Z naszego zestawienie wynika, że najtańszą polisę OC przygotowała dla klienta BENEFIA, która zaproponowała ubezpieczenie OC za 522 zł rocznej składki. Skąd tak niska cena polisy?

Co wpływa na wysokość OC?

Wysokość składki OC jest ustalana indywidualnie dla każdego kierowcy. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę cały szereg czynników, najważniejsze z nich to:

  • twój wiek i doświadczenie jako kierowcy
  • twoje miejsce zamieszkania
  • posiadane zniżki
  • marka i model samochodu

Każdy z tych punktów ma realny wpływ na wysokość składki rocznej OC. Najwięcej zapłacą młodzi niedoświadczeni kierowcy, którzy nie zdążyli wypracować sobie zniżek, najmniej – doświadczeni, bezwypadkowi kierowcy z długą historią opłacania OC oraz zniżkami.

Pamiętaj, że ubezpieczyciele sprawdzają na bieżąco statystyki wypadków w różnych miastach. Jeżeli w Twojej miejscowości jest dużo kolizji, zapłacisz więcej za ubezpieczenie. Dzieje się tak przede wszystkim w dużych miastach –  to dlatego mieszkańcy Wrocławia czy Warszawy płacą  za OC najwięcej.

Nie mniej ważny okazuje się samochód, którym jeździsz. Towarzystwa ubezpieczeniowe patrzą podejrzanie na szybkie auta o dużej mocy. W ocenie ubezpieczycieli ich właściciele mogą być bardziej skłonni do ryzykownych zachowań na drodze – tym samym prawdopodobieństwo wypadku jest w ich przypadku większe.

Więcej o zmianach cen OC w Polsce czytaj także TUTAJ. 

Najtańsze ubezpieczenie OC – Dlaczego kierowca zapłacił tak mało?

Przejdźmy teraz do przykładu, który podaliśmy na początku artykułu. Wyłoniliśmy najtańszą polisę ostatnich trzech miesięcy – ubezpieczenie oferowane przez BENEFIA za 522 zł. Jakie warunki musiał spełnić kierowca, żeby dostać tak niską cenę?

Kierowca to mężczyzna w wieku 35 lat, który ma prawo jazdy od 2000 roku i od ponad 10 lat płaci za ubezpieczenie OC. Wypracował sobie 60% zniżki. Mieszka w małej miejscowości (10 tys. mieszkańców) w województwie zachodnio-pomorskim. Jeździ Fordem Mondeo z 1999 roku o przebiegu 290 000 km. Rocznie przejeżdża ponad 6000 km. Pracuje fizycznie, ma żonę (brak dzieci).

Przede wszystkim mężczyzna jest doświadczonym, bezwypadkowym kierowcą, który wypracował sobie bardzo wysoką zniżkę i przez wiele lat opłacał składki. W miejscu jego zamieszkania ryzyko wypadku jest bardzo niewielkie (małe miasto). Tym bardziej, że kierowca pokonuje rocznie niewiele kilometrów a jego auto ma 18 lat, nie jest to więc raczej pojazd, którym szaleje się po bezdrożach. Towarzystwa Ubezpieczeniowe uznają również, że jako osoba pozostająca w związku małżeńskim, powinien być mniej skłonny do brawurowych zachowań podczas jazdy.

Wszystkie te elementy sprawiają, że ryzyko kolizji w jego przypadku jest bardzo nikłe, dlatego ubezpieczyciel był skłonny zaproponować mu tak dogodną cenowo ofertę.

Co jednak zrobić, gdy Twoje dane mniej świadczą na Twoją korzyść? Jest na to kilka sposobów.

Jak obniżyć koszt składki OC?

Po pierwsze zawsze sprawdzaj oferty przynajmniej kilku ubezpieczycieli. Różnice mogą Cię zaskoczyć. Nie musisz tego robić ręcznie. Wystarczy, że skorzystasz z porównywarki ubezpieczeń i po wpisaniu potrzebnych informacji wybierzesz najkorzystniejszą opcję dla siebie. Masz wątpliwości? Porozmawiaj z naszym doradcą!

Jeżeli jesteś młodym kierowcą bez zniżek, opcją jest współdzielenie auta z kimś bardziej doświadczonym, np. rodzicem. Jego historia ubezpieczeniowa ( jeśli jest dobra ) wpłynie na obniżenie twojej składki.

Możesz również otrzymać rabat na OC przy wykupieniu pakietu ubezpieczeń lub opłaceniu wszystkich składek za jednym razem. Towarzystwa ubezpieczeniowe są w takich przypadkach skłonne do upustów.

O OC na raty przeczytaj także TUTAJ.