Na współwłasność pojazdu najczęściej decydują się najmłodsi kierowcy, czyli w wieku od 18 do 24 lat. To nie przypadek, ale działanie, którego celem jest obniżenie wysokości składki OC. Dzięki umieszczeniu w dowodzie rejestracyjnym drugiego właściciela – doświadczonego kierowcy – można sporo zaoszczędzić.

Współwłaściciel samochodu a OC – ile trzeba zapłacić za OC?

Wysokość składki OC zależy od różnych czynników, w tym wieku i doświadczenia kierowcy za kierownicą. Z likwidowanych szkód firmy ubezpieczeniowe wiedzą, że statystycznie to właśnie najmłodsi kierowcy (w wieku od 18 do 24 lat) jeżdżą najbardziej brawurowo i z tego względu to właśnie oni muszą płacić najwyższe składki. W jaki sposób obniżyć ich wysokość?

Jednym z najprostszych sposobów, aby otrzymać atrakcyjniejszą ofertę od firmy ubezpieczeniowej, jest zgłoszenie współwłaściciela pojazdu. Najlepiej, aby współwłaścicielem auta został doświadczony kierowca, który wypracował maksymalne zniżki. Ile trzeba wówczas zapłacić za OC? Poniżej prezentujemy przykład.

Przykład 1. 19-letni Paweł został dopisany jako współwłaściciel pojazdu Audi A1 z 2018 r. (benzyna, pojemność silnika 2,0). Pojazdem na co dzień porusza się jego ojciec – emerytowany żołnierz, który ma maksymalne zniżki. Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla wskazanego pojazdu? Gdyby:

  • jedynym właścicielem był Paweł, to najtańsze OC zakupiłby on za 2725 zł,

  • Paweł w dowodzie rejestracyjnym figurował jako współwłaściciel, to najtańsze OC zakupiłby za 613 zł.

Między pierwszym a drugim wariantem jest 2112 zł różnicy. Właśnie tyle młody kierowca z przykładu może zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu OC!

Właściciel i współwłaściciel samochodu – jak dodać współwłaściciela?

Jeżeli chcesz porównać ceny OC, korzystając z porównywarki ubezpieczeń, musisz wskazać, czy pojazd ma współwłaściciela. Jak dodać współwłaściciela? Jeśli:

  • dopiero kupujesz pojazd, wystarczy w umowie kupna-sprzedaży zamieścić dane każdego z kupujących,

  • jesteś już właścicielem pojazdu, wykorzystaj rozwiązanie w postaci darowizny – jest ono korzystne z uwagi na rozliczenie z fiskusem, zwłaszcza gdy umowa darowizny dotyczy osób spokrewnionych.

Czytaj także: Darowizna samochodu w rodzinie – co trzeba o niej wiedzieć?

Nie obejdzie się też bez wizyty w wydziale komunikacji – właściciel i współwłaściciel muszą zostać wpisani do dowodu rejestracyjnego.

W wydziale komunikacji powinni stawić się obaj współwłaściciele. Jeżeli nie jest to możliwe, konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa osobie, która będzie dopełniać formalności. W przypadku profesjonalnego pełnomocnika konieczne jest też uiszczenie opłaty w wysokości 17 zł.

Który kierowca – młody czy doświadczony – powinien figurować jako właściciel samochodu, a który jako współwłaściciel? Jeżeli uwzględnić politykę firm ubezpieczeniowych, od której zależy wysokość składki OC, korzystniejszy jest wariant, gdy to doświadczony kierowca jest właścicielem pojazdu, a młodszy współwłaścicielem.

Zniżki OC – czy współwłaścicielowi są one naliczane?

To właśnie możliwość zaoszczędzenia na składce OC skłania młodych kierowców do ustanowienia współwłaściciela pojazdu. Co w tej sytuacji ze zniżkami, które firmy ubezpieczeniowe przyznają kierowcom za ostrożną i bezkolizyjną jazdę? Okazuje się, że działa tu zasada, zgodnie z którą za każdy rok jazdy bez spowodowania kolizji czy wypadku zarówno właścicielowi, jak i współwłaścicielowi zostanie przyznana zniżka.

Mimo że powyższe rozwiązanie wydaje się być bardzo korzystne (zwłaszcza dla młodego kierowcy), to nie można zapomnieć też o sytuacji odwrotnej. Jeżeli którykolwiek z kierowców spowoduje kolizję lub wypadek, obaj stracą część wypracowanych zniżek.

Ubezpieczenie OC dla firmowej floty – zasady

Firmowe pojazdy z reguły pokonują rocznie więcej kilometrów niż auta należące do klientów indywidualnych. Już tylko ten fakt negatywnie wpływa na wysokość składki OC. Nie jest to jednak jedyny problem właścicieli firm.

Ubezpieczyciele nie każdy pojazd wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności będą traktować jako pojazd firmowy. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą będzie rejestrowała pojazdy na siebie. To z kolei oznacza, że również składka ubezpieczenia OC będzie wyliczana w oparciu o jej historię ubezpieczenia. To, czy z auta będą korzystać jeszcze inni kierowcy, będzie miało dla firm ubezpieczeniowych drugorzędne znaczenie – w razie spowodowania kolizji czy wypadku, zniżki straci właściciel.

Czy ubezpieczenie OC może być na inną osobę niż właściciel?

Często zdarza się, że z jednego samochodu korzysta wielu domowników. Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie OC może wykupić osoba, która nie jest właścicielem pojazdu (nie figuruje w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel)? Nie ma takiej możliwości – polisa OC jest przypisana do pojazdu, a zakupić powinien ją właściciel auta.

Jeżeli właścicielem samochodu jest doświadczony kierowca, który użycza pojazdu niedoświadczonemu użytkownikowi (np. ojciec udostępnia auto synowi, który dopiero co odebrał prawo jazdy), to ten fakt należy zgłosić ubezpieczycielowi (ubezpieczenie OC będzie droższe).