mfind.pl

Porownywarka ubezpieczen oc i ac - najtansze ubezpieczenie

Po wykupieniu OC każdemu wydaje się, że niezależnie od tego, co przytrafi mu się na drodze, jego pieniądze będą bezpieczne. W końcu jest pod skrzydłami ubezpieczyciela. Są jednak sytuacje, w których trzeba ponieść konsekwencje wyrządzonych przez siebie szkód. Na czym polega tzw. regres ubezpieczeniowy?

Co to jest regres ubezpieczeniowy?

O regresie ubezpieczeniowym mówimy wtedy, gdy ubezpieczyciel wypłaci ofierze, np. wypadku samochodowego, odszkodowanie, a następnie zwróci się do Ciebie – jak sprawcy wypadku – o zwrot pieniędzy. Dzieje się tak, gdy spowodowana przez Ciebie szkoda nie była po prostu nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, lecz efektem rażącego złamania przez Ciebie prawa. – Są wyjątki, w których Twój ubezpieczyciel OC może wyłączyć swoją odpowiedzialność  i kosztami odszkodowania obciążyć Ciebie – tłumaczy koordynator ds. likwidacji szkód Katarzyna Szeles z firmy Interclaims. Są to rzadkie i raczej ekstremalne sytuacje, ale się zdarzają. Omówię je poniżej.

W jakiej sytuacji ubezpieczyciel zażąda ode mnie zwrotu pieniędzy?

Wyobraź sobie, że wsiadłeś do samochodu po wypiciu kilku piw. W drodze do domu spowodowałeś wypadek. Przestraszony grożącymi Ci konsekwencjami, uciekłeś z miejsca zdarzenia, lecz sprawa wyszła na jaw. Właściciel samochodu, w który uderzyłeś, zgłosił szkodę z Twojego OC i otrzymał odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela. Nie oznacza to jednak, że uda Ci się uniknąć konsekwencji. Twój ubezpieczyciel zażąda bowiem od Ciebie zwrotu wszystkich wypłaconych pieniędzy – oczywiście, jeśli będzie w stanie udowodnić Twoją winę. Jakie będą to koszty, zależy wyłącznie od tego, jak wielkie straty spowodowałeś – będziesz po prostu musiał oddać pełne koszty naprawy poszkodowanego pojazdu, może być to nawet kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych, jeśli trafisz luksusowy samochód. Dodatkowo również zostaniesz obciążony kosztami leczenia poszkodowanego, jeśli dozna obrażeń w tym wypadku.

Czytaj także: Uszkodziłeś czyjeś auto i odjechałeś? Zapłacisz z własnej kieszeni!

Spowodowałem wypadek bez OC. Co mnie czeka?

Co się stanie, jeśli spowodujesz wypadek, nie mając wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC? W takiej sytuacji poszkodowany zwraca się, poprzez swojego ubezpieczyciela, do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG wypłaca mu odszkodowanie, a następnie wszczyna wobec Ciebie postępowanie regresowe, chcąc odzyskać pieniądze.

UFG zwraca się o wypłatę pieniędzy do kierowcy, czyli sprawcy wypadku oraz posiadacza pojazdu (jeśli są to dwie rożne osoby). Od tego momentu masz 30 dni na uznanie i wpłatę należności. W innym wypadku czeka Cię postępowanie sądowe.

Spowodowałeś wypadek bez OC? Masz swoje prawa!

Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy UFG zgłosi się do Ciebie po pieniądze, przysługują Ci określone prawa:

  • prawo do dokładnych wyjaśnień, co do rodzaju i wysokości wypłaconych świadczeń,

  • przy wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, prawo do wystąpienia o zmniejszenie, umorzenie, lub rozłożenie należności na raty,

  • w przypadku skierowania przez UFG sprawy na drogę sądową, prawo do dochodzenia swoich racji przed sądem powszechnym.

Regres dotyczy także ubezpieczeń mienia

Powyższe przypadki nazywamy regresem „nietypowym” lub „niewłaściwym”. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ubezpieczyciel zgłosi się po pieniądze do osoby trzeciej, znajdującej się poza stosunkiem ubezpieczenia. Przykładem może być zalanie mieszkania sąsiada, przez niezakręcenie kurków z wodą w wannie. Mówimy wtedy o regresie „typowym” lub „właściwym”, który spotyka się w przypadku ubezpieczeń mienia.

Pamiętaj, że wykupienie polisy OC, nie zwalnia Cię z obowiązku przestrzegania zasad. Jeśli wsiądziesz za kółko po alkoholu, bez prawa jazdy, lub uciekniesz z miejsca wypadku, możesz nie tylko doprowadzić do tragedii, ale również słono zapłacić za brak rozsądku. Jeśli z kolei to Ty zostałeś poszkodowany, nie masz AC, a sprawca nie wykupił OC, nie obawiaj się! Pieniądze pomoże Ci odzyskać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.