Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony, nawet jeśli od lat stoi na felgach w kącie podwórka. Jeśli zaniedbamy tego obowiązku, grożą nam poważne kary finansowe. A jeśli chcemy zweryfikować inny pojazd w tym zakresie, wystarczy sprawdzenie ważności OC w UFG.

Jak sprawdzić ważność OC? Baza danych UFG

Jeśli zastanawiasz się, gdzie najszybciej i najprościej sprawdzić auta w zakresie ubezpieczenia OC, podpowiadamy – w UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zbiera dane na temat zawartych polis komunikacyjnych OC i AC, zdarzeń drogowych skutkujących odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń i odszkodowań wypłaconych z polis.

Rocznie Ośrodek Informacji UFG rejestruje około 26 mln odnowionych i nowo sprzedanych polis oraz ponad 1,5 mln zdarzeń drogowych. W bazie danych UFG szybko można sprawdzić, czy dany pojazd jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Czytaj także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym – czy jest możliwe?

Zakłady ubezpieczeń przekazują do UFG informacje dotyczące zarówno nowych, jak i odnowionych polis ubezpieczeniowych oraz zdarzeń komunikacyjnych rodzących odpowiedzialność odszkodowawczą zakładów ubezpieczeń. Mają na to 14 dni. To obowiązek ubezpieczycieli, zatem dane w bazie UFG są zawsze aktualne.

Ubezpieczyciele otrzymują z tego tytułu również korzyści. Mogą sprawdzić, czy podczas zawierania umów ubezpieczeniowych nie dochodzi do wielokrotnego ubezpieczenia tego samego auta. Znajduje się w niej kilkaset milionów informacji o sprzedanych polisach, wypłaconych odszkodowaniach, a nawet o wnioskach o wypłatę odszkodowania, które zostały odrzucone.

Sprawdzenie ważności OC pojazdu w UFG to opcja dostępna dla wszystkich. Możemy więc sprawdzić sami zarówno nasz własny pojazd, jak i każdy inny, także przypadkowy samochód na parkingu, czy obcy pojazd zaparkowany pod naszym domem. Wystarczy dysponować numerem rejestracyjnym samochodu lub numerem VIN (jednak nie jest konieczne, aby znać oba te numery jednocześnie).

Jakie informacje można wydobyć z bazy danych UFG?

Baza danych UFG umożliwia sprawdzenie, czy kierowca ma prawo do zniżek przysługujących za bezwypadkową jazdę. Można także zweryfikować ciągłość ubezpieczenia OC, a także sprawdzić liczbę polis ubezpieczeniowych zawartych w ramach jednego pojazdu, co ma znaczenie, gdy trzeba ustalić udział ubezpieczyciela w odszkodowaniu. Jakie dokładnie informacje możemy uzyskać z UFG? Odpowiedzią UFG na pytanie dotyczące konkretnego pojazdu będzie:

  • numer polisy OC,
  • nazwa i adres głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarto umowę ubezpieczenia,
  • marka i model ubezpieczonego pojazdu (dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych objętych obowiązkiem ubezpieczenia OC, zatem samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli, motorowerów, autobusów, ciągników, przyczep oraz quadów).

Udostępniane dane nie zawierają jednak żadnej informacji na temat właściciela pojazdu (nazwiska, adresu, czy innych danych kontaktowych).

Kto korzysta z informacji z bazy danych UFG?

Nie tylko ubezpieczyciele, ale także poszkodowani. Np. jeśli sprawca kolizji, w której zostaliśmy poszkodowani, uciekł z miejsca zdarzenia lub nie przedstawił nam aktualnego ubezpieczenia OC, możemy sprawdzić jego polisę w internetowym systemie UFG. Także podczas zakupu pojazdu z drugiej ręki możemy w bazie UFG szukać informacji, czy pojazd ma ważną polisę OC i czy naprawdę, jak nas zapewnia obecny właściciel, jest bezwypadkowy.

Sprawdzenie OC pojazdu sprawcy wypadku

W przypadku stłuczki, choćby z pozoru wydającej się drobną i niewartą informowania policji, zanim pójdziesz na jakiekolwiek ustępstwa, najpierw za pomocą internetu upewnij się, czy sprawca na pewno ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Szczególną ostrożność zachowaj w sytuacji, gdy nie chce okazać polisy OC, a jedynie podaje jej numer.

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej do pobrania. Wzór oświadczenia.

Jak sprawdzić, czy dany pojazd posiada ubezpieczenie OC?

Na stronie UFG wybieramy zakładkę „Baza OC i AC”, a w niej „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” i „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu lub numeru VIN oraz przepisaniu kodu weryfikacyjnego z obrazka i zatwierdzeniu informacji otrzymujemy numer polisy, nazwę TU, w którym została zawarta polisa oraz markę i model pojazdu.

Informacje zgromadzone w ogólnopolskiej bazie danych o ubezpieczeniach komunikacyjnych dostępne są powszechnie i bezpłatnie. Każdy zainteresowany może sprawdzić aktualność ubezpieczenia OC danego pojazdu, jeśli tylko zna jego numer rejestracyjny (lub numer VIN).

Informacje na temat przebiegu ubezpieczenia OC, w tym o ewentualnych szkodach, można uzyskać po zarejestrowaniu się w systemie UFG. W ten sposób zyskamy możliwość pobrania historii ubezpieczenia OC i AC lub uzyskamy zaświadczenie o bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia.

Gdzie jeszcze można sprawdzić ubezpieczenie pojazdu?

Sprawdzanie ubezpieczenia OC dowolnego pojazdu można wykonać także poza stroną UFG. Służy temu aplikacja mobilna UFG Kup Auto (dostępna na Android oraz iOS), jak też dane zawarte w serwisie historiapojazdu.gov.pl (baza stworzona przez CEPiK). W drugiej opcji jednak koniecznie trzeba znać numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę jego pierwszej rejestracji.

Brak OC – konsekwencje

W 2020 roku ten, kto lekceważy obowiązek posiadania OC, zapłaci nawet 5200 zł kary w przypadku samochodów osobowych (brak ważnego OC przez okres dłuższy niż 14 dni), a w przypadku ciężarówek nawet 7800 zł kary. Nie jest tak, że skoro nie jeździmy, to płacić nie musimy, bo nikt się nie dowie. Jeśli nie zatrzyma nas policyjna kontrola drogowa, to zaniedbanie wykryje kontrola online UFG.

Zatem OC to obowiązek, od którego nie ma odwołania. Wydaje się, że to oczywiste. A jednak po polskich drogach porusza się ok. 100 tys. pojazdów bez ważnego OC. To skrajna nieodpowiedzialność ze strony ich posiadaczy. Dlaczego?

Jeśli kierowca bez ważnej polisy OC spowoduje wypadek, będzie musiał zapłacić słoną karę (patrz wyżej), ale to nie wszystko. Z jego kieszeni zostaną pokryte wszystkie szkody, w tym naprawa uszkodzonego samochodu, a także koszty leczenia poszkodowanego. Może się zdarzyć, że ofierze trzeba będzie wypłacać dożywotnią rentę – i to także obciąży sprawcę wypadku. Łączna kwota, którą sprawca będzie musiał wyłożyć na pokrycie szkód osobowych może sięgać nawet kilku milionów złotych.

Brak OC to nie jest żadna oszczędność, tylko ryzyko popadnięcia w długi do końca życia.

Czytaj także: Kara za brak OC w 2020 roku [TABELA]

Oczywiście za OC nie warto przepłacać. Według prawa każdy ubezpieczyciel ma obowiązek oferować ten sam zakres ochrony. Warto więc poszukać taniego OC, w czym szalenie pomocny jest kalkulator ubezpieczeń samochodowych mfind.