Na skróty: Na ile rat rozłożyć OC | Czy OC na raty się opłaca | Oferty OC na raty | Czy można rozłożyć OC na raty | Czy na pewno na tym zyskasz | Nie unikaj opłat za OC | Pytania z forum

Czy można rozłożyć składkę za OC na raty?

Oczywiście, że tak! Jeśli chcesz rozłożyć składkę za OC na raty to mfind.pl jest najlepszym miejscem by z tego skorzystać. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w naszej ofercie zaproponują Ci rozłożenie płatności za OC na raty. Jednak należy wziąć pod uwagę, że system ratalny podniesie roczną składkę za ubezpieczenie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że taką polisę można kupić także online. Ubezpieczenie OC przez internet na raty? Tak, to jest możliwe. Przeczytaj tylko nasz poradnik.

Na ile rat można rozłożyć OC?

Wielu kierowców, chcąc uniknąć jednorazowego dużego wydatku, zadaje sobie pytanie – na ile rat można rozłożyć ubezpieczenie samochodu? Myślisz o zakupie OC na raty? Większość ubezpieczycieli oferuje spłatę OC w dwóch ratach, co pół roku. Zdecydowanie rzadziej towarzystwa ubezpieczeniowe godzą się na OC na 4 raty. Jeszcze trudniej znaleźć ubezpieczyciela, który pozwoli Ci spłacać OC w miesięcznych ratach.

Interesuje Cię OC na 4 raty (tzw. ubezpieczenie OC kwartalne), a może akurat OC na 11 rat? Większa liczba rat jest często dopuszczalna przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy kupowaniu pakietu ubezpieczeń, na przykład OC i AC jednocześnie. Im więcej kupisz, tym lepsze warunki zaproponuje Ci ubezpieczyciel. OC w 12 ratach także jest możliwe, ale jest to bardzo indywidualna kwestia, dostępna dla wybranych klientów – każdorazowo decyduje o tym towarzystwo ubezpieczeniowe.

OC na raty –  czy towarzystwa to lubią?

Powiedzmy to sobie wprost. OC na raty z punktu widzenia towarzystwa nie jest specjalnie dobrą opcją. Dlaczego? Ty płacisz co miesiąc, a więc Towarzystwo musi czekać na pieniądze za polisę –  nawet jeśli opóźnisz płatność, albo będziesz zalegać z jedną z rat, polisa i tak Cię chroni.

Dlaczego więc Towarzystwa wprowadzają opcję płatności na raty? Takie są prawa rynku. Towarzystwa rywalizują o klientów, szczególnie tych najmniej szkodowych. Jeśli jesteś po 35-40 roku życia, w ostatnich latach nie miałeś szkód, masz dobrą pozycję. do negocjacji.

Dodatkowo wymagania klientów rosną i w czasach gdy na raty możemy kupić telewizor, samochód, czy telefon, chcemy za ubezpieczenie rownież płacić na raty. Dlatego towarzystwa wychodzą nam w tej kwestii naprzeciw.

Ubezpieczenie auta na raty – czy to się opłaca?

Rozłożenie płatności  OC na raty wiąże się zazwyczaj z wyższymi kosztami ubezpieczenia. Jak duże są to różnice? Wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela, a także ubezpieczanego auta i Twojej historii jako kierowcy.

Dlatego warto sprawdzić oferty przynajmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Możesz to szybko zrobić za pośrednictwem porównywarki cen OC. My również się nią posłużymy, żeby pokazać na przykładzie, jakich różnic w cenie możesz się spodziewać rozkładając ubezpieczenie samochodu na raty.

Najtańsze OC na raty – gdzie znajdę oferty?

Na potrzeby artykułu wpisaliśmy w kalkulator OC dwa różne zestawy informacji – dla młodszego i doświadczonego kierowcy z Torunia.

Pierwszy zestaw to dane 30-letniej nauczycielki, która jeździ Peugeotem 206 (diesel z 2007 roku) i pokonuje rocznie maksymalnie 20 000 km. Niestety nie miała do tej pory zarejestrowanego samochodu i nie wypracowała zniżek. Porównywarka pokazała nam 17 ofert z 4 towarzystw ubezpieczeniowych. Tylko Link4 był jednak skłonny w tym wypadku na rozłożenie płatności na raty. Ubezpieczyciel ma dla takich osób 4 oferty:

  • OC za 1607 zł, w dwóch ratach 1848 zł – różnica 241 zł,
  • OC za 1628 zł, w dwóch ratach 1868 zł – różnica 240 zł,
  • OC za 2422 zł, w dwóch ratach 2740 zł – różnica 318 zł,
  • OC za 2703 zł, w dwóch ratach 3040 zł – różnica 337 zł.

Oferty droższe zawierały oczywiście nie tylko OC, ale i dodatki, między innymi różne opcje AC.

Drugi przykład to 60-letni pracownik biurowy z dużą zniżką, korzystający z auta Skoda Fabia (benzyna z 2015 roku), który pokonuje 7 000 km rocznie. Szukasz ubezpieczenia OC na raty? Kliknij w link poniżej:

Porównywarka znalazła dla niego 11 ofert od 3 ubezpieczycieli. W jego przypadku płatność za OC na raty rozłoży Link4. Ma on do wyboru 5 opcji ( także z AC i NNW w różnych wariantach) :

Link4 OC na raty

  • OC za 532 zł, w dwóch ratach 611 zł – różnica 79 zł,
  • OC za 558 zł, w dwóch ratach 636 zł – różnica 78 zł,

Jak widać w każdym przypadku za raty trzeba dodatkowo płacić. Nadwyżka to zazwyczaj około 10-15% kwoty wyjściowej. Aby jej uniknąć ubezpieczyciele zachęcają swoich klientów do jednorazowej płatności.

Raty na OC – czy na pewno na tym zyskasz

Przy wybieraniu ubezpieczenia OC musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – często najbardziej korzystne oferty nie podlegają rozłożeniu na raty – a więc de facto płacisz więcej niż 10-15 % kosztu raty!

W naszych przykładach najlepszą ofertę dla 30-letniej nauczycielki miało towarzystwo ubezpieczeniowe Axa Direct za 1549 zł, a dla 60-letniego kierowcy Benefia za 480 zł. W obu przypadkach nie można było rozłożyć płatności na raty.

 

 

Dlatego przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawdź dokładnie, czy Ci się to na pewno opłaca. Tanie OC na raty? Może i tak, ale na pewno droższe od płatności jednorazowej…

Nie unikaj opłat za OC

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Musisz je wykupić. Już za trzy dni przerwy w ubezpieczeniu samochodu osobowego zapłacisz 800 zł (w 2018 roku więcej –  czytaj tutaj). Ponad czternaście dni opóźnienia będzie Cię kosztowało nawet 4000 zł.

Choć OC potrafi być naprawdę drogie, nie warto na nim oszczędzać. Kary dotkną Cię znacznie boleśniej niż zakup ubezpieczenia. Pamiętaj również, że jeżeli spowodujesz wypadek, jadąc bez ważnego OC, za wszystkie szkody zapłacisz finalnie z własnej kieszeni. Kwoty do zapłaty w takim przypadku mogą być naprawdę ogromne. Rekordzista ma do zapłaty ponad 4 miliony złotych!

Ubezpieczenie OC na raty a sprzedaż samochodu

Mając wykupioną polisę OC na raty i sprzedany samochód, pozostaje Ci 14 dni na powiadomienie o tym fakcie ubezpieczyciela. Jeśli dopełnimy tego terminu, wówczas wszystkie niezapłacone raty za OC przechodzą na nowego właściciela samochodu. Może on kontynuować taką polisę, jak również wypowiedzieć ją w ciągu 30 dni licząc od zakupu pojazdu. Z kolei niedotrzymanie terminu i brak przesłania informacji do TU o sprzedaży samochodu poskutkuje „prezentem” dla nabywcy pojazdu i koniecznością opłacenia kolejnych rat za niego do końca trwania umowy. Warto zatem dotrzymywać terminu zgłoszenia faktu sprzedaży pojazdu nowemu ubezpieczycielowi.

Brak płatności raty a ważność ubezpieczenia –  co się stanie jeśli nie zapłacę raty za OC?

Wbrew temu to co sugerują niektórzy kierowcy, brak płatności raty nie oznacza końca polisy, ani nie daje Towarzystwu możliwości wypowiedzenia Twojej umowy. 

Co jednak grozi Ci jeśli nie zapłacisz raty za OC?

  •  Towarzystwo może naliczyć odsetki karne
  • Ubezpieczyciel może przekazać Twoją należność do windykacji
  • Możesz zostać wpisany do Krajowego Rejestru Długów
  • Polisa nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok, a to oznacza, że ryzykujesz karę od UFG

Dyskusja na naszym forum –  OC na raty

<Rybnik> : Mam pytanie. Czy jeśli mam podpisana umowę OC i rozkładam ja na raty, to mogę jeździć samochodem bez opłaconej drugiej raty?  Czy jest to tak samo karane jak jazda bez ważnego OC?

Odpowiedź: Jeśli polisę wykupiłeś na rok, to mimo braku wpłaty jest ona ważna do ostatniego dnia okresu na jaki została zawarta i możesz jeździć samochodem.
Musisz jednak liczyć się z tym, że jeśli nie zapłacisz wymaganej od Ciebie kwoty, to towarzystwo ubezpieczeniowe rozpocznie proces windykacyjny.
Dodatkowo trzeba pamiętać, że jeśli nie opłacisz drugiej raty, OC nie zostanie automatycznie odnowione na kolejny rok, co w przypadku zapominalskich  może skończyć się brakiem ubezpieczenia i co najmniej karą od UFG. 

<siwek72>Miałem taką sytuację – wyjechałem z polski, zapomniałem o 2 racie za polisę. Polisa się nie odnowiła i przyszła mi kara z UFG, pisałem odwołania, ale niestety nie przyniosły skutku. Więc też przestrzegam.

Czy warto kupić OC na raty?  – nasza rekomendacja

Przede wszystkim warto porównać oferty. Jeśli znajdziemy sporo tańszą ofertę, której nie można rozłożyć na raty warto uczynić pewien wysiłek finansowy i zapłacić z góry. Warto także stosować zasadę, że im mniej rat, tym lepiej. OC na 4 czy 12 rat, zawsze będzie droższe niż to na 2 raty. Pamiętaj, że możesz też kupić OC na raty online.

Komu opłaca się OC na raty? Z pewnością jest to opcja dla kierowców, którzy ze względu na wysoką cenę ubezpieczenia nie są w stanie ponieść kosztu ubezpieczenia jednorazowo. Jeśli jednak OC na rok kosztuje Cię tyle ile wydajesz na paliwo w miesiącu –  warto za nie zapłacić z góry.

 

Szukasz tańszego OC? Sprawdź teraz ile zapłacisz u nas: