Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego na czerwiec 2018 roku wynikało, że w jeden dzień roboczy Polacy rejestrują średnio 2498 samochodów. Nic więc dziwnego, że w światowym zestawieniu nie mamy sobie równych. I choć Warszawę uznaje się za najbardziej zatłoczone miasto Polski, badania pokazują co innego.

Warszawa druga, a złoty medal należy się…

Z danych OKO.press wynika, że na każdy tysiąc mieszkańców Warszawy, przypada trzy razy więcej samochodów niż w Nowym Jorku. Okazuje się jednak, że to wcale nie Warszawa otwiera to zestawienie. Zaskoczeniem może być fakt, że pod względem ilości samochodów osobowych, tak naprawdę nasza stolica zajmuje dopiero drugie miejsce wśród polskich miast. Zatem jakie miasto wyprzedza wiecznie zakorkowaną Warszawę? Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje Sopot. Tam, na 1000 mieszkańców miasta przypadają 732 auta.

Najbardziej zakorkowane polskie miasta. Kraków na szczycie zestawienia!

Jak jeżdżą Polacy?

Do ogromnej liczby aut na polskich drogach powinniśmy dopowiedzieć jeszcze jedno… Polacy rezygnując z miejskiej komunikacji, własnymi samochodami bardzo często realizują większość przejazdów. Wsiadamy do auta nie tylko wtedy, gdy do przebycia mamy setki kilometrów, czy jedziemy na drugi koniec miasta.  Do myślenia powinien dać nam fakt, że nie rezygnujemy z własnego transportu także wtedy, gdy mamy podjechać do warzywniaka na sąsiednią ulicę. Patrząc z tej perspektywy, auto staje się niezbędne…

Profil polskiego kierowcy

W celu wykreowania profilu polskiego kierowcy będziemy posiłkować się wynikami sondażu  CBOS. Badanie dotyczące zachowania kierowców oraz postawy wobec uczestników ruchu drogowego przeprowadzono w dniach 16-23 sierpnia 2018 roku na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Znakomita część respondentów (74 proc.) przyznała, że najczęściej wybieranym środkiem transportu jest samochód osobowy. Cel podróży nie ma tutaj najmniejszego znaczenia. Dwie trzecie z ankietowanych (67 proc.) podało, że ma prawo jazdy, a to oznacza, że odsetek kierowców w Polsce ciągle rośnie i w przeciągu 20 lat wzrósł on o 21 punktów procentowych. A jak często wybieramy samochód osobowy? Bardzo często. Aby nie być gołosłownym – CBOS podaje, że osoby mające uprawnienia do kierowania samochodem korzystają z niego coraz częściej. 66 proc. respondentów wybiera własny transport codziennie lub prawie codziennie, a kolejne 23 proc. – jeden do pięciu razy w tygodniu.

Okazuje się też, że wiecznie zakorkowane ulice polskich miast nie są jednak przeszkodą do przekraczania dozwolonej prędkości. Wyniki sondażu pokazują, że ponad trzy czwarte kierowców przyznało się do wciśnięcia gazu. Nieco bardziej optymistycznie prezentują się statystyki związane z prowadzeniem auta pod wpływem alkoholu. Do jazdy „na podwójnym gazie” przyznało się zaledwie 6 proc. badanych. Szkoda tylko, że nie znajduje to odzwierciedlenia w policyjnych statystykach…