Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać
mfind.pl

Czytaj także: Umowa kupna sprzedaży samochodu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Zostawiając już na boku kwestie zapisów umownych oprócz ustalenia ceny, która jest niewątpliwe ważnym elementem przy sprzedaży każdej rzeczy, zbywca i kupujący powinni porozumieć się co do warunków ubezpieczenia OC związanego ze sprzedawanym autem.

1. Co zrobić po sprzedaży samochodu?

Każdy, kto decyduje się na sprzedaż auta, musi pamiętać, że po sfinalizowaniu całej transakcji zobowiązany jest do przekazania pewnych dokumentów. Jeżeli zatem będziesz występował w roli zbywcy nie zapomnij o przekazaniu nowemu właścicielowi dokumentu ubezpieczenia OC, dowodu rejestracyjnego (jeśli samochód był oczywiście zarejestrowany) oraz zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu. Musisz to zrobić tuż po podpisaniu umowy przez kupującego. Nie mniej ważnym obowiązkiem jest poinformowanie swojego dotychczasowego ubezpieczyciela samochodu o sprzedaży auta – masz na to dokładnie 14 dni od daty podpisania umowy. Najlepiej zadzwoń na infolinię swojej firmy ubezpieczeniowej i dowiedz się, w jaki sposób najłatwiej złożyć takie zawiadomienie.

„Pamiętaj, że jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela w wymaganym terminie, to Twoja polisa OC może zostać wznowiona na kolejny rok a Ty będziesz musiał się tłumaczyć, że nie zapłacisz składki, bo nie masz już tego samochodu” – ostrzega Dominika Grabek z porównywarki ubezpieczeń mfind i  dodaje: „Lepiej oszczędzić sobie kłopotów i od razu po sprzedaży auta poinformować wydział komunikacji oraz zakład ubezpieczeń”.

Czytaj także:  Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

2. Co musi zrobić kupujący samochód?

Podstawowym zobowiązaniem każdego nowego nabywcy auta jest zapłata odpowiedniej ceny – ta jest ustalana oczywiście w porozumieniu z dotychczasowym właścicielem samochodu. Jeśli wydaje Ci się, że na tym koniec obowiązków kupującego, to cóż – jesteś niestety w błędzie. Auto musi zostać bowiem zarejestrowane w Wydziale Komunikacji. Czasu na załatwienie niezbędnych formalności masz dosyć mało, raptem 30 dni od dnia zakupu pojazdu. Udając się do Wydziału Komunikacji właściwego dla swojego miejsca zamieszkania, pamiętaj o zabraniu dowodu własności auta – w tym wypadku umowy sprzedaży, dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym, karty pojazdu, ważnej polisy OC oraz dowodu osobistego. Mam niestety jeszcze jedną złą wiadomość – z tytułu kupna samochodu, nawet jeśli jest on już wieloletni, musisz zapłacić podatek. Chodzi oczywiście o podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej auta. Czas na uregulowanie takiego zobowiązania we właściwym urzędzie skarbowym wynosi 14 dni od dnia zawarcia umowy. Inaczej jest, jeśli kupujesz samochód na fakturę – na przykład od komisu. W takim wypadku podatku od czynności cywilnoprawnej nie musisz płacić.

3. Co dzieje się z OC przy sprzedaży samochodu?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK (Art. 31 ust. 1) wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy OC przechodzą na nabywcę pojazdu. Kupujemy samochód razem z ubezpieczeniem. Nie oznacza to jednak, że nowy właściciel będzie musiał zgodzić się na ubezpieczenie OC w firmie, którą wybrał sprzedający. Kupujący może zawrzeć umowę ubezpieczenia w dowolnie wybranej firmie, a następnie wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela. Powinieneś tylko dopilnować, aby pomiędzy jedną a drugą polisą nie było ani jednego dnia przerwy.

4. Wybieram nowego ubezpieczyciela

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to Ty jako kupujący odstąpił od tej polisy i poszukał sobie nowego ubezpieczyciela. Nowy właściciel pojazdu może wypowiedzieć polisę poprzedniego właściciela w każdym momencie po zakupie. Jak dokonać wypowiedzenia? Wybór tak naprawdę należy tylko do Ciebie – ubezpieczyciele pozwalają bowiem na na rezygnację z polisy poprzez wysłanie listu poleconego, faksu czy skanu za pośrednictwem poczty e-mail, a także poprzez osobiste złożenie wypowiedzenia w siedzibie firmy. Możesz też złożyć wypowiedzenie OC u agenta ubezpieczeniowego.

5. Zostaję przy starym OC

Jeśli uważasz, że warunki obecnego ubezpieczenia OC są dla Ciebie korzystne lub nie chcesz szukać nowego ubezpieczyciela, to nie rób nic i zostaw wszystko tak jak jest. Wraz z zawarciem umowy sprzedaży auta, OC przechodzi na Ciebie automatycznie (z mocy prawa). Musisz jednak uważać – jeśli sprzedawca zalegał z zapłatą chociażby jednej raty składki ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel będzie żądał jej uregulowania od Ciebie (za okres od dnia przeniesienia własności) – jesteś w końcu nowym właścicielem samochodu. Podstawową zmianą w umowie ubezpieczenia OC będzie zatem modyfikacja danych posiadacza pojazdu, pozostałe warunki, w tym okres obowiązywania umowy i możliwość jej wypowiedzenia, mogą pozostać bez zmian. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo do ponownej kalkulacji należnej składki ubezpieczeniowej – zmienia się właściciel auta, to zmienić może się i wysokość składki. Nie jest to oczywiście regułą, niemniej jednak powinieneś liczyć się z taką sytuacją. Składka może wówczas wzrosną, ale i spaść – możesz mieć przecież większe zniżki niż poprzedni właściciel samochodu.

6. A co jeśli ubezpieczenia nie ma w ogóle?

W wyjątkowych sytuacjach może okazać się, że kupiłeś auto bez aktualnego ubezpieczenia OC – np. wtedy, gdy sprzedawca Cię oszuka w tej sprawie. Radzę więc zawsze zorientować się w dokumentacji samochodu jeszcze przed podpisaniem umowy. Brak polisy OC nie jest jednak tragedią – musisz tylko szybko znaleźć nowego ubezpieczyciela i zawrzeć umowę ubezpieczenia. Pamiętaj, że jazda bez ważnego OC, tak jak brak aktualnego przeglądu technicznego pojazdu, jest wykroczeniem, a za to grozi kara od UFG  – jeśli jesteś właścicielem samochodu osobowego i nie miałeś OC  przez ponad 14 dni, w 2016 roku zapłacisz 3700 zł.

Podsumowanie

 • Przed kupnem używanego samochodu sprawdź, czy ma on aktualne ubezpieczenie OC.
 • Po podpisaniu umowy sprzedawca musi wydać Ci kluczyki do auta, dowód rejestracyjny, polisę OC auta oraz zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.
 • Nie musisz pozostawać przy ubezpieczeniu OC dotychczasowego właściciela auta – możesz wybrać inny zakład ubezpieczeń.
 • Sprzedający powinien w ciągu 14 dni zgłosić zmianę właściciela pojazdu do firmy ubezpieczeniowej.
 • Jeśli nie chcesz nic zmieniać w dotychczasowym OC – nie musisz robić nic. Automatycznie masz OC po sprzedawcy. Pamiętaj jednak, że polisa nie przedłuży się na kolejny okres ubezpieczenia.

Autor artykułu:

Prawnik z zamiłowaniem do pisania. W swoich artykułach staram się przekazać informacje w jak najprostszy sposób, tak aby każdy mógł je zrozumieć. Poza tym lubię dobre książki i komercyjne (a co!) kino, serialami też nie pogardzę.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

281 komentarzy do "Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Zbigniew
Gość

Sprzedalem auto do komisu otrzymalem gotowke i umowe komisu 6 lipca konczy sie 1 rata OC w komisie poinformowano mnie ze to oni wypowiedza umowe z ubezpieczycielem i ze nie bede placil 2 raty czy tak moga zrobic nie chce placic kar i kto powinien wydac dokument o wypowiedzeniu umowy prosze o porade Dziekuje

Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Zbigniew
Gość

Sprzedalem auto do komisu otrzymalem zaplate i umowe komisu o przyjeciu do sprzedarzy 6 lipca konczy sie 1 rata OC co dalej z ubezpieczeniem bo auto nadal stoi w komisie a wlasciciel powiedzial ze wypowie ubezpieczenie 4 lipca i nie bede musial placic 2 raty czy moze tak zrobic i czy otrzymam jakies pismo Prosze o rade Dziekuje

Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeśli właścicielem pojazdu jest nadal Pan, to ma Pan obowiązek opłacenia 2 raty. Ubezpieczenie, które Pan zakupił nie może zakończyć się wcześniej niż z końcem okresu (ewentualnie osoba, która zakupi już auto może wypowiedzieć zgodnie z art. 31 – wtedy też będzie mógł Pan odzyskać część składki). Chyba, że auto jest już własnością komisu, wtedy prawa i obowiązki płynące z tego ubezpieczenia przechodzą na komis i oni się tym zajmą.

Marek
Gość

Witam
Chce zakupić auto od pewnej Pani. Wiadomo, że OC przechodzi z autem na nie (AC nie przechodzi). Ona chce wypowiedzieć umowę OC i odzyskać część składki. Mogę się na to nie zgodzić? co z AC?

Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, osoba, która sprzedaje Panu auto ma obowiązek przekazania polisy OC, wtedy prawa i obowiązki płynące z ubezpieczenia przechodzą na Pana. To Pan decyduje, czy będzie chciał Pan wypowiedzieć ubezpieczenie, czy dalej z niego korzystać. AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, więc nie przejdzie na Pana. Zbywca pojazdu może dostać zwrot za niewykorzystany okres z AC.

Marek
Gość

A co z OC? Jak jak wypowiem to sprzedający będzie mógł odzyskać część składki?

Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Rafał Kalinowski
Ekspert

Tak, jeśli zdecyduje się Pan na wypowiedzenie OC, to zbywca auta będzie mógł odzyskać część składki.

Izabela
Gość
Witam! Mam pewien problem, sprawa jest zagmatwana i wygląda tak: Listopad 2016 zakupuje pojazd, oplacam skarbowke Była właścicielka zawiadamia o zbyciu i wpisuje tam mnie. Ja auta nie rejestruje. Mam ją w dowodzie. 27 luty 2017 wiem, ze konczy się ubezpieczenie, ale nie przedluzam tej umowy, wypowiadam juz wczesniej 26 luty 2017 spisuje darowiznę na tatę, nigdzie z tym nie idę, bo auto nie przekracza na pewno 9 tysięcy 26 luty 2017 podaje tą darowizne mojemu nowemu ubezpieczycielowi i tata jest na OC Teraz mam nowe auto zza granicy, biorę juz wszystko na siebie. Tamtego chce się pozbyć sprzedając lub… Więcej »
Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeśli auto nie było ostatecznie zarejestrowane na Panią, to według mnie nie musi Pani zawiadamiać wydziału komunikacji o zbyciu, natomiast polecam jeszcze potwierdzić tą informację w WK. Najważniejsze jest, aby mieć wszystkie dokumenty – przede wszystkim umowę kupna-sprzedaży, która potwierdza nabycie auta przez Panią i umowę darowizny, która potwierdza przeniesienie własności na tatę.

Izabela
Gość

Dziękuję pięknie za odpowiedź i pomoc.

Pozdrawiam!

Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
seba79
Gość

kupilem pojazd i wlasciciela OC przeszlo na mnie czy w wypadku jakiegos zdazenia drogowego byly wlasciciel moze stracic ulgi?

Akceptacja
Akceptuję Regulamin Akademii (https://www.mfind.pl/akademia/regulamin/) mfind. Podane przez Ciebie dane oraz zamieszczone komentarze będziemy przetwarzać w celu umożliwienia Ci zamieszczenia komentarza. Czytaj więcej w Polityce prywatności (https://www.mfind.pl/akademia/polityka-prywatnosci/).
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry,

Od momentu zakupu auta i przejęcia ubezpieczenia OC, za wszystkie zdarzenia odpowiada nowy właściciel. Również nowy właściciel traci zniżki.

Kilo1
Gość

Mam oto takie pytanie z czystej ciekawości. Kupiłem jakiś czas temu auto i jeżdżę na opłaconej polisie poprzedniego właściciela na której są jego dane. Co by się z nią działo gdybym chciał teraz sprzedać auto? Czy nabywca też przejmuje ją w takirj samej formie jak ja ją przejąłem czy jest inaczej?

Rafał Kalinowski
Ekspert

W przypadku sprzedaży pojazdu, należy przekazać nowemu właścicielowi ubezpieczenie poprzedniego właściciela jak i całą ciągłość umów kupna-sprzedaży dotyczące tego pojazdu.

Jędrek
Gość

Witam kupiłem auto,nie zauważyłem że na dowodzie rejestracyjnym jest zona osoby od której kupywalem a na polisie jej mąż chciałem wypowiedzieć ubezpieczenie i nie mogę a chcę przejść do swojej ubezpieczalini.z tego co wiem to sprzedający nie zgłosił do ubezpieczalni sprzedaży auta a milelo już 1,5 miesiąc czy mogę przejść na swoją polisę nie martwiąc się o jego??

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, Jeśli zakupił Pan auto z ważną polisą OC, to może Pan ją wypowiedzieć w każdej chwili jej trwania – zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wypowiedzenie należy złożyć do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym jest ta obecna polisa. Proszę pamiętać o zawarciu nowego ubezpieczenia, tak aby była zachowana ciągłość.

Franciszek
Gość

Witam zakupiłem samochód lecz nie zdążyłem go przerejestrować i po 2 tygodniach go sprzedałem .W wydziale komunikacji powiedzieli że nie muszę u nich nic zgłaszać , a co z firmą ubezpieczeniową czy muszę u nich zgłaszać sprzedaż auta

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych należy zawiadomić ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży pojazdu w ciągu 14 dni.

Elżbieta
Gość
Witam, kupiłam używany, importowany samochód w komisie / na placu komisowym ,,stał” na niemieckich tablicach/ . Po podpisaniu umowy kupna sprzedaży okazało się, że nie ma OC. W tym momencie sprzedawca zaproponował wystawienie rocznej polisy OC w TU AXA. Polisa została wystawiona na Autokomis, jako właściciela, z datą i godziną sprzedaży auta, na dane auta bez numerów rejestracyjnych. Zgodnie z deklaracją sprzedającego miała to być ochrona ubezpieczeniowa do czasu zarejestrowania samochodu i ew. decyzji co do kontynuacji lub rezygnacji z kontynuowania ubezpieczenia. Na polisie widniała deklaracja AXA, ,,polisa ważna przez rok…..ale nie w pełni opłacona”, z czego należałoby domniemywać, że… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert
Dzień dobry, w odpowiedzi na Pani wiadomość informuję, że obowiązkiem zbywcy jest przekazanie nowemu właścicielowi ważnej polisy OC. Z tego co Pani opisała, to polisa była ważna, tyle, że nie opłacona. W takim przypadku zbywca wywiązał się ze swojego obowiązku. Zgodnie z Ustawą o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 Maja 2003 r. art. 32 pkt. 4, „Posiadacz pojazdu mechanicznego, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu ponosi odpowiedzialność wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki należnej za okres od dnia, w którym nastąpiło przeniesienie na niego prawa własności pojazdu.” Polisa została Pani wręczona podczas… Więcej »
Michał
Gość
Witam, po zakupie samochodu sprzedawca odezwał się do TU informując o sprzedaży auta. Ja niestety nie odezwałem się do TU. Nawiązałem kontakt dopiero kilka dni po wygaśnięciu polisy. W trakcie rozmowy przedstawiciel poinformował mnie, że polisa nie została przedłużona i ponadto została przeprowadzona rekalkulacja kosztów polisy. Wychodzi na to, że muszę dopłacić. Polisa była opłacona w całości przez poprzedniego właściciela. TU nie odezwało się do mnie po dostarczeniu przez sprzedawce umowy sprzedaży pojazdu i dopiero po moim kontakcie, w momencie w którym polisa już była nieaktualna zostałem poinformowany o konieczności opłaty za polisę. Czy według regulacji prawnych mam obowiązek zapłaty… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, w kwestii kontaktu z kupującym nie ma regulacji prawnych. W ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Fundusz Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych art. 31 pkt. 2 jest zapisane, że zakład ubezpieczeń ma prawo do dokonania ponownej kalkulacji składki. W przypadku nie złożenia rezygnacji z art. 31 nabywca odpowiada finansowo za okres od dnia zakupu pojazdu do ostatniego dnia trwania umowy.

Michał
Gość

Czyli muszę zapłacić tę dopłatę jeśli rekalkulacja odbyła się już na wygasłej polisie? Załóżmy polisa skończyła się 3 marca a TU zażądało zapłaty 14 marca.

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Dzień dobry.
Jak już pisaliśmy ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki i z tej możliwości w Pana przypadku skorzystali. Teraz natomiast niestety mają prawo do windykowania Pana z tytułu należności jaka powstała w wyniku rekalkulacji składki.

Michał
Gość

Witam. Problem polega na tym, że skorzystali z tej możliwości na polisie, która już się skończyła. Tzn Polisa była do 03.03.2018 a o rekalkulacji powiadomili mnie 07.03.2018. Idąc tym tropem równie dobrze mogą mi zrekalkulować polisę, którą miałem 5 lat temu naliczając obecne ulgi i wyjdzie na to, że to oni będą musieli mi oddać pieniądze.

Gosia
Gość

Po sprzedaży samochodu nowy właściciel nie chce ubezpieczenia bo sprzedaje go na części to kto wypowiada umowę ubezpieczenia stary właściciel czy już nowy po podpisaniu umowy

Rafał Kalinowski
Ekspert

Wszystkie prawa i obowiązki płynące z ubezpieczenia pojazdu przechodzą na nowego właściciela. Jeśli doszło już do sprzedaży auta, to nabywca kontynuuje ubezpieczenie, albo je wypowiada. Zbywca pojazdu musi zgłosić sprzedaż samochodu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego – przedstawiając umowę kupna-sprzedaży.

KAKA
Gość

witam mam pytanie na Mtu zarejestrowała sprzedaz nie z chwilą sprzedaży ale z chwila zgłoszenia czy tak można

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, sprzedaż pojazdu jest rejestrowana z taką datą, z jaką zostanie wysłane zgłoszenie. Nie liczy się tu data na umowie kupna-sprzedaży, tylko data zgłoszenia.

Łukasz
Gość
Witam serdecznie, zakupiłem samochód z polisą OC płatną w ratach. Jak się okazało zbywca nie dokonał żadnej wpłaty na rzecz TU (Link4). Wiedząc że polisa poprzedniego właściciela nie trwa nawet miesiąca założyłem że pierwsza rata została uiszczona (mój błąd). W przeciągu dwóch tygodni od zakupu pojazdu zawarłam nową polisę w innym TU, oraz wypowiedziałem obowiązującą. Po upływie 4m-cy windykator żąda ode mnie uiszczenia płatności za okres pomiędzy nabyciem pojazdu, a wypowiedzeniem polisy (14dni). Jak już się zorientowałem to jestem zmuszony uregulować tę płatność względem TU z uwagi na „spryt” i brak wpłaty przez zbywającego pojazd. Natomiast problemem jest wysokość dochodzonej… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry,
W tej sytuacji może powołać się Pan na Art. 31. ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Fragment tego artykułu brzmi następująco: „(…)W przypadku gdy posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania za okres od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu. Posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, jest obowiązany podać do wiadomości zakładu ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, których ujawnienie jest niezbędne do dokonania ponownej kalkulacji składki.” Ubezpieczenia obowiązkowe reguluje ustawa.

lisa
Gość

A ja mam pytanie mąż zakupił samochód następnie sprzedał , żona zgłosiła ten fakt ubezpieczycielowi – nie jest współwłaścicielem tego samochodu ani go nie ubezpieczała – czy w takim wypadku odpowiedzialność – w razie jakiś niedopłat spoczywa na żonie ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Jeśli żona nie była wpisana w polisie jako ubezpieczająca (osoba do kontaktu) to jako ktoś, kto tylko wysyła dokument do firmy ubezpieczeniowej nie ponosi odpowiedzialności. Chyba, że w daleko idącym postępowaniu windykacyjnym, o ile samochód został nabyty podczas trwania małżeństwa i nie ma podpisanej rozdzielności majątkowej między małżeństwem.

Łukasz
Gość

Mam pytanie jestem współwłaścicielem pojazdu .Drugi natomiast współwławściciel widnieje na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego i nie chce płacić składki OC a tylko on z niego korzysta ,ani nie chce ode mnie go odkupić .A OC przychodzi na mnie co mam zrobić w takiej sytuacji . Jestem w kropce pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Ekspert

Za płatności na polisie odpowiada osoba ubezpieczająca (osoba która zawierała umowę). Jeśli to Pan ją zawierał, to firma ubezpieczeniowa ma prawo wymagać opłaty. Jeśli natomiast umowa została przejęta po zakupie pojazdu, to nowy właściciel może zrezygnować z polisy w każdym momencie jej trwania.

Siwa
Gość
Witam. Proszę o pomoc. Czytałam komentarze, mimo wszystko mam problem z ubezpieczycielem. 8 lipca 2017 roku kupiłam samochód z polisą PZU ważną do 15 lipca 17 r. 10 lipca przerejestrowałam na siebie. 11 lipca wypowiedziałam umowę PZU i tego samego dnia zawarłam kolejną w firmie w której ubezpieczam swoje auta. Wszelkich obowiązków dopełniłam. W drugiej połowie grudnia przyszło pismo z WARTA że mam opłacić składkę ponieważ 4 lipca17 r Sprzedający zawarł kolejne ubezpieczenie (kolejny okres ubezpieczenia i inna firma!) i składka miała być zapłacona do 19 lipca `17 roku. Sprzedawca nie powiadomił mnie o zawartej nowej polisie i przekazał auto… Więcej »
Rafał Kalinowski
Ekspert

W przypadku kiedy zbywca pojazdu miał zawarte dwa ubezpieczenia na jeden pojazd i zgłosił sprzedaż w obu firmach, to obie polisy przechodzą na Panią. Firma ubezpieczeniowa ma prawo wymagać opłaty chyba, że złoży Pani wypowiedzenie jako nowy właściciel pojazdu. Wtedy zostanie naliczona opłata do dnia złożenia wypowiedzenia. Niestety niewiedza o drugiej umowie nie zwalnia z obowiązku jej wypowiedzenia. Najlepiej przy zakupie pojazdu zawsze sprawdzać w bazie UFG ważność polisy.

Henryk
Gość

Kupiłem samochód osobowy w dniu 30 czerwca, właściciel miał obowiązek zapłacić II ratę OC do 20 czerwca i zapewniał mnie, że II ratę OC zapłacił przelewem bankowym. W dniu 12.01.2018r od TU otrzymałem wezwanie do zapłaty od dnia 01.07.2017r do końca ważności polisy w kwocie 629 zł. Nadmieniam, że w grudniu zawarłem nową polisę za którą zapłaciłem 608 zł za rok więc posiadam większe zniżki od sprzedającego. Powstaje pytanie dlaczego TU nie domaga się uzupełnienia II raty opłaty OC od poprzedniego właściciela tj. od osoby będącej w zwłoce płatniczej od 20.06.2017r ?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Zgodnie z art. 32 pkt. 4 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu
Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zbywca i nabywca odpowiadają solidarnie za zapłatę składki. Czyli poprzedni właściciel odpowiada za płatność do dnia poinformowania firmy ubezpieczeniowej o sprzedaży samochodu, a Pan od dnia następnego, do końca trwania umowy. W przypadku ubezpieczenia pojazdu w innej firmie, należy złożyć wypowiedzenie do polisy która została przejęta wraz z zakupionym pojazdem.

ssssssss
Gość

Kupiłam auto z ważnym ubezpieczeniem do czerwca przyszłego roku. Sprzedawaca miał 60% zniżki , niestety ja już żadnej ponieważ jestem nowym kierowcą. Auto mam zarejestrowane na siebie. Jak wygląda Sytuacja z ubezpieczeniem? Czy trzeba to zgłaszać i jest na to jakiś termin? I czy będę musiała dopłacać do ubezpieczenia?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki na nowego właściciela. Nie każda firma korzysta z tego prawa. Proponuje skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać jak to wygląda w ich przypadku.

Bax
Gość

Witam serdecznie.. pół roku temu kupiłem samochód z ważnymi opłatami.. sprzedawca wyrejestrowal auto po zakupie, ja zaniechalem to i nie zarejestrowalem auta na siebie, jeżdżąc na ubezpieczeniu sprzedawcy do momentu wygaśnięcia. Przeoczylem niestety termin odnowienia ubezpieczenia o 7 dni myśląc ze ubezpieczenie odnowilo sie i bede mogl je zaplacic w danym terminie. Niestety ubezpieczyciel stwierdzil ze ubezpieczenie wygaslo. Czy grozi mi kara? Czy moge zezlomowac auto nie ponoszac kary?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na Pana karę za przerwę w ubezpieczeniu. Nawet jeżeli zezłomowałby Pan auto, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dopatrzy się przerwy, to nie uniknie Pan nałożenia kary. Proszę zapoznać się z ofertami ubezpieczenia OC i zakupić jak najszybciej. Powyżej 14 dni przerwy w ubezpieczeniu kara wynosi 4200 zł na auta osobowe.

Kasia
Gość

Zgubę sprzedałem auto tego roku 2017 i oc jest ważne do 2018 roku listopad i mam pytanie czy jak kupujący spowoduje stłuczke to czy ja będę obciążony

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Sytuacja wygląda identycznie jak u Pana Marka. Proszę zgłosić jak najszybciej do ubezpieczyciela sprzedaż auta. Co do zasady za szkodę odpowiada nowy właściciel z chwilą zakupu samochodu. Ale jeśli ubezpieczyciel nie wie o sprzedaży auta, szkoda automatycznie będzie przypisana Panu, ponieważ w ich systemie to Pan nadal będzie widniał jako właściciel. Oczywiście sprawę da się odkręcić już po fakcie, ale to może potrwać kilkanaście dni.

Marek
Gość

Witam sprzedałem auto i mam pytanie jest ważne oc do 2018 roku listopad kupujący jeździ na moim oc jeśli spowoduje stłuczke czy będę obciążona z góry dziękuję za pomoc ,

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Proszę zgłosić jak najszybciej do ubezpieczyciela sprzedaż auta. Co do zasady za szkodę odpowiada nowy właściciel z chwilą zakupu samochodu. Ale jeśli ubezpieczyciel nie wie o sprzedaży auta, szkoda automatycznie będzie przypisana Panu, ponieważ w ich systemie to Pan nadal będzie widniał jako właściciel. Oczywiście sprawę da się odkręcić już po fakcie, ale to może potrwać kilkanaście dni.

Gosia
Gość

Witam. Sprzedalam samochod ktory posiadal dwie polisy OC w dwoch roznych firmach.
Podczas sprzedazy auta przekazalam tylko jedna polise OC,zapominajac ze mam przeciez tez druga.
Po 4 miesiacach zadzwonil Pan,ktory kupil auto i powiedzial ze przyslali mu wezwanie do zaplaty rat za OC. Mowil ze nic nie wiedzial o tej polisie.
Czy cos mi teraz grozi? Dodam ze po sprzedazy auta zglosilam odrazu w punkcie ubezpieczeniowym sprzedaz auta i w wydziale komunikacji.

Urszula Borowiecka
Gość
Wraz ze sprzedażą samochodu była Pani zobowiązana poinformować kupującego o zawartych polisach i przekazać mu dokumentację potwierdzającą posiadanie tych polis. Była Pani również zobowiązana do powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. Zgodnie z art. 32 ust 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ,,Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, jest obowiązany do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń, w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu, o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego przeniesiono prawo… Więcej »
tomek
Gość

Witam,mam problem…kupiłem auto,dostałem od zbywcy wszystkie dokumenty,w tym ważne od.które wypowiedzialem od razu w ubezpieczalni.niestety zbywca nie poinformował mnie ze pojazd posiadał drugie oc w innej ubezpieczalni.i teraz oni. domagają się ode mnie spłaty tego oc,gdzie ja nie byłem w ogóle świadomy ze takie od auto posiada..jak to prawnie wygląda?

Urszula Borowiecka
Gość

To na zbywcy ciąży obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu i przekazania dokumentów potwierdzających zawarcie OC. Do momentu przekazania ubezpieczycielowi informacji o przeniesieniu prawa własności samochodu za zapłatę składki odpowiada zbywca.

Justyna
Gość

Witam,
poprzedni właściciel, jak się później okazało nie płacił przez kilka lat OC motocykla. Mój mąż w dniu zakupu (04.2016 r.) w/w motocykla wykupił Polisę OC, jednak UFG domaga się od nas pieniędzy za niespełnienie ustawowego obowiązku ubezpieczenia OC. Jednak, jak jest to możliwe, skoro w dniu zakupu motocykl został ubezpieczony? Jaki mamy wpływ na to, że poprzedni właściciel nie płacił? Co możemy zrobić aby nie musieć zapłacić tych pieniędzy?

Urszula Borowiecka
Gość

Proszę przedstawić UFG umowę kupna-sprzedaży samochodu potwierdzającą datę nabycia pojazdu. Za brak OC odpowiada poprzedni właściciel, w związku z czym UFG powinno anulować karę. Państwo odpowiadacie za ubezpieczenie samochodu od dnia nabycia pojazdu.

Justyna
Gość

Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź, tak przypuszczałam. Jestem bardzo wdzięczna

Leszek
Gość

Witam.Kupiłem samochód z ważną i opłaconą polisą OC do listopada 2017.Poprzedni właściciel nie zgłosił faktu,że samochód kupił,a następnie sprzedał go mi.Tak więc polisa ubezpieczeniowa jest ważna,lecz jest zarejestrowana na dwie osoby wstecz.TU nie jest powiadomione,że jestem właścicielem pojazdu(ponieważ nie zrobił tego poprzedni właściciel). Co z chwilą gdy będę sprzedawać samochód?Polisa będzie ważna,lecz nie mam możliwości zgłoszenia do TU,że go sprzedaję,ponieważ poprzedni właściciel nie powiadomił TU o nowym nabywcu(mnie).Sam nie będę się zgłaszać do TU ,że jestem właścicielem ponieważ zostanie wyliczona rekalkulacja,a samochód będę posiadać niedługo.

Urszula Borowiecka
Gość

Sprzedający ma obowiązek poinformować ubezpieczyciela o przeniesieniu prawa własności samochodu. W zaistniałej sytuacji należy zatem zwrócić się do poprzedniego właściciela, aby udzielił informacji TU, że samochód już nie należy do niego. Tym samym po dokonaniu sprzedaży przez Pana, nie będzie wątpliwości. Za zapłatę składki zbywca i nabywca odpowiadają solidarnie do momentu poinformowania TU o przeniesieniu prawa własności. Niestety nie ma innego wyjścia, bo udzielenie informacji o danych nabywcy jest obowiązkiem ustawowym.

Przemek
Gość

Dzień dobry
A co się dzieje w sytuacji kiedy zbywca zapomni, że sprzedał samochód i wykupi u agenta kolejną polisę. I dopiero w trakcie trwania polisy zauważy błąd i zgłosi do ubezpieczyciela ten fakt u umowę sprzedaży pojazdu z datą wcześniejszą niż data zawarcia polisy?

Urszula Borowiecka
Gość

Bardzo proszę sprecyzować pytanie.

Przemek
Gość

Jestem posiadaczem kilku samochodów, na zapytanie agenta czy wznawiamy polisę ubezpieczenia OC pojazdu zapomniałem, że jeden z pojazdów sprzedałem i zawarłem na ten pojazd kolejna polisę OC nie będąc już właścicielem tego pojazdu. Teraz PZU przepisało te polisę na nowego nabywcę domagając się ode mnie płatności jako zawierającego. Sprzedaż nastąpiła pojazdu we 09.2015, a zawarcie polisy w 07.2016r. gdzie już jak wcześniej wspomniałem nie byłem właścicielem pojazdu. Nowy właściciel zawarł swoją polisę indywidualnie w AXA.

Urszula Borowiecka
Gość

Ze względu na to, że przy zmianie właściciela umowa rozwiązuje się najpóźniej z końcem okresu na jaki została zawarta, towarzystwo ubezpieczeniowe nie powinno było przedłużyć umowy w trybie prolongacyjnym. Proszę napisać pismo do ubezpieczyciela, w którym powoła się Pan na 31 ust 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Natalia
Gość
Witam mam problem z AXA :/ Zakupilam auto 31,10,2016r z ubezpieczeniem poprzedniego wlasciciela w BTA, jego umowę wypowiedziałam i zawarlaam w tej samej ubezpieczalni nowa polisę dnia 15,11,2016. Miesiac temu zaczely do mnie naplywac wezwania do zaplaty z firmy AXA o zaplate kwoty prawie 900zl, za ubezpieczenie OC od sierpnia 2016 do sierpnia 2017. Inna rejestracja Auta – z karty pojazdu rejestracja należy do 2 wlasciciela wstecz. Oczywiście z axa nie można w żaden sposób się porozumieć, uważaja ze musze zaplacic i kropka. Dzisiaj rozmawiałam z wlascicielem poprzednim auta, kupil on samochod w komisie i zapomnial o tym ze komis… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość
W pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę z AXA, bo sama rozwiąże się dopiero w sierpniu 2017. Niestety dzieje się tak, że umowa ubezpieczenia OC ,,idzie” za samochodem, więc przechodzi na nowego właściciela wraz z przeniesieniem na niego prawa własności. Dlatego też ubezpieczyciel może żądać zapłaty, bo cały czas udziela ochrony ubezpieczeniowej. Odpowiedzialność za zapłatę składki spoczywa na osobie, na którą zostało przeniesione prawo własności samochodu, jednak osoba taka odpowiada za zapłatę składki od momentu, kiedy poprzedni właściciel poinformuje ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu i o danych nowego właściciela. Za moment poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu można przyjąć datę, kiedy poprzedni właściciel… Więcej »
Sylwester
Gość
Kupiłem samochód 16 września 2016 polisa OC wygasała w tym dniu. Wykupiłem OC w innej firmie i myślałem że wszystko jest ok. 22 03 2017 dostaje pismo z PZU że mam zapłacić składkę ponieważ poprzednia polisa przeszła na mnie. Dzwonie do Pzu a tam informują mnie że poprzedni właściciel przedłużył polise 14 września 2016. W momencie kupna samochodu nie zostałem powiadomiony o tym fakcie.Pzu domaga się teraz składki od mojej osoby.Czy osoba która przedłużyła tą polisę nie powinna sama zapłacić.Czy pzu nie powinno mnie poinformować wcześniej .(a nie po pół roku) Wiedząc o tym fakcie w dniu kupna samochodu skorzystał… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

To na sprzedającym ciąży obowiązek przekazania Panu dokumentów potwierdzających zawarcie polisy, a także obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Do momentu poinformowania firmy ubezpieczeniowej o przeniesieniu własności, za zapłatę składki odpowiada poprzedni właściciel (art. 32 ust. 4 ustawy ubezpieczeniach obowiązkowych (…) Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności (…) pojazdu, ponosi solidarną odpowiedzialność z posiadaczem pojazdu, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, za zapłatę składki należnej zakładowi ubezpieczeń za okres od dnia przeniesienia prawa własności do dnia powiadomienia przez niego zakładu ubezpieczeń).

Bącki
Gość

Sprzedałem dzisiaj samochód i do dzisiaj miał ubezpieczenie. Przesłałem do ubezpieczyciela @ że wypowiadam umowę, bo formularz na stronie nie chce przyjąć ani aktualnego, ani jutrzejszego, nieopłaconego nr OC. Co teraz?

Urszula Borowiecka
Gość

Nowy właściciel jest zobowiązany wypowiedzieć umowę, Pan jako zbywca nie może tego zrobić.

Artur
Gość

Co w sytuacji, gdy samochód został sprzedany w ostatnim dniu obowiązywania OC?
Polisa została wystawiona kilka dni przed zbyciem pojazdu przez Zakład Ubezpieczeń na nowy okres z terminem przelewu po okresie obowiązywania nowego okresu ubezpieczenia. Czy zbywca musi opłacić nową składkę?

Urszula Borowiecka
Gość

W takiej sytuacji zbywca zobowiązany jest powiadomić ubezpieczyciela o przeniesieniu prawa własności i o danych nowego właściciela. Do momentu powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu za zapłatę składki odpowiada zbywca, od momentu powiadomienia – nabywca.

Wojtek
Gość
Witam. Sprzedałem samochód dnia 27.03.2013, posiadam umowę sprzedaży z pieczątką starostwa powiatowego ,przyjęte (05.04.2013) oraz pieczątką pośrednictwa ubezpieczeniowego, które sprzedało mi polisę firmy Gothear (umowa sprzedaży podbita przez pośrednictwo 08.04.2013). Ubezpieczenie było ważne bodajże do 08.2013. zmieściłem się w 14 dniach jeśli chodzi o ubezpieczyciela. Dnia 05.11.2014 otrzymałem pismo od Gothear z wezwaniem do zapłaty z tytułu odnowionej umowy OC. Zignorowałem pismo. Po pewnym czasie 07.01.2015 otrzymałem pismo od firmy windykacyjnej o sprzedaniu długo przez Gothear do Intrum. Firma windykacyjna początkowo nękała mnie pismami. Dostarczyłem kopię umowy z pieczątkami do pośrednictwa ubezpieczeniowego i sprawa na parę miesięcy ucichła. Obecnie, od… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Jeśli agent (pośrednik ubezpieczeniowy) nie dopełnił ciążących na nim zobowiązań, konsekwencje powinien wziąć na siebie ubezpieczyciel, na rzecz którego agent działa. Jeśli jest to multiagencja, konsekwencje niedopełnienia obowiązków ponosi multiagencja w ramach swojego OC (art. 11 ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym). W związku z powyższym, dłużnikiem w zaistniałej sytuacji jest ubezpieczyciel bądź multiagencja.

Wojtek
Gość
Dziękuję za odpowiedź. Zachowanie firmy intrum justitia wobec mnie było karygodne i nie powinno zostać zignorowane. Rozmowy z pracownikami były dla mnie poniżające, traktowanie jak złodzieja, niejednokrotne podnoszenie głosu, przesłuchiwanie i wymuszanie danych oraz zastraszanie dalszymi czynnościami egzekucyjnymi, począwszy od wpisanie moich danych do KRSu. Telefony co 3 dni, i to wszystko za dług którego nie mam.. Każdy krok podjęty przez nich został przeze mnie dokumentowany ( w tym nagrałem rozmowy telefoniczne, posiadam pisma, smsy itp.), wysłałem również pismo z kopią umowy listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Planuję ukarać firme intrum justitia, jednak winnym wydaje się też firma Gothear, która… Więcej »
Urszula Borowiecka
Gość

Niestety nie, roszczenie o którym Pan mówi (,,odszkodowanie za nękanie”) nie istnieje.

Paweł
Gość

Dzień dobry. W czerwcu ubiegłego roku zakupiłem samochód osobowy. Wraz z pojazdem, kluczykami i kompletem dokumentów otrzymałem również kartonik czyli ubezpieczenie. Polisa została zawarta na rok, a więc kończyła się w październiku ub.r. Dziś okazuje się, że poprzedni właściciel opłacił tylko pierwsza ratę, a w kwietniu miał zapłacić kolejną, czego nie zrobił. Jego ubezpieczyciel żąda dziś wyrównania tych zaległości ode mnie. Czy ma takie prawo? Czy mam obowiązek opłacić część tej drugiej raty? Czy skoro poprzedni właściciel podpisał umowę na rok, nie powinni żądać zapłaty od niego?

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
Tak, ma Pan obowiązek zapłacić zaległą składkę, jednak tylko za czas udzielanej Panu ochrony ubezpieczeniowej, czyli za okres od czerwca do października. Może się Pan zwrócić do ubezpieczyciela z wnioskiem o szczegółowe wyjaśnienia dotyczące wysokości żądanej kwoty.

Zbyszek
Gość

Witam,
W 2010 i 2011 roku sprzedałem swoje dwa firmowe samochody z ważną polisą OC i wystawiłem FV.
Samochody były ubezpieczone w rozwiązanej już firmie PTU S.A.
Od 2016 roku firma windykacyjna z Bydgoszczy domaga się zapłaty za polisę OC dla obu pojazdów. Nie chcą kopi faktur ani polisy OC, tylko domagają się gotówki. Mam to zgłosić na Policję?

Urszula Borowiecka
Gość

W zaistniałej sytuacji proszę zwrócić się do firmy windykacyjnej z wnioskiem o przekazanie szczegółowych informacji odnośnie dochodzonego roszczenia, umowy ubezpieczenia jakiej dotyczy składka i kiedy przypadał termin jej zapłaty. Posiadając takie informacje będzie można ustalić, czy dochodzone roszczenie jest zasadne i czy nie nastąpiło jego przedawnienie.

Violeta
Gość

Witam, bardzo proszę o informację, kto ponosi odpowiedzialność za szkodę dokonaną przez nowego nabywcę pojazdu w dniu kupna-sprzedaży pojazdu? Według ustawy, prawa i obowiązki wynikłe ze zdarzenia powstają od dnia następnego po sprzedaży. W jaki sposób sprzedający ma się zabezpieczyć przed odpowiedzialnością wynikłą ze zdarzenia, które miało miejsce zaraz po sprzedaży pojazdu?

Urszula Borowiecka
Gość

Dzień dobry,
ustawa mówi, że wraz z przeniesieniem prawa własności pojazdu dochodzi do przeniesienia praw i obowiązków wynikających z umowy ubezpieczenia na nabywcę, co oznacza, że uprawnienia wynikające z umowy przechodzą w momencie zawarcia umowy kupna-sprzedaży, nie zaś w dniu następnym, dlatego najlepiej będzie zaznaczyć w umowie kupna-sprzedaży godzinę, w której doszło do jej zawarcia. Należy pamiętać, że na sprzedającym ciąży obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu.
Pozdrawiam

Arek
Gość

Ostatnio słyszałem, że nie można sprzedać auta, które ma OC ważne krócej niż miesiąc. Czy to prawda?

Urszula Borowiecka
Gość

Nie, to nieprawda. Spokojnie możesz sprzedawać samochód, pamiętać jedynie należy o tym, żeby niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży.Wszelkie informacje o ubezpieczeniu trzeba przekazać nowemu właścicielowi, bo to na niego przechodzą prawa i obowiązki wynikające z umowy. Za zapłatę składki odpowiadacie solidarnie do momentu poinformowania przez Ciebie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu.

Jacek
Gość
Dzień dobry, poczytałem ale nie znalazłem odpowiedzi. Czy jest jakiś zapis ustawy, który przymusza nowego właściciela pojazdu do przekalkulowania dotychczasowego ubezpieczenia? Pytam ponieważ tak się dowiedziałem w samym TU – że jak się zgłosi stary właściciel, to TU przekalkuluje, ale dopłata nowego właściciela następuje tylko z jego dobrej woli… i nawet jak ta dopłata nie nastąpi, to OC nadal jest ważne, ponieważ było w pełni opłacone przez poprzedniego właściciela.. Zrobiłem wielkie oczy i chciałbym potwierdzić te rewelacje… I drugie pytanie. Zakładam, że TU zna dane nowego właściciela (czyli moje), ponieważ poprzedni właściciel zgłosił do TU zmianę właściciela co wykazał przedstawiając… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość
Dzień dobry pisząc o rekalkulacji składki miał Pan chyba na myśli ubezpieczyciela i rekalkulację składki. Tę sytuację opisuje art. 31 pkt 2 ustawy o OC. Zbywca pojazdu jest zobowiązany (ustawowo) poinformować ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży auta w przeciągu 14 dni od momentu zbycia (art. 32 pkt 1 ustawy o OC). Stąd ubezpieczyciel ma Pana dane i może wystąpić z prośbą o dopłatę. Pan w każdej chwili ma prawo wypowiedzieć tę umowę i może Pan zawrzeć nową. Opłata jakiej może od Pana żądać ubezpieczyciel, to faktyczny czas działania polisy (od dnia zakupu pojazdu do momentu końca umowy/wypowiedzenia jej). Umowa nabyta wraz… Więcej »
Jacek
Gość

I jeszcze jedno.. ile czasu ubezpieczalnia ma na skontaktowanie się z nowym właścicielem od momentu gdy stary właściciel zamelduje o zmianie własności pojazdu? Jeśli ubezpieczalnia zażyczyłaby sobie astronomicznej dopłaty, to w interesie nowego właściciela jest wypowiedzieć umowę jak najszybciej. Pozdrawiam. Jacek

Maciej Putrzyński
Gość
Panie Jacku ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji ale tylko od niego zależy czy jej dokona. Nie musi się z Panem kontaktować, żeby jej dokonać. Powinie natomiast Panu tę informację przekazać np. pisemnie/telefonicznie. Jeśli jej Pan nie ureguluje, to zaległość spoczywa na Pana koncie i może być później windykowana. Więc jeśli ubezpieczyciel wyśle Panu pismo z żądaniem opłaty dodatkowej składki ( zakładając, że w umowie KS były prawdziwe dane ), to zaległość będzie obciążać Pana konto. Firmy ubezpieczeniowe nie podlegają żadnym regulacjom w aspekcie terminu skontaktowania się z nabywcą pojazdu, zależy to tylko od nich i ewentualnie od nowego właściciela, który… Więcej »
Jacek
Gość
Panie Macieju, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Jeśli ubezpieczalnia nie podejmie kroków by dokonać rekalkulacji to w moim interesie nie jest się wychylać przed szereg :). Jeśli natomiast zamierza dokonać, to wolałbym to przerobić jak najwcześniej, żeby zapłacić im za możliwie najkrótszy okres od momentu kupna pojazdu do momentu wypowiedzenia umowy. Zapytam więc jeszcze czy w praktyce zdarza się, że ubezpieczalnia przeciągnie sprawę i skontaktuje się z właścicielem po np. 3-6 miesiącach od chwili zgłoszenia im przez poprzedniej właściciela zmiany własności pojazdu? Właściciel wymówi a następnie ubezpieczalnia przyśle wezwanie do opłaty tytułem rekalkulacji za te 3-6 miesiący? Według mnie przepisy powinny… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Panie Jacku

temat rekalkulacji jest niestety tematem wielu nieporozumień i nadużyć, dlatego często najlepiej jest zakupić nowe ubezpieczenie na siebie i niczym się nie przejmować. Ubezpieczyciel czasami uzyskawszy wiedzę już po zakończeniu polisy, o tym że jest nowy właściciel, potrafi się odezwać do klienta z żądaniem dopłaty należnej mu składki.

Pzodrawiam

Jacek
Gość
Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź. Niestety nadal nie wiem jakie są konsekwencje nieprzepisania umowy OC. Może się tak zdarzyć, że ubezpieczyciel będzie się próbował skontaktować, ale bez powodzenia. Ubezpieczyciel ma dane z dowodu osobistego. To nie muszą być dane do korespondencji. Właściciel może być przecież na drugim końcu Polski i być pokłócony z rodziną gdzie ma miejsce meldunek. Co w sytuacji gdy ubezpieczyciel nie ma możliwości skontaktowania się z nowym właścicielem? Jest to o tyle ciekawe, że dostałem informację od pracownika TU (niestety telefonicznie a nie piśmie), że w takim sytuacjach nie dzieje się nic – nowy właściciel może jeździć… Więcej »
Pawel
Gość

Ma pytanie. Czy prawdą jest, jeśli sprzedam auto, a nowy właściciel nie zapłaci OC i załóżmy nie ma z nim kontaktu, to w tedy poprzedni właściciel musi zapłacić OC auta który sprzedał i wyrejstowal?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

w dniu sprzedaży pojazdu przenoszą się prawa i obowiązki na nabywcę pojazdu, to on jest później odpowiedzialny za kolejne płatności itd. Pan odpowiada do dnia sprzedaży.

Pozdrawiam

Jolanta
Gość

Witam. 05.01 sprzedałam auto. Tego samego dnia poszłam do ubezpieczyciela to zgłosić. Pani powiedziała, że najpierw muszę wyrejestrowac auto w urzędzie, ponieważ na umowie sprzedaży potrzebuje pieczątkę. Z racji tego, że urząd był już zamknięty to wysłałam zgłoszenie sprzedaży i skan umowy przez stronę internetową w PZU. Na stronie nie było żadnej informacji o pieczatce z urzędu. Czy moje działanie jest prawnie wiążące? Dodam, że zapłata 2 raty za OC przypada na 08.01 i nie wiem czy ja ją będę musiała zapłacić czy już nowy właściciel.

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

na jakiej podstawie chciano od Pani otrzymać pieczątkę na umowie KS? Umowa jest umową, auto zostało sprzedane, a Pani wywiązała się z ustawowego obowiązku, czyli poinformowania ubezpieczyciela w przeciągu 14 dni od daty zbycia pojazdu. Dobrze jednak mieć też potwierdzenie wpłynięcia dokumentów do ubezpieczyciela, nawet elektroniczne w postaci maila, chyba, że otrzymała Pani takie poprzez złożenie formularza.

Pozdrawiam

lukas
Gość

kupilem auto z wazna polisa i po msc przyszlo mi oc do zaplatyod momentuzakupu co sie stalo ze musze zaplacic a plisa byla wazna

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

ubezpieczyciel prawdopodobnie wysłał do Pana pismo, informujące o rekalkulacji składki. Obowiązkiem sprzedającego jest zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi, stąd posiadł Pana dane i dokonał ponownego wyliczenia składki za ubezpieczenie, biorąc pod uwagę nowe ryzyko ubezpieczeniowe. Polisę może Pan wypowiedzieć w każdym momencie, pamiętać trzeba jednak o konieczności ciągłości ubezpieczenia (zawarcie nowej polisy), jak również o opłaceniu należnej części składki za czas ochrony ubezpieczeniowej, w którym była ona świadczona.

Pozdrawiam

Grzegorz
Gość
Kupiłem samochód z ubezpieczeniem OC, które zostało opłacone w całości. Poinformowałem o tym fakcie ubezpieczyciela, zadzwoniłem również na infolinię, aby dowiedzieć się z jaką będę musiał się liczyć dopłatą do istniejącej polisy jeśli będę chciał ją kontynuować. Okazało się, iż zaproponowana stawka mnie nie satysfakcjonuje, w związku z czym kupiłem ubezpieczenie w innej firmie, zaś starą umowę wymówiłem na piśmie. Sprzedający otrzymał część kwoty polisy, polisa też została wykreślona z UFG. Między zakupem samochodu a wymówieniem upłynęło ok. 15 dni. Niedawno otrzymałem od starego ubezpieczyciela wezwanie do zapłaty. Na infolinii powiedziano mi, iż jest to należna ubezpieczycielowi suma za okres… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

według ustawy ubezpieczyciel ma prawdo do rekalkulacji składki za ubezpieczenie i dochodzenie należności wynikających z tego tytułu. Jedyne co może Pan zrobić, to zmusić ubezpieczyciela do przedstawienia wyliczenia/kalkulacji na podstawie której dokonano takie wyliczenia.

Pozdrawiam

Andrzej
Gość

Witam,
dnia 15.11 kupiłem auto z dwoma polisami OC (pierwsza ważna do 15.11, druga zaś od 16.11). Poprzedni właściciel zapłacił za drugą polisę 14.11. Po tygodniu od kupna (po zgłoszeniu się do TU w celu zmiany danych) okazało się że samochód nie ma ważnej polisy ponieważ zakup samochodu odbył się w trakcie trwania pierwszej polisy więc druga nie weszła w życie a co z tym się wiąże brak OC przez tydzień czasu. Czy polisy nie powinny przejść na nabywcę?

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

gdyby zakupił Pan pojazd 16/11/2016, to nowa polisa przeszłaby na Pana, ponieważ już trwała. Nowa polisa nie mogła niestety wejść w życie, ponieważ stan posiadania własności na dzień jej obowiązywania się nie zgadzał tzn. nastąpiła sprzedaż pojazdu i taka polisa jest rozwiązywana.

Pozdrawiam

Wiola
Gość

Witam mam problem kupilam samochod 25.10 .2016 stara polisa miala trwac do 01.12 2016 ale sprzedajacy zawarl przed sprzedaza samochodu nowa umowe ktora miala obowiazywac od 01.11.2016 w tym samym TU. Jest teraz problem poniewaz TU chce anulowac ta umowe nowa tlumaczac ze samochod zostal kupiony przed obowiazujaca nowa umowa zaznaczam ze kupilam samochod takze z nowym ubezpieczeniem co mam teraz zrobic w takiej sytuacji.

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

czy miała Pani na myśli 02.12.2016 jako początek tej nowy polisy? Nowa polisa nie powinna nawet wejść w życie, ponieważ jest zawarta na zbywcę pojazdu, co w tym momencie nie zgadza się ze statusem własności.

Pozdrawiam

Wiola
Gość

Dziekuje rozumiem.

Krzysztof
Gość
Witam Dnia 5.10.2016 właściciel samochodu sprzedał go pośrednikowi, od którego ja dnia następnego kupiłem samochód. OC ważne jest do 21.11.2016, w dniu dzisiejszym skontaktowałem się z ubezpieczycielem w celu uzyskania oferty na ubezpieczenie OC na w/w samochód, jednak otrzymałem od niego informację iż poprzedni właściciel nie zgłosił do nich faktu zbycia pojazdu. Co mogę zrobić? Nie chciałbym by nagle okazało się że zostanie przedłużona polisa w której ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki na bardzo niekorzystną dla mnie. Zaznaczę że samochód jest zarejestrowany na mnie (nie było z tym problemu gdyż mam obie umowy kupna – sprzedaży, pomiędzy poprzednim właścicielem a pośrednikiem… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość
Dzień dobry to zbywca ma obowiązek zgłoszenia sprzedaży do TU w przeciągu 14 dni. W tej sytuacji nie ma za wiele czasu, więc proponuję najlepsze i pewne rozwiązanie tego problemu : znajduje Pan nowe ubezpieczenie, np. za pomocą naszej porównywarki ubezpieczeń mfind.pl, wypowiada Pan obecną umowę z art.31 ustawy o OC tzw. wypowiedzenie OC nabywcy ( ubezpieczyciel wtedy na pewno nie wznowi tej polisy ) i sprawa jest sfinalizowana 🙂 Jedyne o czym trzeba pamiętać, to wypowiedzenie umowy nie później niż ostatniego dnia ubezpieczenia właśnie z tego artykułu, który podałem + dołączenie do niego umowy KS (xero) i posiadanie na… Więcej »
Agata
Gość
Witam, 1 sierpnia kupiłam samochód, którego ubezpieczenie w firmie X wygasło 22 lipca. W komisie powiedziano mi, że samochód nie ma ubezpieczenia i wystawili mi ubezpieczenie na 30 dni w firmie Y. Od 31. sierpnia zawarłam umowę o ubezpieczenie z firmą Z. Po 3 miesiącach od zakupu samochodu firma X przysyła mi zawiadomienie o przedłużeniu umowy ubezpieczenia i terminie zapłaty. Dodam, że w piśmie jest nieprawidłowo wpisane moje nazwisko. Czy byłam zobowiązana do wypowiadania takiej umowy ubezpieczeniowej? Czy jestem zobowiązana do zapłaty ubezpieczenia w firmie X? Czy jest to zgodne z prawem tym bardziej, że zgłaszają się do mnie po… Więcej »
Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
Ubezpieczyciel poprzedniego właściciela nie może żądać od Pani zapłaty za przedłużone OC, ponieważ po zakupie OC nie przedłuża się automatycznie. Rozumiem, że nie otrzymała Pani polisy tego ubezpieczenia? Jaka była data zakupu samochodu?
Jednak jeśli chodzi o ubezpieczenie OC tymczasowe to mógł się pojawić błąd, przez który ubezpieczyciel będzie wzywał do zapłaty (jeśli problem dotyczy tego ubezpieczenia to należy się skontaktować i zgłosić reklamację, ponieważ ubezpieczenie tymczasowe również nie przedłuża się automatycznie).

Pozdrawiam,
Łukasz

Agata
Gość

OC poprzedniego właściciela wznowiło się z automatu od dnia 23 lipca, ja samochód kupiłam 1 sierpnia.
Polisy nie otrzymałam, dlatego też komis wystawił mi ubezpieczenie na 30 dni.
Na tą chwilę napisałam wypowiedzenie do przedłużonego automatycznie ubezpieczenia poprzedniego właściciela oraz reklamację z prośbą o anulowanie tego ubezpieczenia i uznanie wypowiedzenia jako skutecznego od dnia 1. sierpnia.
Co mogę zrobić aby uniknąć płatności.
Z góry dziękuję za pomoc.

Łukasz Leus
Ekspert

Komis powinien przekazać tą umowę, ale nie ma przewidzianych kar za niedopełnienie obowiązku, pozostaje jedynie droga sądowa lub ugoda, w której zgodzą się pokryć koszt na jaki Panią narazili.

Co do rezygnacji to jak najbardziej trzeba ją wysłać, ale ubezpieczyciel z pewnością nie zgodzi się na wypowiedzenie od 01.08, a wyłącznie od dnia kiedy zostało wysłane wypowiedzenie. Dlatego może teraz żądać zapłaty jedynie za okres od dnia zakupu do dnia wypowiedzenia i o ile nie uda się Pani wyegzekwować tej kwoty od komisu to niestety jest Pani zobowiązana ją zapłacić ubezpieczycielowi 🙁

Pozdrawiam,
Łukasz

tomasz
Gość
Witam serdecznie mam problem z firmą PZU w sierpniu 2015 roku sprzedałem auto panu z woj.Lubuskiego zgłosiłem ten fakt w moim urzędzie w zach-pomorskim i oczywiście zgłosiłem też do firmy ubezpieczniowej Generali w której miałem ubezbieczone te auto i w tym roku 2016 w styczniu przyszło mi powiadomienie że zalegam z zapłatą drugiej raty oc w firmiePZU ale jak już wcześniej wspomniałem nie miałem na to auto wykupywanej polisy w PZU po mojej interwencji w oddziale PZU wysłałem wraz z panią dyrektor tego oddziału kserokopi umowy kupna-sprzedaży i oświadczenia że nigdy nie zawierałem polisy na zbyte auto w pzu dowiedziałem… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

w tej sytuacji niech Pan zażąda potwierdzenia, że to Pan się podpisał pod polisą PZU tzn. proszę napisać pismo do dyrekcji PZU z prośbą o udostępnienie kopii rzekomo zawartej przez Pana polisy, w celu przedłożenia w prokuraturze (zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – podrobienie podpisu). Jednocześnie proszę poprosić o zawieszenie postępowania windykacyjnego do czasu wyjaśnienia sprawy.

Pozdrawiam

tomasz
Gość

Witam serdecznie panie Macieju po ostatnim moim poście otrzymałem od PZU kopię dokumentu zawarcia umowy na nową polisę z nowym właścicielem pojazdu ale oczywiście na polisie nie ma mojego podpisu tylko w drugiej kratce tam gdzie powinien widnieć mój podpis jest napisane że ja jako poprzedni właściciel upoważniłem nowego właściciela na wykupienie polisy na moje dane ale oczywiście nie otrzymałem kopi tegoż niby upoważnienia wraz dokumentacją która do mnie dotarła co mógłbym teraz w tej sytuacji zrobić? Będę wdzięczny za pomoc.

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry Panie Tomaszu

niestety, ale zgodnie z moimi przypuszczeniami sprawę będzie trzeba zgłosić do prokuratury, ponieważ jest to sfałszowanie podpisu, za które grozi odpowiedzialność karna. Mam nadzieję, że uda się Panu znaleźć sprawiedliwość przed sądem, ponieważ ten stan rzeczy też nie może trwać wiecznie a ubezpieczyciel-agent, powinni ponieść konsekwencje swojej niekompetencji.

Pozdrawiam

tomasz
Gość

Uprzejmie panu dziękuje zastosuje się do tego co mi pan zaproponował jak tylko coś się w tej sprawie ruszy będę na bieżąco informował o przebiegu mojej sprawy.

Marian
Gość
Witam serdecznie proszę o poradę bo pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją. W dniu 21.11.2015 r. nabyłem pojazd, gdzie sprzedający przekazał polisę TU LINK4 obowiązującą od 19.11.2015 do 18.11.2016. W dniu dzisiejszym 26.10.2016 otrzymałem pocztą wezwanie od TU PZU do zapłaty za polisę na ten pojazd za okres od 21.11.2015 /dnia zakupu/ do 22.05.2016 o której to polisie sprzedający w dniu transakcji nie raczył poinformować i do chwili obecnej nie miałem wiedzy. W dniu mojego zakupu sprzedający przekazał mi umowę z września 2015 roku potwierdzającą przez niego zakup tego pojazdu. Pojazd został zarejestrowany, nastąpiła rekalkulacja w LINK4. Moje przypuszczenie… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

w mojej opinii pozostaje Panu tylko możliwość napisania reklamacji do ubezpieczyciela, próbując wyjaśnić sytuację podwójnego OC. Proszę w niej wspomnieć o ubezpieczeniu, które Pan miał, o braku informacji od sprzedającego itd. Pana sytuacja jest mniej powszechna, niż najczęstszy proceder, czyli sprzedaż auta bez OC. Jednak w żadnym stopniu nie skreśla to Pana szans przy odwołaniu się, bo ubezpieczyciel będzie się odnosić do sprawy indywidualnie.

Pozdrawiam

Rafal
Gość
Kupilem samochód od komisu i po dwoch dniach go zwrocilem umowa zostala zniszczona przez obie strony, a samochod w ciagu kilku dni ponowniw sprzedany przez komis. Niestetu komis kiedy nabylem auto zglosil do ubezpiecz. mnie jako wlasciciela i tego juz nie anulowal. Nie mam zadnych danych pojazdu i nie moge wyglosic ubezpieczenia. I nie wiem kto jest wlascicielem samochodu. Ubezpieczalnia zna sytuacje ale ze kimis odmawia udzielenia informacji kto jesy nowym wlascicielem Twierdzi ze bede musial im placic wszystkie skladki tyle lat ile bede widnial u nich jako wlasciciel, (wczorej odroczyli mi komornika na 2 tygodnie). Co robic?? Czy jesli… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Witam

musi Pan udać się do komisu i spisać umowę unieważnienia, następnie przesłać to pismo do ubezpieczyciela. Wtedy roszczenie wobec Pana powinno zostać cofnięte.

Pozdrawiam

rafal
Gość
Sprawa nie jest taka prosta bo miedzy mna a komisem byl konflikt bo wzieli i sprzedali auto ktore zwrocilem i nie chcieli mi zwrocic pieniendzy za to auto, sprawa miala trafic do sądu i tylko na tej podstawie dostalem 2/3 sumy bo wtedy jeszcze mialem umowe i tylko dlatego zwrocili mi czesc kasy aby zniszczyc umowe. Teraz w nagrode komis nie chce wydac oswiadczenia ze auto oddalem. I dowiedzialem sie ze ubezpieczalnia nie ma kopi umowy bo oni maja tylko oswiadczenie sprzedawcy. W prawdzie maja nagranie rozmowy ze sprzedawca ktory potwierdza ze oddalem auto ale do puki on im nie… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość
Panie Rafale jeśli chodzi o kontynuację ubezpieczenia, to w przypadku sprzedaży pojazdu polisa rozwiązuje się samoistnie po ostatnim dniu ochrony. Jeśli jednak nie uda się wyjaśnić sprawy, to jest Pan zobligowany do opłacenia tej obecnej składki i ewentualnych odsetek za brak wpłaty, ale nie wystawią Panu kolejnej polisy. Ubezpieczyciel nie posiada ciągłości dokumentacji, dlatego jest Pan dla niego cały czas właścicielem pojazdu. Nie zmienia to jednak faktu, że to oświadczenie/unieważnienie umowy jest jedynym rozwiązaniem, ponieważ nawet jeśli wypowie Pan tę umowę jako zbywca lub doczeka Pan jej końca, to jest Pan zgłoszony w UFG jako właściciel tego pojazdu i nie… Więcej »
rafal
Gość
Dziękuje za konkretna i wyczerpujacą odpowiedz, czyli trzeba isc do sądu albo zeby prawnik wystosowal pismo do komisu iz sprawa trafi do sądu. Bo mi z komisem nie uda sie dogadac poniewaz kiedy zwracalem auto to komis obiecal zwrocic kase jak sprzeda auto stalo sie to w przeciagu 2-3 dni i uslyszalem wtedy ze kasy nie dostane, ale wtedy jeszcze mialem umowe i kiedy powiedzialem ze ide do sadu to dostalem 2/3 kasy w zamian za zniszczenie umowy, i to co sie dzieje teraz jest tylko efektem zemsty bo komis twierdzil ze zwracam auto i nic mi sie z tego… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Ja również nie widzę innego rozwiązania. Życzę Panu powodzenia i trzymam kciuki!

Pozdrawiam

Rafal
Gość
Witam, Jedna z okolicznych ubezpieczalni ustalila iż ten samochód jest podwojnie ubezpieczony w liberty. Jedna polisa widnieje na mnie a druga na nowego nabywce ktory po mnie kupil to auto i od razu w lipcu je oplacil obie polisy sa w liberty. Ubezpieczalnia wystosowala pismo wypowiedzi jednego z ubezpieczen do liberty aby je oplacic i wyglosic zeby pozostalo tylko jedno ubezpieczenie. Niestety liberty tego nie uznalo bo twierdza ze nic z tym nie zrobia bez oswiadczenia komisu. A komis juz nie jest ich klientem i z nim nie współpracuja. A malo tego dzis zablokowali mi nr. Telefonu i teraz aby… Więcej »
Darek
Gość

Sprzedałem samochód z ważnym OC na pół roku , czy moge wymagać zwrotów kosztów OC od ubezpieczyciela , czy kupujący moze z tego OC korzystać ?

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
niestety po sprzedaży samochodu nie ma Pan żadnego wpływu na to co zrobi z polisą nabywca. Jeśli ten zdecyduje się korzystać z niej do samego końca okresu na jaki została wykupiona to nie otrzyma Pan zwrotu składki. Jednak gdyby nabywca znalazł inne ubezpieczenie i wypowiedział umowę wtedy zostanie poinformowany Pan o zwrocie niewykorzystanej części składki na konto.

Pozdrawiam!

Jacek 2
Gość

Rekalkulacja nie jest fair. Kiedyś tego nie było nagle wprowadzili nowe zasady bez podstawy prawnej wedlug mnie..TU powinno wypowiedzieć umowe a nie windykacje prowadzić za niedoplacenie a po drugie listem poleconym a nie jakims najtanszym

Hubert
Gość

witam mam pytanie zostałem złapany autem bez ważnego OC,została na mnie nałożona kara 3700zł,chciałem teraz sprzedac samochód.koledze ale okazało sie ze nie może go ubespieczyc jak narazie dopiero po spłacie kary 3700…czy może to zrobić w innej ubespieczalni od tej która nałożyła na mnie kare???prosze oszczere odpowiedzi z góry dziekuje…

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

nie posiadając polisy i otrzymując do tego karę jest Pan wręcz zobowiązany do zawarcia ubezpieczenia. Nie istnieje żaden zakaz dotyczący ubezpieczenia. Może Pan go ubezpieczyć w każdym z TU.

Pozdrawiam

Michał
Gość

Dzień dobry

Kupiłem właśnie samochód w którym od 2 lat nie było płacone OC, kto będzie musiał spłacić zadłużenie? poprzedni właściciel czy ja?

pozdrawiam
Michał

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

Pana odpowiedzialność zaczyna się od dnia zakupu polisy. Jeśli ubezpieczył Pan auto, to nie ma się czym martwić, ponieważ za ostatnie 2 lata odpowiada zbywca pojazdu i to on ewentualnie będzie ponosił konsekwencje.

Pozdrawiam

Karol
Gość
Witam. Dnia 21.06.16r kupiłem samochód od firmy zajmującej się handlem samochodami. Samochód posiadał ubezpieczenie jeszcze poprzedniego właściciela pojazdu, ważne do dnia 3.02.2017, opłacone w całości w firmie MTU. Kupując samochód otrzymałem polisę, także ówczesny właściciel (firma) oznajmił iż ubezpieczenie zostaje więc nie muszę się o nic martwić. Jeździłem tak samochodem do chwili obecnej, kiedy to dnia 26.09 coś mnie „tknęło”, żeby sprawdzić ważność polisy. Jakież było moje zdziwienie, kiedy pracownik firmy mtu oznajmił iż umowa została wypowiedziana przez firmę od której kupiłem samochód dnia 26.06.16r. Próbowaliśmy rozwiązać problem, przesłałem umowę kupna sprzedaży, Pan faktycznie powiedział że umowa została wypowiedziana niesłusznie… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość
Witam nie istnieje nic takiego jak wypowiedzenie OC zbywcy, tylko nabywca ma prawo decydować o kontynuowaniu bądź wypowiedzeniu polisy, z którą nabył samochód, więc jeśli ktoś użył takiego sformułowania, to mówi nieprawdę (mogła być opłacona pierwsza rata ubezpieczenia i w momencie sprzedaży auta wypadał kolejny termin płatności, wtedy ubezpieczyciel rzeczywiście mógłby nie świadczyć ochrony ale polisa trwa i kupując pojazd nabywa Pan pełne prawa i obowiązki związane z jej posiadaniem, jako nowy właściciel). Jeśli nie wypowiedział Pan polisy po zakupie pojazdu, TU ma prawo do rekalkulacji składki przyjmując Pana dane do ubezpieczenia, wyliczając tym samym kwotę do ewentualnej dopłaty. Nie… Więcej »
Karol
Gość

Właśnie dwóch różnych agentów ubezpieczeniowych tej firmy zgodnie powiedziało że poprzedni właściciel wypowiedział umowę bezprawnie, więc przez 3 miesiące jeździłem bez ochrony a dowiedziałem się tylko dlatego że sam się z nimi skontaktowałem… Nigdy nie wezmę OC w tej firmie.. Już napisałem wypowiedzenie, mam nowe OC, ciekawe ile nalicza rekalkulacji za prawie 4 miesiące… Cyrk na kółkach, żaden agent ubezpieczeniowy z innych firm nie wierzył w to co mówię gdy pytałem o cenę OC w ich towarzystwach..

Maciej Putrzyński
Gość

Takie wypowiedzenie nie działa i miał Pan polisę podczas „rzekomego” okresu wypowiedzenia.Jeśli kwota będzie dziwnie wysoka, proszę poprosić ich o uzasadnienie kalkulacji, której się podjęli.

Pozdrawiam

Karol
Gość

Na pewno to zrobię! dziękuje serdecznie za pomoc 🙂
Pozdrawiam!

Marcin Potrykus
Gość

Witam.
Własność pojazdu została przeniesiona na nowego właściciela. Poprzedni właściciel wypowiedział umowę ubezpieczenia OC. Czynność prawna sprzedaży pojazdu odbyła się w okresie wypowiedzenia umowy OC. Kupujący nie został o tym fakcie należycie poinformowany przez sprzedającego. Po upływie około 6 miesięcy doszło do zdarzenia drogowego z winy kupującego. Pomimo legitymowania się drukiem potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia, zakład odmówił wypłaty odszkodowania, twierdząc, że pojazd nie podlegał ochronie z momentem wypowiedzenia przez sprzedającego. Kto poniesie tego skutki ?

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

generalnie zasada jest jedna : kupujący z chwilą zakupu pojazdu wchodzi w posiadanie wszelkich praw, związanych z tytułem do własności auta, jak również obowiązków, w tym obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. Kupujący może zaskarżyć zbywcę, że ten należycie go nie poinformował, ale w tym kontekście ma to już symboliczne znaczenie. Winnym jest kupujący i to on będzie ponosił odpowiedzialność, za brak ubezpieczenia OC w momencie zdarzenia.

Pozdrawiam

Beata
Gość

Witam.
Kupiłam samochód z nieważną polisą OC,która była opłacana w 3-mc ratach. (polisa była ważna tylko składka powinna być opłacona miesiąc wcześniej) z racji braku funduszy pojechałam do ubezpieczyciela i opłaciłam zaległą ratę.Teraz moje pytanie: Po opłaceniu następnej raty 3-mc i wykorzystaniu w pełni,poinformowaliśmy sprzedawcę o tym fakcie,że już nie będziemy korzystać z ubezpieczenia,które było na niego.Po okresie 3-m od lipca zawarłam nową umowę z innym ubezpieczycielem.Kto powinien poinformować ubezpieczyciela? Sprzedawca czy ja? Aha polisa nie była w pełni opłacona do końca polisy zostało kolejne 3-mc.

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

sprzedający ma 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. W momencie sprzedaży samochodu, wszelkie prawa i obowiązki wynikające z faktu posiadania polisy zostają przeniesione na nabywcę pojazdu. Ma on prawo wypowiedzieć polisę w dowolnym momencie jej trwania, ale musi pamiętać też o zawarciu nowej umowy ubezpieczenia. W Pani przypadku, trzeba wypowiedzieć umowę, z którą nabyła Pani pojazd i robi się to bezpośrednio u ubezpieczyciela lub drogą elektroniczną. Również powinna Pani poinformować o sprzedaży auta. Jeśli raty ubezpieczenia były opłacone zgodnie z terminami płatności, to nie powinno być jeszcze żadnej dopłaty.

Pozdrawiam

Daniel
Gość

Witam ! zamierzam kupić samochód osobowy z długim okresem ważności OC. Jeżeli będę chciał pozostać w towarzystwie ubezpieczeniowym poprzedniego właściciela, muszę udawać się do ich siedziby , żeby wyliczyli tą rekalkulację składki ? Jeśli będzie wyższa niż poprzedniego właściciela , będe musiał od razu opłacić nadwyżkę ? Jak to wygląda , bo do wydziału komunikacji muszę przecież iść z ważnym OC , żeby przerejestrować samochód.

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

rekalkulacja nie jest rzeczą stałą, ponieważ wszystko zależy od ubezpieczyciela(albo ją robi, albo jej nie robi). Jeśli chce Pan przepisać polisę na siebie, to proszę skontaktować się osobiście z ubezpieczycielem. W przypadku, gdy dopłata będzie niekorzystna, może Pan tą umowę wypowiedzieć ( według nowych regulacji czas na to ma się do końca trwania polisy, oczywiście pamiętając o ewentualnej rekalkulacji ). Do urzędu może Pan pojechać z polisą zbywcy, natomiast po pełnej rejestracji można wypowiedzieć tę polisę i pamiętając o zachowaniu ciągłości ubezpieczenia, zawrzeć tego samego dnia nową 🙂

Pozdrawiam

wpDiscuz