Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Ubezpieczenie sprowadzonego samochodu na zagranicznych numerach

Ubezpieczenie sprowadzonego samochodu na zagranicznych numerach
mfind.pl

Na zagranicznych tablicach w Polsce

Na polskich drogach dosyć często można spotkać auta na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Oprócz poruszających się po naszym kraju turystów, których chroni ubezpieczenie OC, AC i Zielona Karta, wykupione w państwie rejestracji pojazdu, można też zobaczyć właścicieli aut śmigających na tablicach tymczasowych (testowych czy wywozowych), które mają zwykle krótki termin ważności i po jego upływie mają status pojazdu wyrejestrowanego. Z ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że samochód osobowy sprowadzony z zagranicy może jeździć po polskich drogach nie dłużej niż 30 dni, pod warunkiem że posiada ważny przegląd techniczny oraz aktualne tablice rejestracyjne.

Po upływie tego czasu kierowca ma obowiązek zarejestrować auto w Polsce. Dlatego jedyną sytuacją, w której, jako osoba prywatna, powinieneś rozejrzeć się za korzystną ofertą kupna obowiązkowego ubezpieczenia OC dla samochodu na obcych blachach w Polsce jest właśnie to wymarzone Audi A4 B5 czy też inne sprowadzone z zagranicy cacko. O tego typu polisie OC mowa zatem w przypadku pojazdów tymczasowo zarejestrowanych w innym kraju, z planowaną rejestracją na gruncie polskim.

Czytaj także: 10 wskazówek, jak kupić sprowadzony samochód i się nie naciąć [KROK PO KROKU]

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego

W myśl Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK można zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na czas krótszy niż 12 miesięcy, czyli ubezpieczenie OC krótkoterminowe, w kilku wyjątkowych przypadkach – między innymi jeżeli pojazd zarejestrowany jest za granicą, ale nie posiada polisy OC lub Zielonej Karty lub straciły one ważność lub jeśli auto jest zarejestrowane czasowo (Art. 27, Dz. U. 2003, nr 124, poz. 1152).

Krótkoterminową polisę OC możesz wykupić jednorazowo w każdej firmie ubezpieczeniowej. Obowiązuje ona przez 30 dni, a jej koszt waha się w granicach 100 zł. Inaczej niż w przypadku standardowej, rocznej umowy, koniec okresu ważności tej 30-dniowej oznacza tym samym jej wygaśnięcie. Musisz pamiętać, że nie podlega ona automatycznemu przedłużeniu.

Ponadto – najczęściej razem z tablicami zjazdowymi (wywozowymi) w kraju zakupu możesz wykupić także OC, które obowiązywać będzie na czas ich ważności, w tym także w Polsce. Są one wystawiane na kupującego, a nie auto, więc możesz się tym zająć jeszcze przed zakupem wymarzonego samochodu.

Ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach w Polsce?

Ubezpieczenie auta na angielskich, niemieckich lub po prostu zagranicznych tablicach w Polsce? Zgodnie z prawem nie ma możliwości wykupienia pełnej (a więc 12-miesięcznej) polisy OC dla aut zarejestrowanych za granicą. Jazda na niemieckich, angielskich oraz innych zagranicznych tablicach jest możliwa jedynie krótkoterminowo i to dosłownie. Pozostaje zakup tymczasowej polisy 30-dniowej, której koszt oscyluje w granicach 100 złotych, z zasady ma zapewnić spokój i bezpieczeństwo jedynie na czas dopełniania formalności związanych z przerejestrowaniem auta. Zakup pełnego, 12-miesięcznego ubezpieczenia OC dla samochodu zarejestrowanego za granicą jest możliwy wyłącznie pod warunkiem złożenia deklaracji, że w ciągu 30 dni od zakupu takiej polisy auto zostanie zarejestrowane w Polsce.

Sprowadziłem samochód z zagranicy. Jakie OC mogę wykupić?

Jeśli Twój świeżo zakupiony samochód jest w dalszym ciągu zarejestrowany za granicą i jest przeznaczony np. do dalszej sprzedaży, to możesz wykupić OC krótkoterminowe, na 30 dni. Tego ubezpieczenia nie będziesz mógł już zawrzeć na kolejne 30 dni – po jego wygaśnięciu będziesz musiał wykupić standardowe OC na rok.

Warunki zawarcia umowy OC krótkoterminowego reguluje art. 27 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Po przerejestrowaniu pojazdu powinieneś wykupić normalne ubezpieczenie OC na rok. Pamiętaj, aby nie było ani jednego dnia przerwy pomiędzy dwiema umowami OC.

Pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości wykupienia standardowego OC (na 12 miesięcy) dla samochodu zarejestrowanego za granicą. Dlatego powinieneś jak najszybciej po sprowadzeniu auta zarejestrować je w Polsce. Z ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że samochód osobowy sprowadzony z zagranicy może jeździć po polskich drogach nie dłużej niż 30 dni, pod warunkiem że posiada ważny przegląd techniczny oraz aktualne tablice rejestracyjne.

Ubezpieczenie na VIN? Nie daj się nabrać!

Nieuczciwi sprzedawcy samochodów sprowadzonych z zagranicy często praktykują proceder polegający na drukowaniu zagranicznych tablic rejestracyjnych, wmawiając kupującemu, że może on na nich legalnie poruszać się po polskich drogach po wykupieniu krótkoterminowego ubezpieczenia na VIN.

Fakty są jednak takie, że nie posiadając oryginalnych tablic rejestracyjnych z Niemiec, Anglii lub innego państwa, samochód ten nie może legalnie poruszać się po drogach w Polsce na własnych kołach. Z prawnego punktu widzenia, taki samochód jest wyrejestrowany i do czasu jego ponownej rejestracji, transport takiego pojazdu może odbywać się wyłącznie na lawecie.

Co w przypadku stłuczki? Tzw. ubezpieczenie na VIN nie zadziała.

Zapytacie Dlaczego, przecież mam krótkoterminowe ubezpieczenie dla samochodu sprowadzonego z zagranicy? To prawda, ale ze względu na fakt, iż auto nie powinno poruszać się po drogach o własnych siłach, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. W praktyce w ogóle nie jesteśmy chronieni polisą ubezpieczeniową. Dlatego Aby nie dać się nabrać, warto wiedzieć…

Jak sprawdzić tablice rejestracyjne niemieckie, francuskie i inne?

Tzw. zjazdowe tablice rejestracyjne można rozpoznać po żółtym lub czerwonym pasku z prawej strony. To na nich znajduje się także data ważności takich tablic, czyli okresu, w którym jazda autem z tymi oznaczeniami jest legalna. Warto także pamiętać o tym, że takie tablice wykonane są z metalu, a nie pleksi lub innych tworzyw sztucznych. Jeśli tablice rejestracyjne na samochodzie sprowadzonym z zagranicy wzbudzają nasze wątpliwości, lepiej jest odstąpić od jazdy nim po drogach publicznych. Najbezpieczniej będzie taki pojazd przetransportować lawetą.

Kupiłem samochód za granicą – procedura postępowania

Podsumowując –  jeśli kupiliśmy auto za granicą –  możemy je sprowadzić do Polski na lawecie. Może być to kosztowne rozwiązanie –  zwykle pośrednicy żądają od 1,1 – do nawet 2 złotych za km. Albo postarać się o tymczasowe tablice i wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe. Formalności związane z tablicami tymczasowymi możesz załatwić w Polsce, albo za granicą.

Jeśli kupujesz samochód przez pośrednika –  zwróć uwagę na rodzaj zagranicznych tablic rejestracyjnych i ich ważność. Mogą się między sobą różnić, a niektóre uprawniają do legalnego poruszania się po drogach tylko przez 5-10 dni.

Co ryzykujesz jeżdżąc nielegalnie? Mandat, ale także karę od UFG za brak ubezpieczenia. To jednak nie wszystko, bo w przypadku spowodowania wypadku autem bez ważnego OC, będziesz obarczony wszelkimi kosztami związanymi z wyrządzoną szkodą. A te mogą być astronomiczne! Więcej o potencjalnych kosztach związanych z brakiem polisy OC przeczytasz tutaj.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć w Polsce auto na zagranicznych numerach? [PYTANIE CZYTELNIKA]

mfind.pl

Podsumowanie

 • Zapoznaj się z zasadami, jakie regulują poruszaniem się po polskich drogach autem z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi.
 • Pamiętaj, że samochód osobowy sprowadzony z zagranicy może jeździć po polskich drogach nie dłużej niż 30 dni.
 • Sprowadzając auto z zagranicy wykup ubezpieczenie OC wraz z tablicami zjazdowymi.
 • Pomyśl o wykupieniu krótkoterminowego OC (na 30 dni), które zabezpieczy Twoje auto zanim zarejestrujesz je w Polsce.

Autor artykułu:

Moją pracą jest zarządzanie, planowanie i dbanie o kontakt z klientem. W swoich czterech kątach piszę, czytam i gram na konsoli, a w większych przestrzeniach pływam i jeżdżę na łyżwach. Ale ponad wszystko jestem kinomaniakiem.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

225 komentarzy do "Ubezpieczenie sprowadzonego samochodu na zagranicznych numerach"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Aleksander Wojnarowicz
Gość

Czy auto zameldowane w niemczech moze byc ubezpieczone przez polskiego ubezpieczyciela chodzi o
OC

Akademia mfind
Gość

Dzień dobry :),

generalnie polskie OC jest dedykowane dla pojazdów zarejestrowanych na teranie RP.

Jest możliwość ubezpieczenia pojazdu na zagranicznych numerach, ale jeżeli nie zostanie zarejestrowany w Polsce w ciągu 30 dni, każda ze stron może odstąpić od zawartej umowy OC, powiadamiając drugą stronę o odstąpieniu pisemnie (art 29 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach) albo w drugą stronę: jeżeli pojazd był zarejestrowany w Polsce, a później zostanie zarejestrowany w Niemczech, nasze OC rozwiązuje się na mocy art 33 ust 7.

Polecamy nasz artykuł na ten temat: http://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/ubezpieczenie-samochodu-na-zagranicznych-numerach/

Alan
Gość

Mam taką sytuację, że auto jest zarejestrowane we Francji, ale polisa została wykupiona w Polsce, niestety po upływie 30 dni doszło do wypadku. Czy w takim przypadku OC obowiązuje?

Akademia mfind
Gość

Dzień dobry,

to zależy. Jeżeli pojazd został sprowadzony, została zawarta polisa w Polsce, a pojazd nie został jeszcze przerejestrowany, polisa obowiązuje, o ile żadna ze stron nie odstąpiła od umowy. Czyli jeżeli nie dostał Pan pisma od TU, że umowa jest rozwiązana – może Pan zgłosić szkodę.

Jeżeli pojazd był zarejestrowany w Polsce, miał polskie OC i został „wywieziony” do Francji i tam został zarejestrowany, to z dniem rejestracji samochodu za granicą, polska umowa OC rozwiązuje się.

Pozdrawiamy serdecznie

Michaił
Gość

Dzień dobry,
czy auto przywiezione na lawecie (bez tablic), mogę ubezpieczyć w Polsce na okres np.30 dni?
Czy lepiej kupić zakupić tablice+ubezpieczenie od razu w Belgii?
Dodam iż autko będzie lekko uszkodzone i na pewno po przyjeździe „postoi” kilka dni w warsztacie.

Edyta Skórka
Gość

Ponieważ sprawa nie jest oczywista skonsultowałam się z PBUK (Polskim Biurem Ubezpieczyciel Komunikacyjnych). Jeżeli samochód
nie jest zarejestrowany, nie ma tablic rejestracyjnych i będzie przywieziony na lawecie – nie musi mieć ubezpieczenia OC (jest traktowany jak przedmiot, a nie pojazd). Ubezpieczenie musi mieć laweta przewożąca Twój samochód. Obowiązek zawarcia umowy OC dla Twojego samochodu powstanie w dniu rejestracji pojazdu w Polsce lub/i przed wprowadzeniem do duchu, czyli ubezpieczenie musisz zawrzeć
najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu oraz przed pierwszą jazdą.

Pozdrawiam serdecznie,
Edyta Skórka
Akademia mfind

Marcin w Polsce
Gość

Mam pytanie auto jest sprowadzone z Niemiec tam jest wymeldowane ale posiadam niemieckie tablice czy jest możliwość wykupienia oc na 30 dni na to auto?dodam że przegląd w pl jest zrobiony.

Urszula Zimnoch
Gość

Jeśli posiadasz tablice (wyjazdowe), możesz wykupić polisę na 30 dni,
możesz też „podpisać z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym zwyczajną polisę OC, która obejmie ochroną Twoje auto na cały rok.
Do czasu rejestracji w odpowiednim starostwie powiatowym, samochód będzie identyfikowany w polisie za pomocą tymczasowego numeru
lub numeru VIN. Po dopełnieniu formalności i otrzymaniu polskich tablic rejestracyjnych, należy zgłosić zmianę do ubezpieczyciela.”

Marcin
Gość

Posiadam zwykłe tablice niemieckie nie wyjazdowe i samochód jest wymeldowany w Niemczech a słyszałem że ktoś kto ma komis może wykupić na takie tablice oc na miesiąc dodam że auto ma opłacona akcyzę i tłumaczenia na właściciela komisu więc jak to jest?

Urszula Zimnoch
Gość

Z wykupieniem polisy na komis nie powinno być żadnych problemów, najlepiej skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Wiele przydatnych informacji znajdziesz w innym naszym artykule
w punkcie 3: http://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/kupilem-samochod-co-dalej/

Marcin Pluta
Gość

Posiadam auto zarejestrowane na swoje dane za granicą, jednak chciałbym przez najbliższe kilka miesięcy poruszać się nim po polskich drogach, auto posiada ważne badania techniczne (zagraniczne), ale chciałbym wykupić na ten okres OC, czy taka umowa zawarta z ubezpieczycielem jeżeli nie zostanie wypowierziana przez zakład ubezpieczeń, zachowuje ważność ?
Jakie obostrzenia wynikają z poruszania się takim autem po polskich drogach ?
Z jakiego przepisu wynika 30 dni na przerejestrowanie auta ?

Pozdrawiam Serdecznie.

Urszula Zimnoch
Gość
Jeżeli auto jest ubezpieczone za granicą i ich ubezpieczenie obowiązuje w Polsce, posiada badania techniczne, a Ty przebywasz tam na stałe, nie ma potrzeby zawierania drugiego OC. Jeśli okres pobytu będzie dłuższy – należy zarejestrować pojazd w Polsce i wykupić OC na 12 miesięcy. Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK umowa OC zawierana jest na okres 12 miesięcy- tylko w szczególnych przypadkach możliwe jest zawarcie umowy na krótszy okres. Istnieje możliwość ubezpieczenia pojazdu niezarejestrowanego w Polsce (na zagranicznych numerach), ale należy pamiętać, że zgodnie z art. 29. ust. 3 ustawy z… Więcej »
Marcin Pluta
Gość

Rozumiem, czyli że ubezpieczyciel możę taką umowę wypowiedzieć ale nie musi, jakie będą wobec tego konsekwencje poza oczywistym wygaśnięciem ochrony ?

Urszula Zimnoch
Gość

Jedyną konsekwencją jest brak ubezpieczenia OC.
Informacje o tym co może Cię spotkać, jeśli nie masz ważnego OC znajdziesz tu:
https://www.mfind.pl/akademia/dochodzenie-odszkodowan/co-grozi-za-brak-polisy-oc-samochodu/

Za niewykorzystany dni towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci Ci środki.

Marcin Pluta
Gość

nie chodzi mi o jazdę bez ubezpieczenia a raczej o zwrot środków, bo zawsze można iść do kolejnej ubezpieczalni

o to mi chodziło, dziękuję serdecznie !

roman
Gość

Witam. Wykupilem oc na 30dni w TUZ na samochod na tablicach angielskich, pojechalem do angli odebrac samochod i tam zostalem zatrzymany przez policje, samochod zostal zatrzymany na parkingu a powodem podanym przez policje byl brak nr. rejestracyjnego w polisie i tlumaczenie ze auto na angielskich tablicach ma miec angielskie ubezpieczenia.

Urszula Zimnoch
Gość

Dzień dobry,

Niektóre firmy ubezpieczeniowe zgadzają się na zawarcie polisy na sam numer VIN do czasu załatwienia formalności związanych z rejestracją, ale jednym z kluczowych warunków jest wyrejestrowanie auta z kraju pochodzenia, dzięki czemu nie ma ryzyka, że klient ubezpieczy pojazd w Polsce, żeby jeździć nim za granicą. Jeśli
auto nie zostało wyrejestrowane w Anglii, to powinno mieć
angielskie ubezpieczenie.

roman
Gość

Witam ponownie. Spelnilem wszystkie warunki, auto zostalo wyrejestrowane, moge o podeslanie jakiegos linku do aktu prawnego jak wyglada kupno i jazda samochodem na zagranicznych tablicach rejestracyjnych i polskim oc. Dziekuje.

Urszula Zimnoch
Gość

Panie Romanie, w każdym kraju wygląda to inaczej.
Jeśli chce Pan tym autem wrócić do Polski, to należy mieć tablice wyjazdowe i krótkoterminowe ubezpieczenie wykupione właśnie na te tablice (w Anglii).

Przydatne informacje znajdzie Pan, także w tym artykule: http://www.mfind.pl/akademia/polisa-oc-2/auto-na-zagranicznych-numerach/

X
Gość
auto na angielskich numerach z polskim ubezpieczeniem nie przejdzie ,system wewnętrzny nie działa z polskimi ubezpieczycielami nawet jak deklarują ważność polisy , jedynym sposobem to laweta ,wyrejestrowanie pojazdu lub tablice komisowe ,ostatnie rozwiązanie zamyka wszystkie problemy ale jest nie dla każdego.Dodatkowo jak masz auta na angielskich tablicach i masz ubezpieczenie a nie masz podatku to także czeka Ciebie holowanie ,chyba ze masz bilet na prom i życzliwego policjanta który machnie ręka.Reasumując – zamów lawetę lub odpuść.To moja dobra rada ,wiem bo sam to przechodziłem w rożnych opcjach ,dodatkowo jak mieszkasz w uk to polskie ubezpieczenie z automatu traci ważność. Mzonki… Więcej »
Tomek
Gość
Dobrze kolega mówi Ja miałem taki przypadek ze jednego Anglika trzymałem w Polsce Ale podczas trasy Anglia Poska rozbiłem drugiego i tym co stał już dwa lata w Polsce wróciłem do UK Co śmieszne dostałem w Dover mandat za brak przeglądu a na ubezpieczenie nic nie powiedzieli Na drugi dzień zrobiłem przegląd ale w drodze ze niego zostałem zatrzymany i auto poszło na policyjny parking 200 kary i 6 pinktow plus parking Prawo Angielskie z 89 mówi angielskie auto Angielskie ubezpieczenie Jak by się miało szczęście trafić na normalnego kierowcę to wykupując polisę w Axa Aviva lub innym towarzystwie które… Więcej »
iwi
Gość

Mam pytanie .jesli samochod zostal wcxoraj zarejestrowany a ubezpieczenie bylo miesieczne i jeszcze nie przepadlo,czy moge dzisiaj zrobic ubezpieczenie oc ac nnw,czy to jskis problem

iwi
Gość

Oczywiscie samochod byl na zagranicznych tablicach

Urszula Zimnoch
Gość

Jeśli ubezpieczenie było ważne, w ubezpieczeniu był wpisany nr VIN i polisa była wystawiona przez polskie towarzystwo ubezpieczeniowe, to nie ma problemu.

Zachęcam do skorzystania z naszej porównywarki
https://www.mfind.pl/

Ck
Gość

Przynajmniej kilka z TU, które reprezentujecie dopuszcza podpisanie 12 miesięcznej umowy ubezpieczenia OC na auto na zagranicznicy tablicach. A w sytuacji gdy klient w ciągu 30 dni od zakupu nie okaże się dokumentem pierwszej rejestracji w kraju dochodzi do rozwiązania umowy.

mario
Gość

witam
mam do kupienia samochod sprowadzony z niemiec
, auto stoi w tym momencie bez tablic , jak moge wrocic na kołach do domu

Urszula Zimnoch
Gość

Dzień dobry!

W tym przypadku wystarczy zgłosić się do najbliższego
wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie polskich tablic
tymczasowych oraz wykupić ubezpieczenie.

Gosia
Gość

Witam, mam do kupienia auto które zostało sprowadzone z Niemiec 2 lata temu. Obecny właściciel nie przerejestrował auta więc dalej ma niemieckie numery. Dodatkowo nie ma ważnego badania technicznego i ubezpieczenia. Co należy w takim wypadku zrobić żeby nie mieć problemów z załatwieniem formalności.

Urszula Zimnoch
Gość

Najlepiej będzie jeśli w dniu zakupu auta wykupisz polisę OC na te
zagraniczne numery. Następnie należy udać się do Stacji Kontroli
Pojazdów w celu wykonania badań technicznych. Jeśli diagnosta nie
wykryje usterek, wystawi dokument dopuszczający auto do ruchu.
Kolejny krok, to wizyta w odpowiedniej jednostce urzędu miasta, starostwa powiatowego lub wydziale komunikacji w celu
zarejestrowania auta. Po zarejestrowaniu auta skontaktuj się z
towarzystwem ubezpieczeniowym w celu aktualizacji numeru
rejestracyjnego. Zakład ubezpieczeń wystawi aneks w którym
będziesz wpisany nowy numer rejestracyjny.

Lewy
Gość

Witam, kupiłem auto ze Szwajcarii. Wykupione OC w PZU na 30 dni-okres kończy się 16 maja. Chciałbym ubezpieczyć auto do lipca bez rejestracji w Polsce, ponieważ z dniem 1 lipca zniesiona zostaje opłata recyklingowa. W ten sposób zaoszczędziłbym 500zł.. Jest taka możliwość?

Dominika Grabek
Gość

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym powinien Pan zarejestrować auto w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia.

Robert
Gość

Witam . Parę dni temu sprowadziłem samochód z Niemiec . Na miejscu wykupiłem miesięczne OC , zrobiłem przegląd samochodu i jeżdżę na niemieckich tablicach . I mam takie pytanie czy w czasie kontroli drogowej policja może mi wypisać mandat ?

Akademia mfind
Gość

Witam,
Jeżeli masz ważne ubezpieczenie nie ma podstaw do wypisania mandatu. Pamiętaj jednak o konieczności zarejestrowania pojazdu w kraju. Data ochrony ubezpieczenia OC musi rozpocząć się w dniu pierwszej rejestracji w Polsce.

pozdrawiam,
Edyta Skórka

Bartłomiej1612
Gość

Witam chce kupić samochód na tablicach zjazdowych. Tylko ze Minol juz ten okres 30dni i czy po kolejnym wykupieniu polisy OC będę mógł przez najbliższy miesiąc poruszać się bez problemu. Bo w tej chwili nie będę wstanie go przerejestrowac

Akademia mfind
Gość

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zawarcie umowy OC na 12 miesięcy, przed przerejestrowaniem pojazdu (na zagranicznych tablicach). Po zawarciu takiej polisy należy przerejestrować pojazd i powiadomić ubezpieczyciela o zmianie numeru rejestracyjnego. Jeżeli nie zarejestrujesz samochodu w Polsce w ciągu 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy, towarzystwo ubezpieczeniowe może rozwiązać umowę OC.

pozdrawiam,
Edyta Skórka

Karol
Gość

Dzień dobry, kupiłem samochód w Niemczech, chciałem ubiegać się o tablice tymczasowe na czas dojazdu na przegląd. Dowiedziałem się, że nie jest to potrzebne, ponieważ mam tablice niemieckie (ale auto zostało w Niemczech wyrejestrowane). Dzisiaj kupuje polisę na numery VIN i chcę pojechać na przegląd. Czy po otrzymaniu dokumentów z przeglądu mogę poruszać się tym autem u nas? Poruszałbym się nim max tydzień do czasu dokończenia formalności.

Edyta Skórka
Gość

Skoro pojazd został wyrejestrowany nie powinien mieć tablic. Czy niemieckie tablice nie są tablicami wyjazdowymi? Jeżeli tak, pojazdu posiada tymczasowy dowód rejestracyjny i wówczas możesz się nim poruszać (o ile masz ważne ubezpieczenie i badania techniczne). Niezależnie od tego, jak najszybciej rozpoczęłabym procedurę rejestracji. Dostaniesz wówczas pozwolenie czasowe i miękki dowód rejestracyjny z którym będziesz mógł poruszać się do momentu zakończenia formalności. Z uwagi na niejasną kwestię dotyczącą posiadanych obecnie tablic rejestracyjnych, proponuję skontaktować się z urzędem komunikacji w celu potwierdzenia, czy formalnie pojazd jest dopuszczony do ruchu.

Grzegorz Marczyk
Gość

Witam,

jestem na etapie zakupu pojazdu, który został sprowadzony z Niemiec i tam wymeldowany. Na zdjęciach w ogłoszeniu auto stoi na tablicach niemieckich. Teraz moje pytanie: Jeśli je zakupię to muszę zakupić również „krótkie” ubezpieczenie OC, żeby w ogóle móc się nim poruszać? I jeszcze jedno pytanie, z uwagi na fakt, że sam jestem poza granicami kraju, do zarejestrowania auta dojdzie dopiero za jakieś 2-3 miesiące, do tego czasu będzie stało w garażu. Więc jeżeli już będę go rejestrował to wtedy też muszę takie ubezpieczenie OC wykupić, żeby w ogóle móc się poruszać po drogach?

Z góry dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam

Edyta Skórka
Gość

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC powstaje w momencie wprowadzenia pojazdu do ruchu i w dniu zarejestrowania pojazdu w kraju. Jeżeli samochód nie zostanie zarejestrowany kraju i nie będzie się nikt nim poruszał nie musi mieć ubezpieczenia OC. Jężeli będziesz chciał wyjechać samochodem musisz mieć ubezpieczenie OC. Zamiast ubezpieczenia krótkoterminowego możesz wykupić ubezpieczenie OC na 12 miesięcy (przed zarejestrowaniem samochodu) podając nr VIN do Polisy, ale musisz wówczas zarejstrować pojazd w ciągu 30 dni i poinformować o zarejestrowaniu ubezpieczyciela.

Darek
Gość
Witam serdecznie i proszę o pomoc . Kilka miesięcy temu zakupiłem auto osobowe sprowadzone z Francji jako osoba prywatna , po upływie 30 dni nie zarejestrowałem go gdyż auto było uszkodzone oraz nie było mnie od razu stać na akcyzę gdyż się przeliczyłem z kosztami od pojemności silnika pow. 2000 cm .. Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą i mi doradzono abym dopisał sobie do działalności że prowadzę „auto handel” co też zrobiłem i uprawniało mnie to w ubezpieczalni do przedłużania „polis 30 dniowych” , auto w dalszym ciągu nie zostało zarejestrowane na terenie RP , od dnia zakupu jest również wymeldowane… Więcej »
Edyta Skórka
Gość

Sprawa jest dość złożona. W pierwszej kolejności należy pisemnie wyjaśnić z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym i wyjaśnić, że pojazd jest przeznaczony do dalszej sprzedaży przez „auto handel”. W załączeniu prześlij niezbędne dokumenty potwierdzające, że pojazd jest własnością firmy. Jeśli pojazd nie będzie przeznaczony do dalszej sprzedaży tylko będzie użytkowany przez Ciebie, należy go jak najszybciej zarejestrować w Polsce i wykupić polisę na 12 miesięcy.

Darek
Gość

Dziękuje za odpowiedz . Ale czy fundusz ma prawo ścigać za auto które jest nie zarejestrowane w kraju ?? Mogę spodziewać się kary ? I czy w polisach 30 dniowych również musi być zachowana kontynuacja ??

Edyta Skórka
Gość

Według posiadanej przeze mnie wiedzy nie ma takiego obowiązku jeżeli pojazd nie jest zarejestrowany a Ty prowadzisz działalność polegającą na pośrednictwie w sprzedaży samochodów, dlatego musisz wyjaśnić sprawę z UFG. Pamiętaj jednak, że istnieje obowiązek zarejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia. Zadzwoniłam w Twojej sprawie na infolinie UFG i potwierdziłam, że w celu wyjaśnienia wezwania należy skontaktować się z Funduszem i przedstawić dokumenty o których pisałam wcześniej.

Rafal
Gość

Witam mam taki problem, mam w Angli pełne ubezpieczenie ale chce wyskoczyć na pare dni na Ukraine, do rodziców żony, czy jest mozliwośc wykupieia zielonej karty w polsce na angielski samochód, jeśli tak to gdzie. Dziękuję za pomoc

Edyta Skórka
Gość

W pierwszej kolejności sprawdź, czy w ramach ubezpieczenia OC pojazdu Twój ubezpieczyciel nie oferuje Zielonej Karty (ZK). Być może nie będzie potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeżeli nie masz takiego ubezpieczenia w pakiecie możesz je dodatkowo dokupić w Wielkiej Brytanii lub wykupić ubezpieczenie graniczne na granicy polsko-ukraińskiej. Będzie to polisa w ukraińskim towarzystwie ubezpieczeń.

Rafal
Gość

Dziękuję za odpowiedź, Towarzystwa w Angli od czasu konfliktu na ukrainie nie wystawiają zielonej karty, tak więc zostaje mi chyba opcja na granicy.

Raf
Gość

Witam. Zakupiłem auto w Niemczech auto ma ważny przeglad akcyza została oplacona, na auto została zawarta polisa oc na 12 miesięcy. Niestety samochód nie został zarejestrowany w ciągu 30 dni z rożnych przyczyn… I nastąpiła kolizja czy ubezpieczyciel może mieć jakieś zastrzeżenia do wypłaty odszkodowania??

Edyta Skórka
Gość

W przypadku, gdy pojazd nie zostanie zarejestrowany w ciągu 30 dni -każda ze stron może odstąpić od umowy. Może, ale nie musi.Jeżeli umowa nie została rozwiązana do dnia kolizji, nie ma podstaw do odmowy wypłaty odszkodowania. Niezależnie od tego powinieneś zarejestrować samochód w Polsce i poinformować o tym ubezpieczyciela. Może on zmienić zdanie i rozwiązać umowę w dowolnym momencie.

raf
Gość

Witam. Dziękuje za odpowiedz, nie dostałem żadnego listu bądź żadnej informacji od ubezpieczyciela ze rozwiązuje umowę. Więc myślę ze nie powinni sprawiać problemu, a oczywiście auto już jest w trakcie rejestracji…

Domek
Gość
Witam! Bardzo proszę o pomoc. Moja mama miesiąc temu zakupiła samochód we Włoszech. Auto cały czas stoi tam na parkingu, bo nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Mama mówiła, że zapłaciła jakiś podatek od tej umowy tam we Włoszech i tyle. Nic więcej nie zostało zrobione. Umowę mam tutaj w Polsce. Do Włoch po samochód lecę za miesiąc. Moje pytanie brzmi: co powinienem zrobić, bym prawnie bezproblemowo mógł przyjechać samochodem na kołach do Polski? Pani w ubezpieczalni mówiła by zawrzeć umowę kupna-sprzedaży między mamą, a mną i kupić 30dniowe OC (na mnie – nowego właściciela) tuż przed wyjazdem. Potrzebna jest taka… Więcej »
Edyta Skórka
Gość

Jeżeli pojazd jest na teranie Włoch to tam musisz wykupić ubezpieczenie OC, aby móc się nim poruszać. Po przyjeździe do Polski masz 30 dni na zarejestrowanie samochodu. Najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu w Polsce, musisz wykupić OC u polskiego ubezpieczyciela.

Domek
Gość

1. Mam rozumieć, że polskie krótkoterminowe OC upoważnia mnie jedynie do jazdy samochodem w Polsce?

2. Włoskie OC jest bardzo drogie. Jeżeli naprawdę to jedyne rozwiązanie to
czy trzeba będzie uregulować wszystkie zaległe składki, tak aby była zachowana ciągłość OC?

Edyta Skórka
Gość

Polskie OC upoważnia Cię do poruszania się po Europie, ale skoro pojazdu nie ma w kraju możesz mieć problem z ubezpieczeniem go w Polsce. Musisz wykupić włoskie OC wyjazdowe (krótkoterminowe) lub przewieźć samochód na lawecie. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie jak wygląda kwestia włoskiego prawa i zaległych składek OC we Włoszech. Obowiązek zachowania ciągłości ubezpieczenia w Polsce powstanie w dniu zarejestrowania pojazdu.

Domek
Gość

Ok. Bardzo dziękuję za udzieloną mi pomoc.

Mateusz
Gość

Witam mam samochód zarejstrowany w francji na siebie jednak nie wykupowałem tutaj ubezpiecznie poniewaz koncze tutaj prace i wracam do PL, chciałbym sie dowiedzieć jak legalnie zjechać tym samochodem do pl i go przerejstrować

Edyta Skórka
Gość

Tak jak w innych opisanych przypadkach, musisz wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe za granicą i sprowadzić pojazd. Po sprowadzeniu pojazdu masz 30 dni na jego zarejestrowania. Najpóźniej w dniu rejestracji musisz mieć polskie ubezpieczenie OC.
Istnieje też możliwość sprowadzenie pojazdu na lawecie- wówczas nie musi mieć on ubezpieczenia przy przekroczeniu granicy, ale nierozwiązanie to jest kosztowne.

krystian
Gość

Witam wraz z narzeczoną mieszkamy w Danii,mamy tu pobyt kupiliśmy auto na duńskich numerach rejestracyjnych autko jest zarejestrowane na nią ponieważ miła więcej zniżek na ubezpieczeniu i teraz pytanie czy ja mogę się poruszać tym autem w Polsce ? Dodam jeszcze ze mamy ten dam adres a ja mam prawo jazdy duńskie

Łukasz Leus
Ekspert

Hej,
Jeśli ubezpieczenie OC jest wykupione na samochód (tak jak w Polsce) i mimo, że nie jesteś właścicielem to możesz nim jeździć i obejmuje Cię jego ochrona to tak samo możesz się bez problemu poruszać nim w Polsce.

Pozdrawiam,
Łukasz

sebastian
Gość

Dzień dobry.
wczoraj miałem kolizje samochodem który został sprowadzony z holandii jakieś pół roku temu. Posiadam miesięczną polisę lecz nie mam zrobionego przeglądu i oczywiście samochód nie jest zarejestrowany w Polsce. Czy jest szansa żeby ubezpieczyciel sprawcy wypłacił mi odszkodowanie ????

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,

Brak przeglądu nie ma wpływa na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy (pod warunkiem, że stan pojazdu nie miał wpływu na zaistnienie wypadku). Pana polisę też nie ma tutaj znaczenia.

Kamil
Gość

em(od którego kupił)
Moje pytanie jak auto już widnieje w UFG(po numerze VIN,), ma ważne ubezpieczenie w polsce. I czy jak ja go kupie od tego „Niemca” to nie będzie problemów? Bo jak można kupić auto w od Niemca jak ono już ma wykupione ubezpieczenie na 30 dni w polsce?

Marian
Gość

Witam kupilem samochod od handlarza i to auto jest na 30 dniowych tablicach niestety jak sie okazalo auto ma wade i chce go oddac sprzedawcy ale on ciagle mnie unika a tablice rejestracyjne 2 dni temu stracily waznosc. Czy jest obowiazek rejestrowania auta i wykupywania polisy skoro chce oddac auto a jak handlarz bedzie dalej unikal to dodatkowo sprawa trafi do sadu

Marian
Gość

Autem oczywiscie nie jezdze stoi w garazu co moge nawet udowodnic bo jest monitoring

Rafał Kalinowski
Ekspert

Auto zostało zakupione w Polsce, czy za granicą? Jeżeli za granicą, to należałoby rozpocząć czynności rejestracyjne i mając „miękki” dowód można jeszcze złożyć wniosek o umorzenie rejestracji pojazdu. Trzeba będzie wtedy załączyć odpowiednie oświadczenie informujące o anulowaniu transakcji kupna.

Marian
Gość

Auto zostalo kupione w Polsce. Generalnie zalezy mi na tym aby nie ponosic kosztow polisy i rejestracji pojazdu dlatego ze znajac podejscie sprzedawcy do sprawy to nie zwroci mi tych kosztow jezeli udalo by mi sie dogadac polubownie. A skoro po 30 dniach tablice rejestracyjne stracily waznosc i wygasla tez 30 dniowa polisa ktora zapewnil mi sprzedajacy to czy auto jest wyrejestrowane i bez polisy moze stac w garazu ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeżeli auto nie posiada ubezpieczenia, a wszystkie formalności (jeżeli chodzi o kupno auta) zostały dokonane, to Pan jako nowy właściciel musi zadbać o to, by samochód posiadał OC. Co do rejestracji pojazdu – auto nie może być wyrejestrowane i stać w garażu.

rob
Gość

wow-ludzie poruszaja sie po drogach samochodami BEZ waznego ubezpieczenia I badan technicznych I jeszcze upominaja sie o odszkodowanie? szokujace

Kamil
Gość

Samochód został sprowadzony z Niemiec. Tablice niemieckie(nie zjazdowe(podejrzewam ze auto przyjechało na lawecie)). Po czym Sprzedający wykupił ubezpieczenie 30 dniowe. Nie ma ważnego przeglądu. Sprzedający nie ma firmy i proponuje umowę sprzedaży między mną a Niemcem(od którego kupił)
Moje pytanie jak auto już widnieje w UFG(po numerze VIN,), ma ważne ubezpieczenie w polsce. I czy jak ja go kupi od tego „Niemca” to nie będzie problemów? Bo jak można kupić auto w od Niemca jak ono już ma wykupione ubezpieczenie na 30 dni w polsce?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,

Sprzedający chce w ten sposób uniknąć kosztów związanych ze sprzedażą pojazdu. Na Pana miejscu nie decydowałabym się na taką opcję. Po pierwsze będzie Pan musiał zapłacić akcyzę (chyba że już opłacona), a po drugie pozbawia Pan się możliwości dochodzenia swoich praw w razie gdyby pojazd był wadliwy lub miał wady prawne.

Grzegorz
Gość

Dzień dobry. Chciałbym kupić samochód w Anglii i pojechać nim do Polski.
W Polsce chciałbym go zarejestrować i ubezpieczyć na 12 miesięcy aby móc tam się nim poruszać.
Jakich formalności powinienem dokonać?
Czy mogę wykupić ubezpieczenie tymczasowe w Polsce na Angielskie tablice? Albo muszę wykupić Angielskie ubezpieczenie tymczasowe, które jest znacząco droższe?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,

Po sprowadzeniu auta można wykupić ubezpieczenie 30-dniowe pozwalające na poruszenie się pojazdem do czasu załatwienia formalności związanych z przerejestrowaniem pojazdu.
Co do samych formalności to pojazd musi zostać dostosowany do ruchu prawostronnego tak aby przeszedł Polski przegląd techniczny w zakresie ustawienia świateł zewnętrznych, lusterek wstecznych oraz prędkościomierz powinien wskazywać pomiary w km/h. Pojazd musi także posiadać tylne światło przeciwmgłowe.

Grzegorz
Gość

Dziękuje za odpowiedzi.
Proszę mi jeszcze powiedzieć Czy przed sprowadzeniem samochodu do Polski można wykupić to 30-dniowe ubezpieczenie, żeby na nim przyjechać tym samochodem do Polski? Chodzi mi o to żeby nie musieć wysyłać samochodu na lawecie, tylko sam nim przyjechać.

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Pojazd musi znajdować się na terenie Polski. W kwestii ubezpieczenia na przejazd proszę dowiedzieć się w kraju gdzie dokonuje Pan zakupu pojazdu.

Grzegorz
Gość

Czy muszę wyrejestrować samochód w Anglii zanim pojadę nim do Polski?
Czy może wystarczy, że zarejestruje go w Polsce a w Anglii zostanie on wyrejestrowany automatycznie? Bardzo dziękuje za pomoc

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Z tego co wiem, to w polskim Wydziale Komunikacji można zdać zagraniczne tablice rejestracyjne i oni przesyłają je do kraju gdzie pojazd był zarejestrowany wraz z zawiadomieniem o zarejestrowaniu pojazdu w Polsce. Nie mam pewności czy ta procedura nadal obowiązuje – proponuję jednak zadzwonić do swojego Wydziału Komunikacji w Polsce i się upewnić czy jest to aktualne.

Marek
Gość

Witam.Mojego przypadku nie mogę znależć w internecie.Chodzi o to ,że wyjechałem czasowo do Danii ich przepisy zakazują poruszania się pojazdem na obcych tablicach jeżeli pracuje się legalnie.Przerejestrowałem auto na duńskie numery jednocześnie nie wyrejestrowałem go w Polsce.Za parę miesięcy chcę wrócić do kraju tym samym autem.Co z rejestracją,teoretycznie nie wyrejestrowałem ale też nie posiadam dowodu rejestracyjnego ponieważ przy rejestracji w Danii go zabrali.Sytuacja dość skomplikowana.Pozdrawiam.

Marek
Gość

Nie dodałem jeszcze ,że posiadam oryginalną kartę pojazdu i tablice polskie.

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,

Najprawdopodobniej duński Wydział Komunikacji zawiadomił Wydział w Polsce o zmianie kraju rejestracji pojazdu. Zastanawiające jest, że zostawili Panu tablice rejestracyjne. Najlepszym rozwiązaniem chyba będzie kontakt z polskim urzędem i sprawdzenie jak to u nich wygląda.

Marek
Gość

Witam .Tablice zostawili bo jak stwierdził diagnosta on nie ma co z nimi zrobić,może wyrzucić do śmieci.Więc odezwał się we mnie patriotyzm i je zostawiłem hehe.Dziękuję za podpowiedż,pozdrawiam.

Darek
Gość

W Austrii jest ta sama procedura, tablice polskie mozna sobie zatrzymac

Marcin
Gość

Witam jak widzialem w zapytaniu nizej kolega pytal o kupno auta bez tablic ja mam podobny problem.bowiem autko jest wogole bez tablic stoi na sprzedaz w lipnie ja mieszkam ok 100km od lipna tzn w Płocku czy zeby moc wrocic tym autem.do swego miasta musze zlozyc wniosek o tymczasowe tablice w w.komunikacji Lipna ?? Celem wyadania miekkiego dowodu czerwonych tablic i dopiero na te tablice moge na miejscu w lipnie z jednej z Tu wykupic 30dniowe oc na te czerwone blachy ???

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,
żeby móc poruszać się autem należy złożyć wniosek o tymczasowe tablice w miejscu zameldowania. Po odbiorze tablic należy ubezpieczyć auto i wtedy z założonymi już tablicami może Pan ruszać w drogę 🙂

Pozdrawiam

Łukasz
Gość

Mam pytanie zarejestrowałem dzisiaj auto sprowadzone z Niemiec, mam ubezpieczenie wystawione na moja osobę na 30 dni z tym ze na niemieckie tablice rejestracyjne a auto od dzisiaj jest już na Polskich i pytanie czy mogę jeździc do końca tego 30’sto dniowego ubezpieczenia? Czy moze z dniem zarejestrowania powinienem wykupić roczne ubezpieczenie już na polskie tablice?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

najlepiej zgłosić się do TU, w którym zakupił Pan krótkoterminowe OC i zgłosić przerejestrowanie auta oraz wykupić roczne ubezpieczenie w dowolnym TU (aby wybrać korzystną składkę zapraszamy na naszą porównywarkę! 🙂 )- za niewykorzystany okres ubezpieczenia powinien Pan otrzymać zwrot pieniędzy.

Pozdrawiam

piotr
Gość

witam mam następujące pytanie co może mi grozić podczas kontroli przez policje ruchu drogowego gdy posiadam samochod na zwykłych niemieckich tablicach. pol roku temu zrobilem w polsce przegląd zerowy i mam ubezpieczenie na 12 mcy tez od tamtego czasu do tej pory ubezpieczyciel ani ja nie odstapilismy od umowy.

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

Prawo o Ruchu Drogowym (art. 71) określa warunki, na podstawie których pojazd zostaje dopuszczony do ruchu na terytorium RP. Nie przerejestrowanie auta z tablic zagranicznych po upływie 30 dni podlega grzywnie w wysokości 20-500 zł (art. 97 Kodeksu Wykroczeń).

Pzodrawiam

Marcin sielski
Gość

Witam wszystkich.Dokładnie rok temu Kupiłem samochod z belgii peugeot 206 cc kupiłem od handlarza ale w takim sensie ze to niby ja wyjechałem po zakup owego samochodu i podpisałem mu umowe u siebie w domu,mam belgijskie czerwone numery mam wazny przegląd i oc w pzu wazne,czy nadal moge sie tym samochodem poruszac po polskich drogach,mialem nawet stłuczke nie z mojej winy i ubezpieczyciel nie marudzil ze tak długo jezdze

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

Prawo o Ruchu Drogowym (art. 71) określa warunki, na podstawie których pojazd zostaje dopuszczony do ruchu na terytorium RP. Nie przerejestrowanie auta z tablic zagranicznych po upływie 30 dni podlega grzywnie w wysokości 20-500 zł (art. 97 Kodeksu Wykroczeń).

Jeżeli więc nie przerejestrował Pan jeszcze auta należy liczyć się z grzywną za poruszanie się po terytorium RP na zagranicznych tablicach dłużej niż 30 dni.

Pozdrawiam

Lukasz
Gość

Witam, załóżmy że auto jest na mnie zarejestrowane w Anglii ma mot oraz posiada Road tax, chce sprowadzić go do polski na kołach, czy wykupując polskie ubezpieczenie na okres zjazdu nim do polski (na angielskie tablice) podczas zatrzymania samochodu przez policję na terenie Anglii, pokazując dowód że auto ubezpieczyłem w Polsce mogę zostać zcholowany? Czy nie będzie problemu? Czy muszę mieć angielskie ubezpieczenie krótkoterminowe. Problem w tym że cena ubezpieczenia w ang na 2 dni to 206£ tymczasem w Polsce to 100 na okres 30 dni

Marcin
Gość

Witam,kupiłem samochód z komisu w Polsce.Samochód ma Niemieckie tablice ale jest wymeldowany w Niemczech.Mam zrobiony pierwszy przegląd w Polsce,mam też ubezpieczenie.Posiadam obydwa briefy,fakturę zakupu pojazdu itd.Czy mogę poruszać się tym samochodem u nas w Polsce przez 30dni (czas na przerejestrowanie) ?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

jak najbardziej może poruszać się Pan zakupionym autem po terytorium RP.

Pozdrawiam

Madzik123
Gość

Jakie tablice ma auto – oryginalne zgodne z dowodem rejestracyjnym czy czasówki wykupione na granicy. I jakie ubezpieczenia Pan posiada krótkoterminowe?

Gaetano
Gość

Witam, mam pytanie : mieszkam we Włoszech i mam auto ma włoskich blachach. Mogę podpisać polskie ubezpieczenie na tego auta? (np TUiR Warta)

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

w Polsce można ubezpieczyć auto jedynie na polskich numerach, bądź w trakcie przerejestrowania na polskie numery.

Pozdrawiam

Gaetano
Gość

Dobra, ale na stronie KNF pisze ze np TUiR Warta prowadzi działalność we Wloszech (i inne kraje) w grupie 10 (OC). Moze mi pani pomoc?

Katarzyna Archacka
Użytkownik
KNF jedynie informuje w jakich krajach (prócz Polski) dane zakłady ubezpieczeń świadczą swoje usługi z racji posiadania notyfikacji na działalność zagraniczną na zasadzie swobody świadczenia usług. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczenie danej firmy możemy kupić w dowolnym kraju- działalność ta (mimo wspólnego szyldu) zamyka się na terytorium danego kraju, w którym podmiot prowadzi działalność. Obowiązkowemu OC na terytorium RP podlegają wszystkie pojazdy mechaniczne zarejestrowane na terytorium RP. Ubezpieczenie OC na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy można wykupić w przypadku, gdy podczas pobytu pojazdu na terytorium RP dojdzie do wygaśnięcia umowy OC granicznego… Więcej »
Darek
Gość

Witam

Prawdopodobnie znalazlem samochod ktorego dlugo szukalem, auto stoi w Polsce w Komisie, podobno od dwoch lat i nie moze sie sprzedac, jest na angielskich numerach, kierownica jest z lewej strony (to samochod amerykanski) lecz swiatla sa angielskie, aktualnie mieszkam w Austrii i docelowo chcialbym to auto zarejestrowac w tym kraju, w jaki sposob moge poruszac sie tym samochodem aby nie placic lawety?? Jak juz pisalem samochod powinien byc zarejestrowany w Polsce po 30 dniach a tu dwa lata minely 😀 na co powinienem zwrocic uwage przy formalnosciach??

Robert
Gość

Witam mam następujące pytanie. Ponieważ mam okazję zakupu auta z Francji. Własciciel poruszał się nią we Francji po czym przyjechał do Polski i auto w Kraju stoi rok nie zarejestrowane ani nie opłacone. I tutaj pytanie moje jest takie blachy ma Francuskie oryginalne nie zjazdowe ale OC francuskie i Przeglad się skonczył. Co zrobić zeby autem jezdzić na czas załatwienia spraw związanych z opłaceniem auta? Zapłacić OC na 30 dni na frnacuskie blachy? i zrobić przeglad i wtedy na spokojnie sobie auto opłacić tłumaczenia celny itp?

Maciej Putrzyński
Gość

Witam 😉

proponuję krótkoterminowe ubezpieczenie OC na 30 dni, które sprzedawane jest dla aut ściągniętych w celu przerejestrowania na polskie numery rejestracyjne, jednocześnie trzeba dostarczyć auto do stacji diagnostycznej ale proponuję to zrobić z pomocą holownika niżeli poruszać się nim bez badania, ponieważ skończy się to w przypadku kontroli zabranym dowodem rejestracyjnym, możliwe jest też otrzymanie mandatu do 500 zł.

Pozdrawiam

Rafal
Gość

Witam Państwa i pytanie moje jest takie: jestem obywatelem PL, wyjechalem na Ukrainę na polskich nr. rejestracyjnych, przy przekraczaniu granicy zakupiłem TUZ, natomiast miejscowy ubezpieczyciel PZU Ukraina, wystawiła mi ubezpieczenie – polisę jak w Polsce OC na 2 m-ce.
Czy auto na polskich numerach może mieć poza granicami PL tylko ubezpieczenie TUZ czy możliwe jest wystawienie polisy przez miejscowych ubezpieczycieli?

Maciej Putrzyński
Gość

Witam 🙂

co kryje się pod pojęciem TUZ? Standardowo granicę z Ukrainą, przekracza się z dwoma rodzajami dokumentów : jest to albo Zielona Karta, wystawiona przez firmę ubezpieczeniową zapewniającą nam ochronę z OC (można oczywiście wykupić ZK w innej firmie ale jest to dużo bardziej kosztowne niż u naszego ubezpieczyciela lub wykupienie OC granicznego (ochrona zapewniania przez ubezpieczyciela krajowego, państwa do, którego się wybieramy) sprzedawana na okres 14 bądź 30 dni.

Pozdrawiam

Wojtek
Gość

Witam, sprowadzilem samochod z angli wykupiłem ubezpieczenie na 30 dni lecz nie przerejestrowalem samochodu, chce to zrobic wlasnie teraz a potrzebny mi samochod(ubezpieczenie na 30 dni juz sie skonczylo) czy moge wykupić ponowne ubezpieczenie na miesiąc lub nawet rok jesli sie da na angielskie blachy?, przypominam ze juz wykupione bylo na 30 dni na te angielskie blachy

Maciej Putrzyński
Gość

Hej Wojtek

według polskiego ustawodawstwa termin 30 dni jest nieprzekraczalny jak również nie daje możliwości przedłużenia polisy na okres kolejnego miesiąca. Pozostaje jedynie zawarcie już rocznej polisy, z tym, że powinieneś mieć już przerejestrowane auto.. Rada ode mnie :
jak najszybciej rejestruj auto, nie poruszaj się nim i w dniu rejestracji wykup OC (możesz to bez problemu zrobić na naszej stronie mfind.pl 🙂 ) Wtedy możesz jeździć już do woli!

Pozdrawiam

Ewa
Gość

Prowadzę handel samochodami i w momencie sprzedażny auta klient wykupuje takie 30dniowe ubezpieczenie. W jakiej firmie moglabym podpisac umowe i w momencie sprzedaży auta sama moglabym wystawic taka polise bez biegania do najblizszego agenta ubezp.?

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

musi się Pani skontaktować osobiście z firmami ubezpieczeniowymi w celu nawiązania współpracy.

Pozdrawiam

Damian
Gość

Pani Ewo, proszę o maila na adres: [email protected]

Ewa
Gość

Witam, chcę zakupić od osoby prawnej samochód sprowadzony z Niemiec (od sprowadzenia nie minęło jeszcze 30 dni, opłaty celne już są załatwione). Jako, że auto obecnie stacjonuje ponad 100km od mojego miejsca zamieszkania, jak mogę wrócić nim do siebie na kołach? Sprzedawca powiedział mi o miesięcznym OC, które on załatwi, ale jak jest z tablicami? Na zdjęciach samochód ich nie ma, nie dopytałam też, czy sprzedawca ma tablice zjazdowe z Niemiec. Proszę o informację jakie formalności powinny być jeszcze dopełnione, nie chciałabym dostać niemiłej niespodzianki w formie mandatu w drodze powrotnej do domu…

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

samochód sprowadzony do Polski, w celu zarejestrowania go u nas w kraju ubezpiecza się na okres 30 dni na jego obecny numer rejestracyjny. Kiedy wszelkie formalności są już dopełnione, do upłynięcia tego krótkoterminowego OC, wykupujemy normalną, roczną polisę na polskie numery rejestracyjne. Sam proces rejestracji jest bardzo dobrze opisany w tym artykule – link tutaj 🙂

Pozdrawiam

Adam
Gość
Witam, Przyprowadzilem samochod z Belgi i tam wykupilem tablice tranzytowe belgijskie na miesiac z ubezpieczeniem. Po powrocie jezdzilem na tych tablicach i po uplywie 3 tygodni pojechalem do urzedu rejestrowac ten samochod. Oddalem tablicy od bylego wlasciciela (nie tranzytowe na ktorych jezdzilem caly czas) i dostalem polskie tablicy. Po uplywu miesiaca waznosci tych tablich tranzytowych wykupilem ostatniego dnia OC w Polsce i wtedy zalozylem polskie tablicy. Problem w tym iz dostalem pismo od UFG ze nie zachowalem ciaglosc OC. Po wyslanie wszystkich dokumentow, tranzyty i OC, potwierdzili decyzje i brak ciaglosci OC i kara 1850 zl. Podobno od chwili rejestracji… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Odpowiedziałem Panu poniżej.

Adam
Gość
Witam, Przeprowadzilem zamochod z Belgi. Wykupilem w belgi tablicy tranzytowe z ubezpieczeniem na miesac. Przed uplywem konca tych tablic dokladnie tydzien przed bylem w urzedzie rejestrowac samochod. Oddalem tablicy bylego wlasciciela z Belgi i dowod rejestracyjny takze. Jezdzilem do konca tygodnia i ostatniego dnia tablicy wykupilem OC i nalozylem polskie tablicy. Od UFG dostalem pismo iz nie zachowalem ciaglosci OC i musze kare zaplacic 1850 dni. Probowalem wyslac skany tych tablic itd. Ale pisza iz od momentu rejestracji wszystkie OC sie rozwiazuja. Dwa pytania mam: Oddalem przeciez tablicy belgijskie do urzedu bylego wlasciciela czyli nadal byl zarejestrowany w Belgi i… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Witam 🙂

W dniu, w którym uzyskał Pan rejestrację samochodu w Polsce, automatycznie zobligował się Pan do zakupu OC na ten właśnie samochód(tego samego dnia), nie ma tu już żadnego znaczenia zagraniczna rejestracja i ubezpieczenie i na stare numery, bo wszystko w tym momencie formalnie się unieważnia. Z tej sytuacji niestety nie ma wyjścia, pozostaje opłacenie kary nałożonej przez UFG, ewentualnie można z nimi domówić sposób spłacania kary ratalnie.

Pozdrawiam

Aga
Gość

Witam.
Zakupiłam samochód sprowadzony z zagranicy z polisą 30 dniowa PZU wystawioną na poprzedniego właściciela ważną do 28.08. Samochód już został przeze mnie przerejestrowany, czy mogą jeździć na w/w polisie do końca jej ważności.

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

polisa ta wystawiana jest dla samochodów sprowadzonych w celu zarejestrowania ich w Polsce. W dniu zarejestrowania samochodu powinna Pani zakupić nową, roczną polisę OC na polskie numery rejestracyjne.
Tamta polisa przedawnia się z dniem rejestracji samochodu.

Pozdrawiam

łukasz
Gość

czy na ubezpieczeniu 30-dniowym moge przerejestrowac auto

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

ubezpieczenie krótkoterminowe właśnie do tego służy 🙂 W trakcie jego trwania dokonujesz przerejestrowania i kupujesz ubezpieczenie OC na już na cały rok 🙂

Pozdrawiam

Marcin
Gość

Witam. Nabyłem samochód z niemiec na niemieckich chyba zwykłych tablicach . Umowa jest z włascicielem pojazdu , natomiast ubezpieczenie jest wzięte na osobę trzecią( jeszcze aktualne ). Czy jazda u nas nie stanowi żadnego problemu w razie kontroli policji ? Wożę ze sobą dokumenty ( umowa i briefy z niemieckim aktualnym przeglądem)które bedą oczywiscie tłumaczone i rejestrowane u nas .Dziękuje za odpowiedź

p.s Pytam gdyż się już pogubiłem z tym jak to jest

Marcin
Gość

dodam ,ze OC 30 dniowe wykupione juz na terenie RP ( jeszcze aktualne ) tak jak wyżej pisałem przez osobę trzecią.

Maciej Putrzyński
Gość

odpowiedź powyżej 🙂

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

pojazd kupiony za granicą i nieprzerejestrowany dopuszcza się do ruchu po polskich drogach przez 30 dni, ale tylko wtedy, gdy pozostaje zarejestrowany w kraju pochodzenia, ma ważny przegląd, polisę OC i legalne tablice. W Polsce wykupuje się 30-dniowe OC, by dokonać przeglądu auta i dokonać jego rejestracji. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, to nie ma problemu.

Pozdrawiam

ARKADIUSZ
Gość
Witam Zakupiłem we Francji samochód po przywiezieniu go do kraju ubezpieczyłem auto na 30 dni krótkoterminową polisą OC .Nie mając przeglądu. Niestety auto w ten sam dzien sie zepsuło i pojechało do mechanika . Naprawa okazała sie dosyc skomplikowana . Czy po 2-3 miesiącach aby wyjechać od mechanika (chce jechac na przeglad techniczny itd.) moge wykupić ponownie krótkoterminowe OC ? czy są jakies konsekwencje z tego tytułu ze była zawarta polisa krótkoterminowa (30 dni) nastepnie auto stojac ponad 2 miesiace u mechanika nie posiadało takiej umowy (oczywiscie nie poruszało sie ) . Czy żeby zawrzec polise na 30 dni musi… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Witam

sytuacja jest trochę problematyczna, ponieważ auto powinno już być zarejestrowane w Polsce. Przepisy wspominają o jednorazowym ubezpieczeniu 30-dniowym dla aut sprowadzonych do Polski, w celu zarejestrowania ich w kraju. Przepisy nie przewidują jednak sytuacji, gdzie auto zostanie ponownie ubezpieczone na okres 30 dni. Żeby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, zostaje transport holownikiem na przegląd techniczny i rejestracja w WK, następnie po uzyskaniu polskiej rejestracji, tego samego dnia, zawarcie już normalnego, rocznego ubezpieczenia OC.

Pozdrawiam

ARKADIUSZ
Gość
Witam Panie Macieju dziekuję za informacje. Natomiast nie zrozumiałe jest to dla mnie gdyz po naprawie (po upływie 30 to dniowego OC) nie da sie przeprowadzic jazdy próbnej holownikiem (sprawdzenie parametrów silnika pod obciążeniem , diagnostyka podczas jazdy lub np. czy samochód sie dobrze prowadzi.) Rozumiem jeszcze sytuacje gdy włascicielem jest osoba prywatna bo wczesniej czy pozniej musi samochód zarejestrowac. Natomiast jak wyglada zatem sytuacja kiedy przedsiebiorca przywozi kilkanascie aut i co też ma rejestrować wszystkie samochody w ciągu miesiąca ?? Przecież to jest towar handlowy i może być tak ze klient po dany samochód przyjdzie za kilka miesięcy wiec… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość
Panie Arkadiuszu sytuację z 30 dniowym, jednorazowym ubezpieczeniem opisywałem dla osoby fizycznej. Sytuacja wygląda inaczej dla osób prowadzących działalność gospodarczą w postaci tzw. komisów samochodowych. Taka osoba ma prawo kupować miesięczne ubezpieczenie OC wielokrotnie. Odnosząc się bezpośrednio do Pana sytuacji, ustawodawca przewidział termin na przerejestrowanie pojazdu w postaci 30 dni i jednorazowe ubezpieczenie, również 30 dniowe. Po wnikliwej analizie mogę stwierdzić, że jest luka prawna, dzięki której można to ubezpieczenie wykupić wielokrotnie, natomiast na pewno nie powinno się nadużywać tej możliwości, ponieważ ściąganie auta zza granicy w celu zarejestrowania go w Polsce ma swoje procedury i terminy, których powinno się… Więcej »
kacper walczak
Gość

Do Eksperta;

skoro nie przewiduje ponownej możliwości ubezpieczenia krótkoterminowego to dlaczego agenci bardzo chętnie sprzedają polisy.
A np. Proama czy liberty direkt ma opcje w swoim serwisie ” przedłuż automatycznie o kolejne 30 dni ” ????

kacper walczak
Gość

Witam ponownie.

Więc jak to jest ?? prosze o odpowiedz.

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

odpowiedź powyżej.

Pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

jak wspomniałem powyżej, jest luka prawna, która daje taką możliwość nie tylko przewidzianym w ustawie komisom samochodowym, jak również osobom fizycznym, gdzie dla komisów są specjalnie stworzone serwisy do wystawiania polis krótkoterminowych. Ubezpieczyciele nie powinni tego robić, bo są określone procedury rejestracji i terminy, ale robią to cały czas. Gdyby to było całkowicie legalne, to mało osób jeździłoby przerejestrowanymi autami i miało roczne OC.

Pozdrawiam

kamila
Gość

Witam, czy jesli auto ma niemieckie blachy i ubezpieczenie 30 dniowe to ja na tym ubezpieczeniu moge juz go przerejstrować czy musze mieć juz to roczne ubezpieczenie?

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

ubezpieczenie 30 dniowe w zamyśle ma służyć właśnie przygotowaniu wszystkich formalności, łącznie z zarejestrowaniem auta. Kiedy już mamy dowód tymczasowy, kupujemy ubezpieczenie roczne. Polisa krótkoterminowa sama wygasa, nie trzeba jej wypowiadać.

Pozdrawiam

Natalia
Gość

Witam! Bardzo proszę o pomoc. Kupuję samochód zarejestrowany w Czechach. Sprzedający dziś był wyrejestrować samochód i kupić tablice wywozowe, natomiast nie sprzedano mu do tych tablic ubezpieczenia tymczasowego. Nic nie wiemy na temat OC granicznego – kto i gdzie powinien je zakupić i czy w ogóle powinien – czy może wcale nie musimy wykupować OC tymczasowego, bo wszystko odbywa się na terenie Unii Europejskiej? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo kupno już za 4 dni a my nie wiemy co robić, bo nasz ubezpieczyciel nie wie, na internecie można przeczytać wiele sprzecznych informacji. Pozdrawiam!

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

mając tablice wywozowe proszę skontaktować się z którymkolwiek z ubezpieczycieli w naszym kraju i wykupić ubezpieczenie 30-dniowe na czas rejestracji auta w Polsce. Po zarejestrowaniu go u nas, proszę wykupić normalne, roczne ubezpieczenie OC. Wszystko zgodnie z przepisami.

Pozdrawiam

Paweł
Gość

Posiadam auto zarejestrowane jeszcze na starego właściciela (rejestracje polskie) w przyszłym miesiącu kończy się OC, jest możliwość przedłużenia OC bez przerejestrowywania auta na mnie?

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

nie musi Pan w WK dokonywać przerejestrowania, żeby na siebie ubezpieczyć auto, aczkolwiek będą inne dane w dokumentach. Obecną polisę można kontynuować, aczkolwiek musi ona być na Pana przepisana.
Żeby to zrobić potrzebny jest kontakt z ubezpieczycielem.

Pozdrawiam

Arek
Gość
Witam, Zakupiłem auto w niemczech od polaka.Auto posiadało niemieckie tablice rejestracyjne oraz ubezpieczenie OC zawarte na okres 1-go roku w PZU (zawarte przez sprzedającego dwa miesiące przed sprzedażą).Po zakupie oraz rejestracji auta w polsce zawarłem nową umowę OC z innym ubezpieczycielem( mając na uwadze niezgodność z prawem poprzedniego ubezpieczenia w dniu zakupu powiadomiłem sprzedawcę aby je zakończył).Po kilku miesiącach otrzymałem wezwanie do zapłaty składki w wysokości 268zł.Odwoływałem się już cztery razy ostatnio również poprzez Rzecznika Finansowego i za każdym razem otrzymuję tą samą odpowiedż że po przeprowadzeniu analizy dokomentacji i zdgodnie z art 31 oraz 32 decyzja jest taka że… Więcej »
Łukasz Leus
Ekspert
Witam, w ramach wyjaśnień to po zakupie pojazdu otrzymuje Pan umowę OC wykupioną na ten pojazd i może z niej korzystać aż do końca jej trwania, natomiast sprzedający nie ma możliwości jej wypowiedzenia. Dodatkowo razem z polisą przechodzą na Pana wszelkie obowiązki z nią związane to jest np. opłacenie pozostałych rat jeśli poprzedni właściciel miał płatność ratalną za składkę. Dodatkowo ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki i zażądać dopłaty za zwiększone ryzyko nowego nabywcy (w tym jednak przypadku taka opcja raczej odpada, bo PZU przeważnie nie wykonuje rekalkulacji bez żądania nabywcy). Jeśli zdecydował się Pan na zakup nowego ubzpieczenia w innej… Więcej »
Łukasz
Gość

Witam,

Kupiłem auto na Czeskich tablicach.Ważność tablic do końca stycznia 2017.Czy okres ważności tablic mogę wykupić Mini Casco w którymś z polskich towarzystw ubezpieczeniowych?Zależy mi na ubezpieczeniu od kradzieży.

Pozdrawiam

Łukasz

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
samochód obecnie ubezpieczony jest u czeskiego ubezpieczyciela?

Pozdrawiam,
Łukasz

wpDiscuz