Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony, nawet jeśli od lat stoi na felgach w kącie podwórka. Jeśli zaniedbamy tego obowiązku, grożą nam poważne kary finansowe.

W 2019 roku ten, kto zlekceważy obowiązek posiadania OC, zapłaci nawet 4200 zł w przypadku samochodów osobowych, a 6750 w przypadku ciężarówek. Nie jest tak, że skoro nie jeździmy, to płacić nie musimy, bo nikt się nie dowie. Jeśli nie zatrzyma nas policyjna kontrola drogowa, to zaniedbanie wykryje kontrola online UFG.

Kary za brak OC 2019

Zatem OC to obowiązek, od którego nie ma odwołania. Wydaje się, że to oczywiste. A jednak po polskich drogach porusza się ok. 100 tys. pojazdów bez ważnego OC. To skrajna nieodpowiedzialność ze strony ich posiadaczy. Dlaczego?

Brak OC – konsekwencje 

Jeśli kierowca bez ważnej polisy OC spowoduje wypadek, będzie musiał zapłacić słoną karę (patrz wyżej), ale to nie wszystko. Z jego kieszeni zostaną pokryte wszystkie szkody, w tym remont uszkodzonego samochodu ofiary, a także koszty leczenia. Może się zdarzyć, że ofierze trzeba będzie wypłacać dożywotnią rentę – i to także obciąży sprawcę wypadku. Łączna kwota, którą sprawca będzie musiał wyłożyć na pokrycie szkód osobowych może sięgać nawet milionów złotych.

    • Brak OC to nie jest żadna oszczędność, tylko ryzyko popadnięcia w długi do końca życia.

Oczywiście za OC nie warto przepłacać. Według prawa każdy ubezpieczyciel ma obowiązek oferować ten sam zakres ochrony, zatem warto poszukać taniego OC, w czym szalenie pomocny jest kalkulator ubezpieczeń samochodowych mfind.

Jak sprawdzić ważność OC? Baza danych UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zbiera dane na temat zawartych polis komunikacyjnych OC i AC, zdarzeń drogowych skutkujących odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń i odszkodowań wypłaconych z polis.

Rocznie Ośrodek Informacji UFG rejestruje około 26 mln odnowionych i nowo sprzedanych polis oraz ponad 1,5 mln zdarzeń drogowych. W bazie danych UFG szybko można sprawdzić, czy dany pojazd jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Skąd pochodzą informacje w bazie UFG?

Zakłady ubezpieczeń przekazują do UFG informacje dotyczące tak nowych jak i odnowionych polis ubezpieczeniowych oraz zdarzeń komunikacyjnych rodzących odpowiedzialność odszkodowawczą zakładów ubezpieczeń. To obowiązek ubezpieczycieli, zatem dane w bazie UFG są aktualne.

Jakie informacje można wydobyć z bazy danych UFG?

Baza danych UFG umożliwia TU sprawdzenie, czy kierowca ma prawo do zniżek przysługujących za bezwypadkową jazdę. Można także zweryfikować ciągłość ubezpieczenia OC, a także sprawdzić liczbę polis ubezpieczeniowych zawartych w ramach jednego pojazdu, co ma znaczenie w przypadku konieczności ustalenia udziału ubezpieczyciela w odszkodowaniu.

Kto korzysta z informacji z bazy danych UFG?

Nie tylko ubezpieczyciele, ale także poszkodowani. Np. jeśli sprawca kolizji, w której zostaliśmy poszkodowani, uciekł z miejsca zdarzenia lub nie przedstawił nam aktualnego ubezpieczenia OC, możemy sprawdzić jego polisę w internetowym systemie UFG. Także podczas zakupu pojazdu z drugiej ręki możemy w bazie UFG szukać informacji, czy pojazd ma ważną polisę OC i czy naprawdę, jak nas zapewnia obecny właściciel, jest bezwypadkowy.

Jak sprawdzić, czy dany pojazd posiada ubezpieczenie OC?

Na stronie UFG wybieramy zakładkę „Baza OC i AC”, a w niej „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” i „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu lub numeru VIN oraz przepisaniu kodu weryfikacyjnego z obrazka i zatwierdzeniu informacji otrzymujemy numer polisy, nazwę TU, w którym została zawarta polisa oraz markę i model pojazdu.

Informacje zgromadzone w ogólnopolskiej bazie danych o ubezpieczeniach komunikacyjnych dostępne są powszechnie i bezpłatnie. Każdy zainteresowany może sprawdzić aktualność ubezpieczenia OC danego pojazdu, jeśli tylko zna jego numer rejestracyjny (lub numer VIN)