Na zagranicznych tablicach w Polsce

Na polskich drogach dosyć często można spotkać auta na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Oprócz poruszających się po naszym kraju turystów, których chroni ubezpieczenie OC, AC i Zielona Karta, wykupione w państwie rejestracji pojazdu, można też zobaczyć właścicieli aut śmigających na tablicach tymczasowych (testowych czy wywozowych), które mają zwykle krótki termin ważności i po jego upływie mają status pojazdu wyrejestrowanego. Z ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że samochód osobowy sprowadzony z zagranicy może jeździć po polskich drogach nie dłużej niż 30 dni, pod warunkiem że posiada ważny przegląd techniczny oraz aktualne tablice rejestracyjne.

Po upływie tego czasu kierowca ma obowiązek zarejestrować auto w Polsce. Dlatego jedyną sytuacją, w której, jako osoba prywatna, powinieneś rozejrzeć się za korzystną ofertą kupna obowiązkowego ubezpieczenia OC dla samochodu na obcych blachach w Polsce jest właśnie to wymarzone Audi A4 B5 czy też inne sprowadzone z zagranicy cacko. O tego typu polisie OC mowa zatem w przypadku pojazdów tymczasowo zarejestrowanych w innym kraju, z planowaną rejestracją na gruncie polskim.

Czytaj także: 10 wskazówek, jak kupić sprowadzony samochód i się nie naciąć [KROK PO KROKU]

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego

W myśl Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK można zawrzeć umowę ubezpieczenia OC na czas krótszy niż 12 miesięcy, czyli ubezpieczenie OC krótkoterminowe, w kilku wyjątkowych przypadkach – między innymi jeżeli pojazd zarejestrowany jest za granicą, ale nie posiada polisy OC lub Zielonej Karty lub straciły one ważność lub jeśli auto jest zarejestrowane czasowo (Art. 27, Dz. U. 2003, nr 124, poz. 1152).

Krótkoterminową polisę OC możesz wykupić jednorazowo w każdej firmie ubezpieczeniowej. Obowiązuje ona przez 30 dni, a jej koszt waha się w granicach 100 zł. Inaczej niż w przypadku standardowej, rocznej umowy, koniec okresu ważności tej 30-dniowej oznacza tym samym jej wygaśnięcie. Musisz pamiętać, że nie podlega ona automatycznemu przedłużeniu.

Ponadto – najczęściej razem z tablicami zjazdowymi (wywozowymi) w kraju zakupu możesz wykupić także OC, które obowiązywać będzie na czas ich ważności, w tym także w Polsce. Są one wystawiane na kupującego, a nie auto, więc możesz się tym zająć jeszcze przed zakupem wymarzonego samochodu.

Ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach w Polsce?

Ubezpieczenie auta na angielskich, niemieckich lub po prostu zagranicznych tablicach w Polsce? Zgodnie z prawem nie ma możliwości wykupienia pełnej (a więc 12-miesięcznej) polisy OC dla aut zarejestrowanych za granicą. Jazda na niemieckich, angielskich oraz innych zagranicznych tablicach jest możliwa jedynie krótkoterminowo i to dosłownie. Pozostaje zakup tymczasowej polisy 30-dniowej, której koszt oscyluje w granicach 100 złotych, z zasady ma zapewnić spokój i bezpieczeństwo jedynie na czas dopełniania formalności związanych z przerejestrowaniem auta. Zakup pełnego, 12-miesięcznego ubezpieczenia OC dla samochodu zarejestrowanego za granicą jest możliwy wyłącznie pod warunkiem złożenia deklaracji, że w ciągu 30 dni od zakupu takiej polisy auto zostanie zarejestrowane w Polsce.

Sprowadziłem samochód z zagranicy. Jakie OC mogę wykupić?

Jeśli Twój świeżo zakupiony samochód jest w dalszym ciągu zarejestrowany za granicą i jest przeznaczony np. do dalszej sprzedaży, to możesz wykupić OC krótkoterminowe, na 30 dni. Tego ubezpieczenia nie będziesz mógł już zawrzeć na kolejne 30 dni – po jego wygaśnięciu będziesz musiał wykupić standardowe OC na rok.

Warunki zawarcia umowy OC krótkoterminowego reguluje art. 27 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Po przerejestrowaniu pojazdu powinieneś wykupić normalne ubezpieczenie OC na rok. Pamiętaj, aby nie było ani jednego dnia przerwy pomiędzy dwiema umowami OC.

Pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości wykupienia standardowego OC (na 12 miesięcy) dla samochodu zarejestrowanego za granicą. Dlatego powinieneś jak najszybciej po sprowadzeniu auta zarejestrować je w Polsce. Z ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że samochód osobowy sprowadzony z zagranicy może jeździć po polskich drogach nie dłużej niż 30 dni, pod warunkiem że posiada ważny przegląd techniczny oraz aktualne tablice rejestracyjne.

Ubezpieczenie na VIN? Nie daj się nabrać!

Nieuczciwi sprzedawcy samochodów sprowadzonych z zagranicy często praktykują proceder polegający na drukowaniu zagranicznych tablic rejestracyjnych, wmawiając kupującemu, że może on na nich legalnie poruszać się po polskich drogach po wykupieniu krótkoterminowego ubezpieczenia na VIN.

Fakty są jednak takie, że nie posiadając oryginalnych tablic rejestracyjnych z Niemiec, Anglii lub innego państwa, samochód ten nie może legalnie poruszać się po drogach w Polsce na własnych kołach. Z prawnego punktu widzenia, taki samochód jest wyrejestrowany i do czasu jego ponownej rejestracji, transport takiego pojazdu może odbywać się wyłącznie na lawecie.

Co w przypadku stłuczki? Tzw. ubezpieczenie na VIN nie zadziała.

Zapytacie Dlaczego, przecież mam krótkoterminowe ubezpieczenie dla samochodu sprowadzonego z zagranicy? To prawda, ale ze względu na fakt, iż auto nie powinno poruszać się po drogach o własnych siłach, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. W praktyce w ogóle nie jesteśmy chronieni polisą ubezpieczeniową. Dlatego Aby nie dać się nabrać, warto wiedzieć…

Jak sprawdzić tablice rejestracyjne niemieckie, francuskie i inne?

Tzw. zjazdowe tablice rejestracyjne można rozpoznać po żółtym lub czerwonym pasku z prawej strony. To na nich znajduje się także data ważności takich tablic, czyli okresu, w którym jazda autem z tymi oznaczeniami jest legalna. Warto także pamiętać o tym, że takie tablice wykonane są z metalu, a nie pleksi lub innych tworzyw sztucznych. Jeśli tablice rejestracyjne na samochodzie sprowadzonym z zagranicy wzbudzają nasze wątpliwości, lepiej jest odstąpić od jazdy nim po drogach publicznych. Najbezpieczniej będzie taki pojazd przetransportować lawetą.

Kupiłem samochód za granicą – procedura postępowania

Podsumowując –  jeśli kupiliśmy auto za granicą –  możemy je sprowadzić do Polski na lawecie. Może być to kosztowne rozwiązanie –  zwykle pośrednicy żądają od 1,1 – do nawet 2 złotych za km. Albo postarać się o tymczasowe tablice i wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe. Formalności związane z tablicami tymczasowymi możesz załatwić w Polsce, albo za granicą.

Jeśli kupujesz samochód przez pośrednika –  zwróć uwagę na rodzaj zagranicznych tablic rejestracyjnych i ich ważność. Mogą się między sobą różnić, a niektóre uprawniają do legalnego poruszania się po drogach tylko przez 5-10 dni.

Co ryzykujesz jeżdżąc nielegalnie? Mandat, ale także karę od UFG za brak ubezpieczenia. To jednak nie wszystko, bo w przypadku spowodowania wypadku autem bez ważnego OC, będziesz obarczony wszelkimi kosztami związanymi z wyrządzoną szkodą. A te mogą być astronomiczne! Więcej o potencjalnych kosztach związanych z brakiem polisy OC przeczytasz tutaj.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć w Polsce auto na zagranicznych numerach? [PYTANIE CZYTELNIKA]