Kalkulator OC i AC - szybki i dokładny
do 76 ofert ubezpieczenia

Porównaj i oszczędź nawet 517 zł na OC
5 minut wypełniania formularza
pełne, wiarygodne porównanie nawet 76 ofert
możliwość zakupu online każdej oferty

  • Proama
  • Link4
  • PZU
  • Gothaer
  • AXA
  • Aviva
  • Benefia

Nawet 6 tysięcy zł za kilka dni spóźnienia. Kary za niepłacenie OC

Nawet 6 tysięcy zł za kilka dni spóźnienia. Kary za niepłacenie OC
mfind.pl

100 tys. kierowców jeździ bez OC

Wykupując OC, chronisz swoje własne interesy. Dzięki ubezpieczeniu nie płacisz za uszkodzenia auta w razie stłuczki. Nie musisz też z własnej kieszeni płacić wysokich odszkodowań, gdy ktoś ucierpi w wyniku wypadku.

Okazuje się jednak, że te argumenty nie trafiają do wszystkich. W Polsce ok 0,5% kierowców jeździ bez ważnej polisy. Brzmi niepozornie? A co jeśli powiemy Ci, że to w przybliżeniu 100 tys. osób? To już trochę zmienia perspektywę, prawda?

Pod tym względem Polska nie wyróżnia się szczególnie na tle innych krajów europejskich, jesteśmy mniej więcej w połowie zestawienia. Są kraje, w których odsetek samochodów bez polisy wynosi aż 3-4 proc., ale są też takie, w których on znacznie niższy i wynosi 0,1-0,2 proc.

Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego u nas od lat pod tym względem najgorzej wypadają województwa zachodniopomorskie, lubuskie, opolskie i warmińsko-mazurskie. Tam największe jest prawdopodobieństwo, że w razie stłuczki natkniemy się na nieubezpieczonego kierowcę, co oznacza dla nas spore komplikacje.

Za takich kierowców zresztą płacimy wszyscy, bo koszty, jakie ubezpieczyciele ponoszą w związku z tym, rozkładają się na składki uczciwych. A liczba nieuczciwych rośnie, bo rośnie też liczba rejestrowanych aut i składki OC. Cena ubezpieczeń dla wielu kierowców bywa zaporowa, a to niestety skłania do nieuczciwości. Jednak kary w nadchodzącym roku będą bardzo dotkliwe.

Kary za niepłacenie OC – auta osobowe, motocykle i skutery

Od 2017 roku kierowców, którzy będą zalegać z opłaceniem składki ubezpieczenia czekają bolesne kary finansowe. Ponad 14 dni zwłoki przy aucie osobowym to już 4 tys. zł grzywny. Połowę tego zapłacą spóźnialscy, którzy przypomną sobie o składce od 4 do 14 dni po terminie. Nawet 3 dni spóźnienia to już 800 zł, które będzie trzeba dodatkowo oddać ubezpieczycielowi.

To spora podwyżka w stosunku do stawek z 2016 roku. Wystarczy wspomnieć, że do tej pory za ponad 14 dni spóźnienia płaciliśmy 3700 zł – to i tak dużo!

Motocykliści i osoby, które jeżdżą na skuterze najmniej odczują zmiany. W ich przypadku różnice stawek za opóźnienie wahają się od 10 do 50 zł dodatkowej grzywny. Nie oznacza to jednak, że zapłacą mało. Najwyższa kara w ich przypadku (za ponad 14 dni zwłoki) to 670 zł.

Właściciele autobusów i ciężarówek zapłacą najwięcej

Jeździsz autobusem lub ciężarówką? Jeżeli tak, niestety nowe zmiany najbardziej uderzą Ciebie po kieszeni.

Więcej niż 14 dni opóźnienie będzie Cię kosztowało już 6 tys. zł! W porównaniu do 2016 roku to różnica aż 450 zł. Za wpłatę po 3-14 dniach po terminie kara wzrośnie o 220 zł, a do 3 dni już tylko o 90 zł.

Kary za brak OC 2017

 

Nie masz ważnego OC? Zapłacisz za wypadek z własnej kieszeni

Gdy nie uregulujesz wszystkich składek do czasu zakończenia umowy z ubezpieczycielem, grożą Ci nie tylko kary finansowe – Twoje OC nie przedłuży się automatycznie. Pozostaniesz wtedy bez ważnego ubezpieczenia. Jeżeli nie wykupisz polisy w innym towarzystwie ubezpieczeniowym i spowodujesz wypadek  – poniesiesz pełną odpowiedzialność za wszystkie koszty z własnej kieszeni.

Kwoty mogą być bardzo wysokie. Zwłaszcza jeżeli w wyniku zderzenia zrobisz komuś poważną krzywdę.

Dlaczego tak dużo? Czy kary za niepłacenie OC jeszcze wzrosną?

Od 1 stycznia 2017 roku wzrasta wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku z tym kary za niepłacenie OC również idą w górę. Od nowego roku zapłacisz więcej także za samo OC – dużo więcej…

Ostateczna wysokość składki jest wyceniana indywidualnie. Zależy od samochodu, którym jeździsz, Twojej historii jako kierowcy (czy miałeś już jakąś stłuczkę), miejsca zamieszkania, sposobu użytkowania wozu itp.

Z roku na rok wzrasta liczba kolizji na drogach. Poszkodowani dostają coraz wyższe odszkodowania. W tej sytuacji ubezpieczyciele ponoszą dotkliwe straty, dlatego Komisja Nadzoru Finansowego wymusiła na nich podniesienie cen. W porównaniu do ubiegłego roku wysokość składki OC na ten moment wzrosła już o około 46%. To odpowiedź na kilkuletnią wojnę cenową i duże straty, jakie firmy poniosły w tym segmencie. Nadal je ponoszą, a dopóki ubezpieczenia OC nie staną się rentowne, ceny zapewne będą rosły – choć już nie tak drastycznie, jak w tym roku.

– Jak na razie kary za brak OC z roku na rok rosną adekwatnie do rosnących minimalnych stawek wynagrodzenia. Dzieje się tak, ponieważ ich wysokość jest ustalana na podstawie zapisów art. 88. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dlatego, dopóki nie nastanie nowelizacja ustawy i ten zapis nie ulegnie zmianie, kierowcy nie muszą się obawiać o nagłe zwiększenie kar za brak OC. Pamiętajmy jednak, że OC najczęściej jest sporo tańsze niż kara za jego brak. Nawet jeśli otrzymamy karę za brak ubezpieczenia OC, nadal jesteśmy zobowiązani do jego zakupu. Chytry w tym wypadku dwa razy traci, a nawet trzy razy, jeśli spowoduje szkodę – tłumaczy Łukasz Leus, ekspert mfind.

Karę i tak zapłacisz – złapie Cię… wirtualny policjant

Myślisz, że wypadki Cię nie dotyczą i lepiej jednak zaoszczędzić na OC? Nie boisz się kontroli drogowej, bo bardzo rzadko Cię zatrzymują? Mamy dla Ciebie złą wiadomość. Policja wcale nie musi Cię złapać, żebyś dostał karę za niepłacenie OC.

Tylko w tym roku 63% nieubezpieczonych wykrył wirtualny policjant – specjalny system opracowany przez UFG. Wirtualny policjant wyszukuje luki w płaceniu składek i wysyła do delikwentów odpowiednie wezwanie do zapłaty.

– Wielu kierowców unikających płacenia za ubezpieczenie OC żyje w nieświadomości, że wykrycie braku ochrony nie musi nastąpić podczas kontroli policji, a coraz częściej i efektywniej jest przeprowadzane przez system informatyczny UFG. Z roku na rok jest on coraz skuteczniejszy i stale optymalizowany. Można śmiało założyć, że w ciągu kilku następnych lat system będzie tak rozbudowany, że będzie w stanie wykryć niemal 100% nieubezpieczonych – mówi Łukasz Leus z mfind.

Inne ubezpieczenia są tak samo ważne

Oczywiście OC to nie jedyne ubezpieczenie, o którym powinieneś pamiętać, choć obowiązkowe i z najbardziej dotkliwymi skutkami, gdy nie dochowasz terminów. Ze względu na ciągle zmiany w wysokości składek i kar, najwięcej się o nim mówi.

Niemniej ważne są jednak inne ubezpieczenia osobowe i majątkowe, które mają zabezpieczyć Twój byt i przyszłość Twoich bliskich, jak polisa na życie, ubezpieczenie mieszkania, domu czy innego życiowego dorobku.

Zapis w umowie, który może uratować Twój majątek

Polisy tego typu mają zazwyczaj pewien margines czasowy, w którym musisz opłacić zaległą ratę. Zwykle jest to miesiąc, rzadziej trzy miesiące. Nawet w przypadku spóźnienia, masz w tym czasie prawo do pełnego odszkodowania.

Po tym terminie ubezpieczyciel może wymówić umowę, a Ty zostajesz bez ochrony. Jeżeli wtedy przydarzy Ci się jakiś nieszczęśliwy wypadek, nie licz na pieniądze z ubezpieczenia – nie dostaniesz ani grosza.

Masz chwilowe problemy z płaceniem składki ubezpieczenia? Lepiej skontaktuj się z towarzystwem i powiedz otwarcie, jaki jest problem. Ubezpieczyciel może odroczyć zaległą spłatę, albo zaproponować inne rozwiązanie.

 

Podsumowanie

  1. Kary za niepłacenie OC w 2017 r. bardzo wzrosną. Ponad dwutygodniowe spóźnienie może Cię kosztować 4000 zł.
  2. Liczba aut bez OC to stały odsetek wszystkich zarejestrowanych pojazdów, jednak jest ich coraz więcej, bo samochodów przybywa.
  3. System ściągania kar i należności jest coraz bardziej szczelny – to dobrze, bo za nieuczciwych płacimy wszyscy.

Autor artykułu:

Freelancer zajmujący się kampaniami Google AdWords, działaniami w social media, copywritingiem oraz szeroko pojętą reklamą internetową dla klientów prywatnych. Certyfikowany specjalista Google AdWords.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz