Ceny ubezpieczenia OC wyglądają coraz lepiej. Ku zaskoczeniu zmotoryzowanych, w ciągu ostatnich kilku lat idą one w dół, co oznacza ulgę dla ich portfeli i mniej nerwów podczas corocznego zakupu polisy. Średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce na początku kwietnia 2019 roku wyniosła 906 zł, gdzie w 2018 roku było to 1 032 złote. Czy kierowcy w Olsztynie mogą liczyć na niskie składki? Od czego uzależniona jest cena polisy komunikacyjnej? Gdzie i jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC w Olsztynie? Sprawdziliśmy!

Wypadkowość a tanie OC w Olsztynie

Nie jest zaskoczeniem, że ceny polisy OC są mocno zróżnicowane. Na ich wysokość wpływa wiele czynników. Ubezpieczyciel zapyta Cię m.in. o Twój wiek, staż za kierownicą, stan cywilny, parametry Twojego pojazdu, liczbę zabezpieczeń w aucie czy kod pocztowy i miejsce zamieszkania. Te ostatnie są bardzo istotne – towarzystwa ubezpieczeniowe analizują ryzyko wypadku w mieście użytkowania samochodu. Pod uwagę biorą natężenie ruchu, liczbę występujących tam pojazdów oraz wypadkowość na danym terenie. Jak sytuacja ta wygląda w Olsztynie? Otóż, raporty policyjne nie przynoszą pozytywnych wiadomości. Sytuacja na drogach w 2018 roku w województwie warmińsko-mazurskim nie wyglądała najlepiej. W zeszłym roku doszło tam do 1 281 wypadków. W ich wyniku zginęło 140 osób a 1 506 zostało rannych. Wskaźnik liczby wypadków na 100 000 mieszkańców wyniósł 89,5. Jest on wyższy niż średni ogólnopolski wskaźnik, wyliczający liczbę wypadków w poszczególnym województwie.

Czy w związku z tym olsztynianie muszą zapłacić więcej za swoje OC? Czy wciąż można liczyć na tanie OC w Olsztynie?

Najtańsze ubezpieczenie OC za 400 zł? To możliwe!

Jak już wspomnieliśmy, wciąż jest szansa na zakup taniego ubezpieczenia OC w Olsztynie. Można zapłacić mniej niż 400 złotych za rok, co jest świetną propozycją. Najtańsze ubezpieczenie OC w Olsztynie w kwietniu 2019 roku przypadło 46-letniej posiadaczce Renaulta Captur z 2017 roku. Zapłaciła ona tylko 360 złotych. Na drugim miejscu znalazł się 56-letni kierowca poruszający się Fiatem Punto II z rocznika 2003. Kupując polisę OC za pośrednictwem porównywarki mfind, zapłacił on jedynie 387 złotych. Tylko 3 złote więcej zapłaciła 60-letnia właścicielka Citroena C1 z 2009 roku. To nie koniec ofert za mniej niż 400 złotych – było ich jeszcze kilka, a dotyczyły one ochrony samochodów z rocznika 2011 – 2018.

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Kobieta46Renault CapturBenzyna2017360
Mężczyzna56Fiat Punto IIBenzyna2003387
Kobieta60Citroen C1Benzyna2009390
Mężczyzna38Kia RioBenzyna2011394
Mężczyzna31Skoda Fabia IIIBenzyna2015397

To świetna wiadomość! A jaki jest sposób na znalezienie tak korzystnych ofert i najtańszego OC w Olsztynie? Najlepszą opcją jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, np. mfind. Wpisując dane dotyczące kierowcy oraz pojazdu, otrzymasz całą listę ofert od ubezpieczycieli działających na polskim rynku. Jeśli chcesz sprawdzić, czy nie przepłacasz za swoją polisę, skorzystaj z porównywarki i przejrzyj oferty wybrane specjalnie dla Ciebie.

Ubezpieczenie AC Olsztyn: kiedy przyda się Autocasco?

Jak powszechnie wiadomo, w Polsce istnieje obowiązek zakupu obowiązkowej polisy OC. Oprócz tego można również nabyć dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, jakim jest Autocasco. Ubezpieczenie AC to pomoc w sytuacji nagłej awarii, pokrycie kosztów naprawy pojazdu czy możliwość uzyskania odszkodowania w wielu niespodziewanych sytuacjach, np. kradzieży czy szkody wyrządzonej na pojeździe. Warto jednak, byś wiedział, że w przypadku ubezpieczenia AC nieważna jest wysokość składki – tutaj liczy się zakres polisy. Dlatego ważne jest, by przed jej zakupem dokładnie sprawdzić, co ona obejmuje i w wyniku jakich ewentualnych zdarzeń możesz liczyć na wypłatę odszkodowania.