Deklarowany roczny przebieg a cena OC - zobacz, ile zapłacisz

Aktualizacja:
deklarowany roczny przebieg a ceny oc

Na ostateczną cenę składki OC ma wpływ wiele czynników. Dla ubezpieczycieli ważne jest nie tylko Twoje doświadczenie “za kółkiem” czy posiadane zniżki. Równie istotny wpływ na wysokość składki ma także to, jaki zadeklarujesz roczny przebieg. Sprawdziliśmy, w jakim stopniu decyduje on o ostatecznej cenie OC.

Od 2016 roku ceny ubezpieczeń znacząco poszły w górę. W ciągu zaledwie 12 miesięcy średni koszt składki wzrósł z 659 złotych, do aż 1024 złotych. Co więcej, ceny polis OC w roku 2017, choć już w mniejszym tempie, wciąż rosną. W jaki sposób wyliczana jest składka ubezpieczenia?

Przede wszystkim brane są pod uwagę dane podawane przez właściciela pojazdu. Na ich podstawie wyliczane jest ryzyko ubezpieczeniowe. Dlatego ubezpieczycieli interesuje nie tylko miejsce zamieszkania, liczba zniżek czy dane techniczne Twojego auta. Pytają również o to, ile kilometrów planujesz przejechać w ciągu roku.

Deklarowany przebieg, w jaki sposób wpływa na ceny OC?

Jednym z pytań zawartych w formularzu ubezpieczeniowym jest wskazanie planowanego rocznego przebiegu w kilometrach. W jaki sposób ta deklaracja wpływa na cenę polisy OC? Sprawdziliśmy to na przykładzie 37-letniego kawalera z Poznania, który ma 60% zniżek na OC i chciałby ubezpieczyć Forda Mondeo z 2012 roku z 2-litrowym, benzynowym silnikiem.

CZYTAJ TAKŻE

Najtańsze OC – Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

8 błędów, których powinieneś unikać, jeśli chcesz kupić tanie ubezpieczenie OC

5 rzeczy, od których zależy, czy będziesz mieć tanie OC

Okazuje się, że jeśli deklarowany przez niego przebieg wynosiłby nie więcej niż 10 tys. km rocznie, musiałby on zapłacić za OC 712 złotych. Gdyby chciał pokonać w ciągu 12 miesięcy pomiędzy 10 a 15 tys. km, jego składka wzrosłaby do 732 złotych. Kolejne 5 tys. km to wzrost o 32 złote. Jeśli nasz modelowy kierowca chce przejechać w najbliższym roku 20 tys. km lub więcej, wówczas cena za roczną polisę OC wynosiłaby już 801 złotych.

Jak deklarowany roczny przebieg wpływa na ceny OC

Deklarowany roczny<br>przebiegCena OC
<10 tys. km712 zł
10-15 tys. km732 zł
15-20 tys. km764 zł
>20 tys. km801 zł

Różnica zaledwie 10 tys. kilometrów w deklarowanym rocznym przebiegu może podnieść składkę ubezpieczenia OC nawet o 89 złotych, czyli w tym przypadku o 12,5%. Z czego to wynika? – Ustalając cenę składki, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę ryzyko wystąpienia kolizji. Im większy przebieg, tym rosną szanse na stłuczkę. Dlatego też kierowcy deklarujący pokonanie w ciągu roku większego dystansu, otrzymują propozycje wyższych składek OC – tłumaczy Ewa Olczak, doradca ds. obsługi klienta Punkta.pl

Czytaj także: Co wpływa na ceny OC? Sprawdź, ile zapłacisz za OC!

Przejechałem więcej, niż zadeklarowałem – co teraz?

W tym momencie pewnie zastanawiasz się nad zadeklarowaniem niższego przebiegu, aby uzyskać bardziej atrakcyjną cenę składki. No właśnie, tylko co wtedy, gdy okaże się, że pokonany przez Ciebie dystans jest znacznie większy, niż podany w formularzu?

wpływ deklarowanego przebiegu na cenę OC

Pamiętajmy, że jest to tylko deklarowany przebieg, zatem w sytuacji, gdy pod koniec okresu ubezpieczeniowego okaże się, że będzie on wyższy od zadeklarowanego, składka na kolejny okres wzrośnie, zwłaszcza jak zostajesz u tego samego ubezpieczyciela. W trakcie trwania umowy składka nie powinna ulec zmianie. – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert ds. ubezpieczeń Punkta.pl.

Czytaj także: 10 wskazówek, jak kupić sprowadzony samochód i się nie naciąć [KROK PO KROKU]

Podsumowanie

  1. Średni koszt ubezpieczenia OC w 2016 roku wzrósł o ponad 50%
  2. Różnica w cenie polisy OC pomiędzy kierowcami, którzy pokonują rocznie 5 tys. km, a 25 tys. km, wynosi nawet 12,5%.
  3. Jeśli pokonasz swoim autem więcej kilometrów, niż zadeklarowałeś,


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.18
Jakie ubezpieczenia nieobowiązkowe warto wykupić?

Ubezpieczenia oferują nam ochronę finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń i pomagają zminimalizować ryzyko związane z różnymi aspektami naszego życia. Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń, zarówno obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Niektóre z nich są wymagane przez prawo, jak np. OC pojazdu. W tym artykule omówimy, jakie ubezpieczenia dobrowolne są warte zakupu i dlaczego warto o nich pamiętać.

Czytaj więcej
2024.03.15  •  Zdrowie
Jak sprawdzić, czy posiadasz ubezpieczenie? Praktyczne wskazówki

Zastanawiałeś się, czy jesteś ubezpieczony? To pytanie często pojawia się w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy medycznej lub musimy załatwić jakąś sprawę urzędową. Ważne jest, aby upewnić się, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie, np. zdrowotne, które pozwoli Ci skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony.

Czytaj więcej
2024.03.15  •  Zdrowie
Jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia to nie tylko polisa dla podróżujących. Warto rozważyć jej zakup, ponieważ zapewnia ochronę finansową w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych, zwłaszcza w placówkach prywatnych, gdzie koszty mogą być bardzo wysokie. W tym artykule omówimy, czym jest ubezpieczenie KL, co obejmuje i dlaczego warto je mieć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej