Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • Liberty
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Likwidacja szkody, odszkodowanie z OC sprawcy. Jak skorzystać z czyjejś polisy?

Likwidacja szkody, odszkodowanie z OC sprawcy. Jak skorzystać z czyjejś polisy?
mfind.pl

SZUKASZ TANIEGO UBEZPIECZENIA OC? SKORZYSTAJ Z PORÓWNYWARKI UBEZPIECZEŃ

Mimo że komunikacyjne OC to najpopularniejsze ubezpieczenie w Polsce – najpopularniejsze, bo obowiązkowe dla właścicieli zarejestrowanych pojazdów – uzyskanie odszkodowania w wielu przypadkach nie jest proste ani ekspresowe. Na drodze do wypłaty pieniędzy stoi mnóstwo dokumentów i formalności. Ubezpieczyciele chcą zabezpieczyć się przed ewentualnymi wyłudzeniami. Jeśli jednak po kolizji pamiętasz o kilku podstawowych zasadach, likwidacja szkody nie powinna okazać się stratą dla Ciebie jako właściciela auta. Jak zatem uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

Do kogo zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Podstawowa zasada głosi, że z wnioskiem o likwidację szkody zwracasz się nie do zakładu ubezpieczeniowego, w którym opłacasz składkę, ale do firmy, którą wcześniej wybrał sprawca kolizji. To z jej przedstawicielami  będziesz się odtąd kontaktować. Pierwszy kontakt najczęściej jest telefoniczny, choć w wielu towarzystwach szkodę można zgłaszać przez internet wypełniając formularz szkody komunikacyjnej.

Ucierpiałeś w wypadku? Przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak w 3 krokach dochodzić odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu z OC sprawcy.

W 2015 roku kilka firm ubezpieczeniowych zaczęło oferować ubezpieczenie OC z bezpośrednią likwidacją szkód. Jeśli wykupiłeś OC w jednym z tych towarzystw, masz możliwość zgłoszenia szkody do własnego zakładu ubezpieczeń. Twój ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, a następnie sam rozliczy się z firmą, w której sprawca miał wykupione OC. Obecnie to udogodnienie oferują swoim klientom firmy: PZU, Warta, InterRisk, Uniqa, Allianz, Ergo Hestia, Concordia, Liberty UbezpieczeniaAviva, AXA Direct oraz Gothaer.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

Do zgłoszenia, oprócz Twoich danych, potrzebne jest imię, nazwisko i PESEL sprawcy, numer jego polisy, numery rejestracyjne i marki obu pojazdów, oraz data i okoliczności zdarzenia. Dlatego tak ważne jest spisanie wszystkich danych osoby, która ponosi odpowiedzialność za szkodę. W przypadku, gdy wina danego kierowcy nie jest ewidentna, lub gdy on sam ma inne zdanie od Twojego, powinno się wezwać policję. W takim wypadku zgłaszając się później do ubezpieczyciela, musisz podać też dane jednostki policji, która pojawiła się na miejscu wypadku. Jeśli okoliczności zdarzenia są jasne, sprawca przyznaje się do winy a jego trzeźwość nie budzi Twoich wątpliwości, zamiast wzywać drogówkę możecie spisać oświadczenie sprawcy.

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Kiedy trzeba wezwać policję, a kiedy wystarczy spisanie oświadczenia?

Spotkanie z rzeczoznawcą

Po kilku dniach skontaktuje się z Tobą kolejny przedstawiciel ubezpieczyciela. To rzeczoznawca, który umówi się na oględziny samochodu. Ma on za zadanie zbadać rozmiar i rodzaj uszkodzeń oraz zrobić zdjęcia. To przede wszystkim na podstawie tych oględzin zakład podejmie decyzję o przyznaniu odszkodowania i jego wysokości. Ważne, żeby pokazać rzeczoznawcy dokładnie wszystkie zniszczenia w samochodzie – jeśli tak się nie stanie istnieje ryzyko, że za część napraw przyjdzie Ci zapłacić z własnej kieszeni.

Nie naprawiaj za wcześnie

Przed zgłoszeniem szkody i przybyciem rzeczoznawcy, lepiej nie dokonywać żadnych napraw. A jeżeli są konieczne, na przykład by wrócić samochodem do domu, musisz dobrze udokumentować stan sprzed naprawy – fotografie powinny wystarczyć.

Kosztorys na częściach oryginalnych

Teraz przyjdzie Ci poczekać na telefon od ubezpieczyciela. Po wyliczeniu kosztów naprawy, zadzwoni lub napisze do Ciebie do z gotowym kosztorysem. Jeżeli masz auto na gwarancji, powinien uwzględnić cenę oryginalnych części zamiennych. W przeszłości często zdarzało się, że firmy ubezpieczeniowe stosował ceny tańszych zamienników, co znacznie obniżało wycenę naprawy i w rezultacie wartość  rynkową pojazdu. Jak podkreśla Rzecznik Ubezpieczonych, ubezpieczyciel może ustalić wysokość odszkodowania w oparciu o części zamienne, tylko wtedy, gdy właściciel samochodu wyrazi na to zgodę, albo jeżeli pod maską w momencie kolizji nie znajdowały się części oryginalne. Obecnie zakłady ubezpieczeń musza stosować się tez do wytycznych KNF w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych, co nie pozwala im już na takie zaniżanie odszkodowań jak jeszcze kilka lat temu.

Czytaj także: Zmiany w likwidacji szkód. Czy wytyczne KNF poprawiły życie ubezpieczonych?

Wariant kosztorysowy i wariant warsztatowy

Osobna sprawa to wybór między dwoma sposobami likwidacji szkody. Możesz zdecydować się na wariant kosztorysowy, czyli przyjąć odszkodowanie wyliczone na podstawie kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę. Pieniądze dostaniesz na konto i sam zdecydujesz, w jakim warsztacie naprawisz auto.

Możliwe jest też rozliczenie bezgotówkowe. Wtedy wspólnie z ubezpieczycielem wybierasz warsztat, w którym auto będzie naprawione i po prostu wstawiasz tam samochód. Wszelkie późniejsze wątpliwości wykonawca naprawy uzgadnia bezpośrednio z ubezpieczycielem, a ubezpieczyciel płaci warsztatowi bezpośrednio – pieniądze z odszkodowania w ogóle nie przechodzą przez Twoje ręce.

Termin wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy

A co z terminami? Standardowo odszkodowanie powinno pojawić się na Twoim koncie najpóźniej 30 dni od zgłoszenia szkody. Taki obowiązek nakłada na ubezpieczyciela ustawa. Zdarza się, że wątpliwości co do zdarzenia jest tak dużo, że termin może się zmienić. Gdy już uda się je wyjaśnić, na pieniądze nie powinieneś czekać dłużej, niż dwa tygodnie, a na pewno nie dłużej, niż 90 dni od daty złożenia zawiadomienia o szkodzie. Trzymiesięczny termin likwidacji szkody jest więc maksymalny, chociaż…

Jest jeden wyjątek, jeżeli o odszkodowaniu lub jego wysokości decyduje postępowanie cywilne lub karne, ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie nawet po maksymalnym terminie 90 dni – wyjaśnia Tomasz Młynarski, ekspert z biura Rzecznika Ubezpieczonych. Dotyczy to spraw skomplikowanych, w których żaden z uczestników wypadku nie przyznaje się do winy. O tym, kto zawinił i w jakim stopniu decyduje więc sąd. A na jego rozstrzygnięcie czeka ubezpieczyciel.

Uproszczona likwidacja szkody – szybsza wypłata

Z drugiej strony firmy coraz częściej oferują uproszczoną ścieżkę likwidacji, szczególnie w okresie, gdy same są zawalone zgłoszeniami i część klientów muszą potraktować ulgowo. Zgłoszenie szkód w firmach jak PZU, Warta, Hestia czy Generali często wiąże się z uproszczoną drogą likwidacji szkody. Dokumentów do wypełnienia jest wtedy znacznie mniej, wizyta rzeczoznawcy niekonieczna (należy samodzielnie zrobić zdjęcia uszkodzonego auta zgodnie z wytycznymi podanymi przez ubezpieczyciela przy zgłaszaniu szkody), a czas likwidacji szkody skraca się średnio o połowę. Taka ekspresowa ścieżka wypłaty odszkodowania – nawet w trzy dni – dotyczy tylko drobnych szkód. Pieniądze trafiają bezpośrednio na konto poszkodowanego, więc o naprawę musi zadbać we własnym zakresie. Niektórzy ubezpieczyciele rozliczają w ten sposób już co czwartą sprawę.

W przypadku drobnej stłuczki może w ogóle obyć się bez angażowania ubezpieczyciela. „Sprawca kolizji, czy częściej drobnego zarysowania powinien przekalkulować, czy bardziej opłaca mu się sięgnięcie do własnej kieszeni, czy pozwolenie, aby poszkodowany skorzystał z jego OC, ale z perspektywą utraty zniżek za bezszkodową jazdę” – mówi Dominika Grabek z porównywarki ubezpieczeń mfind. Warto porozmawiać o tym ze sprawcą na miejscu kolizji.

Podsumowując: bardzo dokładna lektura dokumentów, zarówno tych, które musimy wypełnić, jak i tych, przedstawionych przez ubezpieczyciela, uchroni Cię przed komplikacjami  przy załatwianiu odszkodowania. Wiedza o tym, jak współpracować z rzeczoznawcą, jaką wybrać formę naprawy – bezgotówkową, czy we własnym zakresie, ile czasu czekać będziesz na odszkodowanie i czy możesz skorzystać z uproszczonej  ścieżki, pomoże odnaleźć się w zawiłościach ubezpieczeniowych w razie wypadku, albo drobnej szkody, szczególnie jeżeli dotychczas miałeś szczęście nie znać terminu „likwidacja szkody”.

Porownywarka ubezpieczen oc i ac - najtansze ubezpieczenie

Podsumowanie

 • Spisz dane sprawcy szkody – właściciela polisy OC w tym numer polisy.
 • Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela sprawcy.
 • Nie naprawiaj samochodu przed oględzinami rzeczoznawcy.

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

51 komentarzy do "Likwidacja szkody, odszkodowanie z OC sprawcy. Jak skorzystać z czyjejś polisy?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Dagmara Deska
Gość

Czemu zmiana w zakresie przeniesienia likwidacji szkód z firmy od OC sprawcy na zakład ubezpieczeń poszkodowanego jest uważana za aż tak rewolucyjną i jej wprowadzenie zajmuje wiele lat? Z jakimi poważnymi krokami się to wiąże?

Akademia mfind
Gość

Przede wszystkim chodzi o to, że TU będą przyciągały kierowców już nie tylko niskimi cenami OC, ale również jakością usług. Ubezpieczający będzie chciał mieć pewność, że jego ubezpieczyciel zadba o wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Obecnie w zakresie OC towarzystwa konkurują tylko na ceny, bo odszkodowania muszą wypłacać „obcym” klientom, na których im „nie zależy”.

Patryk Morawski
Gość
Czy zdjęcie uszkodzenia wykonane aparatem może posłużyć jako dowód dotyczący zakresu wykonywanych napraw i wysokości wypłaconego odszkodowania, dzięki któremu możemy później zakwestionować słuszność likwidacji szkody? Mówię konkretnie o dwóch sytuacjach: 1. My spowodowaliśmy kolizję i chcemy zabezpieczyć się, przed nadmiernym wyłudzeniem odszkodowania przez poszkodowanego, które pójdzie z naszego OC. W sensie, w kolizji np.: zarysowaliśmy mu błotnik, a on wyremontował sobie połowę samochodu (wysoki koszt naprawy może skutkować w naszych wyższych składkach na następny okres). 2. My jesteśmy poszkodowanymi, a ZU zarzuca nam, że szkody wyrządzone nie mogły być tak wielkie w stosunku do naszych roszczeń, lub też w późniejszym… Więcej »
Akademia mfind
Gość
Dzień dobry, 1. Każda zgłoszona szkoda OC jest traktowana tak samo – wysokość wypłaconego odszkodowania nie ma znaczenia dla przyszłych składek ubezpieczonego. Oznacza to, że w przypadku wypłaty odszkodowania z Pana ubezpieczenia OC w kolejnym okresie ubezpieczeniowym składka wzrośnie w takim samym stopniu niezależnie od tego, czy poszkodowanemu zostanie wypłacone 100 czy 10 000 zł. 2. W przypadku kolizji najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wezwanie policji – wówczas zostanie sporządzona notatka, która zostanie przesłana do ubezpieczyciela. Na postawie opisu zdarzenia rzeczoznawca jest w stanie określić, czy w opisanej sytuacji mogło dojść do uszkodzenia konkretnych elementów. Dodatkowo należy niezwłocznie skontaktować się z towarzystwem… Więcej »
Kuba (Administrator)
Gość

Pani Edyto, nie zawsze wezwanie policji to najkorzystniejsze wyjście. Proszę pamiętać, że policja sprawcy na miejscu wystawi mandat karny, a to często podnosi koszt całej imprezy o nawet 100%.

Jeśli szkody są rzędu kilkuset złotych to praktycznie w każdym przypadku warto rozliczyć się z poszkodowanym na miejscu. Późniejsze koszty związane z wyższymi składkami OC nie są warte korzystania z polisy w takich małych stłuczkach.

Akademia mfind
Gość

Historia zna przypadki w których nieuczciwy poszkodowany przyjął gotówkę od sprawcy i mimo tego zgłosił szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym, jak również sytuacje, gdy sprawca wycofał podpisane oświadczenie w którym przyznał się do spowodowania
stłuczki – dlatego wezwanie policji wydaje się najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
O drugim przypadku pisaliśmy w artykule
http://www.mfind.pl/akademia/abc-likwidacji/sprawca-wycofal-oswiadczenie/

Pozdrawiam,
Edyta Skórka

Marek
Gość

Czy ta rewolucja dotyczy również wynajem na koszt sprawcy? Od ponad roku czekam na zwrot pieniążków za wynajem. Na szczęście to tylko 700zł, ale jednak zawsze coś.

Akademia mfind
Gość

Witamy i dziękujemy za komentarz :).

Rewolucja polega na tym, że możemy zlikwidować szkodę u swojego ubezpieczyciela, a on już na własną rękę odzyska pieniądze od sprawcy.

Jeśli chodzi o zwrot pieniędzy za samochód zastępczy, to polecamy lekturę tego artykułu: http://www.mfind.pl/abc-likwidacji/samochod-zastepczy-w-ramach-likwidacji-szkody-kiedy-sie-nalezy-i-o-jakie-formalnosci-nalezy-zadbac/

Pozdrawiamy serdecznie

Finansolog
Gość

W sumie wszystkie firmy oferujące obecnie BLS oferują pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, więc w teorii nie powinno być żadnych problemów 🙂

gosc95
Gość

Mam pytanie. Mialam stluczke i nosilam kolnierz przez tydzien bo mialam cos z karkiem… Samochod jest w dowodzie na osobe X natomiast w ubezpieczeniach jest wpisana rowniez inna osoba Y, ktora robila przelewy (i prawdopodobnie zalatwila osobie X znacznie mniejsze koszty ubezpieczenia). W takim przypadku komu poleca znizki ? Osobie X czy Y , czy im obu?

Akademia mfind
Gość

Dzień dobry,

nasza redaktor naczelna odpowiedziała Pani w temacie: http://www.mfind.pl/akademia/dochodzenie-odszkodowan/odszkodowanie-z-oc-sprawcy/#comment-1723336075.

Pozdrawiamy serdecznie

js
Gość

Fajnie gdy sprawcą jest Polak i można się dogadać gorzej gdy obcokrajowiec który oprócz prawka i numeru ubezpieczenia nic nie musi posiadać przy sobie wtedy lepiej wezwać policje i nawet dostać dodatkowy mandat niż nic nie wiedzieć o sprawcy i właścicielu!auta.(chyba że mamy AC)

maciej
Gość
Witam, czy ubezpieczyciel może w swoim kosztorysie uzywać czesci nie istniejących na rynku , wmawiaja mi (PZU) że do mojego auta sa zamienniki (audi a8 d2) ja wiem ze takich nie ma , kwoty za czesci obnizyl o 60%(niby amortyzacja) jest to szkoda z OC sprawcy a ja jestem osobą poszkodowaną, moje auto było serwisowane na co mam faktury i było w stanie idealnym o czym mowią badania powłoki lakierniczej tylko 1 element był cieniowany ze wzgledu na rysę. obniżyli wycenę szkody maxymlnie , nie ujęli wszystkich części wymagająch wymiany/naprawy, chcą zmniejszyć mi kwote odszkodowania o 8-10 tys zł ….… Więcej »
Edyta Skórka
Gość
Polecam nasz artykuł „Poznaj 10 tricków firm ubezpieczeniowych na zaniżanie odszkodowań z OC”: http://www.mfind.pl/akademia/abc-likwidacji/zanizanie-odszkodowan-z-oc/ znajdziesz w nim odpowiedzi na Twoje pytania wraz z podstawami prawnymi. Pytasz jak radzić sobie w takich przypadkach? Proponuję pisemne odwołanie się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego z powołaniem się na umieszczone w artykule orzecznictwo. Jeżeli to nie pomoże, złóż skargę w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych (w załączeniu przesyłając kopię korespondencji z TU). Ubezpieczyciel będzie musiał udzielić pisemnej odpowiedzi oraz uzasadnić swoje stanowisko tj. na jakiej podstawie chce zastosować amortyzację części lub naprawę na zamiennikach. Jeżeli chodzi o faktury – nie do końca rozumiem o jakie faktury chodzi…… Więcej »
rafikc_83
Gość

Witam a jeśli sprawca nie miał aktualnych badań technicznych to tez zostanie wypłacona szkoda

Urszula Zimnoch
Gość

Jeśli sprawca nie posiadał ważnych badań technicznych, nie zwalnia to
ubezpieczyciela z wypłaty odszkodowania poszkodowanemu.

ela
Gość

Witam,jestem osoba poszkodowaną w kolizji drogowej ale nie jestem właścicielem auta. Zostałem pisemnie upoważniony do wszystkich czynności związanych z wypłatą i naprawą auta. Ubezpieczyciel poszkodowanego po skompletowaniu dokumentów zaproponował mi już kwotę wypłaty jako odszkodowanie-ciągnie się to już od początku grudnia. Dwa dni temu zadzwonił i stwierdził że zakwestionowano moje upoważnienia co do naprawy szkód i związanym z tym wypłaty-wcześniej nie było żadnego problemu z dokumentacją. Od kilku nie mogę się z nim skontaktować mailowo. Co mogę dalej zrobić? ewidentnie przeciąga sprawę i lawiruje odciągając wypłatę. Jak to najszybciej zakończyć – czy może to robić ?

Urszula Zimnoch
Gość

Jeśli nie odpowiadają na maile, to najlepiej skontaktować się
telefoniczni z likwidatorem szkody i dopytać jakie dokumenty budzą
wątpliwość.

ela
Gość

dziękuję -kontakt z przełożonym prowadzącego sprawę i uświadomienie mu o obowiązujących procedurach trochę utarł nosa Panu prowadzącemu(utrudniającemu).Okazało się,że wszystko jest złożone prawidłowo i zakwestionowanie dokumentu było bezpodstawne. Czekam na wypłatę-mam nadzieję?!. Jak bardzo trzeba wszystkiego pilnować? Omijać szerokim łukiem Generali to moja rada dla wszystkich znajomych.

Urszula Zimnoch
Gość

Najważniejsze, że wszystko się wyjaśniło 🙂 Bardzo się cieszę, że kontakt telefoniczny rozwiązał sprawę.

Elu, zachęcam abyś zostawiła opinię o towarzystwie ubezpieczeniowym na naszym forum:
http://www.mfind.pl/akademia/forum/towarzystwa-ubezpieczeniowe-opinie/

Każda uwaga, rada może przydać się innym użytkownikom.

Pozdrawiam

ela
Gość

Ale to właśnie likwidator szkody sprawia te trudności-czy nie obowiązuja ich jakieś zasady i terminy oraz pisemne wcześniejsze poinformowanie o kwestionowaniu dokumentów?

Urszula Zimnoch
Gość

Obowiązują, tak jak piszemy w artykule „Standardowo odszkodowanie powinno pojawić się na Twoim koncie najpóźniej 30 dni od zgłoszenia szkody. Taki obowiązek nakłada na ubezpieczyciela ustawa. Zdarza się, że wątpliwości, co do zdarzenia jest tak dużo, że termin może się zmienić. Gdy już uda się je wyjaśnić, na pieniądze nie powinieneś czekać dłużej, niż dwa tygodnie, a na pewno nie dłużej, niż 90 dni od daty złożenia zawiadomienia o szkodzie.”
Kontakt z rzeczoznawcą polecam gdyż napisała Pani, że zakwestionowano Pani upoważnienia. Trzeba się dowiedzieć co dokładnie budzi ich wątpliwość i to wyjaśnić.

SztuczkiUbezpieczycieli
Gość
Ostatnio dochodzą nas sygnały o podpisywanych ugodach przedsądowych przez poszkodowanych z Ubezpieczycielem sprawcy OC. Ubezpieczyciele warunkują szybszą wypłatą odszkodowania od podpisania takiego oświadczenia woli. Jest to ewidentne naruszenie przepisów, dobrych obyczajów i może też być traktowane jako wada oświadczenia woli, która spowoduje nieważność takiej czynności prawnej. Należy zatem uczulić wszystkich Państwa, aby w kwestiach spornych zawsze powołać niezależnego prywatnego rzeczoznawcę, który w szybki sposób zrobi wycenę szkody po cenach rynkowych a nie zaniżonych. Jeśli kwota ustalona przez prywatnego rzeczoznawcę różni się znacznie od wyceny dokonanej przez Ubezpieczyciela można domagać się różnicy na drodze sądowej, powiększonej o odsetki ustawowe oraz koszty… Więcej »
Kamila
Gość

A co jeśli ubezpieczyciele nie są w porozumieniu (MTU i InterRisk)? 5 miesięcy temu mieliśmy kolizję z tramwajem, po nagraniach z monitoringu policja stwierdziła winę motorniczego, jednak Ci nie poczuwają się do odpowiedzialności i chcieli skierować sprawę do Sądu. Po wczorajszej wizycie w Sądzie dowiedzieliśmy się, że żadna sprawa nie została założona, a pieniędzy jak nie było tak nie ma. Czy ktoś wie, jak możemy te pieniądze odzyskać nie wchodząc na drogę sądową (rzeczoznawca stwierdził szkodę całkowitą)? .Bardzo proszę o pomoc! 🙁

Agata Ostrowska-Jasik
Ekspert

Wszystko zależy od tego jak zakończyła się sprawa z Policją tzn. czy nastąpiło ukaranie sprawcy przez Policję mandatem karnym czy odmówił on jego przyjęcia. W przypadku odmowy to Policja powinna była skierować sprawę do sądu o ukaranie sprawcy.

Katarzyna Wojdyło
Gość

[reklama]

ADAM
Gość

Witam, czy decydując się na likwidację szkody z oc sprawcy bezgotowkowo, i po przesłaniu przez rzeczoznawce kosztorysu naprawy, a następnie przesłaniu kosztorysu przez warsztat do TU z ich wyliczeniami i akceptacja ze strony TU. Czy moge zadac wypłaty na konto na podstawie kosztorysu warsztatu? Defakto i tak będę naprawiam tam auto ale wolę oddać samochód do naprawy jak już będę miał pieniądze na koncie niż potem gdy by wyszły jakieś nieporozumienia?

Katarzyna Archacka
Ekspert

Witam,

wybierając naprawę bezgotówkowo serwis przedstawia TU fakturę za naprawę auta, rozliczają się między sobą. Tym samym nie jest możliwe przelanie pieniędzy na Pana konto.

Pozdrawiam

Adam
Gość

a czy moge zadac wyplaty tej kwoty ( zmienic rodzaj likwidacji szkody ) i tedy ja sie rozlicze z serwisem ?

Katarzyna Archacka
Ekspert

Zależy to od podejścia TU. TU, które dopuszczają taką możliwość, robią to tylko do dnia wydania decyzji.

Pozdrawiam

kamil
Gość

witam wstawiłem auto do naprawy do warsztatu malo ze naprawy nie dokonali to chcieli urzywane czesci wstawic naprawa z oc sprawcy auto zabralem do innego warsztatu ale ten ktory nie dokonal naprawy dostal sume bezsporna od ubezpieczyciela jaki czas ma na to by oddac pieniadze dziekuje za pomoc i pozdrawiam

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
Jak warsztat ustosunkował się do żądania zwrotu pieniędzy i wydania samochodu?

Pozdrawiam,
Łukasz

Krzysztof Z
Gość

Bardzo fajny i rzeczowy poradnik. Dzięki! Właśnie tak to się odbyło u mnie kiedy była stluczka i korzystałem z ubepzieczenia. Skorzystałem z wypożyczalni [reklama] i nie poniosłem żadnych kosztów.

Adam
Gość
Miałem ok 1,5 roku temu kolizję drogową. Koszt naprawy poniósł sprawca ze swojego OC. Ponadto upomniałem się również o wypłatę odszkodowania za utraconą wartość pojazdu (na marginesie , samochód w dniu kolizji miał pół roku). Już po samym wyjeździe z serwisu huczało łożysko, które naprawił serwis. Następnie pojawiały się następne usterki, które również usuwałem w ramach kolizji lub gwarancyjnie, a W obecnej chwili znowu pojawiły się mankamenty z tej strony gdzie było uderzenie. Moje pytanie brzmi, czy mogę otworzyć na nowo tą sprawę ( gwarancja 2 letnia minęła w czerwcu) ? Jeśli tak to w jaki sposób ?. Pozdrawiam
Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

jedyna opcja to zwrócenie się do serwisu z reklamacją ich napraw, ponieważ wygasła gwarancja na roboty związane z naprawą.

Pozdrawiam

Adam
Gość

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

KRZYSZTOF
Gość

jak wygląda likwidacja szkód w samochodach zabytkowych , sam mam fiata 125p po kapitalnym remoncie i też mam szkodę z oc sprawcy , samochód ma 32 lata i czekam na likwidację szkody w ergo hestii, samochód nie jest na blachach zabytkowych.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

jeśli Pana auto nie jest zarejestrowane jako auto zabytkowe, to nie będzie też w ten sposób potraktowane. Żeby uzyskać informację odnośnie sposobu naprawy i jej rozliczenia, powinien Pan bezpośrednio skontaktować się z ubezpieczycielem.

Pozdrawiam

Mateusz
Gość

Kosztorys powinien zostać wykonany w sposób prawidłowy, uwzględniający ceny części nowych i oryginalnych (z racji braku ich produkcji w chwili obecnej jest bardzo prawdopodobne, że rzeczoznawca zastosuje zamienniki i zaniży odszkodowanie). Chętnie pomogę w tej sprawie.

Danka
Gość

Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy ? Oczywiście, że tak ! W moim przypadku [reklama] ułatwił sprawę. Dostałam samochód zastępczy tej samej klasy co uszkodzony i wszystko przebiegło bezproblemowo i bez dodatkowych kosztów.

Konrad
Gość

Co do OC szybka wypłata – wszystko ok ale jeśli ktoś zarysuje wam samochód na parkingu otwierając drzwi – nici z wypłaty. Tak czy inaczej musicie borykać się z ubezpieczalnią sprawcy..

Maciej Putrzyński
Ekspert

Istnieje możliwość naprawienia szkody w systemie BLS (Bezpośredniej Likwidacji Szkody), zgłaszamy się do naszego ubezpieczyciela i z odszkodowania wypłaconego przez niego naprawiamy auto, natomiast nasz ubezpieczyciel regresuje należną kwotę z OC sprawcy 🙂

Pozdrawiam

sylwester
Gość

witam mam taka sytuacje w czerwcu 2015 roku doszlo do kolizji na rondzie pan z lewego pasa wymusil pierwszenstwo ,nie przyjal mandatu sprawa toczyla sie sadowo jakis tydzien temu przyszlo mi pismo ze goscia wina jest .nie moge dostac numeru polisy co robic ?za cenne info z gory dzieki 😛
,,

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

proszę wejść na stronę UFG i dokonać weryfikacji OC na dzień wypadu, używając jedynie numeru rejestracyjnego OC sprawcy.

Pozdrawiam

Marcin
Gość

Witam, miałem podobną sytuację również dostałem z sądu informację o winie sprawcy kolizji. Sprawa zakończyła się w tamtym roku. Nie mam numeru polisy ani nazwy zakładu w którym był ubezpieczony, na UFG nie ma informacji o ubezpieczeniu na ten dzień, ale jestem prawie pewien, że miał ważne ubezpieczenie. Proszę o informacje gdzie można jeszcze uzyskać takie informacje. Na policji powiedzieli mi, że wszystkie dokumenty w sądzie. Czy trzeba pisać specjalne pismo do sądu w celu uzyskania takich informacji?Czy jest jeszcze jakas inna droga?
Pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

proszę jeszcze raz przy ponownej weryfikacji wpisać inną datę, zbliżoną do dnia zdarzenia, może jednak pojawią się dane. Jeśli nie, może Pan spróbować osobiście skontaktować się z UFG i po przedstawieniu swojej sytuacji poprosić ich o te dane. Jeśli się nie uda, to pozostaje jedynie dokumentacja sądowa.

Pozdrawiam

Marcin
Gość

Udało mi się znaleźć, ze ostatnim ubezpieczycielem w 2014 roku było PZU. Jeśli chodzi o dokumentację sądową to jest możliwość uzyskania tą drogą notatki policyjnej i ewentualnie danych ubezpieczyciela z sądu?
Ostatnio dostałem od nich tylko informacje o wyniku sprawy.
Opcja 2. Jeżeli zgłoszę szkodę do PZU w ciemno to w przypadku braku ubezpieczenia u nich jak to będzie wyglądało. Po prostu odrzucą zgłoszenie z informacją ze to nie ich sprawa i można będzie szukać dalej? 😀

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

jeśli notatka policyjna zawiera takie informacje, to policja znając sytuację powinna udzielić Panu informacji odnośnie numeru polisy i firmy ubezpieczeniowej. Może Pan próbować zgłosić szkodę, natomiast bez numeru polisy to będzie prawdopodobnie niemożliwe.

Pozdrawiam

fan
Gość

mam pytanie odnośnie szkody,dogadałem się ze sprawcą który dał mi 450zł praktycznie za drzwi które są do wymiany,mój mechanik stwierdził że w tej kwocie się nie zmieszczę i jeszcze dołożę do interesu ,,kontaktu z nim nie mam ale mam numer rejestracyjny,wolał bym oddać mu te pieniądze i niech idzie z oc

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

zawarliście Panowie między sobą coś na wzór „dżentelmeńskiej umowy”, która powinna Was obowiązywać. W przypadku, kiedy uważa Pan tę kwotę za niewystarczającą i niekorzystną dla samego siebie, zostaje znalezienie sprawcy poprzez policję. Jednak może wiązać się to z oficjalnym postępowaniem wszczętym przez policję.

Pozdrawiam

trackback

[…] Możesz więc otrzymać dwa odszkodowania (z wykupionego przez Ciebie ubezpieczenia NNW oraz z OC sprawcy wypadku), pamiętając, że nie służą one wzbogaceniu się, lecz rekompensacie poniesionych […]

wpDiscuz