danych potrzebujesz, żeby sprawdzić historię pojazdu z GOV? 

  • Numer VIN,
  • datę pierwszej rejestracji
  • numer rejestracyjny.

W raporcie generowanym przez tę e-usługę znajdziemy także informacje o odnotowanym przebiegu podczas okresowych badań technicznych, a także czy samochód posiada ważną polisę OC. Za pomocą zakładki „oś czasu” można sprawdzić, ilu właścicieli miał pojazd oraz w którym województwie był zarejestrowany.

Niestety, system ten ma też kilka ograniczeń. Przede wszystkim dane dotyczące przebiegu przy badaniach technicznych są zbierane od 2014 roku. Oznacza to, że jeśli licznik cofnięto wcześniej, nie dowiesz się tego z tej e-usługi. Kolejnym minusem jest dostępność danych wyłącznie od momentu zarejestrowania auta w Polsce.

Historia Pojazdu nie podpowie Ci także, czy samochód został skradziony za granicą, czy brał udział w wypadkach. Nawet jeśli szkody te zostały zgłoszone przez ubezpieczycieli do bazy CEPiK.

O tym, jak korzystać z tej e-usługi dowiesz się z poniższego filmu:

Jak sprawdzić historię pojazdu z zagranicy?

Historia Pojazdu pozwala prześwietlić jedynie pojazdy już zarejestrowane w naszym kraju. A co, jeśli interesuje Cię przeszłość auta sprowadzonego z zagranicy? Nie jesteś na straconej pozycji. Najprościej uzyskać je w przypadku aut pochodzących z Danii i Szwecji. Wystarczy Ci numer VIN lub numer rejestracyjny konkretnego auta. Następnie wejdź na stronę http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx (Dania) lub https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/ (Szwecja). W kilka sekund i, co najważniejsze, nieodpłatnie uzyskasz dane na temat m.in. przebiegu podczas ostatnich badań technicznych, jak również daty takiego przeglądu.

Jak wynika z raportu firmy clicktrans.pl, najwięcej samochodów używanych trafia do nas z Niemiec. W 2015 roku aż 45% importowanych aut z drugiej ręki pochodziło od naszych zachodnich sąsiadów. Jak więc sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z Niemiec? Czy w ogóle jest szansa na sprawdzenie przebiegu auta z Niemiec? Niestety nie ma możliwości bezpłatnej weryfikacji danych takiego samochodu, jak to ma miejsce w przypadku aut pochodzących z Danii czy Szwecji. Możemy skorzystać z płatnych dekoderów VIN dostępnych w Internecie lub udać się do ASO. Jak to dokładnie wygląda?

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Samochody zza naszej zachodniej granicy cieszą się dużą popularnością. Panuje powszechne przekonanie o bezpiecznej jeździe Niemców, a także zadbaniu używanych przez nich pojazdów. Nie każde Audi, Volkswagen czy inne auto z Niemiec jest jednak w dobrym stanie. Wciąż warto dowiedzieć się, jaka jest historia pojazdu z Niemiec.

Niestety, w przypadku samochodów sprowadzonych z Niemiec, nie ma nieodpłatnej możliwości sprawdzenia ich historii. Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec oraz to, czy auto jest powypadkowe?

  • Wizyta w ASO (Autoryzowanej Stacji Obsługi), czyli koszt od 100 do 250 zł,
  • Sprawdzenie auta w TÜV, czyli sieci, która wykonała przegląd samochodu,
  • Wyszukanie numeru VIN za pomocą dekodera.

Najłatwiejsza wydaje się ostatnia opcja, czyli sprawdzanie VIN. Niemcy niestety nie udostępniają raportów za darmo, trzeba korzystać z płatnych dekoderów VIN. Koszt uzyskania pełnego raportu z historii pojazdu, w zależności od oferty, waha się od 40 do 80 złotych.

kradzież - autocasco - punkta

Jak sprawdzić historię pojazdu z Włoch?

Półwysep Apeniński to mniej popularny kierunek, jeśli chodzi o sprowadzanie samochodów do Polski. Można jednak znaleźć tam ciekawe oferty dotyczące samochodów uznawanych za klasę premium. Często spotykane są samochody z atrakcyjnym wyposażeniem oraz… niskim przebiegiem. Wtedy warto się zastanowić, czy przypadkiem nie został przekręcony drogomierz. Jak sprawdzić historię pojazdu z Włoch?

Istnieje bezpłatna możliwość sprawdzenia samochodu z Włoch pod kątem legalności. Wchodząc na stronę https://www.crimnet.dcpc.interno.gov.it/crimnet/it/veicoli/request.php i wpisując numer tablicy (targa) albo podwozia (telaio), można zweryfikować, czy pojazd był kradziony lub ma status zaginionego. Jeśli chodzi o przebieg, jest trudniej, chociaż proceder kręcenia liczników nie jest tam aż tak popularny. Stan i przebieg można sprawdzić na stronach internetowych najpopularniejszych sieci diagnostycznych we Włoszech:

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, więcej szczegółowych informacji znajdziesz a naszym artykule: Jak sprawdzić historię pojazdu z Włoch?

Jak sprawdzić historię pojazdu z Francji?

Sprawdzenie historii pojazdu z Francji wiąże się z wydatkiem. Francuzi nie posiadają ogólnodostępnej bazy danych, w której możemy sprawdzić przebieg i dawne uszkodzenia samochodu. Z okazji okresowych przeglądów sieci diagnostyczne wydają pisemne certyfikaty. Warto sprawdzić, czy sprzedający posiada historyczne przeglądy. Na ich podstawie można określić stan techniczny i historię pojazdu.

Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, pozostaje sprawdzenie VIN samochodu. Francja znów obciąży nasz budżet, ponieważ trzeba skorzystać z płatnych dekoderów VIN. Cena? Około 30-40 złotych za informację o prawdziwym przebiegu oraz historii samochodu.

Czytaj także:

Ubezpieczenie samochodu na zagranicznych numerach

Historia ubezpieczenia OC w bazie UFG – sprawdziliśmy, jak to działa

Sprawdzenie OC. Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważną polisę?

Jak sprawdzić historię pojazdu z USA i Kanady?

Auta importowane z USA lub Kanady także można dokładnie sprawdzić, ale za opłatą. W sieci istnieją serwisy specjalizujące się w generowaniu takich raportów. Z reguły są one bardzo szczegółowe i zawierają informacje na temat wypadków (wraz ze zdjęciami i opisem uszkodzeń), historii serwisowej, przebiegu, liczby właścicieli itp. Ceny takich raportów nie są niskie i oscylują wokół 40 euro. Warto jednak z nich skorzystać, gdyż wiele aut sprowadzonych z Ameryki Północnej miało już w przeszłości mniejszą lub większą kolizję.

ASO – sprawdź historię pojazdu w Autoryzowanej Stacji Obsługi

W ASO możemy sprawdzić historię pojazdów importowanych z większości krajów europejskich. Jeśli chcesz uzyskać interesujące Cię dane, wystarczy, że udasz się do najbliższego ASO.

Zadbaj o to, by udostępniono Ci pełne dane, a nie tylko te z ostatniego przeglądu. Często zdarza się, że auto ma cofany licznik, następnie trafia do autoryzowanego serwisu na drobną naprawę, np. wymianę żarówki, a dopiero potem jest oferowane na rynku wtórnym. Bez pełnej historii serwisowej, mając wyłącznie dane z ostatniej wizyty w serwisie, takie oszustwo jest trudne do wykrycia.

Uzyskanie historii pojazdu z ASO jest odpłatne. U większości producentów pobranie wyciągu z bazy danych kosztuje od 100 do ok. 250 zł i stanowi wiarygodne źródło informacji na temat interesującego nas pojazdu. Pamiętaj jednak, że dotyczą one wyłącznie wizyt w autoryzowanych serwisach. Jeśli auto było serwisowane poza siecią warsztatów producenta, nie dowiesz się o szczegółach tych napraw z ASO.

Sprawdź historię pojazdu w internecie

Historia pojazdu z zagranicy to temat, który interesuje wiele osób. W związku z tym w ostatnich latach powstało kilka portali internetowych, których użytkownicy demaskują oszustów i przestrzegają przed trefnymi ofertami. Do takich wpisów najczęściej dodają zdjęcia pojazdu, a także jego nr VIN. Na taki ślad w internecie jest bardzo łatwo trafić. Wystarczy, że wpiszesz nr VIN w wyszukiwarkę internetową, a w ciągu kilku sekund przekonasz się, czy interesujący Cię pojazd został w przeszłości już sprawdzony przez innego kupującego i jakie były wyniki jego „śledztwa”. Znalezione w ten sposób informacje potrafią zaskoczyć… Niestety najczęściej negatywnie.

Warto swoich sił spróbować także na forach poświęconych motoryzacji. Pasjonaci pomogą wskazać jeden z wielu portali specjalizujących się w sprawdzaniu historii pojazdu danej marki. Przykładowo, chcąc kupić Audi, możesz wypróbować wpisywanie numeru VIN w dziesiątkach nieoficjalnych baz internetowych. Czasami udaje znaleźć się informacje na temat historii pojazdu – z reguły negatywne.

Jak sprawdzić auto skutecznie i szybko?

Wiesz już, jak sprawdzić auto w Polsce oraz pojazdy z różnych krajów europejskich i nie tylko. Jak widzisz – pomocne będą najróżniejsze bazy danych oraz specjalne rejestry i wyszukiwarki internetowe. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi sprawdzanie historii auta nie ma przed Tobą tajemnic i ułatwi Ci zakup wymarzonego pojazdu. Niestety, w wielu przypadkach sprawdzenie przebiegu auta czy innych danych wiąże się z poniesieniem dość sporych kosztów. Warto jednak to zrobić, aby nie zostać niemile zaskoczonym podczas użytkowania pojazdu.

Pamiętaj, że nawet jeżeli samochód dokładnie sprawdziłeś z pomocą internetu, dobrze zabrać go do warsztatu samochodowego. Mechanik zweryfikuje, czy samochód był uszkodzony, określony jako powypadkowy lub ma przekręcony drogomierz.

Po zakupie auta koniecznie pamiętaj o ubezpieczeniu samochodu oraz wszelkich formalnościach związanych z jego rejestracją.

Pytania i odpowiedzi

Jak sprawdzić historię pojazdu z zagranicy?
Czym jest ASO?
Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?
Co oznacza zbycie pojazdu w historii pojazdu?
Jak sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN?
Jak sprawdzić przebieg auta?

Podsumowanie

  1. Jeżeli chcesz sprawdzić historię pojazdu – koniecznie skorzystaj z bazy CEPIK.
  2. CEPIK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców zawiera następujące e-usługi: Historia Pojazdu, Bezpieczny autobus, Punkty karne, Mój pojazd.
  3. Aby skorzystać z bazy CEPIK, potrzebujesz: numeru VIN, daty pierwszej rejestracji pojazdu oraz numeru rejestracyjnego.
  4. W ASO, czyli Autoryzowanych Stacjach Obsługi sprawdzisz historię aut z większości krajów europejskich.
  5. W sprawdzaniu historii pojazdu pomocny może być internet – wpisz VIN w wyszukiwarkę internetową.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej