Z miesiąca na miesiąc przybywa pojazdów na polskich drogach. Według danych Inrix, Kraków znalazł się na 74. miejscu globalnego zestawienia najbardziej zakorkowanych miast – jest drugim polskim miastem występującym w tym rankingu. Szacuje się, że krakowianie spędzają łącznie 125 godzin rocznie, stojąc w korkach w czasie dojazdu do pracy i powrotu z niej. To ponad 5 dni! Ciężko w to uwierzyć, prawda?

Czy duża liczba aut na krakowskich drogach wpływa na wysokość składki polisy OC? Sprawdź, ile wynosi najtańsze OC w Krakowie!

Wypadkowość a tanie OC w Krakowie

Czy wypadkowość wpływa na cenę OC? Owszem. Jest ona jednym z czynników, które mają wpływ na składkę, jednak nie determinuje jej ostatecznej wysokości. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę natężenie ruchu na danym terenie oraz liczbę wypadków, jaka miała tam miejsce w określonym czasie. Posiłkując się danymi Policji, można stwierdzić, że sytuacja w województwie małopolskim jest wręcz tragiczna. Pod względem największej liczby wypadków drogowych w 2018 roku, Kraków plasuje się na drugim miejscu. Rok temu doszło tam aż do 3404 wypadków, w wyniku których ranne zostały 4003 osoby, a aż 223 zostały zabite. Małopolskie „wyprzedza” jedynie województwo łódzkie, w którym doszło do 3759 wypadków. Czy tak duża wypadkowość ma wpływ na wysokość składki polisy? Czy jest szansa na tanie ubezpieczenie OC w Krakowie? Sprawdziliśmy.

Najtańsze ubezpieczenie OC za 400 zł? To możliwe!

Według danych z porównywarki mfind, średnia cena ubezpieczenia OC w Krakowie w kwietniu 2019 roku wyniosła 940 złotych. To więcej niż średnia wysokość składki OC w Polsce, która wynosi 906 złotych. Nie brakowało jednak szczęśliwców, którzy za pomocą naszej porównywarki znaleźli świetne oferty. Najtańsze OC w Krakowie zakupił 37-letni posiadacz Fiata 126p z 1991 roku. Zapłacił on jedynie 339 złotych. Jednak nie tylko właściciel kultowego „malucha” sporo zaoszczędził. 52-letni mieszkaniec Krakowa, kierowca Renaulta Clio IV z 2014 roku również zakupił tanie OC – kosztowało go ono 367 złotych. To jednak nie koniec szczęśliwców, którzy za ubezpieczenia auta zapłacili mniej niż 400 złotych. Posiadacz Forda Focusa z 2014 roku także może cieszyć się niską składką OC wynoszącą zaledwie 370 złotych. Inni krakowianie, kupujący polisę za pośrednictwem mfind, również otrzymali oferty w przedziale 372 – 390 złotych.

Płeć Wiek Marka i model samochodu Rodzaj paliwa Rok produkcji Cena OC
Mężczyzna 37 Fiat 126p Benzyna 1991 339 zł
Mężczyzna 52 Renault Clio IV Benzyna 2014 367 zł
Mężczyzna 39 Ford Focus Benzyna 2014 370 zł
Kobieta 70 Skoda Favorit 136 Benzyna 1990 376 zł
Mężczyzna 49 Ford Focus Benzyna 2013 377 zł

A jak kształtują się średnie ceny OC w poszczególnych ośrodkach miejskich na początek kwietnia 2019 roku?

Ubezpieczenie AC: kiedy przyda się Autocasco?

Obowiązkowa polisa OC to nie jedyne ubezpieczenie gwarantujące ochronę Twojego pojazdu. W kryzysowych sytuacjach może Ci się przydać także Autocasco. Ubezpieczenie AC może pokryć koszty naprawy pojazdu, obejmować wypłatę odszkodowania w niespodziewanych sytuacjach, kiedy np. Twoje auto dozna uszkodzeń lub zostanie skradzione. Dlatego też pamiętaj, że podczas wyboru Autocasco nie należy kierować się jego ceną, a zakresem, bo to on odgrywa tutaj kluczową rolę. Z pewnością trzeba porównać oferty wielu ubezpieczycieli, by móc wybrać tę najlepszą i dopasowaną do swoich potrzeb.

Płacisz za swoje ubezpieczenie więcej? Sprawdź, czy możesz liczyć na niższą składką!