Wyciemnienie. Na ekranie pojawia się Minister Spraw Wewnętrznych i sloganem „Nie wierz w bajki, sprawdzaj fakty” zapewnia, że już niedługo każdy będzie mógł zweryfikować historię auta. Tak wygląda spot reklamujący usługę „Historia Pojazdu”. Jak będzie funkcjonowała i jakie korzyści przyniesie kierowcom?

Po co Ci historia pojazdu?

Internetowa usługa „Historia Pojazdu”, która powstanie dzięki zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu przede wszystkim ochronę przed nieuczciwością handlarzy używanymi samochodami. Nazwa projektu CEPiK 2.0 to formuła oznaczająca nowe ułatwienia dostępu do bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dlaczego informacja o historii auta jest taka istotna? Jak wymownie pokazuje spot MSW, sprzedawcy często ukrywają przed kontrahentem szkody, którym uległo auto, przekłamują jakość części i majstrują przy przebiegu. Żeby ocenić jego wartość, powinieneś mieć dostęp do rzetelnych informacji na temat marki, typu, modelu, roku produkcji, wszelkich danych technicznych oraz ważności polisy OC. Faktyczny stan auta będzie miał znaczenie nie tylko ze względu na cenę, ale także ze względu na funkcjonalność pojazdu i wysokość składki ubezpieczeniowej, skoro o ważności OC mowa. E-usługa „Historia Pojazdu” zapewni Ci świadomość, że nie kupujesz kota w worku, a w konsekwencji – wymusi na handlarzach przekazywanie rzetelnych i wiarygodnych informacji na temat sprzedawanego auta.

Kariera (?) komercyjnych raportów historii pojazdu

Internet odpowiedział na potrzeby kierowców tworząc rynek płatnych raportów dotyczących historii auta. Taką usługę proponują takie portale jak Autobaza.pl czy Autodna.pl. Wprowadzając numer VIN auta i uiszczając odpowiednią opłatę, możesz uzyskać raport, zawierający dane techniczne pojazdu, historię uszkodzeń, historię internetową i przebieg auta. Jak deklaruje sama Autobaza, są to dane pobrane z bazy National Motor Vehicle Title Information System (NMVTIS), która gromadzi informacje między innymi dzięki firmom ubezpieczeniowym i agencjom uczestniczącym w rejestracji pojazdów. Niestety polskie komercyjne narzędzia wyszukiwania historii auta nie są wystarczająco rzetelne i nie gwarantują autentyczności zgromadzonych informacji, co potwierdza ich słabnąca kariera wśród odbiorców. Wiedzy na temat ubezpieczenia i historii szkód chce dostarczyć użytkownikowi również Generali, które stworzyło aplikację mobilną Generali Auto. Żeby sprawdzić szkody dotyczące danego samochodu, należy zeskanować kod graficzny z jego dowodu rejestracyjnego. Dzięki temu uzyskasz informacje o ważności polisy OC i wysokości wypłaconych odszkodowań, pobrane z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na nieszczęście nieświadomego użytkownika Generali Auto generuje informacje według klucza, który zamiast ułatwić decyzję o kupnie używanego samochodu, może ją tylko utrudnić. Historia wypłaconych odszkodowań może bowiem dotyczyć zarówno szkód osobowych, jak i szkód dokonanych na mieniu innym niż auto, ale objętym ubezpieczeniem motoryzacyjnym. Ponadto aplikacja nie rozwija się i nie rozszerza swojej działalności, działając ekskluzywnie na Androida.

CEPiK 2.0 – jak to działa?

Dotychczas informacje dotyczące auta i jego historii, można było uzyskać dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców tylko po złożeniu odpowiedniego wniosku i uzasadnienia. Dzięki nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, każdy zainteresowany będzie mógł bezpłatnie otrzymać informacje o danych technicznych i historii auta zarejestrowanego w Polsce. Przez internet, bez kosztów, bez uzasadnienia i bez czekania. Projekt ma na celu ochronę kupca i zwiększenie rzetelności wśród sprzedawców.

Idea jest taka, żeby każdy zainteresowany miał możliwość łatwego dostępu do historii auta, bez konieczności rejestrowania się w systemie, a jednocześnie by nie można było sprawdzać pojazdów zupełnie przypadkowych. Dlatego w celu uzyskania raportu, na wzór rozwiązania brytyjskiego, trzeba będzie wprowadzić trzy dane: numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji i numer rejestracyjny – tak opisuje usługę Marcin Malicki, zastępca dyrektora tworzącego system Centralnego Ośrodka Informatyki MSW. Po wprowadzeniu potrzebnych informacji, będziesz mógł poznać daty rejestracji, ilość właścicieli, dane techniczne, sprawdzić czy auto nie jest kradzione, a także czy posiada ważne badania techniczne i OC, a wszystko to zostanie Ci podane w przejrzystej i przystępnej formie osi czasu. Nie otrzymasz informacji o właścicielu – te dane będą zastrzeżone do wglądu tylko dla krajowych podmiotów uprawnionych, np. dla policji. „Historia pojazdu” to nie jedyna e-usługa, która będzie dostępna w ramach projektu CEPiK 2.0. Dzięki systemowi „Bezpieczny autobus” będzie można sprawdzić online czy pojazd, którym zamierzasz podróżować lub którym Twoje dzieci pojadą na szkolną wycieczkę ma ważne badania techniczne i ubezpieczenie. To nie wszystko – projekt CEPiK 2.0 zaproponuje także serię mniejszych udogodnień. Będziesz mógł sprawdzić ważność dokumentów, złożyć wniosek o aktualizację danych lub wydanie dokumentu, a sms lub e-mail przypomni Ci o zbliżającym się terminie badań technicznych, o ważności ubezpieczenia OC i prawa jazdy. Wszystko to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, lub, jak głosi kampania, Ministerstwo Spraw Ludzkich, zamknęło w animowanym spocie, przedstawiającym nowe możliwości e-usług. „Historia Pojazdu” ma ruszyć już w drugiej połowie czerwca.

Ubezpieczenie OC używanego auta

Ponieważ dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, będziesz mógł sprawdzić czy upatrzone przez Ciebie auto posiada ważne OC, powinieneś być świadomy, jakie formalności ubezpieczeniowe wiążą się z kupnem używanego samochodu. Właściciel, z którym dokonujesz transakcji ma obowiązek przekazać Ci polisę. Od momentu zawarcia umowy kupna do końca trwania polisy możesz w dowolnym momencie przejść do innego TU. Pamiętaj, że obowiązek przepisania lub wypowiedzenia umowy z aktualnym ubezpieczycielem spoczywa na Tobie. Niestety trzeba się liczyć z rekalkulacją składki. Jeśli przysługuje Ci mniej zniżek lub mieszkasz w innym rejonie, jesteś w innym wieku, masz inną datę uzyskania prawa jazdy, itp. niż poprzedni właściciel, będziesz musiał dopłacać.

Kupuj używane auto z głową – już niedługo łatwo i bezpłatnie będziesz mógł zweryfikować dane techniczne i historię auta. Pamiętaj o sprawdzeniu ważności OC wymarzonego auta, a po dokonaniu transakcji o dopełnieniu formalności u ubezpieczyciela.

Czytaj także: Sprawdzenie OC. Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważną polisę?