Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Polisa OC – 5 kroków do kupna. Poradnik krok po kroku

Polisa OC – 5 kroków do kupna. Poradnik krok po kroku
mfind.pl

1. Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. w internecie jest ich sporo, więc z łatwością znajdziesz odpowiednią dla siebie. Pamiętaj, że kompleksowe i dokładne porównywanie ofert jest tu bardzo ważne. Nie ufaj narzędziu, które pokaże Ci wyniki wyszukiwania ofert z 3-4 towarzystw. Nie ma czegoś takiego jak najtańsze towarzystwo ubezpieczeniowe – cena polisy w każdej firmie to wynik wielu aspektów a każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę inne dane. Dlatego jeden kierowca najtaniej kupi ubezpieczenie w Aviva, inny w Link4.

2. Wybierz najtańszą ofertę. Nie bój się, najtańsza nie oznacza w tym przypadku najgorszej. Dlaczego? OC reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, a to oznacza, że każda firma ubezpieczeniowa oferuje taki sam zakres ubezpieczenia. Nie musisz więc tym się martwić. W przypadku polisy OC samochodu niższa cena nie oznacza mniejszego zakresu ubezpieczenia (ale to wyjątkowa sytuacja). Niezależnie od tego, w której firmie masz wykupione OC, w przypadku szkody pieniądze i tak otrzyma poszkodowana przez Ciebie osoba.

Jeśli to Ty będziesz poszkodowany, otrzymasz ubezpieczenie z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku. I wtedy dopiero jest ważne, w jak solidnej firmie ubezpieczony jest sprawca, ale na to niestety wpływu nie masz.

Jedynym przypadkiem, kiedy droższe OC może Ci się opłacać, jest bezpośrednia likwidacja szkód, która na razie jest na polskim rynku nowością, ale już niedługo będzie powszechna.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

3. Sprawdź dodatkowe usługi: assistance, NNW. Jeśli porównywarka pokazała Ci kilka ofert w tej samej cenie, zobacz, która firma proponuje dodatkowe produkty. Najczęściej jest to ubezpieczenie assistance, które zapewni Ci holowanie w razie kolizji bądź wypadku (uważaj jednak, bo często w wariancie standard ubezpieczyciel zapewnia holowanie tylko do 100 km). Firma może oferować także samochód zastępczy, pomoc w przypadku zwykłej awarii, a nawet pomoc po wypadku dla przewożonych zwierząt. Musisz zdecydować, na czym Ci zależy.

Dodatkową opcją, którą możesz wybrać, jest ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Jeśli chcesz, aby w razie uszczerbku na zdrowiu w wypadku Twoi pasażerowie także mogli ubiegać się o odszkodowanie, kup ten produkt. Pamiętaj jednak, że akurat w tym przypadku nie powinieneś oszczędzać – wysokość świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia oraz utraty zdrowia oszacowanej w procentach. Jeśli zatem suma ubezpieczenia wynosi 20 tys. złotych, a utratę zdrowia oszacowano na 5 proc., poszkodowany otrzyma 1 tys. zł.

4. Pomyśl o Zielonej Karcie. Jeśli często wyjeżdżasz za granicę (np. na Bałkany), przed wyjazdem zainteresuj się również Zieloną Kartą, czyli Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym, który jest uznawany w większości państw. W wypadku poruszania się po terytorium Unii Europejskiej, jej posiadanie nie jest konieczne, bowiem już sam fakt zarejestrowania samochodu w Polsce każe domniemywać, że kierowca ma wykupione OC. Jeśli natomiast jeździsz na Wschód: na Białoruś, Ukrainę, do Rosji, do Mołdawii  albo na Bałkany: do Albanii, Bośnii i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, na południe do Turcji, do Afryki do Maroka albo Tunezji, czy do Azji: do Iranu, Izraela, Zielona Karta będzie Ci niezbędna. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych wydaje Zieloną Kartę gratis do ubezpieczenia OC.

5. Dopełnij formalności. Jeśli wyliczyłeś już swoją składkę i wybrałeś odpowiednią dla siebie polisę, przejdź do dopełnienia formalności. Przygotuj dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy oraz poprzednią polisę i kup ubezpieczenie OC online. Mam nadzieję, że pamiętałeś, aby wypowiedzieć umowę poprzedniemu ubezpieczycielowi najpóźniej na jeden dzień przed wygaśnięciem. Wypowiedzenie musi być pisemne, wysłane mailem, faksem lub pocztą. Dokumenty ubezpieczenia otrzymasz pocztą a do tego czasu wystarczy potwierdzenie płatności. Gotowe!

Czytaj także: Wyszukiwarka OC – jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie w internecie?

Podsumowanie

 • Porównaj oferty i wybierz najtańszą - nie bój się, że przez to wpakujesz się w kłopoty - zakres ubezpieczenia nie zależy od firmy ubezpieczeniowej, ale jest regulowany Ustawą z dn. 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych.
 • Jeśli porównywarka pokazuje Ci kilka ofert w podobnej cenie, sprawdź, jakie dodatkowe produkty oferują ubezpieczyciele - np. assistance.
 • Sprawdź, czy do wybranej przez siebie polisy możesz wybrać NWW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Jeśli chcesz zadbać o swoich pasażerów, pomyśl o zakupie NNW.
 • Wypełnij formularz online lub zadzwoń do konsultanta, kup polisę i ciesz się bezpieczną jazdą.
 

Autor artykułu:

Czytam, żeby pisać i piszę, żeby doczytywać. Chłonę setki stron, próbując przekonać samą siebie, że kiedyś nadążę i dobrnę do końca listy ;-) Wierzę w wartość słowa i w to, że internet jest znakomitym miejscem do przekazywania dobrych jakościowo treści. Interesuję się reportażem, w wolnych chwilach prowadzę blog o literaturze faktu

Zobacz także:

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Polisa OC – 5 kroków do kupna. Poradnik krok po kroku"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Marcin Trzaska
Gość

Porównywarka cen ubezpieczeń OC do dobry krok, ale tylko na początku. Warto się zorientować w cenach i ofertach dodatkowych. Jednak już po same wykupienie ubezpieczenia warto się zgłosić i porozmawiać z konkretnym konsultantem. Kto wie, czasem można wytargować dodatkową usługę czy opcję w cenie podstawowego pakietu.

adam
Gość

posiadam samochód którego nie jestem właścicielem,ale go użytkuję i chciałbym go ubezpieczyć na siebie PILNE OC do 13.05 POMOŻESZ??do tej pory auto w Generali.
Posiadam wszystkie zniżki,auto fiat cc 700,służy do rozwozu pizzy.
pzdr.adam
tel.696815649

Katarzyna Archacka
Użytkownik

Witam,

wykupienie ubezpieczenia OC przez użytkownika jest możliwe, jeżeli właściciel rzeczonego pojazdu oraz użytkownik mają spisaną umowę użyczenia, w której zaznaczone będzie, że to użytkownik ubezpiecza auto (jeżeli użytek jest np. na rok).
Zawsze chętnie odpowiemy również mailowo (pomoc@mfind.pl) lub na chacie pon- pt. w godz. 8-22 🙂

Pozdrawiam

wpDiscuz