Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC zawartej przez internet. Czy to możliwe?

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC zawartej przez internet. Czy to możliwe?
mfind.pl

Warunki odstąpienia od umowy ubezpieczenia pojazdu

Aby zrezygnować ze świeżo kupionej polisy OC, musisz spełnić jeden najważniejszy warunek. Umowa ubezpieczenia musi być zawarta przez internet albo przez telefon. Fachowo nazywa się to ,,odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC zawartej na odległość”.

Warto także pamiętać, że każda podpisana przez nas umowa, nawet jeśli ją później wypowiemy, z punktu widzenia prawa jest zawarta. To oznacza, że obowiązuje do dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu. Tym samym za cały okres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczony ma obowiązek zapłacić należną składkę ubezpieczeniową. Na odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC zawartej na odległość masz 30 dni od jej zawarcia. Możesz to zrobić na trzy sposoby.

Jak odstąpić od umowy ubezpieczenia OC? 

Wyślij odstąpienie od OC pocztą

Po pierwsze, możesz wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy pocztą. Pamiętaj,że musi to być polska placówka operatora publicznego. Dokument wyślij listem poleconym i zachowaj potwierdzenie nadania przesyłki.

Złóż dokumenty osobiście

Jeśli masz czas, możesz się przejść do oddziału ubezpieczyciela w Twoim mieście i oświadczenie o odstąpieniu od umowy złożyć osobiście. Koniecznie zachowaj kopię!

Poproś o pomoc agenta lub skorzystaj z Internetu!

Kolejny sposób na odstąpienie od umowy to złożenie oświadczenia za pośrednictwem agenta, który działa na rzecz Twojego ubezpieczyciela.

Niektóre firmy dopuszczają możliwość złożenia oświadczenia przez internet, ale nie wszystkie! Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i upewnij się koniecznie czy masz taką możliwość. Jeśli tak, oczekuj w swojej skrzynce maila od ubezpieczyciela z potwierdzeniem otrzymania oświadczenia.

Nie musisz podawać przyczyny odstąpienia od takiej umowy. Wystarczy, że poinformujesz ubezpieczyciela o tym, że nie chcesz jej kontynuować.

Kto może odstąpić od umowy?

Pamiętaj, że prawo do odstąpienia od umowy ubezpieczenia OC ma tylko konsument, czyli osoba fizyczna. Jeśli prowadzisz firmę, niestety nie masz takiej możliwości.

Pamiętać by nie pozostać bez ważnej polisy OC

Jak już złożysz takie oświadczenie, nie możesz zapomnieć, że odstąpienie od dotychczasowej umowy nie zwalnia Cię z obowiązku zawarcia kolejnej polisy ubezpieczeniowej. Musisz to zrobić najpóźniej w dniu odstąpienia od dotychczasowej umowy!

Jeżeli będziesz miał choć jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu, zapłacisz bardzo dotkliwą karę. Kwoty wahają się od 800 zł nawet do 4000 zł! Jeszcze gorszy scenariusz to taki, że akurat w dniu kiedy nie masz ubezpieczenia spowodujesz szkodę. Wtedy będziesz musiał pokryć koszty z własnej kieszeni.

 

Czy mogę odstąpić od umowy ubezpieczenia OC zawartej w lokalu przedsiębiorstwa lub u agenta?

Jeśli umowa OC została zawarta w lokalu przedsiębiorstwa – wówczas odstąpienie od takiej umowy nie jest możliwe. Przez rok będziesz zmuszony z niej korzystać. Wypowiedzenie zadziała dopiero na jeden dzień przed końcem ubezpieczenia.

Kwestie dotyczące odstąpienia od umowy zawartej na odległość uregulowane są w ustawie z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271 ze zm.).

CZYTAJ TEŻ:  

Wypowiedzenie umowy OC. Kiedy i jak wypowiedzieć OC? Pobierz wzór

Co robić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, ale nie ma racji?

Likwidacja szkody z AC czy OC sprawcy?

  

Podsumowanie

  • Umowa musi być zawarta przez internet albo przez telefon
  • Masz 30 dni na odstąpienie
  • Nie możesz mieć nawet jednego dnia przerwy w ubezpieczeniu

Autor artykułu:

Absolwentka prawa i socjologii. Ukończyła również podyplomowe studia prawno-ubezpieczeniowe. Ze światem ubezpieczeń związana od 9 lat. Pracowała jako prawnik u Rzecznika Finansowego, od lutego odpowiada na pytania i rozwiązuje sprawy użytkowników mfind. Interesuje się również marketingiem internetowym, w mfind wspiera komunikację na Facebooku. Łączy więc prosty przekaz i bardzo trudne treści, by jak najlepiej odpowiadać na pytania czytelników. Prywatnie miłośniczka podróży, tańca i doskonałej kuchni.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

10 komentarzy do "Odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC zawartej przez internet. Czy to możliwe?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Krzysztof
Gość

Witam. Nie otrzymałem polisy na pocztę choć towarzystwo twierdzi inaczej. Przed upływem 30 dni wysłałem rezygnację jednak okazało się że jest ona bezskuteczne po dwóch dnich przesłałem odstąpienie jednak towarzystwo twierdzi że za późno i chcą abym zapłacił składkę czy muszę płacić 2 razy oc. Pomocy

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Zakład ubezpieczeń poinformował, dlaczego rezygnacja była nieskuteczne? Obydwie umowy są to nowo zawarte polisy, czy jedna z nich to kontynuacja polisy na kolejny rok?

Konrad
Gość

Witam,
Nastąpiła u mnie kontynuacja ubezpieczenia na kolejny rok.
Umowa została zawarta przez internet.
Czy w takim wypadku mogę odstąpić od umowy w ciągu 30 dni i znaleźć sobie nowego ubezpieczyciela ?

Grzegorz Bujański (mfind)
Ekspert

Witam. Kontynuację ubezpieczenia można wypowiedzieć w dowolnej chwili na podstawie Art. 28a Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Natomiast nowe ubezpieczenie zawarte przez internet faktycznie można rozwiązać jedynie w ciągu 30 dni od zawarcia umowy.

Karolina
Gość

Towarzystwo ubezpieczeniowe automatycznie przedłużyło mi polisę na kolejny rok. Przed upływem 30 dni wysłałam wypowiedzenie umowy zawartej na odległość. Jednak ubezpieczyciel wymaga złożenia wypowiedzenia z art. 28a. Czy ma rację? Może odmówić przyjęcia wypowiedzenia umowy zawartej na odległość?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość to nieco inna sprawa – jest na to faktycznie 30 dni, natomiast odstąpić można, jeżeli zawrze Pani ubezpieczenie np. przez internet, telefonicznie. W Pani sytuacji, tak jak prosi Ubezpieczyciel, należy złożyć wypowiedzenie zgodnie z art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Proszę pamiętać, że musi mieć Pani ubezpieczenie w innym Towarzystwie, by wypowiedzieć odnowioną umowę.

Karolina
Gość

Dokładnie, umowa zawarta jest przez internet. To towarzystwo directowe. Dlaczego nie mogę wypowiedzieć umowy zawartej na odległość?

Rafał Kalinowski
Ekspert

Z tego co zrozumiałem, to teraz, na nowy okres nie została zawarta przez internet, tylko automatycznie odnowiona. W takim przypadku można ubezpieczenie wypowiedzieć z art. 28a.

Paweł
Gość

Dzień Dobry, Tak sytuacja: Kupiłem auto w imporcie, pierwsza rej w Polsce .
Umowę na OC zawarłem z firmą X wczoraj. Było to przez internet ( zwykły formularz online do wypełnienia w na stronie firmy X,zapłaciłem za pół roku ratę i zadowolony spać). Dzisiaj po 24h godzinach sprawdzam i inne firmy Y,W, mają oferty połowę niższe. Moje pytanie jest następujące: Czy mogę odstąpić od umowy z firmą X? Jak to zrobić krok po kroku? dziękuje za wyrozumiałość i odp 🙂

Rafał Kalinowski
Ekspert

Dzień dobry, jeżeli umowa została zawarta przez internet, to przysługuje Panu prawo odstąpienia od umowy. Czas na odstąpienie to 30 dni, od momentu zawarcia umowy. Należy wysłać stosowny formularz (powołanie się na Art. 40. ust. 2 Ustawy z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta) do ubezpieczyciela.

wpDiscuz