Z miesiąca na miesiąc przybywa pojazdów na polskich drogach. Według danych Inrix, Kraków znalazł się na 74. miejscu globalnego zestawienia najbardziej zakorkowanych miast – jest drugim polskim miastem występującym w tym rankingu. Szacuje się, że krakowianie spędzają łącznie 125 godzin rocznie, stojąc w korkach w czasie dojazdu do pracy i powrotu z niej. To ponad 5 dni! Ciężko w to uwierzyć, prawda?

Czy duża liczba aut na krakowskich drogach wpływa na wysokość składki polisy OC? Sprawdź, ile wynosi najtańsze OC w Krakowie!

Wypadkowość a tanie OC w Krakowie

Czy wypadkowość wpływa na cenę OC? Owszem. Jest ona jednym z czynników, które mają wpływ na składkę, jednak nie determinuje jej ostatecznej wysokości. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę natężenie ruchu na danym terenie oraz liczbę wypadków, jaka miała tam miejsce w określonym czasie. Posiłkując się danymi Policji, można stwierdzić, że sytuacja w województwie małopolskim jest wręcz tragiczna. Pod względem największej liczby wypadków drogowych w 2018 roku, Kraków plasuje się na drugim miejscu. Rok temu doszło tam aż do 3404 wypadków, w wyniku których ranne zostały 4003 osoby, a aż 223 zostały zabite. Małopolskie „wyprzedza” jedynie województwo łódzkie, w którym doszło do 3759 wypadków. Czy tak duża wypadkowość ma wpływ na wysokość składki polisy? Czy jest szansa na tanie ubezpieczenie OC w Krakowie? Sprawdziliśmy.

Najtańsze ubezpieczenie OC za 400 zł? To możliwe!

Według danych z porównywarki mfind, średnia cena ubezpieczenia OC w Krakowie w kwietniu 2019 roku wyniosła 940 złotych. To więcej niż średnia wysokość składki OC w Polsce, która wynosi 906 złotych. Nie brakowało jednak szczęśliwców, którzy za pomocą naszej porównywarki znaleźli świetne oferty. Najtańsze OC w Krakowie zakupił 37-letni posiadacz Fiata 126p z 1991 roku. Zapłacił on jedynie 339 złotych. Jednak nie tylko właściciel kultowego „malucha” sporo zaoszczędził. 52-letni mieszkaniec Krakowa, kierowca Renaulta Clio IV z 2014 roku również zakupił tanie OC – kosztowało go ono 367 złotych. To jednak nie koniec szczęśliwców, którzy za ubezpieczenia auta zapłacili mniej niż 400 złotych. Posiadacz Forda Focusa z 2014 roku także może cieszyć się niską składką OC wynoszącą zaledwie 370 złotych. Inni krakowianie, kupujący polisę za pośrednictwem mfind, również otrzymali oferty w przedziale 372 – 390 złotych.

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Mężczyzna37Fiat 126pBenzyna1991339 zł
Mężczyzna52Renault Clio IVBenzyna2014367 zł
Mężczyzna39Ford FocusBenzyna2014370 zł
Kobieta70Skoda Favorit 136Benzyna1990376 zł
Mężczyzna49Ford FocusBenzyna2013377 zł

A jak kształtują się średnie ceny OC w poszczególnych ośrodkach miejskich na początek kwietnia 2019 roku?

Ubezpieczenie AC: kiedy przyda się Autocasco?

Obowiązkowa polisa OC to nie jedyne ubezpieczenie gwarantujące ochronę Twojego pojazdu. W kryzysowych sytuacjach może Ci się przydać także Autocasco. Ubezpieczenie AC może pokryć koszty naprawy pojazdu, obejmować wypłatę odszkodowania w niespodziewanych sytuacjach, kiedy np. Twoje auto dozna uszkodzeń lub zostanie skradzione. Dlatego też pamiętaj, że podczas wyboru Autocasco nie należy kierować się jego ceną, a zakresem, bo to on odgrywa tutaj kluczową rolę. Z pewnością trzeba porównać oferty wielu ubezpieczycieli, by móc wybrać tę najlepszą i dopasowaną do swoich potrzeb.

Płacisz za swoje ubezpieczenie więcej? Sprawdź, czy możesz liczyć na niższą składką!