Emocje związane z pierwszą samodzielną przejażdżką są niezapomniane. Pot leje się po plecach niczym wodospad Niagara, a poczucie odpowiedzialności zajmuje miejsce przeznaczone w kabinie na tlen. W końcu to zdecydowany krok w stronę niezależności. Może to dobrze, że licencja nie jest wydawana natychmiastowo. Czas oczekiwania z pewnością pozwala zmniejszyć podekscytowanie osób nerwowo pytających ile się czeka na prawo jazdy, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. A ile się czeka na prawo jazdy?

Co PKK ma wspólnego z prawem jazdy?

Każda osoba, która osiągnęła odpowiedni wiek, przeszła badania lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami i przebywa legalnie na terytorium RP przez określona liczbę dni, może ubiegać się o wydanie prawa jazdy. 

Pierwszym krokiem do otrzymania dokumentu, umożliwiającego poruszanie się po drogach jest otrzymanie numeru PKK. W tym celu, na dedykowanej platformie, zainteresowana osoba zakłada profil kandydata na kierowcę. To tam zbierane będą wszystkie informacje związane z właścicielem profilu i jego poczynaniami na  drodze do upragnionego prawa jazdy. Dodatkowo posiadanie numeru PKK jest niezbędne do: rozpoczęcia kursu, przystąpienia do egzaminu i odebrania licencji. Wszelkie wymagane zaświadczenia, wnioski czy zdjęcia trzeba będzie dostarczyć do właściwego wydziału komunikacji. Jego pracownicy dołączą je do systemu, co ułatwi i przyspieszy wydanie dokumentu. Tak naprawdę to ile się czeka na prawo jazdy, zleży od konkretnego kandydata. 

SPRAWDŹ: Pierwszy samochód dla młodego kierowcy – jakie auto wybrać?

Prawo jazdy wydawane jest na wniosek 

Otrzymanie wyniku pozytywnego w czasie egzaminu wcale nie jest jednoznaczne z wydaniem licencji. WORD co prawda wysyła do odpowiedniego organu informację o tym fakcie, ale zanim zlecone zostanie wykonanie prawa jazdy dla danej osoby, musi ona uiścić opłatę za wydanie dokumentu. Dopiero po wpłaceniu 100,50 zł i dostarczeniu dowodu zapłaty rozpocznie się produkcji blankietu. Im szybciej przyszły kierowca spełni te formalności tym moment wydania prawa jazdy będzie bliższy egzaminu. 

Ile się czeka na prawo jazdy?

Długość oczekiwania uzależniona jest od wielu czynników, także aktualnego obłożenia wnioskami. Najbezpieczniej założyć, że dokument będzie gotowy do odbiory w ciągu 3 tygodni. Zainteresowani mogą śledzić status zlecenia za pośrednictwem internetu, na stronach: www.kierowca.pwpw.pl lub www.info-car.pl.