Bez auta ani rusz

Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego roszczenia o zwrot kosztów za najem pojazdu zastępczego muszą być rozpatrywane indywidualnie, a ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu powołując się wprost na argument, że poszkodowany miał dostęp do komunikacji miejskiej lub nie wykorzystywał auta w działalności gospodarczej. O zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego możesz ubiegać się w trzech opisanych poniżej sytuacjach.

Sytuacja nr 1 – samochód zastępczy należy Ci się z polisy OC sprawcy 

Jeśli byłeś uczestnikiem wypadku i Twój samochód został uszkodzony, możesz otrzymać auto zastępcze z polisy OC sprawcy kolizji. Jak to zrobić? Musisz zgłosić się do ubezpieczyciela, w którym sprawca wypadku ma wykupioną polisę i złożyć prośbę o wypożyczenie lub pokrycie kosztów wypożyczenia samochodu zastępczego. Pamiętaj, żeby zawrzeć tam informację, że swoim autem jeździłeś regularnie i że nie masz żadnego innego samochodu – wtedy ubezpieczyciel nie będzie miało powodu, żeby odrzucić Twoją prośbę. Oczywiście, na wszelki wypadek zachowaj kopię tego pisma dla siebie.

Możesz także postąpić inaczej i po zgłoszeniu szkody ubezpieczycielowi udać się do wypożyczalni, gdzie podasz tylko numer szkody i numer polisy sprawcy kolizji. Wtedy wypożyczalnia dokona za Ciebie wszystkich formalności i w Twoim imieniu rozliczy się z firmą ubezpieczeniową.

Auto zastępcze z polisy OC należy Ci się do momentu naprawienia Twojego pojazdu. Nie musisz się także obawiać o liczbę przebytych kilometrów (bo nie ma limitu) ani o stawkę wynajmu (bo firma nie może Ci jej narzucić). Musisz jednak zwrócić uwagę na to, aby cena wynajmu odpowiadała przeciętnym cenom w regionie, w którym mieszkasz i użytkujesz swój własny samochód. Inaczej ubezpieczyciel może odmówić Ci pełnej refundacji wynajmu pojazdu.

Sytuacja nr 2 – samochód zastępczy należy Ci się z AC

Oczywiście, o ile zadbałeś o to przy podpisaniu umowy na AC. Sprawdź zatem dokładnie ogólne warunki swojej umowy (OWU), w których powinieneś znaleźć szczegółowe informacje na temat okoliczności, w jakich możesz wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela. Powinny tam się znaleźć również dane, na ile dni możesz wypożyczyć auto – niestety, o ile w przypadku wynajmu samochodu zastępczego z polisy OC nie ma limitu czasu, o tyle w przypadku AC najczęściej są to tylko 3-4 dni. Lepiej także na wszelki wypadek wynająć pojazd od firmy wskazanej przez Twojego ubezpieczyciela. Jak się domyślasz, skorzystanie z usług innej firmy może skończyć się niepełną refundacją wynajmu samochodu.

Sytuacja nr 3 – auto zastępcze należy Ci się przy awarii w ramach gwarancji

Jeśli byłeś uczestnikiem kolizji, a Twój samochód jest jeszcze na gwarancji, powinieneś od dealera otrzymać auto zastępcze. Uważaj jednak, bo możesz je otrzymać tylko wtedy, gdy Twój samochód jest całkowicie niesprawny, a warsztat przekroczył czas potrzebny na naprawę. Jeśli usterki nie są duże albo doszło do nich z Twojej winy, w wyniku niewłaściwego używania pojazdu, nie otrzymasz takiego auta. Podobnie jak w przypadku samochodu zastępczego uzyskanego w ramach polisy AC, samochód zastępczy możesz uzyskać tylko na 3-4 dni.

A co się dzieje, jeśli już skończyła się Twoja gwarancja? Musisz liczyć na dobrą wolę ubezpieczyciela. A jeśli chcesz wynająć auto poza serwisem, w którym naprawiany jest Twój samochód, zostaniesz prawdopodobnie poproszony o wpłatę kaucji (wysokiej, do kilku tysięcy złotych).

Podsumowując, auto zastępcze należy Ci się z polisy OC sprawcy kolizji, z AC (jeśli masz taki punkt zawarty w umowie) lub od dealera (jeśli Twój samochód jest na gwarancji, łatwiej uzyskasz pojazd). Składając prośbę o wynajem samochodu zastępczego, pamiętaj, aby podkreślić, że jest Ci on niezbędny do codziennego funkcjonowania (masz firmę, praca wymaga od Ciebie przemieszczania się, wozisz dzieci do szkoły itp.) i że nie posiadasz żadnego innego auta poza tym, które właśnie stoi rozbite w warsztacie. I sprawdź, czy możesz korzystać z samochodu w nieokreślonym wymiarze czasu, czy też powinieneś go oddać po 3-4 dniach; czy musisz skorzystać z wypożyczalni, którą zasugerował Ci ubezpieczyciel, czy możesz udać się do innej firmy. Dowiedz się tego, a korzystanie z samochodu zastępczego nie zakończy się niemiłą niespodzianką w postaci niepełnej refundacji samochodu zastępczego.