Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych to temat, który nie pozostawia kierowców obojętnymi. Wysokość składek OC zawsze działa elektryzująco na wszystkich zmotoryzowanych. O ile o sam zakres ubezpieczenia nie powinniśmy się martwić, ponieważ ten jest regulowany ustawowo, o tyle w naszej gestii leży znalezienie polisy w jak najniższej cenie. Stawki u poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się nawet o kilkaset złotych, a na ich wysokość wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Ubezpieczyciel biorąc pod uwagę nie tylko wielkość miasta i natężenie ruchu, ale także wypadkowość na danym terenie, szacuje ryzyko ubezpieczeniowe i ustala stawkę polisy. A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny polisy komunikacyjnej na Śląsku? Ile kosztuje najtańsze OC w Katowicach?

Więcej samochodów niż mieszkańców

Katowice są wyjątkowym miastem. Z jednej strony, ubywa tam mieszkańców, ale przybywa samochodów. Z danych zgromadzonych przez Urząd Miasta Katowice, na połowę 2018 roku, w mieście było zarejestrowanych więcej pojazdów niż mieszkańców. Jak pokazują statystyki, na koniec 2017 roku w Katowicach zarejestrowanych było 281 tys. mieszkańców, przy czym pojazdów… niespełna 302 tys. Z tego ponad 195 tys. stanowiły samochody osobowe. A jak przy takim nagromadzeniu pojazdów wygląda bezpieczeństwo na tamtejszych drogach? Z raportu policji podsumowującego sytuację na drogach w 2018 roku wynika, że kierowcy z województwa śląskiego są dość ostrożni, a wypadkowość jest poniżej średniej. Wskaźnik liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców plasuje się na poziomie 71,0, przy czym średnia polska to 82,5. A jaki to ma wpływ na ceny OC w Katowicach? Te należą do jednych z najniższych w Polsce.

Tanie OC w Katowicach: polisa już od 360 zł

Początek roku 2019 przyniósł dobre informacje dla wszystkich zmotoryzowanych, bowiem ceny OC ustabilizowały się i kształtowały na poziomie 1000 złotych. Sytuacja po pierwszym kwartale wygląda jeszcze bardziej obiecująco, ponieważ aktualnie kierowcy w Polsce za OC płacą około 905 złotych. Jak na tle tej średniej wygląda sytuacja na rynku komunikacyjnym w Katowicach? Z danych zebranych przez mfind wynika, że średnia cena polisy plasuje się nawet poniżej średniej polskiej i wynosi 885 złotych. Co więcej, najtańsze OC w Katowicach można znaleźć już za 360 złotych. Właśnie w takiej cenie udało się znaleźć polisę 37-letniemu mieszkańcowi Katowic, który chciał ubezpieczyć swojego Mercedesa. Niewiele więcej, bo zaledwie 7 złotych drożej, za polisę musiałby zapłacić 35-letni katowiczanin, który szukał polisy dla Hyundaia i10 z 2014 roku. Za pomocą mfind, polisę w dobrej cenie udało się także znaleźć 50-letniej kobiecie, właścicielce Renaulta Captur, rocznik 2016. Składka ubezpieczenia wyniosła ją 370 złotych. Jak widać na powyższych przykładach, tanie OC w Katowicach jest jak najbardziej możliwe.

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Mężczyzna37Mercedes-Benz 190 DOlej napędowy1989360
Mężczyzna35Hyundai i10Benzyna2014367
Kobieta50Renault CapturBenzyna2016370
Kobieta55Toyota YarisBenzyna2000380
Mężczyzna43Fiat CinquecentoBenzyna1996390

 

A jak wygląda sytuacja na początek kwietnia? Czy katowiczanie muszą liczyć się z jakimiś wzrostami cen? Bardzo nieznacznymi. W kwietniu 2019 roku najtańsze OC w Katowicach kosztowało 370 złotych, przy czym średnia składka plasuje się na poziomie 886 złotych.

Ubezpieczenie OC i AC: jak nie przepłacać?

Świadomi obowiązków, jakimi jesteśmy obarczeni jako kierowcy, sumiennie kupujemy ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie musimy liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi. A jak wygląda sytuacja z AC? Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, więc bardzo często nie zawracając sobie głowy jego wyborem, świadomie rezygnujemy z takiej ochrony. Ale czy słusznie? Ubezpieczenie AC może okazać się nieocenione w przypadku zarówno mniejszych uszkodzeń auta, ale także w sytuacji szkody całkowitej. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że zakres Autocasco możemy dowolnie modyfikować tak, aby dopasować go do własnych potrzeb. Jeśli już podejmiemy decyzję o zakupie autocasco pamiętajmy, że kupując pakiet OC i AC możemy nieco zaoszczędzić.

Płacisz za ubezpieczenie swojego auta o wiele więcej? Masz wrażenie, że przepłacasz? Sprawdź, czy masz szansę na tanie OC! Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC i przekonaj się ile możesz zaoszczędzić!