Początek miesiąca to świetnia okazja do sprawdzenia jak wygląda sytuacja na rynku OC w poszczególnych miastach Polski. Z kalkulacji przeprowadzonych przez klientów mfind w okresie od 1 kwietnia do 1 maja 2019 roku wynika, że średnio za OC Polacy płacą 944 złote. A jak wygląda to w Radomiu? Czy mieszkańcy tego miasta mają szansę na tanie OC?

Coraz więcej aut w Radomiu

W Polsce, z roku na rok, przybywa samochodów. Polskie miasta zyskały już niechlubne łatki tych najbardziej zatłoczonych w Europie. W tej kwestii Radom nie jest wyjątkiem – rocznie w mieście rejestruje się od 20 do 23 tysięcy pojazdów, przy czym odejmując te, które są wyrejestrowywane, w sumie przybywa ich około 5 tysięcy. Według danych z końca 2018 roku, w Radomiu zarejestrowanych było ponad 153 tysiące pojazdów (m.in. osobowe, ciężarowe, motocykle, przyczepy). Tutaj też możemy zauważyć ciekawą zależność – choć miasto z roku na rok się wyludnia, aut jednak przybywa.

Tanie OC w Radomiu jest możliwe! 

Choć na pierwszy rzut oka dane mogę nie napawać zbytnim optymizmem, okazuje się, że kierowcy z Radomia mają szansę na tanie OC. Ale od początku… Z naszej analizy danych wynika, że kierowcy z Radomia płacą średnio 1024 złote. Oznacza to, że płacą oni około 80 złotych więcej od średniej w Polsce. Zanim jednak radomianie zaczną ubolewać nad cenami OC zaznaczmy, że najtańsze OC w Radomiu kształtuje się na poziomie 402 złotych. Dowód? Za pomocą porównywarki mfind, ubezpieczenie w takiej cenie znalazł właśnie 43-letni radomianin, który szukał polisy dla swojego Nissana Patrola z 1989 roku. Mężczyzna ten nie stanowił jednak wyjątku – tanie OC udało się znaleźć także innym kierowcom. Przykładowo – o 40 złotych więcej za OC musiał zapłacić 45-letni właściciel Volkwagena Golfa z 2013 roku. Z kolei 39-letni posiadacz Toyoty Yaris za ubezpieczenie swoich czterech kółek zapłacił 445 złotych. To jednak nie koniec dobrych cen polis – ubezpieczenie w cenie 446 złotych znalazł także właściciel Suzuki Baleno z 2018 roku.

Płeć Wiek Marka i model samochodu Rodzaj paliwa Rok produkcji Cena OC
Mężczyzna 43 Nissan Patrol Olej napędowy 1989 402 zł
Mężczyzna 45 Volkwagen Golf Benzyna 2013 442 zł
Mężczyzna 39 Toyota Yaris Benzyna 2014 445 zł
Mężczyzna 44 Suzuki Baleno Benzyna 2018 446 zł
Mężczyzna 37 Mazda 323 Benzyna/Gaz 1993 448 zł

A jak na tle konkretnych ośrodków miejskich wypada Radom? Czy jego mieszkańcy rzeczywiście płacą więcej za OC? Optymistyczną informacją jest ta, że mieszkańcy Radomia wcale nie zamykają zestawienia miast z najdroższym OC. Więcej za ubezpieczenie płacą między innymi mieszkańcy Warszawy czy Wrocławia.

Średnie ceny OC maj 2019

Ubezpieczenie AC: czy warto je mieć?

Świadomi obowiązków, jakie zostały na nas nałożone jako kierowców, sumiennie je wypełniamy i kupujemy ubezpieczenie OC. Za jego brak grożą wysokie kary, których nie unikniemy, dlatego ryzykować nie warto. Wolniejszą rękę mamy w przypadku dobrowolnego AC, z którego z kolei bardzo często rezygnujemy głównie ze względów oszczędnościowych. Tymczasem to może okazać się nieocenione nie tylko w przypadku drobnych uszkodzeń, ale także poważniejszych szkód. Zakres ubezpieczenia AC możemy dowolnie modyfikować tak, aby jak najlepiej odpowiadał on naszym potrzebom i oczekiwaniom. Ale czy AC rzeczywiście musi kosztować krocie? Niekoniecznie. Jeśli dobrze poszukamy, może się okazać, że pełną ochroną swojego auta możemy otrzymać za naprawdę niewielkie pieniądze. Warto porównywać oferty w różnych towarzystwach, a przede wszystkim rozważyć zakup ubezpieczenia w pakiecie. Decydując się na przykład na OC+AC możemy zaoszczędzić parę groszy. Pamiętajmy też, że w przypadku AC nie powinniśmy kierować się jedynie ceną, a przede wszystkim jego zakresem.