Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Ubezpieczenie graniczne – rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie wzięli Zielonej Karty

Ubezpieczenie graniczne – rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie wzięli Zielonej Karty
mfind.pl

Co to jest ubezpieczenie graniczne?

Jest to ubezpieczenie OC, które działa tak samo jak polskie – zagwarantuje pokrycie szkód osobom poszkodowanym w momencie gdy Ty spowodujesz wypadek. Polisę graniczną wystawi towarzystwo ubezpieczeń działające w państwie, którego granicę chcesz przekroczyć. Jest to ubezpieczenie krótkoterminowe – zawierane najczęściej na 15 lub 30 dni.

Ubezpieczenie graniczne jest mało popularne, ponieważ na terenie większości państw europejskich, a w szczególności w całej Unii, wystarczy nasze polskie OC, nie trzeba nawet brać Zielonej Karty. Jednak jeśli przytrafi Ci się nagły wyjazd na Ukrainę albo zmiana trasy w podróży po Bałkanach, a nie masz przy sobie Zielonej Karty, nie musisz wracać po nią do Polski. Możesz wykupić na granicy właśnie ubezpieczenie graniczne.

Jest to więc rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie przewidzieli, że na trasie ich podróży będą państwa, w których polskie OC nie zadziała.

Czytaj także: Zielona Karta – OC na zagraniczny wyjazd

W jakich państwach będziesz potrzebował ubezpieczenia granicznego?

Ubezpieczenie graniczne okaże się niezbędne wszędzie tam, gdzie normalnie wjechałbyś z Zieloną Kartą, a więc w następujących państwach:

 • Albania
 • Białoruś
 • Bośnia i Hercegowina
 • Iran
 • Izrael
 • Macedonia
 • Maroko
 • Mołdawia
 • Rosja
 • Serbia
 • Czarnogóra
 • Tunezja
 • Turcja
 • Ukraina

Do tej listy należy dodać jedyny europejski kraj, w którym nie zadziała nawet Zielona Karta, czyli Kosowo. To niewielkie bałkańskie państewko, które ogłosiło niepodległość w 2008 roku, ale w dalszym ciągu nie jest uznawane przez niektóre kraje, a zwłaszcza przez Serbię, od której się oderwało. Jeśli więc chcesz wjechać na teren Kosowa, musisz bezwzględnie wykupić ubezpieczenie graniczne.

Do Dubrovnika tylko z Zieloną Kartą lub ubezpieczeniem granicznym

Chorwacja od lat jest jednym z ulubionych miejsc wakacyjnego wypoczynku Polaków. Przystępne ceny, sympatyczni ludzie, gwarantowana pogoda i brak zagrożeń terrorystycznych sprawiają, że Kowalski chętnie jedzie do Chorwacji z całą rodziną, własnym samochodem. Obowiązkowym punktem urlopu w tym pięknym kraju jest zwiedzanie urokliwego Dubrovnika, polożonego nad Adriatykiem, niedaleko granicy z Czarnogórą.

Nie wszyscy wiedzą, że aby dojechać do tego chorwackiego miasteczka, wyjeżdża się z terytorium Unii Europejskiej i dwukrotnie przekracza granicę Bośni i Hercegowiny. Turyści myślą, że przed podróżą do Chorwacji nie muszą wyrabiać Zielonej Karty, bo to państwo jest w Unii Europejskiej. Owszem, Chorwacja tak, ale Bośnia i Hercegowina już nie – a zatem kto nie weźmie Zielonej Karty, a chce zwiedzić Dubrovnik, ten powinien na granicy chorwacko-bośniackiej wykupić ubezpieczenie graniczne.

Pewnie znajdziesz na forach internetowych mnóstwo informacji o tym, że “przecież nie sprawdzają, możesz śmiało jechać bez Zielonej Karty”. Po pierwsze, sprawdzają, po drugie, jeśli nawet “uda Ci się” wjechać na teren Bośni i Hercegowiny bez ubezpieczenia, to gdy spowodujesz nawet najdrobniejszą stłuczkę – będziesz ugotowany. Będziesz musiał zapłacić za wszystkie szkody z własnej kieszeni, bo Twoje polskie OC nie zadziała.

Za gapowe się płaci, czyli ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Zielona Karta przez większość krajowych zakładów ubezpieczeń wydawana jest bezpłatnie, a niektóre pobierają symboliczne opłaty za wystawienie takiego dokumentu. Kto jednak zapomni o Zielonej Karcie i stanie przed koniecznością wykupienia ubezpieczenia granicznego, będzie musiał liczyć się z większymi wydatkami.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opracowało europejską mapę cen ubezpieczenia granicznego. – Chcemy przybliżyć ceny ubezpieczeń granicznych zapominalskim lub tym, którzy z jakichś względów muszą zmienić trasę podróży i przejechać przez terytorium państwa, którego pierwotnie nie brali pod uwagę – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

KLIKNIJ TUTAJ, aby wyświetlić całą mapę.

Najwięcej zapłacą “gapowicze” na granicach Maroka, Macedonii i Rosji, najmniej ci, którzy chcą wjechać do Mołdawii i na Ukrainę.

Ceny ubezpieczenia granicznego

Państwo Ceny ubezpieczenia granicznego
na 15 dnina 30 dni
Albania49 euro65 euro
Białoruś17 euro25 euro
Bośnia
i Hercegowina
40 euro75 euro
Czarnogóra15 euro28 euro
Kosowo30 euro41 euro
Maroko57 euro88 euro
Mołdawia4,5 euro7 euro
Macedonia50 euro70 euro
Rosja43 euro65 euro
Turcja42 euro44 euro
Ukraina9,2 euro12 euro

Dane: PBUK

Dowiedz się, czy Twój ubezpieczyciel wyda Ci Zieloną Kartę za darmo. Przeczytaj nasz artykuł o bezpłatnych dodatkach do ubezpieczenia OC: Bezpłatne dodatki do OC. Sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje najwięcej

mfind.pl

Podsumowanie

 • Jeśli nie masz Zielonej Karty, a chcesz wjechać do państwa, w którym jest ona wymagana, musisz kupić na granicy ubezpieczenie graniczne.
 • Ubezpieczenie graniczne jest krótkoterminowe - zazwyczaj wykupuje się je na 15 lub 30 dni.
 • Jest to ubezpieczenie OC - zapewni odszkodowanie osobom poszkodowanym, gdy to Ty będziesz sprawcą wypadku.
 • Bezwzględnie musisz wykupić ubezpieczenie graniczne przy wjeździe do Kosowa - tam polska Zielona Karta nie zadziała.
 • Jeśli wybierasz się do chorwackiego Dubrovnika, poproś swojego ubezpieczyciela o wydanie Zielonej Karty. W przeciwnym wypadku będziesz musiał wykupić ubezpieczenie graniczne na granicy chorwacko-bośniackiej.
 • PBUK opracowało mapę cen ubezpieczeń granicznych w Europie.

Autor artykułu:

Do maja 2016 r. redaktor naczelna Akademii mfind. Z zamiłowania pomagam klientom w sporach z zakładami ubezpieczeń. Jestem ubezpieczeniowcem z sześcioletnim doświadczeniem, po studiach podyplomowych. W wolnym czasie poszukuję ciekawej muzyki i nowych roślin do ogrodu.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

13 komentarzy do "Ubezpieczenie graniczne – rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie wzięli Zielonej Karty"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Krystyna
Gość

Pani Redaktor, witam serdecznie. Moja rodzina nie wojazowala nigdy, a teraz wnuczka(studentka) jest przed tygodniowym wyjazdem do swojego chłopca na Ukrainę. 1/paszport Jest w trakcie wyrabiania 2/ubezpieczenie…. I tu dla nas zaczynają się schody. EKUZ tam nie działa. Wykupuje się ubezpieczenie na granicy – ale zdrowotne czy dla posiadaczy auta. Oni nie mają samochodu. Wyjada z Kielc busem.Proszę o pomoc i już z góry dziękuję za odpowiedź : co powinna i czy powinna wykupić na tydzień pobytu na Ukrainie?
Serdecznie pozdrawiam Panią Redaktor.

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

ubezpieczenie graniczne, o którym Pani wspomina jest ubezpieczeniem OC dla pojazdów. Ubezpieczenie zdrowotne także można kupić na granicy.
Na Ukrainie honorowane są jedynie polisy wystawione przez Państwową Asekuracyjną Spółkę Akcyjną Ukrainmedstrach (nowa nazwa: PROSTO) lub przez firmy, z którymi spółka ta podpisała stosowną umowę.

Pozdrawiam

Anton
Gość

Good day!
I’m a citizen of Russia. I have an auto, registered in Russia. I’m planning my trip, driving my car from Belarussia to Poland and then to Germany and back. Duration of my trip will be around month or maybe more.
QUESTIONS:
1. Can I by an insurance product at your company that allows me driving in Poland and Germany.
2. How much does it cost and how long it works?

Anton
Gość

Dobry dzień!
Jestem obywatelem Rosji. Mam auto, zarejestrowaną w Rosji. Planuję moją podróż, jazdy mój samochód z Białorusi do Polski, a następnie do Niemiec iz powrotem. Czas trwania mojej podróży wyniesie około miesiąc lub może więcej.
PYTANIA:
1. Czy mogę za pomocą produktu ubezpieczeniowego w swojej firmie, która pozwala mi jazdy w Polsce i Niemczech.
2. Ile to kosztuje i jak długo to działa?

Maciej Putrzyński
Gość

Witam 😉

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia granicznego powstaje:
– w momencie wjazdu na terytorium RP, jeśli posiadacz lub kierujący pojazdem nie posiada ważnej na ten moment umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych lub Zielonej Karty – okres ubezpieczenia 30 dni,
– w przypadku, gdy podczas pobytu pojazdu na terytorium RP dojdzie do wygaśnięcia umowy OC granicznego lub Zielonej Karty – okres ubezpieczenia nie może być krótszy niż 30 dni i dłuższy niż 12 m-cy.

Pozdrawiam

Eugeniusz R.
Gość
Otóż Panie Redaktorze Macieju Putrzyński, odpowiadając Rosjaninowi Antonowi, zasugierował Pan iż to OC Graniczne w praktyce w pełni może zastąpić tzw Zieloną Kartę tam gdzie jest ono honorowane, czyli np w Polsce a nawet Czechach z Austriją, słusznie rozumiem? Ale powstaje istotne pytanie – gdzie „przy przekroczeniu granicy RP”, może ono być całodobowo kupiono, po tamtej czy po tej stronie w przypadku Wschodu? To jest istotne bo widziałem już taką budę pod granicą z Białorusią, ale podjeżdżając pod granicę ze strony Białorusi, jeszcze się nie ma w ręku takiej polisy – kiosk stoi za murem, dalej na polskiej ziemi! Czy… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Witam

budki powinny być otwarte całodobowo, z obydwu stron granicy. Jeśli jednak chce mieć Pan polisę już wyruszając w trasę, można ją również zakupić przez telefon/online. Ubezpieczenie graniczne kupi Pan w m.in. : PZU, Warta, Allianz czy też Axa Direct.

Pozdrawiam

Eugeniusz R.
Gość

Dziękuję Panu bardzo! Jeżeli naprawdę tak jest, to najpierw spróbuję skorzystać z takiej budki. Oby…

Tomasz
Gość

Witam serdecznie,chce wyjechać na tydzień do Ukrainy,ale będę jechał autokarem jakie ubezpieczenie jest mi potrzebne i gdzie mogę wykupić ?

Urszula Borowiecka
Gość

Skoro jedzie Pan autokarem, sugeruję wykupić ubezpieczenie turystyczne, które może Pan wykupić tutaj: https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.

Jakub
Gość

Witam,
Planuje jutro jechac na Ukrainę samochodem, nie mam zielonej karty. Czy wykupie cos podobnego na granicy ? Cos na kilka dni? Mam sprzeczne informacje na temat ubezpieczenia granicznego zastępujące tymczasowo zielona karte.

Urszula Borowiecka
Gość

Na granicy (jeszcze po stronie polskiej) wykupi Pan zieloną kartę. Na granicy można wykupić też ubezpieczenie graniczne (to ubezpieczenie wystawiane jest przez ubezpieczyciela ukraińskiego).

trackback

[…] Jeśli zapomnisz o wyrobieniu Zielonej Karty przed wyjazdem lub już w drodze zdecydujesz się na przekroczenie granicy kraju, w którym Zielona Karta jest potrzebna, zawsze możesz poratować się ubezpieczeniem granicznym. […]

wpDiscuz