Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Sprawca wypadku nie ma OC, ja nie mam AC. Jak uzyskać odszkodowanie?

Sprawca wypadku nie ma OC, ja nie mam AC. Jak uzyskać odszkodowanie?
mfind.pl

Porownywarka ubezpieczen oc i ac - najtansze ubezpieczenie

Likwidacja szkody w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma OC, niewiele różni się od zwykłej procedury, w której naprawę auta pokryją środki z czyjejś polisy.

Spisz oświadczenie sprawcy, zapisz numer jego polisy

Po wypadku najpierw trzeba spisać oświadczenie o zdarzeniu. Jeżeli wina nie jest ewidentna, nie obejdzie się bez wezwania policji. W oświadczeniu muszą znaleźć się podstawowe dane obu kierowców i pojazdów. Kierowcę, który ponosi winę za wypadek musisz poprosić o imię, nazwisko, PESEL, numer rejestracyjny pojazdu, a także kluczowy dokument – polisę OC, aby spisać jej numer. I wtedy często okazuje się, że winny kolizji nie ma tego dokumentu, albo że polisa OC jest nieważna. W takim przypadku spisz osobne oświadczenie o braku polisy. Pewnie dla sprawcy nie będzie to przyjemny moment dnia, ale to ważne, żebyś miał taki dokument.

Numer polisy OC sprawcy możesz łatwo wyszukać (lub dowiedzieć się, że jej nie ma) w internecie

Może się zdarzyć, że sprawca będzie unikał pokazania polisy, odmawiał Ci przedstawienia dokumentu. Najczęściej będzie to robił, gdy polisy po prostu nie ma. Wtedy możesz skorzystać z bazy Ośrodka Informacji UFG. Na stronie Funduszu pod adresem https://zapytania.oi.ufg.pl znajduje się kwestionariusz, w którego rubryki trzeba wpisać jedynie numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu. W odpowiedzi otrzymasz podstawowe dane, czyli markę samochodu, numer polisy, oraz nazwę ubezpieczyciela. UFG oferuje też bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne, dzięki której możesz na miejscu zdarzenia sprawdzić, czy sprawca jest ubezpieczony.

Czytaj także: Sprawdzenie OC. Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważną polisę?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi zająć się Twoją szkodą

Jeśli mas dobrowolne ubezpieczenie AC, nie możesz zgłosić szkody do UFG, tylko powinieneś skorzystać z własnej polisy autocasco.

Czytaj także: Sprawca wypadku nie ma OC, ja mam autocasco. Co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie z AC?

Tu jednak podpowiadamy, co robić, gdy nie masz AC. Powinieneś zgłosić szkodę do dowolnie wybranej firmy ubezpieczeniowej (np. tej, w której Ty masz OC). Każdy ubezpieczyciel działający w Polsce ma obowiązek przyjąć zgłoszenie szkody, którą spowodował nieubezpieczony sprawca. Ta firma zajmie się wstępnymi formalnościami, a następnie prześle dokumenty do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, od którego dostaniesz odszkodowanie.

Poza biurem w Warszawie, nie mamy terenowych oddziałów. Dlatego poszkodowany powinien zgłosić się nie do nas, lecz do firmy, która oferuje ubezpieczenia komunikacyjne – wyjaśnia Aleksandra Biały, rzeczniczka Funduszu. Może to być dowolny ubezpieczyciel, niekoniecznie ten, u którego wykupiłeś własne OC. Ważne tylko, żeby w ofercie firma ta miała ubezpieczenia komunikacyjne. Wtedy – zgodnie z prawem – nie może odmówić przyjęcia wniosku od Ciebie. To właśnie dobrowolnie wybrany ubezpieczyciel zajmuje się likwidacją szkody. Zanim przekaże dokumenty sprawy do UFG, za jego pośrednictwem będziesz mieć możliwość wglądu do wszystkich akt. Potem sam Fundusz jeszcze raz weryfikuje dokumenty i podejmie decyzję o wypłacie odszkodowania. Nie przejmuj się utratą zniżek – na pewno nie dotknie Cię nic takiego. W końcu nie jesteś sprawcą kolizji.

Wypłata odszkodowania w ciągu miesiąca

Wtedy pieniądze powinieneś dostać w 30 dni od daty przekazania dokumentów. Ale w przypadku wątpliwości co do przebiegu wypadku, albo niepełnej dokumentacji, Fundusz może nie dotrzymać miesięcznego terminu. Wtedy, według przepisów, powinien wypłacić pieniądze w ciągu 14 dni od daty wyjaśnienia nieporozumień.

Kto za to płaci? Kto się na to składa?

Skąd Fundusz ma środki na pokrycie gigantycznych zobowiązań? No cóż – jak zwykle w takich wypadkach „pan płaci, pani płaci”. UFG dysponuje pieniędzmi od wszystkich zakładów ubezpieczeniowych. Mają one obowiązek przekazywania części naszych składek na rzecz Funduszu. A to oznacza, że im  więcej osób unika wykupienia obowiązkowej polisy, tym bardziej rośnie nasza składka OC. Ubezpieczeni kierowcy zrzucają się po części na składki, które powinni płacić wszyscy właściciele pojazdów.

Po wypłacie odszkodowania dla Ciebie UFG wystąpi do sprawcy z żądaniem zwrotu co do grosza wszystkich wypłaconych pieniędzy, a oprócz tego nałoży na niego karę za brak ubezpieczenia.

Nieubezpieczone pojazdy jeżdżą po całym kraju, ale według statystyk najwięcej takich samochodów spotkać można na Warmii i Mazurach, w Małopolsce oraz w województwach: świętokrzyskim, opolskim i lubuskim. Obowiązkowej polisy nie wykupują najczęściej mężczyźni do 25 lat. Nie popełniaj tego błędu, jeśli nie chcesz narobić sobie problemów na długie lata.

Podsumowanie

 • Podpisz normalne oświadczenie o kolizji.
 • Weź od kierowcy nieposiadającego OC oświadczenie, że nie ma polisy.
 • Jeśli winny stłuczki unika pokazania polisy OC sprawdź w UFG, czy jest ubezpieczony.
 • Jeżeli masz polisę AC zgłoś się do swojego ubezpieczyciela.
 • Jeśli nie masz AC zgłoś się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego – ma obowiązek rozliczyć szkodę z UFG w Twoim imieniu i wypłacić odszkodowanie.
 • Na pieniądze będziesz czekać do 30 dni.

Autor artykułu:

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

22 komentarzy do "Sprawca wypadku nie ma OC, ja nie mam AC. Jak uzyskać odszkodowanie?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Patryk Morawski
Gość

Czy w sytuacji kiedy poszkodowany spisał oświadczenie o zaistniałej kolizji (szczegóły wypadku, miejsca uszkodzeń itp.), ale sprawca zdarzenia nie chce przedstawić swojej polisy ubezpieczeniowej (wiadomo, w wypadku można mieć do czynienia z różnymi ludźmi), a po sprawdzeniu na stronie, którą Pan podał w treści artykułu można wywnioskować, że sprawca wypadku ubezpieczenie OC jednak posiada, to czy w tej sytuacji również jest potrzebne oświadczenie o posiadanej polisie, czy wystarczy samo oświadczenie o kolizji?

Akademia mfind
Gość

W takiej sytuacji wystarczy samo oświadczenie o kolizji i przyznanie się do winy. Nazwę ubezpieczyciela oraz numer polisy można sprawdzić na stronie UFG, podając numer rejestracyjny oraz imię i nazwisko właściciela pojazdu.

Jolka
Gość

Witam. A co w sytuacji kiedy przy spisywaniu oświadczenia sprawca nie miał przy sobie polisy oc, ale podał jej numer i okres na jaki jest zawarta, strona gdzie można sprawdzic czy jest polisa akurat nie działała, oświadczenie o braku polisy nie było spisane a ostatecznie okazało się, że sprawca polisy nie ma.

Urszula Borowiecka
Ekspert

Dzień dobry.

Jeśli sprawca nie ma polisy, przysługuje Pani roszczenie o naprawienie szkody bezpośrednio do sprawcy. Jeśli miała miejsce szkoda na osobie, może Pani wystąpić z roszczeniem do UFG. Może Pani również zlikwidować szkodę z własnego AC, jednak ta opcja jest dla Pani najmniej korzystna.

Pozdrawiam

radek
Gość

A co w przypadku jeśli sprawca kolizji jest koń z wozem, a właściciel konia nie ma żadnego ubezpieczenia, ani nie jest rolnikiem. W kolizji dość poważnie ucierpiały dwa samochody i jeden kierowca. Wiem że jest możliwość sądu,, ale uzyskać wypłatę od sprawcy na logiczne myślenie jest nie realne, a płacenie po 20 zł będzie trwało wieki. Czy jest jakaś sposobność na Fundusz Gwarancujny lub coś innego.

Urszula Borowiecka
Ekspert

Ze względu na to, że koń z wozem nie podlega pod zakres ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (nie jest pojazdem mechanicznym), roszczeń od sprawcy można dochodzić jedynie na drodze postępowania sądowego. Biorąc pod uwagę powyższe, UFG również nie wchodzi w grę.

Damian
Gość

Witam miałem kolizję 19.11.2016 oczywiscie Na oświadczenie jestem poszkodowany i okazało się iż sprawca nie miał ubezpieczonego pojazdu . Wysłałem do ubezpieczeni ubezpieczalni do UFG lecz fundusz odmówił wypłaty a auto moje zdewastowane i co teraz mam zrobić ? Na komisariacie już byłem 29.12.2016 lecz zero odzewu z ich strony …. a i auto służyło mi do pracy co robić???

Urszula Borowiecka
Ekspert

Jak UFG argumentuje odmowę wypłaty?

Damian
Gość

napisano mi tak iż „do dnia dzisiejszego wskazany sprawca zdarzenia nie potwierdził swojego odziału w kolizji jak i jej spowodowania”. Oświadczenie pisał sprawca własnoręcznie na komisariacie przyjeto moje zgloszenie ale widze ze tez nic nie robia

Urszula Borowiecka
Ekspert
Proszę napisać do UFG reklamację w związku z zaistniałą sytuacją. Zgodnie z art. 109 ust. 1 – 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych Fundusz jest obowiązany zaspokoić roszczenie (…), w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń lub syndyka upadłości. W przypadku gdy wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu albo wysokości świadczenia w terminie, o którym powyżej, było niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w terminie 14 dni od dnia wyjaśnienia tych okoliczności, z tym że bezsporna część świadczenia powinna być spełniona przez Fundusz w terminie 30 dni. Odpowiedzialność za zwłokę w spełnieniu świadczenia ponoszą odpowiednio… Więcej »
Henryk
Gość
Witam. Mam pytanie. Około trzech tygodni temu uderzył w mój samochód motocyklista. Próbował po kolizji uciec ale inni kierowcy złapali go. Przyjechała policja i okazało się że nie ma sprawca nie ma prawo jazdy, dowodu rejestracyjnego, polisy. Otrzymał za to trzy mandaty. Ja zwróciłem się do Warty gdzie jestem ubezpieczony. Przyjechał rzeczoznawca i po kilku dniach otrzymałem pismo abym naprawił szkodę z własnego AC. Dodatkowo zapisane jest iż zostaną potrącone mi zniżki. A ogólnie AC mam pierwszy rok a więc doliczą mi zwyżkę w ubezpieczeniu. Nie jestem sprawcą a Warta chce zrobić ze mnie sprawcę i mam jeszcze stracić przez… Więcej »
Urszula Borowiecka
Ekspert

UFG nie odpowiada za szkody wyrządzone w mieniu, jeżeli poszkodowany może zaspokoić roszczenie na podstawie umowy ubezpieczenia dobrowolnego (np. posiada ubezpieczenia AC dla uszkodzonego pojazdu) Fundusz wyrównuje szkodę w części niezaspokojonej przez ubezpieczenie dobrowolne (np. utracone zniżki składki za ubezpieczenie). W takiej sytuacji należy zwrócić się do UFG z wnioskiem o zwrot różnicy jeśli chodzi o zniżki.

Więcej przeczyta Pan tutaj: https://www.mfind.pl/akademia/polisa-oc-2/odszkodowanie-z-ac/

Łukasz
Gość

Witam. Potrzebny mi wzór oświadczenia o nie posiadaniu AC . Może ktoś pomóc?

Urszula Borowiecka
Ekspert

W oświadczeniu o braku AC wystarczy podać swoje dane, napisać że nie posiada się AC i własnoręcznie podpisać. Pismo nie musi być skomplikowane.

Łukasz
Gość
Dzień dobry. Jako poszkodowany miałem stłuczkę z udziałem obcokrajowca (Czechy). Szkodę zgłosiłem do odpowiedniego Ubezpieczyciela obsługującego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Odstawiłem pojazd do ASO do naprawy i wynająłem auto zastępcze od osobnej firmy. Okazało się, iż Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania z powodu braku opłaconej polisy sprawcy (skończyła się polisa 2 m-ce wcześniej). Zdziwiło mnie to gdyż przy zdarzeniu była policja i nie zostałem o tym poinformowany. Czy ubezpieczyciel przekaże dokumenty do UFG z „automatu” czy muszę za tym chodzić? Posiadam Auto Casco ale nie chciałbym likwidować szkody z AC – czy to konieczne? I teraz ostatnie pytanie: z kogo firma… Więcej »
Urszula Borowiecka
Ekspert
Dokumentację szkodową zobowiązany jest przekazać do UFG ubezpieczyciel. UFG nie odpowiada za szkody wyrządzone w mieniu, jeżeli poszkodowany może zaspokoić roszczenie na podstawie umowy ubezpieczenia dobrowolnego (np. posiada ubezpieczenia AC dla uszkodzonego pojazdu) Fundusz wyrównuje szkodę w części niezaspokojonej przez ubezpieczenie dobrowolne (np. utracone zniżki składki za ubezpieczenie). Należy zwrócić uwagę, że UFG odpowiada za szkody osobowe i majątkowe wyrządzone w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym (w przypadku szkód majątkowych wyłącznie pod warunkiem, że w trakcie wypadku doszło do obrażeń ciała u któregokolwiek z jego uczestników, a naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwały dłużej… Więcej »
Ewa
Gość

Witam. Wczoraj miałam kolizje. Ja jestem poszkodowana chłopak który spowodował kolizje napisał mi oświadczenie żeby nie wzywać policji w oświadczeniu napisał całkiem inne zdarzenie niż miało miejsce (cofał na głównej drodze i uderzył we mnie napisał że wymusił pierwszeństwo z drogi pod porządkowanej )oddał zaświadczenie i uciekł dzisiaj okazało się że nie ma on polisy OC auto kupił ale nie prze rejestrowal ani nie ma prawa jazdy. Co mam zrobić z takiej sytuacji? I czy uzyskam jakieś odszkodowanie?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Fakt, że samochód nie został przerejestrowany nie oznacza jeszcze, że nie ma on OC. Proszę sprawdzić na stronie UFG (wpisując nr rej pojazdu sprawcy), czy samochód ma polisę. Jeśli tak, proszę zgłosić szkodę do ubezpieczyciela z polisy. Jeśli okaże się, że samochód nie ma OC, i przyjmując, że nie miała miejsca szkoda na osobie, należy wystąpić z roszczeniem o naprawienie szkody bezpośrednio do sprawcy. Może Pani również naprawiać samochód z AC (jeśli ma Pani taką polisę).

Dawid
Gość

Witam. Ubezpieczalnia -Axa odmówiła przyjecia zgloszenia szkody spowodowanej przez inny pojazd bo sprawca nie mial wykupionego OC od dwoch lat. Co zrobic? Podobno zadna ubezpieczalnia nie moze odmowic przyjęcia zgloszenia szkody. Jaki przepis naklada obowiązek na ubezpieczalnie przykecia zgłoszenia szkody? Na miejscu kolizji byla Policja, notatka ze zdarzenia zostala przekazana do ubezpieczalni

Urszula Borowiecka
Ekspert

Axa nie mogła odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody na podstawie art. 108 ust 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 392 ze zm.), zgodnie z którym roszczenie do Funduszu zgłasza się przez którykolwiek zakład ubezpieczeń wykonujący działalność ubezpieczeniową,
zakład ubezpieczeń nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody, ubezpieczyciel (…) przeprowadza pełne postępowanie likwidacyjne dotyczące stanu faktycznego wypadku, zasadności roszczeń i wysokości odszkodowania oraz informuje osobę zgłaszająca roszczenia, jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia odszkodowania, następnie ubezpieczyciel przesyła kompletne akta do Funduszu celem wypłaty odszkodowania.

Kasia
Gość

Witam.Miesiąc temu został uszkodzony mój wjazd na posesję przez kierującego pod wpływem alkoholu kierowcę. Jak się okazało nie ma OC nie pracuje,wiec nie mam możliwości zwrotów kosztów za naprawę. Czy w tym przypadku mogę się zwrócić do UFG czy muszę wystąpić na drogę sądową. Czy to ma sens bo jestem juz bezradna co robić czy naprawiać na własny koszt czy zgłosić?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Proszę zgłosić roszczenie do UFG za pośrednictwem któregokolwiek zakładu ubezpieczeń. UFG odpowiada za szkody osobowe i majątkowe spowodowane przez nieubez. sprawców.
UFG nie odpowiada za szkody wyrządzone w mieniu, jeżeli poszkodowany może zaspokoić roszczenie na podstawie umowy ubezpieczenia dobrowolnego. W takiej sytuacji Fundusz wyrównuje szkodę w części niezaspokojonej przez ubezpieczenie dobrowolne.

wpDiscuz