Na start maja, średnia składka OC w Polsce oscylowała w granicach 944 złotych. W porównaniu z pierwszym kwartałem roku, cena ta nieznacznie wzrosła, jednak w dalszym ciągu pokaźne grono kierowców może znaleźć tanie OC. Najtańsze OC w Koszalinie znalazła 45-letnia właścicielka Forda Fiesta, która za jego ubezpieczenie zapłaciła 440 złotych.

Wypadkowość a cena OC: czy to ma wpływ?

Wypadkowość uznawana jest za jeden z czynników, które w pewien sposób determinują wysokość OC. Ubezpieczyciele weryfikując liczbę wypadków na danym terytorium, szacują ryzyko, jakim obarczeni są kierowcy poruszający się po tym obszarze. Z raportu Policji podsumowujących wypadki w 2018 wynika, że województwo zachodniopomorskie jest jednym z tych, w których wskaźnik wypadkowości był najniższy. W zeszłym roku na jego terenie doszło łącznie do 1182 wypadków, w których zginęło 129 osób. Dla lepszego zobrazowania – wskaźnik wypadków w województwie zachodniopomorskim, na 100 tys. mieszkańców wynosi 69,4, przy czym w łódzkim wynosi on aż 152,1. W obliczu tego możemy przypuszczać, że wypadkowość w województwie nie powinna w znaczący sposób wpływać na wysokość składki OC.

Najtańsze OC w Koszalinie: polisa w granicach 450 złotych

Z analizy danych mfind wynika, że kierowcy w Koszalinie nie mają powodów do narzekań – za OC płacą oni poniżej średniej w Polsce. Nadal jednak obowiązkowe ubezpieczenie samochodu może w znaczący sposób nadszarpnąć ich budżet. Wśród nich są jednak wyjątkowi szczęściarze: kierowcy, którzy płacą za OC w granicach 450 złotych. Najtańsze OC w Koszalinie przypadło 45-letniej właścicielce Forda Fiesty z 2013 roku. Kobieta za ubezpieczenie swoich „czterech kółek” zapłaciła dokładnie 440 złotych. Niewiele więcej, bo zaledwie 6 złotych drożej, za polisę zapłaciła 26-letnia mieszkanka Koszalina, która poszukiwała OC dla Seata Leona z 2012 roku. Tanie OC znalazł także 52-letni mężczyzna, właściciel Opla Mokka. W jego przypadku cena obowiązkowego OC wyniosła 454 złotych. To jednak nie koniec dobrych cen!

 

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Kobieta45Ford FiestaBenzyna2013440 zł
Kobieta26Seat LeonBenzyna2012446 zł
Mężczyzna52Opel MokkaBenzyna/gaz2014454 zł
Mężczyzna64Citroen C-ElyseeBenzyna2018456 zł
Mężczyzna63Dacia DusterBenzyna2018463 zł

A jak na tle innych miast wypadają kierowcy z Koszalina? Czy pod względem cen OC mają oni powody do radości czy wręcz przeciwnie? Średnia składka OC w Koszalinie należy do najniższych w Polsce! Dla porównania – kierowcy w Gliwicach płacą średnio 987 złotych, w Gdyni – 1040 złotych, a w Jeleniej Górze – zawrotne 1136 złotych!

A jak kształtują się średnie ceny w miastach wojewódzkich? Te oscylują w granicach 900 zł.

Średnie ceny OC maj 2019

 

OC to nie wszystko: czy warto mieć Autocasco?

Kupujemy ubezpieczenie OC, bo musimy. Polisy dobrowolne, takie jak AC, traktujemy po macoszemu. Dlaczego? Albo wierzymy, że ochrona tego typu nie będzie nam potrzebna, albo chcemy po prostu zaoszczędzić. Tymczasem o Autocasco warto pomyśleć, ponieważ chroni ono nasze auto i zapewnia odszkodowanie w sytuacji spowodowania wypadku, zniszczenia auta na skutek działań zjawisk atmosferycznych czy chociażby kradzieży. Warto także wiedzieć, że AC wcale nie musi kosztować kroci. Jeśli nie chcesz przepłacać, skorzystaj z kalkulatora OC i AC, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli i wybierz polisę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.