Rok 2017 nie przyniósł dużej podwyżki cen obowiązkowych polis OC. Jak wynika z naszego raportu Najtańsze OC w 2018 r. Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach, średnie ceny takiego ubezpieczenia pozostały niemal na tym samym poziomie. Jednak 12 miesięcy wcześniej wzrosły w ciągu roku z 659 do 1024 zł. Oznacza to podwyżkę aż o 55%! Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy spowodujesz stłuczkę.

Na wysokość składki za ubezpieczenie OC mają wpływ takie czynniki, jak np. wiek kierowcy, pojemność silnika czy miejsce zamieszkania właściciela auta. Ale to nie wszystko. – Dużą rolę odgrywa również liczba szkód spowodowanych przez kierowcę. To właśnie bezszkodowa jazda pozwala uzyskać największe zniżki. Co ważne, ubezpieczyciele nie biorą pod uwagę wielkości szkody. Nie ważne, czy spowodujesz parkingową stłuczkę lub groźny wypadek, bo raczej w takim samym stopniu wpłynie to na podwyżkę ceny Twojej polisy OC – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert mfind.pl.

Jak bardzo stłuczka wpływa na ceny OC?

Ubezpieczyciele znacząco podwyższyli składki OC dla kierowców, którzy spowodowali szkodę. Na przykładzie 29-letniego kierowcy z Warszawy sprawdziliśmy, ile musiałby zapłacić za polisę OC w wariancie bez szkód na koncie oraz z jedną, którą spowodował w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

– W pierwszym przypadku, jego samochód to Skoda Fabia z benzynowym silnikiem 1.2 z 2011 roku. Mając na koncie 60% zniżki za bezszkodową jazdę, najtańsza polisa OC dla naszego kierowcy to koszt 719 złotych. Jeśli jednak spowodowałby stłuczkę, wówczas koszt OC to w jego przypadku już minimum 1109 złotych. Oznacza to wzrost składki o 390 zł, czyli o ok. 54%.

CZYTAJ TAKŻE

Stłuczka. Co robić? Jak zgłosić szkodę?

Jak sprawdzić zniżki na OC?

Stłuczka z kierowcą bez prawa jazdy. Co mu grozi? Kto zapłaci odszkodowanie?

– Drugi wariant to Volkswagen Golf z 2015 roku, wyposażony w silnik diesla 1.6. Z pełnymi zniżkami, nasz przykładowy kierowca musiałby zapłacić 709 złotych za najtańszą polisę OC. Wystarczy jednak, że spowoduje tylko jedną szkodę, by najniższa składka wyniosła aż 1299 zł. Różnica między tymi polisami to 590 złotych, czyli aż 83%!

– A co ze starszymi pojazdami? W trzecim przypadku założyliśmy, że nasz kierowca chce kupić polisę dla Toyoty Corolli z silnikiem benzynowym 1.4, którą wyprodukowano w 2001 roku. Najniższa składka za OC to 1059 złotych, zakładając brak szkód na koncie właściciela. Gdy spowoduje on jedną stłuczkę, jego składka wzrośnie już do 1485 złotych, co oznacza podwyżkę o ok. 40%.

W przypadku dwóch szkód na koncie, składka za 16-letnią Toyotę wzrasta do 2114 złotych. To niemal o 100% więcej, niż w przypadku w czystego konta.

Zawsze porównuj oferty ubezpieczycieli

Choć zakres polisy OC jest taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, to cena takiego ubezpieczenia już nie. Często przepłacamy, nie zdając sobie z tego sprawy.

Pozostając przy Toyocie Corolli, mimo maksymalnych zniżek, różnice w kosztach OC pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami wynosiły nawet 800 zł! To właśnie szansa na oszczędności. Dlatego przed zakupem kolejnego ubezpieczenia porównaj dostępne oferty na mfind.pl!

[Widget_reklama_porownywarki]