Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • Liberty
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Historia ubezpieczenia OC w bazie UFG – sprawdziliśmy, jak to działa

Historia ubezpieczenia OC w bazie UFG - sprawdziliśmy, jak to działa
mfind.pl

Przetestowaliśmy nowe rozwiązanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Czy dokładność danych zawartych w serwisie wynagradza dość kłopotliwą rejestrację?

Jak zarejestrować się w serwisie UFG?

Postanowiłem porównać informacje z bazy, dotyczące ubezpieczeń mojego rodzinnego kombi, a także dwóch poprzednich aut z dokumentami, które mam w domu. Nie mogłem jednak  zrobić tego od ręki. Aby dostać się do danych UFG, musiałem założyć konto na portalu www.ufg.pl. I tu pojawiła się pierwsza trudność. Zamiast podania kilku standardowych danych osobowych i obmyślenia hasła do konta, serwis zażądał ode mnie znacznie mocniejszego uwierzytelnienia. Prowadzi do niego jedna z trzech dróg:

 • Stworzenie zaufanego profilu w systemie e-PUAP, które niestety wymaga wizyty w urzędzie. Korzyścią jest możliwość załatwienia w przyszłości wielu innych urzędowych spraw przed ekranem komputera. Profil zaufany nie jest szczególnie popularny – w całej Polsce korzysta z niego ok. 440 tys. osób.
 • Podpis elektroniczny. Jest on jednak płatny. Korzystają z niego głównie firmy, których przedstawiciele w ten wygodny sposób rozliczają się z kontrahentami albo załatwiają formalności urzędowe.
 • Potwierdzenie za pomocą zeskanowanego dokumentu tożsamości. Ta możliwość wymagała najmniejszego zachodu i na nią właśnie się zdecydowałem.

Żmudne wypełnianie rubryk z danymi osobowymi i obsługę skanera finalizują odpowiedzi na pytania: „gdzie mieszkają pszczoły?”, albo „czy umiesz czytać?”. W ten sposób UFG, że formularz wypełnia żywy człowiek, a nie automat.

Jak już pisałem, dostęp do bazy nie jest natychmiastowy. Urząd potrzebuje czasu do zweryfikowania nadesłanych danych. Ale, w porównaniu z papierowymi formalnościami w tradycyjnym okienku, na których rozpatrzenie rozmaici urzędnicy dają sobie dwa lub trzy tygodnie, jest to rzeczywiście chwila. Proces rejestracji mojego konta w portalu UFG zakończył się po dwóch dniach.

Podstawowe informacje – bez logowania

Czego możemy dowiedzieć się z bazy Urzędowego Funduszu Gwarancyjnego? Przede wszystkim podstawowych informacji o polisie OC. Mimo że każdy powinien je mieć w portfelu, razem z dowodem rejestracyjnym, a o przykrych szkodach, które mu się przytrafiły, dokładnie pamiętać, warto jednak sprawdzić, czy zgadzają się one z tym, co na ten temat wie UFG – zwłaszcza że może wiedzieć więcej niż nowy nabywca „bezwypadkowego” auta.

Podstawowe informacje dotyczące aktualnego ubezpieczenia OC dostępne są bez logowania. Już kilka lat temu UFG udostępnił wszystkim bazę polis komunikacyjnych. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego albo numeru VIN, system wyświetla podstawowe dane o zakładzie ubezpieczeniowym, w którym wykupiono polisę wraz z jej numerem. Baza ma służyć osobom, które miały stłuczkę i chcą ustalić, czy jej sprawca ma ważne OC.

Czytaj także: Sprawdzenie OC. Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważną polisę?

Sprawdziłem więc, czy sam jestem wiarygodny. Okazało się, że tak. Zarówno numer polisy, nazwa ubezpieczyciela, jak i marka i rocznik mojego samochodu zgadzają się we wszystkich szczegółach. Choć tak na prawdę nie muszą, ponieważ ubezpieczyciel ma dwa tygodnie na przesłanie do UFG szczegółów ubezpieczenia. Jeżeli więc zderzyłeś się z dopiero co ubezpieczonym samochodem, w bazie możesz natrafić na nieaktualne informacje. W takich sytuacjach UFG radzi kontaktować się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Historia ubezpieczenia OC z ostatnich 5 lat

Po zalogowaniu się do bazy UFG możesz również sprawdzić historię ubezpieczenia OC. Każde zapytanie ma formę kilkuzdaniowego, formalnego wniosku. Wniosek ten rozpatrywany jest jednak ekspresowo – odpowiedź nadchodzi po kilkunastu sekundach. W moim przypadku była ona… niemal zgodna z prawdą. Zgadzają się zarówno marki dwóch samochodów, których byłem właścicielem w ostatnich latach, jak i ich numery VIN. Zastrzeżeń nie mam też do nazw firm ubezpieczeniowych, w których wykupywałem ubezpieczenie OC.

Problem pojawia się jedynie przy numerze rejestracyjnym pierwszego z wymienionych aut. Mimo przerejestrowania auta w terminie zgodnym z przepisami, w historii mojego ubezpieczenia, w kolejnej polisie (pierwsza była kontynuowana po poprzednim właścicielu) nadal widnieje stara rejestracja. Trudno określić, czy jest to błąd w bazie, czy też ubezpieczyciel przesłał UFG nieaktualne dane.

Warto też zaznaczyć, że dane dostępne w bazie UFG dotyczą tylko ostatnich pięciu lat. Pierwsze z moich aut, tak jak nagle zniknęło pewnego wieczora z mojego parkingu, tak też nie ma po nim śladu w bazie Funduszu.

Równie szybko trwa wygenerowanie historii szkód komunikacyjnych, może dlatego, że zgodnie z prawdą system poinformował mnie, że „w okresie, którego dotyczy powyższe zapytanie, w bazie Ośrodka Informacji UFG nie odnaleziono danych dotyczących szkód/zdarzeń”. Fundusz zastrzega, że opiera się wyłącznie na informacjach, które dotarły od ubezpieczycieli. W ich treść nie może ingerować.

Szkody, regresy i kary za brak OC

Trzy kolejne funkcjonalności, które można wykorzystać w portalu UFG, już mnie nie dotyczą. W rubryce „szkody” można sprawdzić aktualną sprawę, w której rozstrzygnięcie zaangażowany jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, należy tylko wpisać jej numer. Podobnie rzecz ma się z regresami, czyli żądaniami zwrotu ubezpieczenia w wyjątkowych przypadkach oraz z karami za przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC. Wszystkie te sprawy, jeżeli masz nieszczęście być w nich stroną, możesz również sprawdzić w bazie UFG.

Czytaj także: 2016 rok: wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?
Na plus serwisu UFG można zaliczyć szybkość działania. Wszystkie informacje dostępne są niemal od ręki, pomijając dwa dni potrzebne na rejestrację w portalu. Minusem jest ich podstawowy zakres. Trudno na przykład znaleźć informacje o ubezpieczaniach autocasco swojego auta, mimo że UFG chwali się obszerną bazą danych OC i AC.

Podsumowanie

 • UFG udostępnia możliwość sprawdzenia online historii ubezpieczeniowej pojazdu z ostatnich 5 lat.
 • Aby mieć dostęp do danych, należy zarejestrować się w serwisie i zweryfikować dane.
 • Podstawowe informacje o aktualnym ubezpieczeniu OC pojazdu są dostępne bez logowania (przydatne np. na miejscu stłuczki).
 • Po zalogowaniu do portalu można otrzymać informację o polisach komunikacyjnych, szkodach i wypłaconych odszkodowaniach.
 • UFG udostępnia także informacje o karach za brak OC i postępowaniach regresowych.

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

20 komentarzy do "Historia ubezpieczenia OC w bazie UFG – sprawdziliśmy, jak to działa"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Andrzej
Gość

Już ponad tydzień próbuje założyć konto i wciąż mają problem z dokonaniem weryfikacji, pracują tam chyba jakieś pseudo inteligentne pajace..

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam 😉

Jeśli Pana mail „przepadł” w trakcie rejestracji, proponuję kontakt telefoniczny z UFG pod tym numerem : +48 22 53 96 100.
Potwierdzam, działał 😉

Pozdrawiam

marysia
Gość

Witam
Dzisiaj od godz.16.10 czekałam na linii pod w/w numerem do 17:00 nikt nie odebrał telefonu.Kpina z petenta i nabijanie komuś kosztów.Starczy zmiana nazwiska i juz ginie 10 lat historii ubezpieczeniowej/bezszkodowej/ tym samym nie mam możliwosci zakupu w benefii polisy oc przez net i w dobrej cenie, bo system nie przepuszcza oferty dla mnie z powodu w/w zmiany.Ja mam ponosić konsekwencje burdelu który mają w UFG???Gdzie złożyć skargę??Proszę o pomoc;(

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
Niestety jest to dosyć często pojawiający się problem (utrata historii ubezpieczenia po zmianie nazwiska). Da się to oczywiście odkręcić, ale wymaga to kontaktu z UFG. Jeśli nie mogła się Pani skontaktować jedynie gdzie można złożyć skargę to Rzecznik Finansowy. Jednak w międzyczasie należy jak najszybciej naprostować historię w UFG, a nawet jeśli teraz zakupiła Pani drożej OC można po poprawieniu danych zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela, aby przeliczył ponownie składkę.

Pozdrawiam,
Łukasz

krzysztof
Gość
odpowiedź allianz na moją uwagę w temacie szkody zapisanej na moje konto w UFG zakończonej regresem „Mając na uwadze Pana wątpliwości dotyczące prezentowania szkód na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) uprzejmie informujemy, że zgodnie z Art. 105 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zakład ubezpieczeń przekazuje do UFG dane dotyczące zgłoszenia roszczenia (w zakresie informacji określonych w Art. 102 ust. 3 pkt. 1 i 2 oraz ust. 4 pkt. 1 i 2) oraz wypłaty odszkodowania (w odniesieniu do kwestii określonych w Art. 102 ust. 3 pkt.… Więcej »
Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam Panie Krzysztofie

wybierając naprawę ze swojego AC, zobligował Pan ubezpieczyciela do zaraportowania szkody do UFG ( tak jak zostało wspomniane, jest to nakazane ustawą ). W tym momencie, żeby uniknąć uwzględniania tej szkody z UFG, proszę skontaktować się z Allianz w celu uzyskania pełnej dokumentacji opisującej sytuację, w tym m.in. : potwierdzenie pełnego regresu z OC sprawcy. Mając te dokumenty, będzie Pan mógł przy kontakcie z kolejnym ubezpieczycielem prosić o nieuwzględnianie tej szkody przy wyliczaniu składki.

Pozdrawiam

krzysztof
Gość

witam

auto było w leasingu i tak wybrał właściciel pytanie czy po zrobieniu regresu przez allianz nie maja obowiązku wykreślenia szkody z UFG jeśli nie to mam wrażenie że prawo jest pisane dla ubezpieczycieli a nie obywateli

pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Ekspert

Panie Krzysztofie

tak jak Panu wspomniałem wcześniej, sytuacja jest określona ustawą i Pan jako ubezpieczający i użytkownik auta zostanie zaraportowany do UFG, ewentualnie można rozmawiać z UFG na temat „przepisania” tej szkody, natomiast na pewno chwilę to potrwa, więc warto przygotować się na kolejny okres ubezpieczenia.

Pozdrawiam

Wojtek
Gość

Witam. Czy ktoś może mi wytłumaczyć, gdzie mogę uzyskać informacje dotyczące wysokości przysługujących mi zniżek? Moje logowanie do serwisu UFG (jak w artykule zresztą) również trwało kilka dni, jednak ku mojemu zdziwieniu okazało się, że Fundusz nie gromadzi informacji na temat wysokości zniżek. Gdzie w takim razie mam szukać jak nie w UFG?? Z góry dziękuję za pomoc 🙂

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

baza UFG i dane, które w niej się znajdują są podstawą do naliczania indywidualnych zniżek, jednak każde z Towarzystw Ubezpieczeniowych ma swój sposób ich naliczania, jak również utraty tzn. : jedna firma ubezpieczeniowa przyjmuje do kalkulacji historię ubezpieczenia z ostatnich 5 lat, inna z ostatnich 8. Jeśli posiadał Pan ubezpieczenie w tym czasie i nie miał żadnych szkód, to może być Pan pewien naliczenia maksymalnych zniżek. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak porównać ze sobą dostępne oferty, by zwyczajnie nie przepłacić za ubezpieczenie, ponieważ firmy ubezpieczeniowe różnią się między sobą nawet w takich aspektach 🙂

Pozdrawiam

Tomasz
Gość

Mam pytanie: Posiadam auta od 15 lat i zawsze miałem OC a w 8 latach ostatnich także AC. Jednak przy kalkulacji składki ubezpieczyciel poinformował mnie ze ma luki w historii polis np mam lata z samym AC lub bez AC lub bez żadnego z nich. E domu posiadam kilka dokumentów które pokrywają luki w historii lecz nie wszystkie. Jak mam więc dotrzeć do kompletnych danych mojej historii?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

najlepiej w tej sprawie skontaktować się bezpośrednio z UFG, które może dokonać takiej weryfikacji. Ewentualnie może Pan również zwrócić się do firm ubezpieczeniowych, w których zawarte były polisy ( pod warunkiem, że ma Pan tę wiedzę ). Zostanie Panu wydane zaświadczenie o przebiegu historii ubezpieczenia.

Pozdrawiam

Pawel
Gość

Próbowałem ustalić numer polisy OC samochodu będącego przedmiotem leasingu – bezskutecznie. Po numerze rejestracyjnym lub po numerze VIN ten sam komunikat: „Brak danych”. Wydaje mi się niemożliwe aby firma leasingowa nie ubezpieczyła pojazdu. Proszę o informację w czym może tkwić problem. Numery były wpisywane z pewnością poprawnie.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

weryfikacja pojazdów w bazie UFG, które stanowią przedmiot leasingu może nie być możliwa np. : ze względu na zawieranie umów generalnych pomiędzy leasingiem a ubezpieczycielem, których ubezpieczyciel może nie raportować do UFG. To jedna z możliwych przyczyn. Jeśli zna Pan numer rejestracyjny i VIN, a sprawa dotyczy wyrządzonej szkody, to proponuję zgłoszenie się na policję.

Pozdrawiam

Robert
Gość

Witam ile lat wstecz fundusz może żądać polisy OC?
Wypadek miałem w 1997 roku .I fundusz żąda ode mnie przedstawienia polisy OC .

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

czy wypadek, który Pan miał został uznany za przestępstwo ?

Pozdrawiam

Tadeusz
Gość

Czy można sprawdzić historię szkód czyjegoś auta po numerze VIN?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

jest wiele firm prywatnych, które oferują taką usługę. Ewentualnie może Pan sprawdzić przez stronę rządową – historiapojazdu.gov.pl.

Pozdrawiam

Witold
Gość

Witam , obecnie mieszkam w Londynie i mam zamiar kupic tutaj samochod , ale problem w tym ze nie moge w zaden sposob uwierzytelnic mojej tozsamosci urzedowo poniewaz nie ma w opcjach ambasady , a jezeli by nawet byla to na wizyte w ambasadzie trzeba czekac trzy miesiace , prosze mi powiedziec w jaki sposob mam udowodnic moje znizki z polski?
a co do zabezpieczen to uwazam ze sa zbyt przesadzone , bedac w Anglii latwiej jest mi sie zalogowac na konto bankowe nie idac do niego czy do jakiegokolwiek innego urzedu

Urszula Borowiecka
Ekspert

Dzień dobry,
proszę skontaktować się z ubezpieczycielem, u którego miał Pan ubezpieczenie w Polsce, być może będzie w stanie wygenerować Panu historię ubezpieczenia. Jeśli chodzi o ePUAP, od niedawna można uwierzytelnić swoją tożsamość przez internet za pośrednictwem niektórych banków, bez konieczności wizyty w urzędzie. Na marginesie dodam, iż fakt, że posiadał Pan zniżki w Polsce, nie obliguje ubezpieczyciela w Anglii do ich uznania.
Pozdrawiam

wpDiscuz