Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Sprawca wypadku nie ma OC, ja mam autocasco. Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie z AC?

Sprawca wypadku nie ma OC, ja mam autocasco. Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie z AC?
mfind.pl

Co zrobić zaraz po stłuczce z kierowcą, który nie ma polisy OC?

Zacznij od spisania oświadczenia o kolizji. W oświadczeniu muszą znaleźć się podstawowe dane obu kierowców i pojazdów. Kierowcę, który ponosi winę za wypadek musisz poprosić o imię, nazwisko, PESEL, numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy OC. Gdy jej nie ma poproś o oświadczenie o braku takiej polisy. Jeśli zdecydujesz się wezwać na miejsce policję – co nie jest obowiązkowe, ale szczerze to rekomenduję, bo znacznie ułatwia wszystkie sprawy drogowe – funkcjonariusze pomogą Ci w skompletowaniu dokumentacji.

Odszkodowanie z AC. Jak działa polisa autocasco?

Autocasco to dobrowolna polisa chroniąca przed uszkodzeniem samochodu. Dla mnie to również polisa dająca spokój, komfort i pewność, że pieniądze będą na koncie raczej szybciej niż później. Dzięki AC nie obchodzi mnie absolutnie nic. Jeśli więc byłeś na tyle przezorny, żeby kupić takie ubezpieczenie to właśnie towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego masz polisę wyręczy Fundusz Gwarancyjny w wypłacie pieniędzy. Gdybyś nie miał autocasco UFG wypłacałoby całość odszkodowania. W Twoim wypadku Fundusz zrekompensuje jedynie dodatkowe wydatki, gdyby AC nie pokrywało wszystkich strat.

Czy tracę zniżki, jeśli likwiduję z AC szkodę spowodowaną przez kierowcę bez OC?

Nie obawiaj się utraty zniżek. Co prawda za kolejną polisę autocasco zapłacisz więcej ubezpieczycielowi (w końcu likwidowałeś szkodę z AC), ale różnicę w wysokości składek pokryje właśnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ciebie de facto nie będzie to kosztować nic. Pamiętaj tylko by przypomnieć agentowi o takiej sytuacji przy przedłużaniu polisy AC. Jest niewielkie ryzyko, że jeśli tego nie zrobisz, zapłacisz więcej, bo nikt nie będzie pamiętał za Ciebie o refundacji zniżek z UFG.

Ile czasu ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania?

Standardowo ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania 30 dni od daty zgłoszenia szkody. Ale szkody z AC likwidowane są zazwyczaj szybciej. Pamiętaj, że możesz też rozliczyć się bezgotówkowo i scedować całą papierologię na warsztat samochodowy. Osobiście bardzo lubię to rozwiązanie. A jeżeli masz wrażenie, że towarzystwo zaniża wysokość odszkodowania i próbuje dziwnych sztuczek walcz, pokazuj kosztorysy i wyceny, negocjuj.

Skąd biorą się pieniądze na likwidację szkód kierowców bez OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – jak zwykle w takich wypadkach – korzysta z metody „pan płaci, pani płaci”. Dysponuje pieniędzmi od wszystkich zakładów ubezpieczeniowych. Mają one obowiązek przekazywania części naszych składek na rzecz UFG. A to oznacza, że im  więcej osób unika wykupienia obowiązkowej polisy, tym bardziej rośnie nasza składka OC. Ubezpieczeni kierowcy zrzucają się po części na składki, które powinni płacić wszyscy właściciele pojazdów.

Nieubezpieczone pojazdy jeżdżą po całym kraju, ale według statystyk najwięcej takich samochodów spotkać można na Warmii i Mazurach, w Małopolsce oraz w województwach: świętokrzyskim, opolskim i lubuskim. Obowiązkowej polisy nie wykupują najczęściej mężczyźni do 25 lat.

Podsumowanie

 • Spisz ze sprawca oświadczenie lub wezwij policję. Jeśli przyjedzie drogówka, sprawca dostanie mandat za brak OC.
 • Weź od kierowcy niemającego OC oświadczenie, że nie ma polisy.
 • Jeśli winny stłuczki unika pokazania polisy OC, sprawdź w UFG czy jest ubezpieczony.
 • Zgłoś do swojego ubezpieczyciela szkodę z autocasco. Utracone zniżki wyrówna Ci UFG.

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Sprawca wypadku nie ma OC, ja mam autocasco. Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie z AC?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Dagmara Deska
Gość

I gdzie tu jest sprawiedliwość? To jak z podatkami – wszyscy zrzucamy się na wszystko i wszystkich, w dużej mierze też na to, z czym się nie godzimy. I tak, gdy jedni płacą swoje składki, drudzy z tego korzystają na „własnych” zasadach. Ciekawa jest kwestia tego, jak dużo można uzyskać od UFG? Chodzi mi mianowicie o to, czy niepłacenie składek może się naprawdę opłacać?

Akademia mfind
Gość

Brak OC się nie opłaca. W sytuacji gdy np. spowodujemy wypadek bez OC, a poszkodowany kierowca uzyska odszkodowanie ze swojego AC, jego ubezpieczyciel zgłosi się do nas, aby odzyskać te pieniądze. Już niedługo w serwisie Akademia mfind pojawi się obszerny raport na temat jazdy bez OC – proszę nas regularnie odwiedzać 🙂

mk
Gość

„ale różnicę w wysokości składek pokryje właśnie Ubezpieczeniowy Fundusz
Gwarancyjny. Ciebie de facto nie będzie to kosztować nic. Pamiętaj tylko
by przypomnieć agentowi o takiej sytuacji przy przedłużaniu polisy AC”… czyli ma rozumieć, że w tym przypadku rozliczenie, różnicy będzie bezgotówkowo..?

Edyta Skórka
Gość

Niestety,nie… zanim odzyskasz nadpłaconą składkę musisz uporać kilkoma z formalnościami… Jeżeli z Twojego AC zostało wypłacone odszkodowanie w kolejnym roku będziesz musiał zapłacić składkę ze zwyżką – następnie musisz wystąpić z prośbą do Towarzystwa Ubezpieczeń o wystawienie pisma/potwierdzenia ile wynosiłaby składka, gdyby szkody nie było – tak by wykazać różnicę. Gdy już będziesz miał pismo potwierdzające różnicę w składce musisz wystąpić pisemnie do UFG z prośbą o zwrócenie tej kwoty.
Możliwe, że zwyżka za szkodę AC będzie obciążała Twoje konto przez kilka lat i będzie trzeba przejść przez tę procedurę kilka razy.

Pozdrawiam serdecznie,
Edyta Skórka
Akademia mfind

wpDiscuz