Średnia składka OC w Polsce, na początku maja 2019 roku, kształtuje się na poziomie 944 złotych.  Z danych mfind wynika, że w stolicy województwa śląskiego – Katowicach, kierowcy płacą nieco więcej. Średnia cena OC oscyluje w granicach 991 złotych. A jak wygląda sytuacja w miastach sąsiedzkich? Sprawdziliśmy, ile średnio za ubezpieczenie komunikacyjne płacą mieszkańcy Rudy Śląskiej. Okazuje się, że Ci mają powody do radości. Najtańsze OC w Rudzie Śląskiej kosztuje 405 złotych!

Miasteczko ruchu drogowego: bezpieczeństwo na drodze

W październiku 2018 roku w Rudzie Śląskiej powstało miasteczko ruchu drogowego. Co to takiego? Jest to innowacyjny projekt, który ma służyć dzieciom i młodzieży do praktycznej nauki poruszania się po drodze. Główną częścią miasteczka jest jezdnia o szerokości 2 metrów. Do tego mamy ronda, przejścia dla pieszych oraz sygnalizację świetlną, a także oznakowanie pionowe i poziome. To jednak nie wszystko! Jest także torowisko z lokomotywą tworzące przejazd kolejowy. Od małego mieszkańcy miasta mają więc wpajane odpowiednie i bezpieczne zachowania w ruchu ulicznym. A jak wygląda to w przypadku tych starszych? Czy są bezpiecznymi kierowcami?

Wypadki w Rudzie Śląskiej: statystyki nie kłamią

Z jednej strony, szeroko pojęte bezpieczeństwo w Rudzie Śląskiej wzrasta z roku na rok, z drugiej – sytuacja w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego już nie wygląda tak optymistycznie. Według raportu Policji, w 2018 roku na drogach województwa śląskiego odnotowano w sumie 3222 wypadków, w których zginęło 219 osób, a rannych zostało 3783. Zgłoszonych zostało w sumie 54464 kolizje drogowe. A jak to jest z tą Rudą Śląską? Ubiegły rok zamknięto liczbą 125 wypadków oraz ponad 1300 kolizji. Niestety, w porównaniu do roku 2017, liczby te wciąż rosną. Optymistyczną informacją jest natomiast ta, że zmalała liczba nietrzeźwych kierowców.

Najtańsze OC w Rudzie Śląskiej: kto ma szansę na tanie OC?

Analizując wyniki kalkulacji przeprowadzonych przez klientów mfind wynika, że kierowcy z Rudy Śląskiej nie powinni mieć powodów do narzekań. Średnia cena OC w ich mieście plasuje się poniżej średniej Polskiej, która na początku maja 2019 roku wynosi dokładnie 944 złote. Co więcej – kierowcy z tego miasta płacą także nieco mniej od swoich sąsiadów – katowiczan. Przypieczętowaniem radości niech będzie najniższe OC w Rudzie Śląskiej, które jak się okazuje, można znaleźć już za 405 złotych. Przypadło ono 39-letniej mieszkance, która poszukiwała OC dla Fiata Punto z 2013 roku. Inni kierowcy także znaleźli naprawdę tanie OC!  Ubezpieczenie w cenie 413 złotych znalazł także 37-letni właściciel Skody Citigo z 2014 roku. Z kolei 56-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej, za pomocą mfind znalazł OC dla Peugeota 207 w cenie 449 złotych. Bank rozbili jednak głównie 39-latkowie!

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Kobieta39Fiat PuntoBenzyna2013405 zł
Mężczyzna37Skoda CitigoBenzyna2014413 zł
Kobieta56Peugeot 207Olej napędowy2006449 zł
Mężczyzna39Fiat 126pBenzyna1999452 zł
Mężczyzna39Peugeot 407Olej napędowy2007458 zł

A jak kształtują się ceny OC w innych ośrodkach miejskich? Jak na ich tle wypadają mieszkańcy Rudy Śląskiej? Z danych mfind wynika, że całkiem nieźle.

Średnie ceny OC maj 2019

Ubezpieczenie AC: czy i dlaczego warto je mieć?

Kupujesz ubezpieczenie OC, bo musisz. Nie masz wyjścia. Nie spełnisz swojego obowiązku jako kierowca – poniesiesz konsekwencje finansowe. Dotkliwe. A jak to jest z ubezpieczeniem AC? To, choć dobrowolne, warto mieć. Dlaczego? Właśnie po to, aby w przypadku awaryjnej sytuacji z autem, dotkliwych konsekwencji finansowych nie ponosić. Zakres Autocasco możemy dobrowolnie modyfikować, aby dopasować go do własnych potrzeb. Dzięki AC możesz uzyskać odszkodowanie, kiedy to Ty spowodujesz wypadek, Twoje auto zostanie skradzione lub zniszczone np. przez powalone drzewo. Warto także wiedzieć, że ubezpieczenie AC nie musi kosztować kroci, a decydując się na nie w pakiecie, np. z ubezpieczeniem OC, możemy sporo zaoszczędzić.

Jeśli płacisz za ubezpieczenie OC o wiele więcej niż wynosi średnia składka, sprawdź czy oby na pewno nie przepłacasz. Skorzystaj z naszego kalkulatora OC i AC i porównuj oferty różnych ubezpieczycieli. Być może Ty także masz szansę na tanie OC!