Współcześni taksówkarze muszą radzić sobie nie tylko z uciekającym czasem, remontami dróg, korkami, uciążliwymi klientami. Ale także z wysokimi cenami składek ubezpieczeń komunikacyjnych. Gdzie i jak kupić OC i AC dla auta przeznaczonego do działalności zarobkowej w postaci przewozu osób?

Ubezpieczenia nie dla taksówkarzy

Umowa ubezpieczenia AC dla posiadacza pojazdu mechanicznego zazwyczaj zawiera zapis, który wyklucza ochronę auta, które przeznaczone jest do działalności zarobkowej, w tym właśnie taksówki. Wymienione w zapisie wyjątki mogą zostać objęte ochroną za podwyższoną składką. Dlatego jeśli chcesz ubezpieczyć swoją taryfę, musisz dowiadywać się w firmach ubezpieczeniowych. A najlepiej w multiagencjach o ofertę dostosowaną do potrzeb finansowych osoby, która przewozem osób zarabia na chleb.

Ubezpieczeniowe pakiety dedykowane dostaną posiadacze zwierząt, rowerzyści i żeglarze, ale nie dostaną ich niestety taksówkarze. Powód jest bardzo prosty i stary jak świat. Tego typu usługa jest nieopłacalna dla towarzystw ubezpieczeniowych, ze względu na zwiększone ryzyko wypadków oraz duży przebieg aut przeznaczonych na taxi. Dlatego każda firma, która chce sprzedaje OC i AC auta, przy wycenie prosi o podanie przeznaczenia samochodu. Od niego uzależni wysokość składki. I choć starać się o korzystną ofertę ubezpieczenia będziesz jak każdy inny użytkownik dróg, cena, jaką będziesz musiał zapłacić, może być nawet dwa razy wyższa.

Wysokość składki niekorzystna dla warszawiaka

Dla każdego auta wysokość składki dla ubezpieczeń komunikacyjnych OC i Autocasco uzależniona jest od tych samych czynników. Między innymi od rodzaju i marki pojazdu, pojemności silnika, wieku pojazdu, jego przeznaczenia, wieku i doświadczenia właściciela oraz historii ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych dla aut przeznaczonych do zarobkowego przewozu osób najważniejszą zmienną będzie właśnie jego przeznaczenie, ale także ze względu na podwyższone ryzyko, bardzo istotna dla wysokości składki będzie bezszkodowa jazda.

Ponadto więcej zapłaci taksówkarz pracujący w wielkiej aglomeracji, takiej jak Warszawa, niż taryfiarz z małego miasta, gdzie statystyki wypadków są zdecydowanie bardziej optymistyczne.

NNW bez podziałów – ubezpieczenie taksówki (a właściwie  taksówkarza) od następstw nieszczęśliwych wypadków

W większości podstawowych ofert OC i AC dla właścicieli pojazdów mechanicznych, przedstawianych przez czołowe towarzystwa ubezpieczeniowe nie ma mowy o taksówkach. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oferowane przez PZU (NNW Max) obejmuje ochroną kierowców zarówno samochodów prywatnych, jak i samochodów służbowych czy też taksówek. NNW Max ma chronić Cię na wypadek śmierci i niezdolności do pracy. Zapewni świadczenia w wysokości 100% sumy ubezpieczenia. Najlepiej wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, OC i AC w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, dla niższej składki.

Ubezpieczenie floty nie tylko na morzu – program ubezpieczenia flot pojazdów

Klient flotowy, jak np. iTaxi.pl, Ele Taxi czy Eurotaxi, który zarządza flotą pojazdów, czyli większą liczbą aut przeznaczonych do celu zarobkowego, może uzyskać pełen pakiet ubezpieczeniowy. Ma on za zadanie chronić kompleksowo nie tylko ze względu na zakres (wszystkie pojazdy należące do floty). Także ze względu na możliwość wykupienia pakietu OC, AC i NNW, Assistance, razem z dodatkami, takimi jak ubezpieczenie szyb, w jednym opakowaniu. Floty pojazdów pod swoje skrzydła chce wziąć między innymi Link4 czy PZU. O tym do którego towarzystwa ubezpieczeniowego się wybierzesz zdecyduje liczba pojazdów, które chcesz ubezpieczyć. Dla przykładu – Link4 ubezpieczy firmę zarządzającą minimum pięcioma autami. PZU zajmie się tylko flotą o minimum dwudziestu jednostkach.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu w leasingu – leasingodawca dyktuje warunki

Uzyskanie korzystnej oferty ubezpieczeń komunikacyjnych dla taksówek może stanowić problem, ze względu na wysokie ryzyko jazdy. A co za tym idzie niechęć wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Porównaj oferty kilku firm i upewnij się, że przewidywana składka nie została niepotrzebnie zawyżona, że nie jest to stawka zaporowa.

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

No właśnie, to pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują rozpocząć pracę w tym zawodzie. Ceny ubezpieczenia OC taksówek zależą oczywiście od wielu czynników, jednak aby zobrazować koszt takiej polisy, sprawdziliśmy w naszym kalkulatorze OC/AC stawki dla przykładowego, 48-letniego kierowcy z Łodzi, który ma 60% zniżki na polisę i planuje ubezpieczyć swoją Skodę Octavię 1.6 diesel z 2015 roku. Nie użytkując tego jako taksówki, lecz jako pojazd prywatny, najtańsze OC znajdzie on już za 575 złotych. Ile zapłaci za ubezpieczenie taksówki? W jego przypadku koszt najtańszej polisy OC to 1822 zł. Różnica wynosi więc aż 1247 złotych!