Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

 • Proama
 • Link4
 • PZU
 • Gothaer
 • AXA
 • Aviva
 • Benefia

Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?

Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?
mfind.pl

Porownywarka ubezpieczen oc i ac - najtansze ubezpieczenie

Koszty stłuczki pokrywane są z polisy OC samochodu sprawcy

Związek samochodu z OC oznacza po prostu tyle, że w przypadku stłuczki z winy kierującego, odszkodowanie obciąży polisę właściciela samochodu, a nie kierowcy. Najczęściej nie ma z tym problemu, bo właściciel i kierowca to jedna i ta sama osoba. Ale sprawa komplikuje się, gdy znajomy, współpracownik, albo ktoś z rodziny pożycza od Ciebie auto, albo tym autem Cię odwozi i doprowadza do stłuczki. Pożyczasz – ryzykujesz.

Nawet niebudząca żadnych wątpliwości wina nie przekłada się na sprawy ubezpieczeniowe, ponieważ to właściciel auta odpowiada za szkody nim wyrządzone. Pożyczając komuś samochód po prostu ryzykujesz. A ryzykujesz między innymi utratą zniżek. Przy zawieraniu kolejnej umowy możesz zapłacić nawet kilkaset złotych więcej.

Kolizja pożyczonym samochodem. Jak obciążyć likwidacją szkody kierowcę, który prowadził Twoje auto? Dogadaj się

Czy jest szansa na zwrot tych pieniędzy od osoby, która spowodowała wypadek w nieswoim samochodzie? Ja postawiłbym na dżentelmeńską umowę. Jeżeli szkoda była niewielka (zarysowanie, drobna stłuczka) możesz poprosić znajomego, aby pokrył koszty naprawy. Swoją drogą uważam, że jeśli jest to porządny człowiek, a tym bardziej dobry znajomy, powinien zaproponować to sam.  Jeśli jednak doszło do poważniejszego wypadku, a w grę wchodzić będą raczej tysiące niż setki złotych, bez odszkodowania z OC się nie obejdzie. Wtedy możesz poprosić kierowcę, aby pokrył różnicę Twojej składki za ubezpieczenie wynikającą z utraty zniżek za bezszkodową jazdę. Aby zakończyć sprawę bez zgrzytów, możecie napisać oświadczenie mówiące o tym, że kwota ta wyczerpuje jakiekolwiek przyszłe roszczenia związane ze szkodą. Ty dostaniesz rekompensatę, a sprawca zdarzenia będzie mieć pewność, że nie będziesz żądać od niego w przyszłości dodatkowych pieniędzy.

Ostateczność: sąd

Gdyby jednak Twoje stosunki z osobą, której nieszczęśliwie pożyczyłeś samochód nie wyglądały różowo, a ona sama unikała jakiejkolwiek odpowiedzialności za kolizję, pozostaje wejście na drogę sądową. Strat, jakie poniosłeś tracąc zniżki, możesz domagać się w postępowaniu cywilnym.

Wypadek pożyczonym samochodem bez OC

Zupełnie inaczej rozłoży się odpowiedzialność, jeżeli okaże się, że nie wykupiłeś obowiązkowego ubezpieczenia OC, a Twoim samochodem kierował ktoś inny. – Jeśli pojazd jest nieubezpieczony, za szkodę solidarnie odpowiadają właściciel pojazdu oraz kierujący – wyjaśnia Aleksandra Biały z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że kłopoty będziecie mieli wspólnie i siłą rzeczy będziecie musieli podzielić się karą za brak OC oraz kosztami naprawy uszkodzonego pojazdu.

Kiedy za szkodę zapłaci kierowca, nie ubezpieczyciel OC?

Jest też kilka przypadków, w których za winę odpowiada wyłącznie kierowca. Te przypadki, określane mianem regresu ubezpieczeniowego oznaczają, że zakład ubezpieczeniowy będzie się domagał zwrotu odszkodowania od osoby, która doprowadziła do wypadku umyślnie, bądź pod wpływem alkoholu, zbiegła z miejsca zdarzenia, albo nie miała uprawnień do prowadzenia pojazdów. Osoby, którym ukradziono samochód, też nie muszą się martwić, przynajmniej wtedy, gdy złodziej spowoduje wypadek. Odszkodowanie nie obciąży polisy właściciela pojazdu.

Ryzyko jest

Napisałem wcześniej, że pożyczając samochód znajomemu ryzykujesz. Ryzykujesz na kilka sposobów: po pierwsze kłopotami przy likwidacji szkody, po drugie utratą zniżek na OC lub AC, jeśli masz takie ubezpieczenie, po trzecie procesem o wyrównanie strat, a po czwarte – w skrajnym wypadku – utratą pojazdu, bo przecież jeśli ktoś ma kluczyki i dokumenty pojazdu nie jest tak łatwo odebrać mu samochód.

Nie chciałbym wyjść na mało rozumiejącego przyjaciela, ale szczerze radziłbym na pytanie o użyczenie samochodu odpowiadać: „Naprawdę musisz? Naprawdę nie możesz wziąć taksówki?”.

Podsumowanie

 • Likwidacja szkody następuje z polisy OC samochodu sprawcy - nieważne, czy prowadził sam czy pożyczył auto komuś innemu.
 • Jeśli pożyczasz od kogoś samochód, sprawdź, czy ma OC. Bez tego ryzykujesz kłopoty. Za stłuczkę nieubezpieczonym samochodem odpowiadają solidarnie właściciel i kierowca.
 • Jeśli znajomy spowodował stłuczkę Twoim samochodem, możesz próbować ustalić, że odda pieniądze za naprawę poszkodowanego auta albo wyrówna Ci różnicę w utraconych zniżkach na OC.
 • Jeśli nie uda Ci się porozumieć z kierowcą, który spowodował szkodę, zostaje Ci proces cywilny.

Radiowiec, poranny budzący w Radiu Plus, a do tego człowiek rozlicznych zainteresowań - prywatnie dzieli czas między dzieci, dobrą prozę, teatr i oglądanie piłki nożnej (okazjonalnie tenisa), zawodowo - oprócz budzenia, interesuje się tym, jak wielki biznes i polityka wpływa na nas, małych konsumentów.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

66 komentarzy do "Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Dagmara Deska
Gość

Nie bardzo rozumiem – czemu przypisujemy odpowiedzialność przedmiotowi, a nie człowiekowi? Przecież gdy np. pożyczymy komuś samochód i złapie go fotoradar za przekroczenie prędkości, to możemy odmówić zapłacenia mandatu. Więc co to za paradoks, że przy wypadkach już nie ma takiej możliwości? Chyba że coś przekręcam, wtedy będę wdzięczna za wyprowadzenie mnie z błędu 🙂

Akademia mfind
Gość

Ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego pojazdu. Niestety, udostępniając samochód innej osobie, bierzemy na siebie ryzyko, że może ona spowodować szkodę. Dlatego samochód warto pożyczać tylko zaufanym osobom, które w takiej sytuacji pokryją wszystkie koszty, które mogą nas dotknąć (np. wyższa składka OC).

Patryk Morawski
Gość

Super! Rewelacyjny artykuł!!! Wiele razy zdarzyło mi się pożyczać (oczywiście bardzo niechętnie) własny samochód. Dzięki Wam wiem już, że nawet w tak banalnej sprawie trzeba uważać i nie kierować się intuicją. Najgorsze jest to, że ludzie nie do końca mają świadomość związaną ze wszystkimi procedurami: „no jak to? przecież ubezpieczenie pokryje Ci koszty naprawy” ;)))) haha.

FMartyna
Gość

A co w przypadku jeżeli pożyczamy samochód osobie młodszej od posiadacza samochodu. Czy ze względu na to ubezpieczenie nie obejmuje takiego kierowcy?

Urszula Zimnoch
Gość

Ubezpieczeni OC obejmuje. Jeśli chodzi o ubezpieczenia dobrowolne np. AC i NNW w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń (OWU) trzeba sprawdzić, czy są potrącenia z wypłaty odszkodowania jeśli taki młody kierowca, który nie był zgłoszony do polisy wyrządzi szkodę.

Marlii
Gość

A co w przypadku gdy mój samochodu pożyczyła osoba bez uprawnień ale nie mająca zakazu do prowadzenia pojazdu? Podkreślę,że spowodowała małą kolizję ale mój samochód nie ma szkód a drugi samochód zaledwie kilka rysek.

Urszula Zimnoch
Gość
Dzień dobry! Zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK: Art. 43. [Zwrot wypłaconego odszkodowania] Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący: 1) wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii; 2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa; 3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo… Więcej »
Aleksandra
Gość

Troszkę przedawniony temat, ale jeśli spowodowaliśmy szkodę na cudzej polisie OC to czy podczas ubezpieczania swojego samochodu to spowodowanie kolizji obciąży zwyżkami rownież nasza polisę?

Katarzyna Archacka
Ekspert

Witam,

jeżeli TU bierze pod uwagę osobę kierującą, która spowodowała szkodę (a nie osobę, która była właścicielem polisy), to kolizja będzie miała wpływ na Państwa składkę.

Pozdrawiam

pawel
Gość

A co jesli kiedys wspolnie z ojcem kupilismy auto od 2 lat nie mam z nim kontaktu i przyszla mi onformacja ze mam niby szkode skan poprosilem polisy i jest tam ubEzpieczajacy moj ojciec i on tez sprawca ja nie ubezpieczam tego auto i nie uzytkuje czy moga mnie zwolnic od utraty znizek?

Katarzyna Archacka
Ekspert

Witam,

dopóki widnieje Pan w dowodzie rejestracyjnym, Pan również znajduje się na polisie. A więc każda szkoda pokrywana z tej polisy, to utrata również Pana zniżek.

Pozdrawiam

Kasia
Gość

Witam,

Czy jesli pozyczam osobie mlodszej, ale pelnoletniej samochod ma to jakies znaczenie przy ewentualnej kolizji lub stluczce spowodowanej przez ta osobe, czy jako wlasciciel pojazdu odpowiadam w 100 % ze swojej polisy OC. Pytam poniewaz wczesniej pojawil sie taki watek, nie do konca zrozumialam odpowiedz. Pozyczam samochod czesto mlodszemu bratu ,natomiast do tej pory bylam przekonana ze wiek kierujacego nie ma zadnego znaczenia a za kazda kolizje odpowiada wlasciciel ??. Bede wdzieczna za informacje.

Katarzyna Archacka
Ekspert

Witam,

większość Towarzystw kontaktuje się wtedy z właścicielem auta w celu rekalkulacji składki, traktując to jako nie zgłoszenie młodego kierowcy do polisy.

Pozdrawiam

Danuta
Gość

Witam, bardzo proszę o odpowiedź w mojej sprawie . Otóż członek mojej rodziny niepełnoletni bez mojej wiedzy wziął kluczyki i dał swojej pełnoletniej koleżance, która ruszając spod bloku uderzyła w drzewo powodując mocne uszkodzenie samochodu, uciekając i zostawiając samochód uszkodziła przy tym drugi samochód (policja została powiadomiona) . Osoby, które znajdowały się w samochodzie zbiegły z miejsca kolizji. Bardzo proszę o odpowiedź, co mam napisać w oświadczeniu do PZU, czy stracę zniżkę i jakie konsekwencje mogę ponieść z tego powodu.

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
Jak to zdarzenie określiła policja i jaką notatkę sporządziła?

Katarzyna Polak
Gość

Mnie ciekawi jak to jest w wypadku wypożyczalni samochodów. Wie ktoś? Niedługo będę musiała wziąć auto w [reklama] i się już na zapas jak zwykle zastanawiam – co jak przywalę? 🙂

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
Wszystko zależy od tego jaka umowa została podpisana z wypożyczalnią 🙂 Najczęściej oferowana jest pełna ochrona OC + AC, a w razie szkody ostatecznie należy pokryć koszt udziału własnego w szkodzie, który jest określony przed podpisaniem umowy (np. 1000 zł lub też i 0 zł).

Pozdrawiam,
Łukasz

Magdalena
Gość

Witam!
Co w przypadku jeśli kierujący miał stłuczkę na posesji właściciela pojazdu z innym samochodem, ale samochód był nieubezpieczony i do tego Anglik niezarejestrowany, czy wtedy jeśli już doszło do ugody między sprawcą a poszkodowanym i obeszło się bez powiadamiania policji, kierujący i właściciel powinni się podzielić kosztami naprawy pół na pół?

Łukasz Leus
Ekspert

Witam,
Jeśli stłuczka została spowodowana nieubezpieczonym samochodem to koszty powinien pokryć pół na pół kierowca z właścicielem samochodu. Jednak w razie trudności z dogadaniem się pozostaje sąd i sprawa cywilna.

Pozdrawiam,
Łukasz

Antoni
Gość
1.witam, proszę o ocenę sytuacji w świetle aktualnych przepisów, posiadam 3 auta, z czego A i B w link4, samochód C zakupiony niedawno z polisą przekazaną przy sprzedaży w firmie TUZ lub MTU, nie pamiętam dokładnie, i teraz taka sytuacja jest, że pod swoim domem nieszczęśliwie uderzyłem autem C(niedawno kupionym, z OC w firmie TUZ lub MTU) w auto B. Wszystkie auta są wyłącznie moją własnością, posiadam aktualnie 60% zniżki. Moje pytanie: czy po zgłoszeniu szkody dostanę zwyżkę tylko na auto C, którym spowodowałem szkodę, czy na wszystkie 3 auta? 2.Jednocześnie zaznaczę, że w poprzednim roku spowodowałem szkodę jadąc autem… Więcej »
Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

Nie ma takiej możliwości, żeby zgłosił Pan szkodę i będzie Pan jednocześnie sprawcą i poszkodowanym, ponieważ ubezpieczenie OC chroni osoby trzecie, nie nas samych. Dodatkowo, może Pan zostać posądzony o próbę wyłudzenia odszkodowania, więc odradzam takie postępowanie.
Odnosząc się do szkody, którą spowodował Pan samochodem swojej mamy – nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od TU. Niektórzy patrzą tylko i wyłącznie na sprawcę wypadku, inni biorą pod uwagę właściciela pojazdu, którym doszło do wypadku i nie uwzględniają w szkodzie np. kierującego, który nie był w chwili wypadku właścicielem auta. Okaże się przy ubezpieczeniach Pana aut.

Pozdrawiam

Robert
Gość

Witam,
Mam pytanie co w przypadku gdy pożyczyłem samochód koledze który był jak się okazało pod wpływem alkoholu. Samochód jest po dachowaniu i kompletnie rozbity co ponad to samochód jest od ok. roku na parkingu policyjnym . Koszty parkingu muszę zapłacić . Czy skoro ja nie byłem sprawcą kolizji a kolega to czy Ubezpieczyciel wypłaci kwotę na jaką był ubezpieczony samochód ?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

w tym przypadku za wszystko odpowiadasz niestety Ty… W związku z tym, że użyczyłeś pijanemu koledze auto( rozumiem, że zostało to wykazane w trakcie postępowania ), żaden ubezpieczyciel nie pokryje szkody spowodowanej przez osobę pod wpływem alkoholu.

Pozdrawiam

Justyna
Gość

Już dawno był dodany ten post ale mi niezbyt pomógł więc się zapytam. Kilka dni temu cofając wgniotłam zderzak jednej Pani i ona teraz chce od mnie gotówki ale ja bym chciała z ubezpieczenia zapłacić. Tylko jest problem ona to auto ściągła na handel i jeszcze nie jest ubezpieczone . Czy powinnam się zgodzić na jej żądanie?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

ma Pani pełne prawo użyć w tym wypadku swojego ubezpieczenia OC. Poszkodowana nie chce się zgodzić na to rozwiązanie, ponieważ w momencie zdarzenia nie miała polisy. Jeśli bardziej pasuje Pani takie rozwiązanie, proszę po prostu się nie zgadzać na rozliczenie gotówkowe z tą Panią. W przypadku gróźb z jej strony, sprawę proszę opisać na policji, wraz ze szczegółami dotyczącymi polisy.

Pozdrawiam

Dorota
Gość

Ok a co jeśli ja jestem właścicielem mój były chłopak współwłaścicielem. W sierpniu 2014 roku miał stłuczke ok wiem poszło to z moich zniżek. ( akurat 5 lat bezszkodowej jazdy ;( ) Mamy 2016 czy ta szkoda zniknie z moich ubezpieczeń?

I jeszcze jedno dlaczego nadal widnieje on na liście moich ubezpieczeń skoro sporządziłam z nim umowę kupna sprzedaży i w rzeczywistości to auto już nie jest moje wszystko zostało zgłoszone w wydziale komunikacji. Auto ubezpieczyl w lipcu 2016 na rok a ja wyrejestrowałam auto w sierpniu. Czy jeśli teraz znów coś zrobi znów pójdzie z moich zniżek?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

wszystko zależy od podejścia ubezpieczyciela. Niektóre firmy uwzględniają przy wyliczaniu zniżek ostatnie 3 lata, inne 5 lat, a jeszcze inne 8. Dlatego najlepiej jest porównać oferty, przed ostatecznym wyborem ubezpieczenia, tak żeby mieć pewność co do ceny i zakresu.
Co do samego ubezpieczenia, proszę zgłosić fakt sprzedaży do ubezpieczyciela, żeby mógł Panią usunąć z polisy. Jeśli będzie Pani współwłaścicielem na którejś z obecnych polis, odpowiedzialność będzie solidarna.

Pozdrawiam

Dorota
Gość

Czyli muszę zgłosić się do ubezpieczenia skoro nawet ubezpieczenie jest na niego? Nie jestem nigdzie współwłaścicielem.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Jeśli nie jest Pani współwłaścicielem i sprzedaż była zgłoszona również do ubezpieczyciela, to sprawa jest zamknięta. Nie ma Pani już nic wspólnego z przedmiotem ubezpieczenia.

Pozdrawiam

Kinga
Gość

Witam,
Moja sprawa jest troche skomplikowana na to wychodzi. Pozyczylam od kolezanki auto,ktorego nie byla wlascicielem,ani współwłaścicielem (właścicielem byl jej ojciec,ktory od dwoch lat nie żyje,a sprawa spadkowa jest nadal w toku). Co w takiej sytuacji? Wina jeszcze nie jest orzeczona,a sprawa ma trafic do sadu,poniewaz potracilam motocykliste. Naprawa auta przekracza jego wartość,wiec chcialam jej kupić takie samo albo wynająć rzeczoznawcę i oddać pieniądze. Koleżanka byla tylko ubezpieczajaca auto. Czy wzrośnie jej składka przy ubezpieczeniu nowego auta czy jako ze nie byla właścicielka nie bedzie ponosic żadnych konsekwencji z tym związanych?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

na dzień zaistnienia szkody Pani koleżanka nie była ani współwłaścicielką ani ubezpieczonym, więc nie widzę tu możliwości dla potrącenia jej zniżek. Natomiast w Pani przypadku sugeruję kontakt z adwokatem, ponieważ sprawa odpowiedzialności ubezpieczyciela nie jest oczywista.

Pozdrawiam

Daniel
Gość

Witam, opiszę nasz przypadek. Uderzył w nas kierowca pod wpływem alkoholu, nie swoim autem. Auto z ważną polisą OC, lecz sprawca miał już wcześniej zabrane prawo jazdy za prowadzenie po alkoholu. Ubezpieczalnia przeprowadziła wycenę (oczywiście duuuużo zaniżoną) przyznała sumę do wypłaty, lecz tej sumy nie przelała na konto, co więcej, po upływie miesiąca od kolizji wystosowała pismo do nas, że nie poczuwa się do wypłaty odszkodowania gdyż sprawca nie jest właścicielem pojazdu, co więcej, nie przysługuje nam też wypłata z UFG i że zostaje nam dochodzić się ze sprawcą na drodze sądowej. Nosz……

Maciej Putrzyński
Ekspert
Witam to co zrobił ubezpieczyciel jest złamaniem ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – art. 9. ; art. 9a i art. 38 mówią o odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń – proszę się z nimi zapoznać i użyć ich w odwołaniu, które powinniście Państwo napisać. Do tego, proszę również powołać się na art. 43. tej samej ustawy, który mówi o regresie ubezpieczeniowym i wskazuje od kogo powinien nastąpić regres po wypłacie odszkodowania. Proszę również dopytać na jakiej podstawie prawnej wpierw przyznano Państwu odszkodowanie ( do tego zaniżone ), by później go odmówić? Na koniec proszę wspomnieć o skardze do KNF, dotyczącej skandalicznego zachowania właśnie tego… Więcej »
Sandra
Gość

Witam,
jak wygląda sprawa jeżeli jestem właścicielem 3 pojazdów (ubezpieczonych u jednego ubezpieczyciela) i po pożyczeniu jednego z nich córce spowoduje ona szkodę. Ubezpieczyciel podnosi stawkę polisy w 3 samochodach mimo że nie byłam kierowcą podczas szkody, czy tylko stawka rośnie w OC auta uczestniczącego w szkodzie?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Witam

jeśli szkoda zostanie spowodowana jednym z Pani samochodów, to rzutuje to na ubezpieczenie wszystkich pojazdów ( chyba, że była wykupiona ochrona utraty zniżek przy każdym z ubezpieczeń i będzie je Pani kontynuować w danym TU ).

Pozdrawiam

Kamil
Gość

Mam pytanie odnośnie dżentelmeńskiej umowy. Jak wyliczyć różnicę w składce jeżeli w przeciągu ostatniego roku – dwóch lat była to druga kolizja na ubezpieczonym samochodzie. Dodam, że jest to młody kierowca, który co roku zmienia ubezpieczyciela. Nie chciałbym aby powstał z tego powodu jakikolwiek zgrzyt w relacjach.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

nie ma formuły ani wzoru na tego typu zdarzenia, tym bardziej, że kierowca zmienia co roku ubezpieczyciela. Proszę ewentualnie sprawdzić sobie kalkulację w naszej porównywarce mfind i zobaczyć jaka jest to różnica przy założeniu bez szkody i ze szkodą np w trzech firmach, wyciągnąć średnią z tej kwoty i będzie mógł Pan wyliczyć sobie procent, jaki stanowi zwyżka w składce za ubezpieczenie. Reszta już zależy od Pana podejścia do sprawy.

Pozdrawiam

Danuta
Gość

Jestem właścicielem auta a mąż jest dopisany jako drugi kierowca.Mąż miał stłuczkę tym autem. Ma również swoje auto. Czy ubezpieczyciel /obu aut ten sam/ może ukarać zwyżką OC i mnie i męża?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

jeśli przy którejkolwiek z polis była dodana opcja ochrona utraty zniżki, to przy ubezpieczeniu danego auta w tym samym TU nie będzie zwyżki. Jeśli jednak takiej ochrony nie było lub zmienicie Państwo ubezpieczyciela, to szkoda będzie uznawana.

Pozdrawiam

Paweł
Gość

Sprzedałem koledze samochód który będzie jeszcze jeździł pół roku na moim OC , czy mam się martwić gdy spowoduje kolizje w tym czasie a jest to młody kierowca.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

obowiązkiem zbywcy jest poinformowanie TU w przeciągu 14 dni o sprzedaży pojazdu, więc ubezpieczyciel będzie miał wiedzę o nowym właścicielu. Uprzedzam również, że dla kolegi składka może zostać zrekalkulowana ( jeśli jest młody, niedoświadczony, bez zniżek etc. ), co będzie oznaczało dopłatę przy ewentualnej chęci kontynuowania przez niego ubezpieczenia. Na to jednak wpływu już Pan nie ma.

Pozdrawiam

Joanna
Gość
To ja też mam pytanie. Bo niby rozumiem a niby ubezpieczycel mówi co innego. Mój mężczyzna miał stłuczkę, tzn. wjechał mu w tyły jakiś chłopczyk. Zjechaliśmy na bok i tak wyszło, że w trakcie czekania na policję chłopczyk uciekł z miejsca zdarzenia stukając nasz samochód drugi raz… prawdopodobnie człopczyk nie był właścicielem samochodu ale mamy jego dane. Nasz ubezpieczyciel powiedział, że sorry ale nie wypłaci nam odszkodowania bo właściel samochodu nie był sprawcą zdarzenia. Jest to zgodne z prawem? Czy on się po prostu uchyla od wypłaty odszkodowania? Zaznaczę, że przy oględzinach samochodu kwota wypłaty odszkodawania została ustalona, po drodze… Więcej »
Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

czy otrzymaliście Państwo wszystkie dokumenty od policji dotyczące tego zdarzenia? Na jakim etapie jest sprawa w sądzie?
Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowania na podstawie wskazania winnego zdarzenia. Prawdopodobne jest, że sprawca nie był właścicielem pojazdu i nie wskazał winnego, dlatego sprawa trafiła do sądu.

Pozdrawiam

Ernest
Gość

Witam,

A co jeżeli osoba A spowoduje wypadek należący do osoby B, która posiada polisę AC, OC i ubezpieczenie od obniżki zniżek za bezszkodową jazdę a ubezpieczyciel uzna szkodę za całkowitą? Osoba B nie zgadza się z tą opinią i mimo wszystko chce naprawić auto. Czy w przypadku wypłacenia zbyt małej kwoty z ubezpieczalni na naprawę samochodu, osoba A jest zobowiązana do pokrycia różnicy?

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

zakwalifikowanie szkody i wypłata odszkodowania za nią należy tylko i wyłącznie do ubezpieczyciela. Dochodzenie pozostałej kwoty od osoby B, jeśli auto nie znalazło się w jej rękach w drodze przestępstwa czy czynu niedozwolonego, może się odbyć tylko na zasadzie chęci naprawy pojazdu przez osobę A.

Pozdrawiam

Aleksandra
Gość

Witam, mam taką sytuację. Osoba A jest właścicielem samochodu X, osoba B jest współwłaścicielem tego samochodu. Następnie osoba A pożyczyła samochód osobie C i ta spowodowała niewielką stłuczkę. Jak wiadomo osoba A i B stracą swoje zniżki za bezszkodową jazdę jednak jest jeszcze problem taki, że osoba B jest również współwłaścicielem samochodu Y, którego właścicielem jest osoba D. Czy w tym wypadku osoba D również straci swoje zniżki? Taką informację otrzymałam od osoby B więc chcę się dowiedzieć jak to naprawdę wygląda. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Maciej Putrzyński
Ekspert

Dzień dobry

w odpowiedzi na Pani pytanie : tak straci je, chyba, że była wykupiona ochrona utraty zniżki. Wtedy do takiej sytuacji by nie doszło.

Pozdrawiam

Takaja
Gość

Witam. Czy jeżeli OC jest na mame i mialam kolizje nie z mojej winy, to czy ma znaczenie kogo podam za poszkodowanego kierujacego w tym czasie autem – mnie czy mame? Bo i tak pieniadze od sprawcy dostanie mama. Tak wiec kogo powinno podac sie do papierow? Pozdrawiam

Urszula Borowiecka
Ekspert

Do ,,papierów” powinno się podać takie okoliczności zdarzenia, jakie faktycznie miały miejsce.
Pozdrawiam

Damian
Gość

Witam , uczestniczylem w wypadku bylem 1 z uszkodzonych aut poprostu gosc wjechal mi w tyl a ja nastepnemu kierowcy .Policja ewidentnie uznala wine kierujacego pojazdem ktory wjechal we mnie . dostal mandat za spowodowanie kolizji .Mam pytanie nie posiadam uprawnien nigdy ich nie mialem czy bedzie jakis problem z wyplata odszkodowania dla mnie

Tomek
Gość

Proste czy skomplikowane?
Wymusiłem pierwszeństwo i uszkodził auto (zarysowana alufelga i odpadnie lakier na narożniku zderzaka).
W Dniu kolizji auto poszkodowanego było własnością firmy leasingowej. Po kolizji przerejestrowane i szkoda zgłoszona dla auta o innym numerze rejestracyjnym. Dostałem oświadczenie do podpisu od mojego ubezpieczyciela ale nie chcę tego podpisać. Usłyszałem również rozmowę policjanta z poszkodowanym, że auto nie miało ważnego przeglądu technicznego. Szkoda zgłoszona do UFG. Dzwoniłem do Tu ale powiedzieli, że wszystko jest zgodnie z prawem i tracę zniżkę. co w tej sytuacji?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Bardzo proszę sprecyzować pytanie.

Tomek
Gość
Przepraszam, zbyt chaotycznie… Może tak: Osoba A kieruje pojazdem leasingowanym. Osoba B powoduje kolizję z osoba A. Na miejscu jest policja sporządzająca notatkę. W notatce policyjnej auto osoby A ma nr rejestracyjny XXX. Po kolizji osoba A wykupuje auto od firmy leasingowej. Zmienia się nr rejestracyjny na YYY. Osoba A zgłasza szkodę do TU. Osoba B otrzymuje od TU zgłoszenie szkody (dokumenty do wypełnienia), na którym jest inny numer rejestracyjny niż uczestniczącego w kolizji. Nieoficjalna informacja ( rozmowa osoby A z policjantem) o braku ważnego przeglądu technicznego auta osoby A. Czy w takim przypadku osoba A ma prawo zgłosić szkodę-… Więcej »
Urszula Borowiecka
Ekspert

Skoro osoba B wymusiła pierwszeństwo, najprawdopodobniej wina za zdarzenie leży po jej stronie. Osoba A może w opisanych wyżej okolicznościach zgłosić szkodę. Brak ważnego przeglądu technicznego w samochodzie osoby A nie ma związku ze sprawą, chyba że istniał związek przyczynowy ze spowodowaniem kolizji.

gość
Gość

Witam, mam ubezpieczenie w Link4 OC i dopatrzyłem sie tam zapisu o kosztach związanych z wyrządzeniem szkody przez niedoświadczonego kierowce (2000zł)(jeżeli wiek poniżej 24lat), niestety wydarzyła się taka szkoda, pożyczone auto, szkoda niewielka jednak jest, i rodzi się moje pytanie, traktowane jest to jako system 01 i ubezpieczyciel naliczy mi taką karę oraz pójdą zniżki, czy robiona jest re kalkulacja składki? czy jeszcze inaczej kara, re kalkulacja i utrata zniżek – czy ubezpieczyciele mogą aż tak ukarać za tego typu zdarzenie?

Urszula Borowiecka
Ekspert

W sytuacji, gdy wyrządzimy szkodę, ubezpieczyciel traktuje to jako zdarzenie zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w przyszłości, stąd zwiększone ryzyko ubezpieczeniowe skutkujące rekalkulacją i podwyższeniem składki. Fakt użytkowania samochodu przez młodego kierowcę powinien był być wzięty pod uwagę podczas zawierania umowy i z tego tytułu powinna była być naliczona składka. Kara za wyrządzenie szkody przez młodego kierowcę wydaje się być zbyt daleko idącym rozwiązaniem.

Marzena
Gość

Witam. Jestem w dziwnej sytuacji i nie wiem co mam zrobić. Kupiłam samochód ale, że ciągle się psuł,więc po 20 dniach go sprzedałam. Nie przerejestrowanego. Teraz okazuje się,że niby ja miałam stłuczkę tym samochodem i zabrane mam zniżki z ubezpieczenia. Jakim cudem ja a nie nowy właściciel?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Najprawdopodobniej w ,,papierach” ubezpieczyciela widniej Pani jako ubezpieczająca, bo nie poinformowała Pani TU o sprzedaży samochodu i o danych nowego właściciela.

Adam&Aga
Gość

Witam co zrobić w sytuacji gdy pożyczyłem samochód znajomemu, który miał mim wypadek. Na skutek tego wypadku odniósł śmierć. Kto ma mi oddać za auto którego nie mam?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Czy znajomy był sprawcą? Czy ma Pan AC?

Adam&Aga
Gość

Znajomy był sprawcą wypadku. Nie posiadałem AC. Dodam że przy wykupie polisy ubezpieczeniowej wybrałem dodatkową opcję BR i rodzina zmarłego otrzyma kwotę z NNW oraz z tego ubezpieczenia bezpieczna rodzina. Moje auto poszło na kasację.

Urszula Borowiecka
Ekspert

W takiej sytuacji niestety nie należy się Panu zwrot za zniszczony samochód. Z OC sprawcy nie przysługuje, bo OC obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim.

Adam&Aga
Gość

A czy można wystąpić na drogę sądową i cywilnie dochodzić zwrotu za zniszczone auto od rodziców zmarłego??

Urszula Borowiecka
Ekspert

W celu uzyskania ww. informacji proszę skontaktować się z kancelarią prawną.

Adam
Gość

Witam dałem kierować koledze i on spowodował kolizję z dwoma autami i nie poczuwa się do poniesienia kosztów za tym zwiazanych co mam robić ?

Urszula Borowiecka
Ekspert

Szkoda powinna być zlikwidowana w ramach pańskiego OC. Jeżeli ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia, a kolega w dalszym ciągu nie będzie poczuwał się do odpowiedzialności, pozostaje Panu droga postępowania sądowego.

wpDiscuz