Najnowszy raport z danymi za 2018 rok znajdziesz TUTAJ.

Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie OC?

Kiedy ubezpieczasz samochód, wysokość składki OC jest zależna m.in. od danych pojazdu oraz właściciela, przebiegu ubezpieczenia, a także miejsca zarejestrowania samochodu. Np. w Warszawie zapłacisz wyższą składkę, ponieważ w stolicy jest więcej kierowców, a co za tym idzie – więcej wypadków, wyższa jest zatem tzw. szkodowość.

Pamiętaj, że nie warto przywiązywać się do jednego ubezpieczyciela. Ceny OC są rożne w poszczególnych miastach i w każdym z nich oferta towarzystwa ubezpieczeniowego może być inna. Ubezpieczenie OC musi być po prostu tanie, ponieważ nie wykupujesz go dla siebie i to nie Twoje szkody będą z niego likwidowane. Pamiętaj też, że zakres ochrony ubezpieczeniowej OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152 z późn. zm.).

Gdzie jest najtańsze OC?

Ranking najtańszych i najdroższych miast przygotowuje multiagencja AB Port. W lutym 2014 r. spośród większych miast najtaniej można było ubezpieczyć samochód w Rzeszowie, Kielcach czy też Lublinie, a z największym wydatkiem wiązało się wykupienie polisy w Gdańsku, Warszawie i Poznaniu.

Na poniższej infografice możesz sprawdzić, jak kształtowały się ceny ubezpieczeń w lutym 2014 r., na przykładzie żonatego 30-letniego kierowcy, posiadającego prawo jazdy od 2004 r., od 7 lat jeżdżącego bezszkodowo fordem Focusem z 2008 r. o mocy 100 KM i pojemności 1,6 l.

Ceny OC w Polsce

Sprawdziliśmy również, jak ceny ubezpieczeń kształtowały się w przypadku poszczególnych ubezpieczycieli. Tutaj znajdziesz infografikę z cenami OC poszczególnych ubezpieczycieli w największych polskich miastach.

Jak ubezpieczyciel ustala miejsce użytkowania samochodu?

Zapewne w pierwszej chwili pomyślałeś, że warto w takim razie ubezpieczyć samochód w Rzeszowie, ponieważ tam możesz zapłacić najniższą składkę. Nie jest to jednak takie proste. Większość ubezpieczycieli wylicza składki na podstawie miejsca, w którym zarejestrowałeś samochód. Jeśli np. Twoje auto zarejestrowane jest w drogim Gdańsku, a Ty na co dzień jeździsz w tanim Lublinie, to i tak będziesz płacił więcej, tak jakbyś używał pojazdu w tym pierwszy mieście.

Jeśli Twój samochód jest zarejestrowany np. w Szczecinie, to oczywiście możesz zgłosić się do ubezpieczyciela w Kielcach, ale obowiązywać będzie Cię składka szczecińska. Nie będzie oczywiście miało znaczenia, gdzie spowodowałeś szkodę, ponieważ ubezpieczenie będzie obowiązywać na terenie całego kraju. Niektórzy ubezpieczyciele robią jednak wyjątki od reguły „ubezpieczasz tam, gdzie zarejestrowałeś samochód”.

Możesz zadeklarować, że będziesz używał samochodu w tańszym mieście!

Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzili opcję, umożliwiającą zadeklarowanie tego, gdzie w rzeczywistości będziesz używał samochodu. Dzwoniąc do towarzystwa ubezpieczeniowego, zapytaj o tzw. garażowanie. Mając auto zarejestrowane np. w Poznaniu, możesz poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe, że pojazd będzie “garażowany” np. w Opolu i to właśnie tam będziesz go używał. Ubezpieczyciel wyliczy Ci wtedy składkę OC dla tańszego miasta! – Nie wymaga to dodatkowej dokumentacji. Klient deklaruje w rejestrowanej rozmowie telefonicznej, w którym mieście będzie garażowany samochód, więc zakładamy, że mówi prawdę. Miejsce, w którym będzie ubezpieczony samochód, ustalamy wtedy na podstawie kodu pocztowego garażu. Nie potrzebny jest nawet jego dokładny adres – tłumaczy konsultant AVIVA.

Co się jednak stanie, jeśli zadeklarujesz korzystanie z samochodu w tańszym Opolu, a wypadek będziesz miał w droższym Poznaniu, gdzie Twoje auto jest zarejestrowane? Czy ubezpieczenie OC nadal będzie obowiązywało i nie grożą Ci żadne konsekwencje? – Nawet jeśli zadeklarujemy garażowanie samochodu w danym mieście, to wypadek możemy mieć w każdym innym rejonie kraju. Jest to dość logiczne, ponieważ ubezpieczenie obowiązuje na terenie całej Polski – przekonuje mnie konsultant. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy likwidator szkód będzie mógł Ci udowodnić, że regularnie korzystałeś z samochodu w droższym mieście i celowo oszukałeś ubezpieczyciela. Wtedy może chcieć dochodzić swoich roszczeń. W praktyce, udowodnienie takiego przypadku, jest jednak bardzo trudne i mało prawdopodobne.

Pamiętaj, że na wysokość składki za ubezpieczenie OC, ma wpływ miejsce zarejestrowania Twojego samochodu. Większość ubezpieczycieli na tej podstawie wylicza Twoje przyszłe opłaty. Jeśli jednak np. zarejestrowałeś auto w droższym Wrocławiu, a korzystać będziesz z niego w tańszym Opolu, warto rozejrzeć się za ubezpieczycielem, który przy obliczaniu składek OC, bierze pod uwagę garażowanie pojazdu poza miejscem jego rejestracji.