Warszawa. Tutaj od dłuższego czasu trwa brutalna i codzienna walka o każdy centymetr terytorium. Kto pierwszy, kto szybciej? Rywali wciąż przybywa, coraz trudniej oddychać. Sytuacja zaostrza się z każdym dniem. Czy to początek filmu przyrodniczego kręconego w dziczy? Nie, to Warszawa zatłoczona przez samochody. Na dodatek ich ilość stale rośnie.

OC w Warszawie – czy można tanio?

Według raportu OKO.press w 2013 roku liczba samochodów przypadających na jednego mieszkańca stolicy wynosiła 598 sztuk. Natomiast obecnie sięga już liczby 681. Jak to się ma do tendencji miast Zachodu, w których stawia się na komunikację publiczną i odchodzi od tłoczenia się autami w centrach? W Amsterdamie i Kopenhadze mieszkańcy mają tylko ok. 250 pojazdów na tysiąc mieszkańców, a w Berlinie niecałe 300. Jak więc wciąż rosnący ruch przekłada się na wysokość składki w Warszawie? Ile wynosi najtańsze OC w Warszawie? Warto się temu przyjrzeć!

Wypadkowość a tanie OC w Warszawie

Warszawa ze swoim natężeniem ruchu to nie polna dróżka. Oczywiste jest, że zupełnie inaczej wygląda tu kwestia bezpieczeństwa. Dlatego podczas zakupu polisy OC każdy użytkownik pojazdu wpisuje jako jedną z wielu informacji kod pocztowy. Ubezpieczyciel na tej podstawie identyfikuje miejsce zamieszkania. Jednym z czynników wpływających na wysokość składki jest właśnie wypadkowość i natężenie ruchu na konkretnym terenie. Jak ta sytuacja kształtuje się w Warszawie?

Z raportu Policji przedstawiającego sytuację na drogach w 2018 roku wynika, że w stolicy i sąsiednich powiatach doszło ogółem do 1 763 wypadków. W tych zdarzeniach zginęło 151 osób, natomiast 2 001 odniosło rany. Jednak okazuje się, że wskaźnik wypadkowości w Warszawie zdecydowanie należy do niższych w Polsce i wynosi tylko 61,7. W porównaniu dla pozostałej części województwa liczba wypadków na 100 tys. mieszkańców wynosi 89,7, a rekordowo wysoki wynik zanotowano w województwie łódzkim – 152,1. Można więc sądzić, że kryterium wypadkowości ma niewielki wpływ na wysokość składki OC w Warszawie. Czy w takim razie istnieje szansa na tanie OC w Warszawie? Sprawdźmy!

Najtańsze ubezpieczenie OC za 400 zł? To możliwe!

Średnia cena ubezpieczenia OC w Warszawie na początku kwietnia 2019 roku wynosi 1040 złotych. To trochę drożej niż średnio płacą kierowcy w Polsce (905 złotych), jednak wciąż obrotni warszawiacy mają szansę na ubezpieczenie poniżej 400 złotych. Najtańsze OC w Warszawie, w kwocie 358 złotych, wyszukała dla 54-letniego właściciela Scenica porównywarka mfind, ale inni kierowcy też są zadowoleni z jej pomocy. Oto 54-letni właściciel Daewoo Matiz z 2004 roku zapłacił za OC 373 zł, a 42-letni właściciel KIA Picanto z 2004 roku wydał na OC 390 zł.

Przez rynek ubezpieczeń komunikacyjnych przeszło jakiś czas temu sporo zawirowań. Jednak po ustabilizowaniu sytuacji można określić wysokość średniej składki OC. Jak podaje portal mfind po analizie danych z pierwszego kwartału 2019 roku, wynosi ona w kwietniu 906 zł. Masz wyższą składkę OC? Sprawdź, czy można to zmienić!

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Mężczyzna54Renault Scenic IIIBenzyna2014358
Mężczyzna54Daewoo MatizBenzyna2004373
Mężczyzna33Fiat 126pBenzyna1993377
Mężczyzna42Kia PicantoBenzyna2004390
Kobieta37Opel Corsa CBenzyna2003391

Ubezpieczenie AC: kiedy przyda się Autocasco?

W miejskiej dżungli może się zdarzyć wszystko. Stłuczka, walka o miejsce parkingowe z obcierką karoserii, kradzież auta, a nawet klęska żywiołowa. W każdej z tych sytuacji przydaje się Autocasco. Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, ale chroni nas przed ponoszeniem kosztów, gdy poniesiemy szkodę. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku AC największe znaczenie ma zakres ubezpieczenia. Może on obejmować tylko niektóre zdarzenia, a możemy wybrać polisę, która chroni nas aż po szkodę całkowitą. Nie należy oszczędzać na ochronie własnego pojazdu. Jednak zawsze warto przed zakupem sprawdzić i porównać oferty różnych ubezpieczycieli.

Szukasz taniego OC w Warszawie? Sprawdź u nas!