Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać
mfind.pl

Porownywarka ubezpieczen oc i ac - najtansze ubezpieczenie

Czytaj także: Umowa kupna sprzedaży samochodu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Zostawiając już na boku kwestie zapisów umownych oprócz ustalenia ceny, która jest niewątpliwe ważnym elementem przy sprzedaży każdej rzeczy, zbywca i kupujący powinni porozumieć się co do warunków ubezpieczenia OC związanego ze sprzedawanym autem.

1. Co zrobić po sprzedaży samochodu?

Każdy, kto decyduje się na sprzedaż auta, musi pamiętać, że po sfinalizowaniu całej transakcji zobowiązany jest do przekazania pewnych dokumentów. Jeżeli zatem będziesz występował w roli zbywcy nie zapomnij o przekazaniu nowemu właścicielowi dokumentu ubezpieczenia OC, dowodu rejestracyjnego (jeśli samochód był oczywiście zarejestrowany) oraz zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu. Musisz to zrobić tuż po podpisaniu umowy przez kupującego. Nie mniej ważnym obowiązkiem jest poinformowanie swojego dotychczasowego ubezpieczyciela samochodu o sprzedaży auta – masz na to dokładnie 14 dni od daty podpisania umowy. Najlepiej zadzwoń na infolinię swojej firmy ubezpieczeniowej i dowiedz się, w jaki sposób najłatwiej złożyć takie zawiadomienie.

„Pamiętaj, że jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela w wymaganym terminie, to Twoja polisa OC może zostać wznowiona na kolejny rok a Ty będziesz musiał się tłumaczyć, że nie zapłacisz składki, bo nie masz już tego samochodu” – ostrzega Dominika Grabek z porównywarki ubezpieczeń mfind i  dodaje: „Lepiej oszczędzić sobie kłopotów i od razu po sprzedaży auta poinformować wydział komunikacji oraz zakład ubezpieczeń”.

Czytaj także:  Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

2. Co musi zrobić kupujący samochód?

Podstawowym zobowiązaniem każdego nowego nabywcy auta jest zapłata odpowiedniej ceny – ta jest ustalana oczywiście w porozumieniu z dotychczasowym właścicielem samochodu. Jeśli wydaje Ci się, że na tym koniec obowiązków kupującego, to cóż – jesteś niestety w błędzie. Auto musi zostać bowiem zarejestrowane w Wydziale Komunikacji. Czasu na załatwienie niezbędnych formalności masz dosyć mało, raptem 30 dni od dnia zakupu pojazdu. Udając się do Wydziału Komunikacji właściwego dla swojego miejsca zamieszkania, pamiętaj o zabraniu dowodu własności auta – w tym wypadku umowy sprzedaży, dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym, karty pojazdu, ważnej polisy OC oraz dowodu osobistego. Mam niestety jeszcze jedną złą wiadomość – z tytułu kupna samochodu, nawet jeśli jest on już wieloletni, musisz zapłacić podatek. Chodzi oczywiście o podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej auta. Czas na uregulowanie takiego zobowiązania we właściwym urzędzie skarbowym wynosi 14 dni od dnia zawarcia umowy. Inaczej jest, jeśli kupujesz samochód na fakturę – na przykład od komisu. W takim wypadku podatku od czynności cywilnoprawnej nie musisz płacić.

3. Co dzieje się z OC przy sprzedaży samochodu?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK (Art. 31 ust. 1) wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy OC przechodzą na nabywcę pojazdu. Kupujemy samochód razem z ubezpieczeniem. Nie oznacza to jednak, że nowy właściciel będzie musiał zgodzić się na ubezpieczenie OC w firmie, którą wybrał sprzedający. Kupujący może zawrzeć umowę ubezpieczenia w dowolnie wybranej firmie, a następnie wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela. Powinieneś tylko dopilnować, aby pomiędzy jedną a drugą polisą nie było ani jednego dnia przerwy.

4. Wybieram nowego ubezpieczyciela

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to Ty jako kupujący odstąpił od tej polisy i poszukał sobie nowego ubezpieczyciela. Nowy właściciel pojazdu może wypowiedzieć polisę poprzedniego właściciela w każdym momencie po zakupie. Jak dokonać wypowiedzenia? Wybór tak naprawdę należy tylko do Ciebie – ubezpieczyciele pozwalają bowiem na na rezygnację z polisy poprzez wysłanie listu poleconego, faksu czy skanu za pośrednictwem poczty e-mail, a także poprzez osobiste złożenie wypowiedzenia w siedzibie firmy. Możesz też złożyć wypowiedzenie OC u agenta ubezpieczeniowego.

5. Zostaję przy starym OC

Jeśli uważasz, że warunki obecnego ubezpieczenia OC są dla Ciebie korzystne lub nie chcesz szukać nowego ubezpieczyciela, to nie rób nic i zostaw wszystko tak jak jest. Wraz z zawarciem umowy sprzedaży auta, OC przechodzi na Ciebie automatycznie (z mocy prawa). Musisz jednak uważać – jeśli sprzedawca zalegał z zapłatą chociażby jednej raty składki ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel będzie żądał jej uregulowania od Ciebie (za okres od dnia przeniesienia własności) – jesteś w końcu nowym właścicielem samochodu. Podstawową zmianą w umowie ubezpieczenia OC będzie zatem modyfikacja danych posiadacza pojazdu, pozostałe warunki, w tym okres obowiązywania umowy i możliwość jej wypowiedzenia, mogą pozostać bez zmian. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo do ponownej kalkulacji należnej składki ubezpieczeniowej – zmienia się właściciel auta, to zmienić może się i wysokość składki. Nie jest to oczywiście regułą, niemniej jednak powinieneś liczyć się z taką sytuacją. Składka może wówczas wzrosną, ale i spaść – możesz mieć przecież większe zniżki niż poprzedni właściciel samochodu.

6. A co jeśli ubezpieczenia nie ma w ogóle?

W wyjątkowych sytuacjach może okazać się, że kupiłeś auto bez aktualnego ubezpieczenia OC – np. wtedy, gdy sprzedawca Cię oszuka w tej sprawie. Radzę więc zawsze zorientować się w dokumentacji samochodu jeszcze przed podpisaniem umowy. Brak polisy OC nie jest jednak tragedią – musisz tylko szybko znaleźć nowego ubezpieczyciela i zawrzeć umowę ubezpieczenia. Pamiętaj, że jazda bez ważnego OC, tak jak brak aktualnego przeglądu technicznego pojazdu, jest wykroczeniem, a za to grozi kara od UFG  – jeśli jesteś właścicielem samochodu osobowego i nie miałeś OC  przez ponad 14 dni, w 2016 roku zapłacisz 3700 zł.

Czytaj także: 2016 rok: wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?

Podsumowanie

 • Przed kupnem używanego samochodu sprawdź, czy ma on aktualne ubezpieczenie OC.
 • Po podpisaniu umowy sprzedawca musi wydać Ci kluczyki do auta, dowód rejestracyjny, polisę OC auta oraz zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.
 • Nie musisz pozostawać przy ubezpieczeniu OC dotychczasowego właściciela auta – możesz wybrać inny zakład ubezpieczeń.
 • Sprzedający powinien w ciągu 14 dni zgłosić zmianę właściciela pojazdu do firmy ubezpieczeniowej.
 • Jeśli nie chcesz nic zmieniać w dotychczasowym OC – nie musisz robić nic. Automatycznie masz OC po sprzedawcy. Pamiętaj jednak, że polisa nie przedłuży się na kolejny okres ubezpieczenia.

Autor artykułu:

Prawnik z zamiłowaniem do pisania. W swoich artykułach staram się przekazać informacje w jak najprostszy sposób, tak aby każdy mógł je zrozumieć. Poza tym lubię dobre książki i komercyjne (a co!) kino, serialami też nie pogardzę.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

244 komentarzy do "Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których warto pamiętać"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Mariusz
Gość

Pragnę zauważyć że Polisa OC już się sama nie odnawia w sytuacji gdy następuje zakup używanego auta, czy też dziedziczenia takiego auta. Stronka ciekawa ale błąd warto poprawić.

Dominika Grabek
Gość

Oczywiście ma Pan rację. Ale piszemy tak: „Pamiętaj, że jeśli nie zawiadomisz ubezpieczyciela w wymaganym terminie to Twoja polisa ubezpieczeniowa zostanie wznowiona”. Jeśli ubezpieczyciel nie dowie się, że auto zostało sprzedane, to polisa się odnowi.

Daria Glinka
Gość

Umowa OC wznawia się dla zbywcy w przypadku sprzedaży i niepoinformowania TU. Rozumiem Pani Dominiko, że zbywca po przedstawieniu umowy K-S dopiero po otrzymaniu informacji o polisie wznowionej nie będzie musiał jej opłacać?

Urszula Zimnoch
Gość

Dzień Dobry!

Pani Dario, zgadza się. Jeśli klient sprzedał auto przed zakończeniem polisy, ale powiadomił towarzystwo z opóźnieniem i polisa wznowiła się automatycznie, to po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego
sprzedaż – wznowiona polisa zostanie rozwiązana.

martyna
Gość

Co w przypadku jesli kupilam auto z komisu i ubezpieczenie jest na komis ? Data jest do stycznia przyszlego roku i jezdze na tej polisie a doszly mnie sluchy ze z komisami jest inaczwj i waznosc wygasa z dniem zakupi. Prosze o pomoc i co zeobic aby kary nie placic.

Urszula Zimnoch
Gość

Pani Martyno,

najlepiej będzie jeśli skontaktuje się Pani z towarzystwem ubezpieczeniowym i zapyta czy polisa jest ważna.
Bardzo często komisy wykupują polisę na 12 miesięcy, ale płacą tylko do dnia sprzedaży pojazdu – co oznacza, że część płatności przechodzi na nabywcę.

Daria Glinka
Gość

Co sie dzieje w przypadku gdy w dniu sprzedaży pojazdu, zbywca ma zawarte dwie polisy, w tym jedna zawarta juz na kolejny okres ubezpieczenia. Przeniesienie własności nastapiło jeszcze w trakcie trwania polisy aktualnie obowiązującej. Czy polisa zawarta na okres ubezpieczenia, który się jeszcze nie ubezpieczył powinna być anulowana na wniosek zbywcy? a może polisa przechodzi na nowego nabywca i może ją wypowiedzieć?

Urszula Zimnoch
Gość

W Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych,
Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze
Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest zapis, mówiący o tym, że jeśli auto zostało sprzedane, to polisa OC wygasa z ostatnim dniem na jaki była zawarta.
Jeśli jednak zbywca opłacił odnowienie, które jeszcze się nie rozpoczęło, to najlepiej gdy z towarzystwem skontaktuje się nowy właściciel i poinformuje co chce dalej zrobić z polisą. Wszelkie prawa i obowiązki względem polisy przechodzą na kupującego z chwilą podpisania umowy kupna – sprzedaży.

Leszek
Gość

Kupiłem przyczepę kempingową lekką. Poprzedni właściciel nie opłacił składki. Termin płatności minął ok tydzień wcześniej, ale podobno umowa została przedłużona, mimo nieopłacenia składki. Ja jako nowy właściciel podpisałem nową umowę na ubezpieczenie OC.
Czy w takim przypadku mam dwa ubezpieczenia i czy jeśli rozwiążę starą, nieopłaconą polisę, to będę musiał coś płacić?

Akademia mfind
Gość

Jeżeli składka nie została opłacona, umowa OC nie powinna się odnowić na kolejny okres. Upewnij się, czy wymagana płatność nie dotyczy kolejnej raty składki. W takim wypadku niezwłocznie wyślij do towarzystwa ubezpieczeniowego rezygnację z umowy OC zawartej przez zbywcę powołując na art. 31 ust 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe rozliczy składkę do dnia rozwiązania umowy.

pozdrawiam,
Edyta Skórka

daniel
Gość

Planuje motocykl który posiada papiery lecz nie posiada OC. Czy możliwe jest aby motocykl był zadłużony pod względem opłacania OC? Jak to sprawdzić? Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?

Edyta Skórka
Gość

Jeżeli nie masz pewności, czy pojazd posiada ubezpieczenie, możesz zweryfikować informację na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
W przypadku, gdy motocykl nie posiada ważnego ubezpieczenia OC – musisz zawrzeć umowę ubezpieczenia najpóźniej w dniu zakupu pojazdu, czyli po podpisaniu umowy (kupna-sprzedaży) zanim odjedziesz na motocyklu wykup polisę OC.

Tomasz
Gość

Sprzedałem pojazd z ważną jeszcze polisą OC, zgłosiłem ten fakt ubezpieczycielowi mailem zgodnie z informacją na ich stronie internetowej.
Polisa kończy się za klika dni, rozumiem, że nie odnowi się automatycznie?

Kupujący nie zamierza opłacać OC, bo auto nie jeździ, ma uszkodzoną skrzynię biegów i jest w trakcie naprawy… czy w takim przypadku grozi mu kara?
Czy ja z tego powodu mogę mieć jakieś problemy jeśli on wykupi OC za miesiąc czy dwa, albo po naprawie sprzeda auto bez ważnego ubezpieczenia OC?

Edyta Skórka
Gość

Informując towarzystwo ubezpieczeń o sprzedaży spełniłeś swój ustawowy obowiązek i nie musisz się obawiać- wszelkie prawa i obowiązki dotyczące pojazdu i umowy OC przeszyły na nowego właściciela. Nabywca niezależnie od stanu technicznego pojazdu powinien ubezpieczyć samochód. Jeżeli nie wykupi ubezpieczenia OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na niego karę.

robo
Gość
Witam mam problem z polisą oc w pzu. kupiłem samochód bez polisy oc 12.08.20014 i tego dnia wykupiłem polisę w innej firmie. Polisa w pzu skończyła się 31.07.2014 i została wypowiedziana przez poprzedniego właściciela 28.07.2014 (pokazał mi maila do pzu). PZU chciało ściągnąc opłatę za polisę oc od poprzedniego właściciela. Po wymianie pisem na początku maja 2015 załatwili sprawę ugodowo. Poprzedni właściciel zgodził się zapłacić jakąś opłate manipulacyjną -około 30zł i sprawa została zamknięta. Teraz najciekawsze; dnia 02.06.2015 otrzymałem pismo od windykacji PZU z wezwaniem do opłacenia zaległej składki w kwocie 695 zł. Polisa rozpoczyna się 12.08.2014 – 31.07.2015. Co… Więcej »
Edyta Skórka
Gość
Wygląda na to, że złożone przez zbywcę w dniu 28.07.2014 r. wypowiedzenie nie było skuteczne lub zawierało błędy formalne (np. nie zawierało podpisu) a umowa została przedłużona na kolejny okres 2014-2015. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, po sprzedaży samochodu prawo do wypowiedzenia umowy OC przechodzi na nabywcę. Opłata manipulacyjna była zapewne składką należną od zbywcy do dnia poinformowania o sprzedaży pojazdu. Niestety nie mam dobrych wiadomości. W tym wypadku żądanie zapłaty składki jest uzasadnione. Musisz jak najszybciej wypowiedzieć umowę – wówczas roszczenie może się zmniejszyć.Spróbuj się też dowiedzieć kiedy… Więcej »
robo
Gość

Witam
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Z tego co mi wiadomo zbywca samochodu otrzymał na początku września 2014 roku pismo z PZU w tej sprawie i wtedy też wysłał do PZU ponownie całą dokumentację, wraz z fakturą sprzedaży samochodu.
Czy PZU we wrześniu 2014 dowiedziawszy się o sprzedaży samochodu nie powinno przysłać mi polisy i umowy OC (dopiero 2.06.2015 dowiedziałem się, że posiadam polisę OC w PZU)?

Edyta Skórka
Gość
Skoro zbywca poinformował o sprzedaży samochodu we wrześniu 2014 r. zgodnie z etyką oraz mając na uwadze dobro klienta (Ciebie) ubezpieczyciel powinien poinformować Cię o trwającej umowie oraz zobowiązaniu finansowym we wcześniejszym terminie, gdy miałeś możliwość jej wypowiedzenia i zmniejszenia kwoty do zapłaty. Niestety nie ma żadnej regulacji wyznaczającej termin przesłania dokumentów. Niezależnie od tego będąc na Twoim miejscu odwołałabym się podnosząc kwestię daty wysłania wezwania. Opisz dokładnie jak wyglądała sytuacja z wypowiedzeniem zbywcy. Wskaż że w takim wypadku powinni poinformować Cię o powstałym zobowiązaniu niezwłocznie po powzięciu przez nich informacji o zakupie przez Ciebie pojazdu. Brak kontaktu z ich… Więcej »
robo
Gość

Dziękuję i pozdrawiam

wieloryb
Gość

Witam. Mam problem: sprzedawca nie dał mi polisy oc przy sprzedaży auta twierdząc że uzyska zwrot niewykorzystanej składki? Czy faktycznie otrzyma? Czy nie powinien mi zwrócić polisę?

Edyta Skórka
Gość

Zgodnie z art. 31 ust 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczaniach obowiązkowych, UFG i PBUK na Ciebie jako nabywce pojazdu przechodzą prawa i obowiązki wynikające z umowy OC, w tym prawo do wypowiedzenia umowy. Zwrot składki dla zbywcy uzależniony jest od tego, czy Ty złożysz w towarzystwie ubezpieczeniowym pisemną rezygnację z umowy. Jeżeli nie złożysz rezygnacji – zbywca nie dostanie zwrotu.

Wieloryb
Gość

Dziękuję za odp. A czy sprzedający ma obowiązek wydać polisę przy sprzedaży auta?

Edyta Skórka
Gość

Tak, zbywca ma obowiązek przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy OC. Mówi o tym art 32 ust 2 ww. ustawy: ” Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu,
jest obowiązany do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono prawo
własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy
pojazdów mechanicznych (…)”

Wieloryb
Gość

Bardzo dziękuję.

Mateusz Terka
Gość

Sprzedałem samochód i zagubiłem kopie umowy co teraz gdy nie mam kontaktu z kupującym na samochód był ciąg umów podajże 4 sztuki

Edyta Skórka
Gość

Trudna sytuacja. Zgodnie z zapisem ustawy o ubezpieczaniach obowiązkowych, UFG i PBUK, jako zbywca masz obowiązek poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu oraz od danych osobowych nabywcy. Jeżeli nie masz danych nabywcy i zgubiłeś umowę sprzedaży nie możesz nic zrobić. Spróbuj skontaktować się ubezpieczycielem i dowiedz się, być może nabywca skontaktował się z nim, może on przesłał wymagany dokument. Zapytaj pracownika towarzystwa, co możesz zrobić w zaistniałej sytuacji i jakie są konsekwencje w przypadku braku możliwości przekazania przez Ciebie danych nabywcy. Uzyskasz jasną informację dotyczącą płatności za polisę.

Kamil
Gość

Witam . mam problem kupilem auto w czerwcu z polisa OC ważną do marca 2016 , ale jak się okazalo sprzedający zaplacil tylko jedna datę składki i zgłosił sprzedaż auta , a powiedział mi ze cala składka do końca polisy będzie przez niego zaplacona . co w tym przypadku zrobić??

Edyta Skórka
Gość

Kupując samochód nabywca przejmuje prawa i obowiązki wynikające z umowy, czyli korzysta z zapłaconej składki, a jeżeli są raty musi opłacić pozostałe zobowiązanie. Zbywca pojazdu ma obowiązek przekazania nabywcy dokumentów OC, ale nie ma obowiązku zapłaty składki do końca okresu. Jeżeli przekazał informacje, że składka została zapłacona za cały rok, wprowadził Cię w błąd, ale ciężko będzie cokolwiek uzyskać.

jagoda
Gość

witam.kupilem auto 10.09.2014.zbywca ubezpieczyl 09.09.2014,lecz nie oplacil.teraz kaza mnie za to zaplacic. czy moge cos z tym zrobic

Edyta Skórka
Gość

Tak jak napisałam w odpowiedzi na pytanie Kamila. Kupując pojazd przejmujesz obowiązki wynikające z umowy OC. Zbywca pojazdu nie ma obowiązku zapłaty składki za cały okres ubezpieczenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe może rozliczyć składkę i wymagać od niego zapłaty należnej do dnia poinformowania o sprzedaży samochodu.

seb91
Gość

Witam, posiadam samochód osobowy, aczkolwiek od 18 grudnia 2014 do dziś nie posiada on ubezpieczenia. Chciałbym teraz to auto sprzedać, jak to wygląda, czy będę musiał płacić karę? Czy te koszty spadną na osobę, która kupi ode mnie auto?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,
Kara za brak OC od 18.12.2014 do dnia sprzedaży pojazdu będzie ciążyła na Panu jako na właścicielu pojazdu. Nowy właściciel ponosi odpowiedzialność za brak OC dopiero od momentu nabycia pojazdu.
Pozdrawiam.

wit 85
Gość

Witam.
W ubiegłym roku ( listopad) zakupiłem samochód. Sprzedający miał opłacona składke oc do września tego roku. Chciałbym tym autem pojechać na wakacje w związku z tym potrzebuje zieloną kartę. Od ubezpieczyciela dowiedziałem się że niestety muszę przepisać na siebie tą umowę aby otrzymać kartę a do tego celu potrzebuje on umowy kupna – sprzedaży ( NIESTETY ZOSTAŁA MI SKRADZIONA). Czy mogę bez tej umowy, ale z dowodem rejestracyjnym i karta pojazdu ubezpieczyć np. w sierpniu to auto i wypowiedzieć umowę ze starym ubezpieczycielem ( bez umowy kupna- sprzedaży)???

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Dzień dobry,
Oczywiście może Pan ubezpieczyć pojazd w sierpniu w innym TU, ale niestety nie zmienia to faktu, że aby wypowiedzieć aktualną polisę trzeba będzie przepisać ją na siebie bo inaczej TU uzna, że nie jest Pan osobą uprawnioną do złożenie wypowiedzenia. Jeżeli nie ma Pan swojej kopii umowy to proszę się skontaktować ze zbywcą. Myślę, że bez problemu udostępni Panu tą umowę. Jeżeli jednak nie uda się zdobyć tej umowy to może Pan jeszcze spróbować skontaktować się z TU i zapytać czy nie wystarczy im kopia dowodu rejestracyjnego, w którym Pan jest już wpisany jako właściciel.
Pozdrawiam.

lili
Gość

Witam. Do kiedy po zakupie muszę zgłosić się do ubezpieczyciela aby zawrzeć umowę na moje nazwisko ?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,
W Ustawie nie ma zapisu mówiącego o tym ile dni ma nabywca na zgłoszenie się do TU i przepisanie polisy. Najlepiej jednak zgłosić się jak najszybciej ponieważ zakład ubezpieczeń ma prawo do rekalkulacji składki i może wyjść tak, ze nabywca musi jakąś kwotę do polisy OC dopłacić.
Inaczej sprawa wygląda, gdy kupujemy pojazd bez ważnej polisy OC. W tym wypadku musimy zawrzeć polisę od razu w dniu zakupu pojazdu (oczywiście dotyczy to pojazdów zarejestrowanych na terenie RP). Pojazd nie zarejestrowany w Polsce może nie mieć wykupionego OC aż do dnia swojej rejestracji w kraju, ale wtedy nie możemy się nim poruszać.
Pozdrawiam.

Ewa Przychodzień-Schmidt
Gość

Witam, zbywam samochód i wyczytałam, że kupujący może zostawić na moje ręce wypowiedzenie oc a ja mam je wysłać za potwierdzeniem odbioru. Czy to prawda? Czy stłuczka z winy nowego właściciela korzystającego z mojego OC obciąża w jakkolwiek sposób moje konto?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Po sprzedaży pojazdu stłuczki z winy nowego właściciela nie będą obciążać Pani. Proszę tylko pamiętać, że ma Pani obowiązek w terminie do 14 dni powiadomić Towarzystwo Ubezpieczeń o zbyciu pojazdu.
Kupujący może przy zakupie wypowiedzieć OC i wtedy otrzyma Pani zwrot środków które już zostały za nie zapłacone. Proszę tylko ustalić z nabywcą termin wypowiedzenia tak aby pokrywał się on z zakupionym przez niego OC.

Polak
Gość

witam, chcialbym, sie dowiedziec czy jesli kupie auto w sierpniu 2015 a oc wazne jest do maja 2016 to czy ja bede cos doplacal do tego oc? (nie posiadam jakichkolwiek znizek)

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam, niestety nie da się opowiedzieć na to pytanie bez konsultacji z Towarzystwem Ubezpieczeń, w którym wykupiona jest polisa OC. Jeżeli Pan nigdy nie ubezpieczał pojazdu, a wspomniana polisa jest wykupiona na osobę, która już jakiś czas miała na siebie OC to prawdopodobieństwo konieczności dopłaty jest bardzo duże. Dodatkowo podczas dokonywania rekalkulacji składki na dopłatę mogą wpłynąć także miedzy innymi różnice w wieku kierowcy, w okresie wydania prawa jazdy lub w rejonie zamieszkania.

Piotr Mielczarek
Gość

Witam. Mam pytanie dotyczące ubezpieczenia OC. Miałem samochód, który został rozbity i nieopłacalne jest jego naprawienie. Kuzyn zaproponował mi, że go ode mnie odkupi. Zgodziłem się, bo będę mógł wyrejestrować samochód w WK oraz wypowiedzieć umowę OC. Czy kuzyn mógłby tez po zakupie samochodu wypowiedzieć umowę OC aby nie płacić niepotrzebnie ubezpieczenia jeśli stwierdzi, że nie będzie go naprawiać i rozbity samochód będzie stał u niego na podworku na wiosce? Zakładam tez, ze i nie zgłosi do WK nabycia pojazdu. Zapłaci tylko podatek.

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,
na podstawie umowy kupna-sprzedaży będzie Pan mógł w Wydziale Komunikacji zgłosić zbycie pojazdu (nie jest to równoznaczne z wyrejestrowaniem pojazdu), a więc na podstawie otrzymanego tam dokumentu nie wypowie Pan OC. W momencie sprzedaży samochodu OC przejdzie na kuzyna i to on będzie miał prawo do jego wypowiedzenia, ale dopóki pojazd będzie zarejestrowany kuzyn ma obowiązek posiadania ubezpieczenia. Nie ma znaczenie, że pojazd będzie stał nieużywany – jeżeli ma ważne, polskie tablice rejestracyjne musi mieć także ważne OC. Wyjątek stanowią np. pojazdy zabytkowe (żółte tablice) i historyczne (powyżej 40 lat).

Bartek
Gość

Witam. 2 sierpnia kupiłem auto z opłaconym OC do kwietnia 2016 roku, w tym tygodniu dostałem aneks do umowy, rekalkulacje składki OC, za którą od okresu kupna do końca OC muszę zapłacić tysiąc zl. Czy jest jakaś możliwość, aby zmniejszyć ta kwotę? Lub, ile czasu mam na to, aby rozwiązać umowę z obecnym ubezpieczycielem? Tak, aby nie płacic tej kwoty?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Umowę OC nabytą z pojazdem można wypowiedzieć w każdej chwili, ale TU ma prawo do naliczenia opłaty za okres od dnia zakupu do dnia rozwiązania umowy. Jeżeli chodzi o zmniejszenie kwoty wynikającej z rekalkulacji to należy skontaktować się z firmą i ustalić czy naliczając dopłatę wzięto pod uwagę Pana zniżki oraz czy TU ma wszystkie Pana dane potrzebne do oceny ryzyka ubezpieczeniowego.
Proponuję także wyliczyć na mfind.pl roczną ofertę ubezpieczenia i dopiero, znając ceny rocznej polisy w różnych TU, podejmować decyzję co dalej z polisą zbywcy. Proszę to zrobić jak najszybciej ponieważ każdy dzień zwłoki może oznaczać niepotrzebne koszty.

kkk
Gość

Witam. Kupiłem ostatnio samochód z OC ważnym do 18.11, jednakże jest tam pewien zapis(?) który mówi o tym, że z samochodu nie będzie korzystać osoba poniżej 21 roku życia, a samochód jest przeznaczony dla córki która ma 19. Chciałbym zmienić ubezpieczenie i ubezpieczyciela co wiąże się z wypowiedzeniem umowy i tu pojawia się problem gdyż nie mogę znaleźć tej karteczki z OC, czy nie można bez niej wypowiedzieć umowy?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Wystarczy przesłać do TU kopię umowy kupna-sprzedaży oraz wypowiedzenie, na którym zamiast numeru polisy zamieszczamy numer rejestracyjny pojazdu i numer VIN oraz datę ważności ubezpieczenia i datę z jaką wypowiadamy umowę. Dla pewności proszę też dopisać dane zbywcy.

Paweł
Gość

Witam. Jaki jest czas oczekiwania na poprawioną polisę ubezpieczeniową?? tzn. Kupiłem samochód 17 września, 23 września poszedłem go przerejestrować. Ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela było ważne do czerwca 2016 roku więc postanowiłem je kontynuować u tego samego ubezpieczyciela. Poszedłem do odziału ubezpieczeń również w dniu 23 września. Załatwiłem formalności i miałem czekać na przysłanie poprawionej polisy (z moimi danymi i nowymi nr rejestracyjnymi). Do dzisiaj nie otrzymałem dokumentów. Co mam zrobić? Co gdy zatrzyma mnie policja a ja nie mam przy sobie aktualnego druku??

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Proszę skontaktować się z TU i poprosić o przesłanie przepisanej polisy na adres mailowy. Może Pan jeździć na polisie zbywcy do czasu otrzymania nowych dokumentów. Na dokumencie OC jest nr VIN i po nim Policja będzie mogła sprawdzić czy dokument który Pan im okazuje jest faktycznie polisą od danego pojazdu.

Paweł
Gość

Dziękuję serdecznie za odpowiedz.

marek
Gość

witam
kilka lat temu sprzedałem samochód i nie powiadomiłem o tym ubezpieczyciela i wydziału komunikacji a w dodatku zgubiłem umowę sprzedaży wiem że mam same kłopoty z tym związane ale jak najmniej boleśnie wyjść z tej sytuacji a w dodatku nie mam kontaktu z kupującym

Maciej Putrzyński
Gość

Dzień dobry

w Pana sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem jest jednak znalezienie kontaktu z nabywcą, nie ma niestety przewidzianych prawnych rozwiązań, które sytuację mogłyby rozwiązać.

Pozdrawiam

KK
Gość

Mam pytanie odnośnie kupna samochodu. Czy jeśli podpiszę umowę kupna to czy mam czas na odstąpienie od niej? Np. jeśli okaże się, że samochód ma jakąś wadę o której nie powiedział mi sprzedający a ja przed kupieniem nie sprawdziłam samochodu u mechanika.

kuba
Gość

ostatnio kupilem passata b6 z przebiegiem 228 tys. nastepnego dnia znalazlem w dok ksiazeczke ze ma 680 tysi . kazdy kupujacy ma tydzien na zwrot auta gdy ma sie dowody ze jest jakas wada ukryta albo np przekrecony przebieg pozdrawiam 😉

hh
Gość

mam pytanie
kupiłam samochud , bez świadomośći że oc sie skończyło, pani która sprzedawała mi auto mówiła że oc na pewno jest i że dośle mi je pocztą, okazało się że oc skończyło się 4 dni przed kupnem przeze mnie auta. Kto za to teraz odpowiada? Ja czy kobieta która okłamała mnie i wmówiła że oc jest ważne >?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,
Od dnia zakupu odpowiedzialność za brak OC leży po stronie nabywcy.

Krzysztof Popławski
Gość

wypowiedziałem oc bo miałem złomować pojazd ale okazało się że znalazł się klient na te auto. Czy mogę mu sprzedać pojazd bez oc?
Wtedy on będzie musiał zawrzeć polisę w dniu zakupu?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Dokładnie tak.
Nie mniej jednak UFG może naliczyć Panu karę za brak ubezpieczenia.

Aleksander
Gość

Witam. Podobnie jak pan Krzysztof wypowiedziałem oc bo zamierzałem złomować autko ale znalazł sie na nie kupiec.Umowa oc wygasa 30.01.16,co w takim wypadku?czy mogę sprzedać autko przed wygaśnię ciem polisy?nie mam też pewności czy klient zarejestrje auto czy nie chce go na części,czy w wypadku sprzedaży pojazdu przed upływem ubezpieczenia a nie zarejestrowania go przez nabywcę grożą mi jakieś kosekwencje,dodam że autko jest uszkodzone(silnik)ale możliwa naprawa

ewcia
Gość

proszę o pomoc. w 2012 roku kupiłam od znajomego auto z oc na cały rok.znajomy nie zgłosił do ubezp.,że sprzedał auto. po roku ubezpieczyłam auto u innego ubezpieczyciela. teraz po trzech latach poprzedni ubezpieczyciel domaga się zapłaty oc za auto, gdyż przedłużyli mu automatycznie.tłumaczenie, że auto sprzedał i póżniej było ubezp.gdzie indziej nic nie dają… jak to odkręcić

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,

Niestety prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem OC nabywa się wraz z zakupem ubezpieczonego pojazdu.
Rok 2012 był rokiem zmiany zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ale z opisu wnioskuję, że do sytuacji doszło jednak jeszcze na podstawie „starego” prawa na podstawie, którego jako nabywca pojazdu powinna była Pani złożyć wypowiedzenie polisy OC po zbywcy. Mogła to Pani zrobić w ciągu 30 dni od zakupu pojazdu lub na 1 dzień przed końcem polisy. Jeżeli nie złożyła Pani wypowiedzenia to niestety TU przedłużyło ochronę automatycznie i nie da się uniknąć opłaty za to.

Szymon
Gość

Sprzedalem auto z wazna polisa OC. Wypowiedzialem ja telefonicznie. Po roku czasu przyszlo pismo z windykacji kwoty ubezpieczenia plus odsetki. Komornik ta kwote potracil mi z konta. Co moge zrobic?

Dominika Grabek
Użytkownik

Dzień dobry,
sprzedający przekazuje polisę OC kupującemu razem z samochodem, a w dniu sprzedaży wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia przechodzą na nabywcę.
To oznacza, że po sprzedaży samochodu nie był Pan w stanie skutecznie wypowiedzieć umowy OC, bo ona przeszła na nowego właściciela. Nowy właściciel jest odpowiedzialny za zapłatę składki od dnia sprzedaży (o ile poprzedni właściciel nie zapłacił z góry za cały okres ubezpieczenia). Tylko nowy właściciel może wypowiedzieć OC, tak aby poprzedni dostał zwrot składki.
Ale Pan pisze, że ubezpieczyciel Pana windykował. Czy w momencie sprzedaży samochodu miał Pan jakąś zaległą ratę za to ubezpieczenie?

Ewa
Gość

Witam, Kupiłam samochód który ma ważne do do września 2016 roku czy po przerejestrowaniu muszę ubezpieczyć ponownie samochód ib udać się do TU?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam. Po przerejestrowaniu pojazdu trzeba zgłosić do TU fakt zmiany numeru rejestracyjnego. Jeżeli już wcześniej była przepisana polisa na nowego właściciela, a nr rej. nie zmieni się to nie trzeba nic więcej zgłaszać.

Andrzej
Gość

Witam.
Zawarłem umowę na OC 11-01-2016, na opłacenie składki mam chyba 14 dni. Ale wczoraj tj. 17-01-2016 sprzedałem samochód. i tu pytanie czy muszę opłacać składkę oc?? Pozdrawiam

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam.
Od kiedy był start ochrony? Data zawarcia polisy nie ma znaczenia.

aleksander
Gość

Witam. Podobnie jak pan Krzysztof wypowiedziałem oc bo zamierzałem złomować autko ale znalazł sie na nie kupiec.Umowa oc wygasa 30.01.16,co w takim wypadku?czy mogę sprzedać autko przed wygaśnię ciem polisy?nie mam też pewności czy klient zarejestrje auto czy nie chce go na części,czy w wypadku sprzedaży pojazdu przed upływem ubezpieczenia a nie zarejestrowania go przez nabywcę grożą mi jakieś kosekwencje,dodam że autko jest uszkodzone(silnik)ale możliwa naprawa

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Oczywiście można sprzedać auto przed końcem polisy. Należy tylko pamiętać, aby zgłosić sprzedaż do Towarzystwa Ubezpieczeń (Ustawa daje na to 14 dni), oraz wysłać do Wydziału Komunikacji druk zgłoszenia zbycia pojazdu wraz z umową sprzedaży.

Marta
Gość

Witam. Mąż wykupił polisę OC w Towarzystwie PZU. Okres który ją obejmował to od 21.04.2015 -20.04.2016.Pierwsza składka opłacona była w kwietniu rata II wymagana była w październiku. Mąż auto sprzedał 29 lipca 2015 roku po czym ten fakt zgłosił w oddziale PZU z potwierdzoną pieczątką Pzu na w/w umowie.W grudniu dostał ponaglenie do zapłaty II raty po czym zaraz w styczniu wysłałam emailem umowę kupna-sprzedaży z terminem zgłoszenia tego faktu w Pzu Dziś dostał ponowne już przedsądowe wezwanie do zapłaty. Mąż przebywa za granicą a ze mną nie chce towarzystwo rozmawiać zasłaniając się tajemnicą ubezpieczeń. Co robić dalej?

Agata Ostrowska-Jasik
Użytkownik

Witam,

Proszę złożyć w Oddziale lub wysłać pocztą (poleconym najlepiej z potwierdzeniem odbioru) kopię podstemplowanej przez nich umowy oraz pismo z informacją, że dalsze przesyłanie wezwań do zapłaty będziecie Państwo traktować jako próbę wyłudzenia nienależnej składki.

bartosz
Gość
Witam, pewnie temat był juz poruszany nie raz ale zapytam raz jeszcze. . Chcę kupić samochód z ważna polisą OC.Polisa jest ważna do 20.06.2016 roku ale zawarta w innym mieście niz mieszkam ja . Po zakupie odwiedzam wydział komunikacji w celu przerejestrowania pojazdu,ze wzgledu zamieszkania w innym miescie zmieniaja sie numery rejestracyjne. Gdy dostane juz nowe tablice to musze powiadomic ubezpieczyciela o zmianie tablic ?czy mogę zaczekać i nic nie zgłaszać do wygaśniecia umowy. a 20.06.2016 wykupic nowe oc juz na nowe numery?no i jak to jest z tym oc dokładnie : konczy się polisa tego 20 czerwaca. czy ja… Więcej »
Agata
Gość

WItam, chciałam sprzedać auto i wypowiedziałam umowę OC 12.02.2016 r. jednak okazało się, że auto z którego obecnie korzystam uległo wypadkowi i samochód gdzie wypowiedziałam umowę nie zostanie sprzedany. co zrobić aby dalej kontynuować umowę ubezpieczenia? nie mineło jeszcze 14 dni od wypowiedzenia umowy. czy mam szansze cofnąć wypowiedzenie i opłacać je dalej?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

jeżeli okres trwania polisy jeszcze się nie zakończył, jak najbardziej może Pani wycofać wypowiedzenie i kontynuować ubezpieczenie. Natomiast jeżeli okres ochrony już się zakończył, pozostaje Pani jak najszybciej ubezpieczyć auto, ponieważ za każdy dzień przerwy w ochronie UFG może naliczyć przewidzianą w ustawie karę.

Pozdrawiam

Michał
Gość
Witam serdecznie! Mam taką sytuację: Kupiłem samochód w czerwcu zeszłego roku, poprzedni właściciel zostawił ubezpieczenie w takim stanie, w jakim było, opłacone wcześniej przez niego na kolejne 10 miesięcy (wygasa dopiero 1 kwietnia). Nie wiem czy fakt sprzedaży był przez niego zgłoszony do ubezpieczyciela, ale nie dostałem od towarzystwa żadnego pisma w sprawie przekalkulowania składki. Jeździłem samochodem do stycznia tego roku, kiedy uległ kolizji (nie z mojej winy). Ubezpieczyciel sprawcy orzekł szkodę całkowitą i wystawił mój pojazd na licytację. Dzisiaj sprzedałem samochód zwycięzcy licytacji i nie jestem pewien do końca co powinienem zrobić w związku z ubezpieczeniem. Powinienem zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego… Więcej »
Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

poinformowanie o sprzedaży pojazdu jest obowiązkiem zbywcy,a TU nie mając Pana danych kontaktowych nie zadzwoni/ napisze w celu rekalkulacji składki. Tak samo Pan, pozbywając się pojazdu, powinien zgłosić ten fakt do TU, w którym auto ma obecnie wykupioną polisę.

Pozdrawiam

Michał
Gość

Właśnie w tym problem, że TU najprawdopodobniej nie jest świadome tego, że byłem właścicielem tego auta, więc tym bardziej chyba nie za bardzo mogę ich poinformować, że zbyłem pojazd.
Jak wygląda sprawa z obowiązkiem ubezpieczeniowym? Po sprzedaży, pojazd musi zostać ubezpieczony przez kupującego i ja już nie odpowiadam za dalsze losy tej polisy (tzn. od momentu podpisania umowy), tak?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Zbywca ma obowiązek poinformować TU, że nie jest już właścicielem auta. Natomiast nie ma obowiązku zostawiać danych kontaktowych nabywcy. Jeżeli polisa jest nadal ważna, wystarczy, że zgłosi się Pan do ubezpieczyciela i przedstawi umowę kupna-sprzedaży zawartą pomiędzy Panem, a zbywcą i poinformuje, że również auto zbył. Obowiązek ubezpieczeniowy ciąży na aktualnym (w danym momencie) właścicielu auta. W Pana przypadku od nabycia do zbycia pojazdu.

Pozdrawiam

Łukasz
Gość

Z powodu chory nie wykupilem polisy OC obecnie samochod stoi juz miesiąc bez ubezpieczenia jest jakaś możliwość żeby uniknąć kary??proszę o pomoc

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

czy wcześniej auto miało wykupioną roczną polisę i czy to Pan ją zawierał? Jeżeli tak, to polisa uległa automatycznemu przedłużeniu. W innym wypadku nie ma ciągłości w ubezpieczeniu i UFG może nałożyć karę finansową za niedopełnienie obowiązku.

Pozdrawiam

Jan
Gość

Kupiłem auto z polisą OC jestem trzecim kupującym. Moje pytanie: czy mam prawo do tej polis (ważna i opłacona do 11.10.2016) jeżeli przede mną był dwóch innych właścicieli. Pozdrawiam.

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

może Pan (ale nie musi) kontynuować polisę po zbywcy.

Pozdrawiam

Daniel
Gość

Witam, a czy mogę sprzedać pojazd bez OC? – skończyło się 2 miesiące temu a ubezpieczyciel nie przedłużył umowy.

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

może Pan sprzedać auto bez ważnego OC, lecz nabywca musi od.
razu pojazd ubezpieczyć.

Pozdrawiam

Andy
Gość

Witam. Po kupnie motocykla w 2014 roku, jeździłem na OC poprzedniego właściciela. Jego OC wg. UFG skończyło się 21.03.2015. Ja zawiązałem nową umowę w innym towarzystwie 24.03.2015. Były 2 dni przerwy, jakie wynikną z tego konsekwencję?
Dzisiaj dostałem z UFG że nie odnaleziono umowy od 22-23.03.2015.

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

UFG może nałożyć na Pana karę finansową w wys. 120 zł (przerwa w ochronie do trzech dni).

Pozdrawiam

JOANNA
Gość
Witam mam pytanie jeżeli mąż sprzedał auto pod koniec 2013 r gdzie oc było rozłożone na 4 raty (2 juz były zapłacone a dwie miał zapłacić nowy nabywca ) i przekazał ubezpieczenie i inf o dalszych wpłatach nowemu nabywcy ale nie zgłosił zbycia auta do TU czy on będzie musiał ponosić koszty za 2 pozostałe raty ubezpieczenia czy nowy nabywca? Dodam jeszcze ze na początku tego roku 2016 r przyszło wezwanie do sądu o brak wpłat do TU gdzie wcześniej nie dostaliśmy żadnego wezwania do zapłaty żadnego upomnienia nawet telefonicznie nikt się z nami nie kontaktował z tego TU i… Więcej »
Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

zbywca ma obowiązek zgłoszenia do TU sprzedaży pojazdu. W takiej sytuacji należy dosłać umowę kupna-sprzedaży do ubezpieczyciela, który będzie domagał się zapłaty składki do dnia, w którym auto zmieniło właściciela.

Pozdrawiam

jadzia
Gość

kupiłam auto i OC jest do 30 maja 2016 r. kiedy mam przepisać umowe na siebie ?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

nowe ubezpieczenie należy zawrzeć najpóźniej z dniem 1.06.2016 r.

Pozdrawiam

Julia
Gość

Kupiłam Auto 3 kwietnia i 4 bądź 5 wypowiedziałam polise poprzedniego wlasciciela i zalozylam wlasna w innej firmie dziś otrzymałam list ze okres ubezpieczenia od 3 -do 5 kwietnia i mam zaplacic 472 zł czy musze to placic?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

TU może zażądać zapłaty za dni ochrony, lecz kwota 472 zł nie wygląda na kwotę za okres trzech dni. Najlepiej więc zadzwonić i wyjaśnić sprawę.

Pozdrawiam

Julia
Gość

dodam ze list dostałam od poprzedniego ubezpieczyciela

gosia
Gość

witam, a co jeśli kupiłem auto, nie korzystałem z polisy którą dostałem od sprzedającego bo 3 dni później wykupiłęm nową polisą na siebie ale tamtej nie wypowiedziałem. Czy ubezpieczyciel może żądać ode mnie zapłaty za drugą nie opłaconą ratę ?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

ubezpieczyciel może żądać zapłaty za dni ochrony, w których nie miał Pan wykupionego ubezpieczenia w innym TU. Wystarczy dosłać potwierdzenie zawarcia polisy w innym Towarzystwie.

Pozdrawiam

seba
Gość

witam
mam do kupienia motocykl w dobrych pieniądzach gdzie oc nie było opłacane około 3 lat co mam teraz z tym zrobic ?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

w tej sytuacji musi Pan tego samego dnia ubezpieczyć motocykl, informując jednocześnie TU, że dopiero Pan motocykl nabył. Obowiązek ubezpieczenia OC spoczywa na Panu od chwili zakupu, a więc nie ponosi Pan odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku przez zbywcę.

Pozdrawiam

Agnieszka
Gość

Witam
Jeżeli po sprzedazy auta zrezygnuje z ubezpieczenia dopiera po 3 tygodniach , jakie moga byc tego konsekwecje?
pozdrawiam

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

po sprzedaży auta OC przechodzi na nabywcę. Jeżeli przez te trzy tygodnie nabywca byłby sprawcą kolizji, szkoda poszłaby na Pani konto- to jedyna konsekwencja późniejszego zgłoszenia sprzedaży auta.

Pozdrawiam

Adrian
Gość
Witam. Planuje zakup samochodu od przyjaciela. Umowa OC z obecnym ubezpieczycielem – MTU zawarta jest do 6.07.2016. Posiada on ubezpieczenie z dużymi zniżkami. W moim wypadku będzie to pierwsze OC na dodatek jestem osobą młodą więc będę posiadał ogromne zwyżki. Z wyliczeń ubezpieczalni najlepszym wariantem wyszło PZU około 1200 zł. W jakim terminie najlepiej sporządzić umowę kupna sprzedaży aby najlepiej skorzystać z pozostałego OC aczkolwiek żeby nie zostać narażonym na rekalkulację składki. Nie chciałbym również aby zostało ono automatycznie przedłużone gdyż wiem iż w innym TU wyjdę na tym lepiej? Czy jeżeli sporządzimy umowę np. jutro 9.05.2016 i on zgłosi… Więcej »
Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

TU nie musi dokonywać rekalkulacji składki przy zmianie właściciela. To, że zbywca zgłasza sprzedaż, nie znaczy, że TU zadzwoni do Pana i przeliczy składkę, żądając zapłaty. OC po zbywcy może Pan wypowiedzieć w dowolnym momencie, nie ulega ono przedłużeniu.

Termin 30 dni, to czas, który ma Pan na przerejestrowanie auta na siebie. Nie jest to równoznaczne z koniecznością zawarcia nowej polisy (jeżeli obecna jest ważna), wystarczy jeździć z polisą i umową kupna- sprzedaży.

Pozdrawiam

Adrian
Gość
Dziękuje za odpowiedź. 1. Rozumiem że jeżeli MTU będzie chciało przeliczyć mi tą składkę to ma jakiś obowiązek żeby poinformować mnie przed naliczeniem opłaty tak? Jeżeli nie wyrażę na to zgody gdyż kwota będzie mi nie odpowiadała to mogę wtedy umowę wypowiedzieć i zapłacić ewentualną dopłatę od daty sprzedaż samochodu do wypowiedzenia umowy. 2. Wystarczy w takim razie że mój przyjaciel zgłosi informację do TU iż samochód sprzedał i właściciel się zmienił a ja już nie muszę w TU nic załatwiać. Mogę po prostu wziąć nowe ubezpieczenie w PZU z datą końca obecnego a ubezpieczenie obecne nie ulegnie przedłużeniu –… Więcej »
Katarzyna Archacka
Użytkownik

1. TU nie dostaje Panna danych wraz ze zgłoszeniem zbycia pojazdu, więc ew. rekalkulacja odbywa się po kontakcie z Pana strony. Jeżeli składka Pana nie zadowoli, można umowę wypowiedzieć i ubezpieczyć auto w innym Towarzystwie.

2. OC po zbywcy nie ulegnie przedłużeniu, więc nie trzeba go wypowiadać, ubezpieczając pojazd w innym TU od dnia kolejnego po dniu końca bieżącej umowy.

3. Najprościej jest ubezpieczyć auto na siebie, by uniknąć ew. nieporozumień w późniejszym okresie. 🙂

Pozdrawiam

Adrian
Gość

Dziękuję za odpowiedź Pani Kasiu.
Udanego i słonecznego popołudnia życzę 🙂

Małgorzata
Gość

Witam A co w sytuacji gdy sprzedający nie dał nam polis OC

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

ubezpieczenie jest przypisane do auta, nie właściciela. W momencie zakupu auta, na nabywcę przechodzi również polisa wykupiona na te auto.

Pozdrawiam

Michał
Gość

Mam zamiar kupić auto, którego ubezpieczenie kończy się za mniej niż miesiąc (ubezpieczenie w PZU). Chciał bym ubezpieczyć auto w innej firmie. Czy dotychczasowy ubezpieczyciel przyjmie moje wypowiedzenie OC mimo terminu krótszego niż 30 dni, czy muszę wykupić u niego nową polisę i dopiero wtedy ją wypowiedzieć?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

polisę po zbywcy może Pan wypowiedzieć w dowolnym momencie jej trwania 🙂

Pozdrawiam

Michał
Gość

Witam, a co jeśli zakupiłem auto z polisą w firmie „X” na czas 30dni , nie składałem rezygnacji z usług a nabyłem nową polisę w firmie „Y”. Po jakimś czasie dostałem wezwanie do zapłaty z firmy „Z”? Nadmienię, iż zakupu auta dokonałem w październiku 2015 a rozliczenie dotyczy terminu sierpień-listopad. Co zrobić(oczywiście oprócz kontaktu z tą ostatnią)? Co jeśli nadal zostanie podtrzymana decyzja o uregulowaniu powyższej raty? Jak wybrnąć?

Marek
Gość

Dzien dobry.

Kupiłem samochód od znajomego i ma on opłacone OC jeszcze przez 11 miesięcy. Znajomy nie poinformował TU o fakcie zbycia pojazdu, żebym nie musiał płacić rekalkulacji zniżek.

Czy wystarczy jeśli na podstawie umowy kupna-sprzedaży wypowiem tę umowę jak się będzie kończyć, (zakładając chęć przejścia do innego TU) czy będzie to musiał zrobić zbywca?

Zmieniły się numery rejestracyjne pojazdu, ale zostało to wbite w urzędzie miasta na umowę kupna-sprzedaży. Czy w związku z tym wystarczy jeździć z umową przy sobie i nie jest konieczne podjęcie żadnej akcji?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

znajomy ma ustawowy obowiązek poinformować swojego Ubezpieczyciela oraz Wydział Komunikacji o zbyciu pojazdu. Nie jest to jednoznaczne z podaniem danych nabywcy, więc póki sam Pan nie skontaktuje się z TU rekalkulacja nie nastąpi. Może Pan jeździć z obecną polisą, jedynie należy mieć przy sobie umowę kupna- sprzedaży. Polisa po zbywcy nie przedłuża się, więc (o ile znajomy zgłosi sprzedaż auta) umowa nie zostanie zawarta na kolejny rok po dniu, w którym się kończy obecna.

Pozdrawiam

Harry
Gość

Pani Katarzyno coś słabo zna Pani ustawę…Zbywca powinien powiadomić ubezpieczyciela i przekazać dane nabywcy…A dodatkowo za zapłatę składki odpowiada również zbywca do dnia powiadomienia ubezpieczyciela solidarnie z nabywcą.

Ola
Gość

Witam, mąż zakupił samochod z polisa OC ważna do 28.10. 2016 Chcemy przerejestrowac samochód. Czy w momencie gdy w dowodzie rejestracyjnym będzie inny numer rejestracyjny niż na polisie ubezpieczeniowej, ubezpieczenie nadal będzie ważne. Co w razie kolizji z naszej winy bardzo proszę o odpowiedz.

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

ubezpieczenie będzie cały czas ważne. Proszę jedynie mieć razem z polisą umowę kupna- sprzedaży.

Pozdrawiam

łukasz
Gość

Witam, kupiłem auto z polisą oc ,którą wykorzystałem do końca, nie otrzymałem propozycji kontynuacji polisy, wiec ubezpieczyłem auto nową polisą oc a agent ubezpieczeniowy wysłał wypowiedzenie do poprzedniej firmy. Po dwóch mies otrzymuję pismo, gdzie poprzednia firma ubezp rząda ode mnie uregulowania zapłacenia piewszej raty polisy…..co teraz zrobić?przecież nie zawierałem z nimi nowej umowy oraz dostali wypowiedzenie(chyba że z jakiegoś powodu nie dostali).proszę o porade

Łukasz Leus
Ekspert
Hej Łukasz! Przede wszystkim po zakupie pojazdu nie ma potrzeby wypowiadania otrzymanej polisy OC – wygasa ona automatycznie i nie przedłuża się na kolejny okres. Zatem nie ma znaczenia czy wypowiedzenie było skuteczne czy nie (jednak Twój agent powinien Cię poinformować o tym, że nie ma potrzeby wypowiadania umowy). W takiej sytuacji upewnij się czy wezwanie do zapłaty nie dotyczy okresu jeszcze przed wykupieniem nowej polisy (być może poprzedni właściciel nie opłacił wszystkich rat i dlatego ubezpieczyciel wzywa do tego Ciebie). Jeśli jednak wezwanie dotyczy okresu po zakupie nowego ubezpieczenia należy skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować go, że niesłusznie… Więcej »
łukasz
Gość

okazało się ,że polisa nie kończyła się w maju, tylko skończyła się 1 rata a teraz wezwali do zapłaty 2 raty.wypowiedziałem polisę w tym momencie i teraz pewnie przyślą do zapłaty za ten okres od maja do teraz ale to i tak będzie duzo mniej niz całe półrocze.chyba że mi podarują 🙂

Łukasz Leus
Ekspert

Raczej nie spodziewałbym się „podarowania” 😉 Jednak tak jak zauważyłeś nie powinny to być drastyczne koszty 🙂 Jeśli możesz to daj znać za jakiś czas czy wszystko przebiegło pomyślnie.

Pozdrawiam,
Łukasz

łukasz
Gość

sprawa zakonczyła ze do stałem do zapłaty tylko 68zł za tamten nie zaplacony okres

Maciej Putrzyński
Gość

Ufff.. cale szczęście, że tylko tyle 🙂

Pozdrawiamy!

łukasz
Gość

dzieki za porady,pozdrawiam

Marta
Gość
Witam, mam problem bo nie jestem pewna co zrobic najpierw, kupilam auto, oc jest wazne ale nie ma przegladu, dodatkowo musze zamowic tabliczke znamienna w wydziale komunikacji bo gdzies sie zawieruszyla ale najpierw musze przerejstrowac auto na siebie, czy po przerejstrowaniu trzeba koniecznie zmienic tablice, co z tym podatkiem co trzeba uiscic w urzędzie skarbowym slyszalam ze najpierw trzeba tam isc zeby potem moc zarejstrowac auto, czy po rejestracji auta nadal bede mogla korzystac z oc poprzedniego wlasciciela ( dodam ze to jest opcja tymczasowa poniewaz pozniej chcialabym zmienic oc do innego ubezpieczyciela) i czy musze koniecznie po przerejstrowaniu auta… Więcej »
Łukasz Leus
Ekspert
Witam, Idąc po kolei zakup samochodu bez przeglądu to żaden problem, ponieważ można go zrobić po zakupie (najlepiej transportując do diagnosty samochód na lawecie). Bardziej martwiłbym się o brak tabliczki znamionowej, która powinna być. Jej brak to znak, że samochód może być po bardzo poważnym wypadku, gdzie wymieniane były elementy na których znajduje się tabliczka. W takim wypadku zapewne jego konstrukcja jest mocno naruszona i może być bardzo niebezpieczny w jeździe. Jeśli jednak zdecyduje się Pani na zakup takiego samochodu to wyrobienie zastępczej tabliczki nie jest problemem i w tym celu należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji, wypełnić wniosek o… Więcej »
Michał
Gość
Witam, mam nietypowy problem. Otóż chcę kupić mój pierwszy samochód za grosze, gdyż jak twierdził jego obecny właściciel był on bez Oc, a jego nie stać na jego przedłużenie. W momencie, gdy chciałem owo ubezpieczenie załatwić okazało się, że ten samochód ma już polisę ubezpieczeniową i nie może posiadać dwóch. Pani, u której chciałem założyć nową polisę ubezpieczeniową twierdzi, że jest ona ważna od dnia 07.04.2016 do dnia 06.04.2017. Problem w tym, że od tego 7 kwietnia nie była ona opłacana. I tu moje pytanie – akutalny właściciel chce rozwiązać tą polisę tak, żebym jak mógł stworzyć nową na moich… Więcej »
Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

polisa OC ulega automatycznemu przedłużeniu, ponieważ jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Wyjątek stanowi przeniesienie praw na nabywcę- wtedy polisa wygasa z ostatnim dniem trwania umowy. Pan, jako nabywca może korzystać z polisy do końca jej trwania, lub wypowiedzieć ją w dowolnym momencie. Pana obowiązki względem samochodu i polisy zaczynają się dopiero w dniu zakupu auta, więc nie ponosi Pan odpowiedzialności za nieopłacenie składki w okresie przed nabyciem auta.

Pozdrawiam

robert
Gość

witam kupilem samochód 21 lipca 2016 nie stetety samochód nie maial oc wykupilem juz nowa polise od 26 lipca 2016 poprzedni wlasciciel powiedzial ze oc skaczylo sie 3 miesiace temu czy zaplace jakas kare pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

kara, która może zostać naliczona przez UFG to 50% opłaty karnej, czyli 1850 zł za okres od 4 do 14 dni bez ważnego ubezpieczenia ( oczywiście, jeśli tą przerwę wykryją ).
Odpowiedzialność za ubezpieczenie auta przed jego sprzedażą, spoczywa na barkach poprzedniego właściciela.

Pozdrawiam

Robert
Gość

Witam,
9 lipca kupiłem auto, którego polisa kończyła się 17 lipca, ale sprzedający już wykupił kolejną polisę, której dowód zawarcia również otrzymałem. Przerejestrowałem auto i dziś okazało się, przy próbie przepisania ubezpieczenia, że sprzedający wypowiedział nową umowę i auto jest bez ubezpieczenia od 18 lipca. Czy mógł tak zrobić?

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

nawet, jeżeli zbywca nie wypowiedziałby nowo zawartej polisy, umowa uległa by rozwiązaniu, ponieważ polisa po zbywcy nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Tak więc Pana obowiązkiem było ubezpieczenie auta od 18.07.

Pozdrawiam

Marta
Gość
Witam. Kupiłam niedawno samochód z ważnym oc do połowy grudnia. Zdecydowałam się przepisać oc na siebie. Zgłosiłam się do ubezpieczalni z moimi danymi, po przerejestrowaniu samochodu zgłosiłam im fakt zmiany nr rejestracyjnych samochodu. Niestety za pierwszym razem wysłali mi aneks do polisy z błędnym nr rejestracyjnym. Po drugim zgłoszeniu aby sprostowac nr rejestracyjny wysłali mi kolejny aneks z zmiana nr z tego błędnego na mój już poprawny. Wczoraj otrzymałam rekalkulacje OC i na dokumencie rekalkulacji znow widnieje nr rejestracyjny poprzedniego właściciela a nie mój obecny. W ubezpieczalni twierdzą, że tak ma być bo umowa OC była zawierana na taki nr… Więcej »
Maciej Putrzyński
Gość

Witam

wynika z tego, że ubezpieczyciel popełnił dwukrotnie błąd, którego nie umie naprawić.. Na ten moment niech Pani jeździ z obydwoma aneksami np. : schowanymi w schowku, natomiast przed grudniem proszę albo ich przypilnować, albo zmienić firmę na bardziej rozgarniętą np. : przez naszą porównywarkę https://www.mfind.pl/ 😉

Pozdrawiam

Marta
Gość

A czy przy kontroli przez policję co powinnam pokazać druczek od poprzedniego właściciela czy ten z rekalkulacji? A może oba?

Maciej Putrzyński
Gość

Powinna Pani okazać potwierdzenie zawarcia umowy OC od poprzedniego właściciela + aneks potwierdzający ubezpieczenie na nowy numer rejestracyjny 🙂

Pozdrawiam

Marta
Gość

A czy przy kontroli przez policję co powinnam pokazać druczek od poprzedniego właściciela czy ten z rekalkulacji? A może oba?

Lukasz
Gość

Witam. Mam taka sytuację. Polisa OC była ważna do 30.07.2016. Dnia 20.07.2016 posiadacz samochodu wykupił nową polisę od dnia 31.07.2016 do 30.07.2017. Dnia 25.07.2016 posiadacz samochodu sprzedał auto. Pytanie czy polisa od dnia 31.07.2016 (do 2017) wygasa czy również przechodzi na nabywcę? A z innej beczki. Czy niebędąc już posiadaczem samochodu można zakupić dla niego ubezpieczenie AC (np. ojciec chce kupić AC na auto syna?

Maciej Putrzyński
Gość

Witam

fakt sprzedaży samochodu trzeba niezwłocznie zgłosić do ubezpieczyciela, gdzie została zawarta kontynuacja ubezpieczenia, jeśli polisa była opłacona, powinien nastąpić zwrot całej składki, ponieważ nie jest Pan już właścicielem auta i polisa zostaje anulowana. Nabywca ubezpieczony jest do dnia 30.07.2016, później musi zadbać we własnym zakresie o ubezpieczenie.
Tak, jest taka możliwość, żeby ubezpieczający i ubezpieczony byli różnymi osobami.

Pozdrawiam

Justyna
Gość

Witam chce kupić auto w komisie w innym wojewodztwie tylko nie wiem co dalej mam robic .prosze o pomoc

Rafał Kalinowski
Ekspert

Witam, jeżeli auto jest zarejestrowane i będzie miało ubezpieczenie (może być też krótkoterminowe), wtedy można wrócić takim autem do swojej miejscowości. Następnie trzeba przerejestrować na siebie i wykupić ubezpieczenie na cały rok.

wpDiscuz