W ostatnich latach samochody przeprowadziły zmasowany atak na polskie miasta. Jako kraj pozostajemy w czołówce najbardziej zmotoryzowanych państw europejskich. Okazuje się, że tendencja ta trwa, a ilość samochodów w Polsce z roku na rok się powiększa. Prowadzi to do sytuacji, w której paradoksalnie na tysiąc mieszkańców ogromnych aglomeracji europejskich przypada o wiele mniej samochodów niż w wielu polskich miastach.

Kwestia ta dotyczy także Poznania. Według raportu OKO.press, na tysiąc berlińczyków czy nowojorczyków przypada mniej niż 300 samochodów. Poznaniacy mają rozmach – aż 660 aut. Ogółem w stolicy Wielkopolski zarejestrowanych jest ok. 360 tys. samochodów. Czy takie zagęszczenie pojazdów ma wpływ na wysokość składki OC? Ile wynosi najtańsze OC w Poznaniu? Warto sprawdzić!

Wypadkowość a tanie OC w Poznaniu

Kiedy wybieramy ubezpieczenie OC, musimy podać kod pocztowy. Nic dziwnego, skoro miejsce zamieszkania jest jednym z elementów, które mają wpływ na wysokość składki OC. Po zidentyfikowaniu miejscowości, ubezpieczyciel bierze pod uwagę natężenie ruchu oraz wypadkowość na konkretnym obszarze. W jakim stopniu te dane mają wpływ na wysokość składki w Poznaniu? Raport Policji dotyczący sytuacji na drogach w 2018 roku wyraźnie pokazuje, że województwo wielkopolskie mieści się w średniej skali wskaźników wypadkowości w Polsce. W zeszłym roku doszło na tym terenie do 3 232 wypadków, w których zginęło 261 osób, a 3 766 odniosło rany. Wskaźnik liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców wynosi tu 92,6. Warto uzupełnić obraz sytuacji o dwa skrajne wyniki – województwo łódzkie 152,1 i kujawsko – pomorskie – 46,6. Czyli w stolicy Wielkopolski kryterium wypadkowości może mieć już niejaki wpływ na cenę polisy OC. Czy istnieje w takim razie szansa na tanie OC w Poznaniu? Jak to rzeczywiście wygląda?

Najtańsze ubezpieczenie OC w Poznaniu za 400 zł? To możliwe!

Średnia cena ubezpieczenia OC w Poznaniu na początku kwietnia 2019 roku wynosi 995 zł . To sporo, a jednak w dalszym ciągu wrocławianie mają szansę na ubezpieczenie za około 400 złotych. Najtańsze OC w Poznaniu przypadło 31-letniemu właścicielowi „malucha” z 1996 roku, który za OC zapłacił 401 zł. Niewiele więcej za ubezpieczenie zapłacił 37-letni właściciel Renault Clio z 2000 roku (407 zł), który znalazł dobrą ofertę za pomocą porównywarki mfind. 51-letnia właścicielka Opla Corsa z 2005 roku za pośrednictwem porównywarki mfind kupiła tanie OC za 417 zł.

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Mężczyzna31Fiat 126 ELBenzyna1996401
Mężczyzna37Renault Clio IIBenzyna2000407
Kobieta51Opel Corsa CBenzyna2005408
Mężczyzna55Daewoo TicoBenzyna1998408
Kobieta42Nissan Micra K12Benzyna2006413

Po chwilowych wahaniach na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, sytuacja uspokoiła się, a ceny ustabilizowały. Po analizie danych z pierwszego kwartału 2019 roku wyraźnie widać, że średnia składka OC wynosi obecnie 905 zł. A ile kosztuje twoja polisa? Sprawdź i porównaj!

A jak wygląda sytuacja na rynku OC w innych ośrodkach miejskich? Ile wynosi średnia składka OC na początek kwietnia?

Ubezpieczenie AC: kiedy przyda się Autocasco?

Ubezpieczenie AC jest co prawda dobrowolne, ale wcale nie powinno się kojarzyć jako składka dla kapryśnych i bogatych. To ubezpieczenie komunikacyjne może się przecież przydać każdemu właścicielowi pojazdu. Jednak w porównaniu z obowiązkowym OC, na wysokość opłaty będzie miał wpływ przede wszystkim zakres ochrony. To od nas zależy, co chcemy mieć w pakiecie. A wybór jest spory – pokrycie kosztów naprawy samochodu, odszkodowanie za drobne uszkodzenia, zdarzenia losowe, a nawet szkodę całkowitą. Powinniśmy jak najpełniej zadbać o własne auto. Jednak podejmując decyzję, zawsze warto sprawdzić ofertę różnych ubezpieczycieli, by dopasować AC do swoich potrzeb i oczekiwań.