Średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce na początku maja 2019 roku wyniosła 944 złote. Najwięcej płacą mieszkańcy Wrocławia. Średnia cena w tym mieście wyniosła aż 1 153 złote. W porównaniu z Opolem, gdzie wysokość składki to jedynie 841 złotych, różnica ta jest naprawdę spora. Powodu do uśmiechu nie mają również mieszkańcy innego miasta z województwa dolnośląskiego. Kierowcy z Jeleniej Góry płacą średnio 1 135 zł za ubezpieczenie OC. Czy można liczyć na niższe składki? Dlaczego jest tak drogo?

Wysoka cena OC a duża liczba samochodów –  Jelenia Góra i tanie OC?

Liczba samochodów na drogach w danym mieście ma wpływ na wysokość ubezpieczenia OC. Im więcej pojazdów porusza się po danym terenie, tym większe ryzyko dojścia do wypadku czy stłuczki, a co za tym idzie, wyższa cena polisy. W Jeleniej Górze przypada 584 samochodów na 1 000 mieszkańców. Porównując to z Nowym Jorkiem, gdzie na 1 000 mieszkańców przypada 246 aut, można się złapać za głowę – aut jest naprawdę sporo!

Średnie ceny OC maj 2019

Wypadkowość a tanie OC w Jeleniej Górze

Kolejnym kryterium, wpływającym na cenę polisy OC, jest wypadkowość. I tutaj kierowcy z Jeleniej Góry nie mają powodów do dumy. Ze statystyk policyjnych za poprzedni rok wynika, że w województwie dolnośląskim doszło do 2 148 wypadków, w których 2 674 osoby zostały ranne, a 203 zabite. Wskaźnik liczby wypadków na 100 000 mieszkańców wynosi tutaj 74. Dla porównania: najmniejszy wskaźnik w wysokości 46,6 odnotowano w kujawsko-pomorskim, a najwyższy w łódzkim – 152,1.

Czy duża liczba pojazdów na drogach oraz sporo wypadków miało wpływ na wysokość składki polisy ubezpieczeniowej?

Tanie OC w Jeleniej Górze: od 421 złotych

Kierowcy z Jeleniej Góry, kupujący swoją polisę komunikacyjną za pośrednictwem porównywarki mfind, sporo zaoszczędzili. Najtańsze ubezpieczenie OC w Jeleniej Górze udało się zakupić 43-letniemu posiadaczowi Nissana Primastara dCI 100 z 2003 roku. Zapłacił on jedynie 421 złotych. Złotówkę więcej zapłaciła 36-letnia właścicielka Fiata Punto 75 z 1996 roku. Bardzo atrakcyjną ofertę otrzymała również 40-latka użytkująca Renaulta Clio II z 1999 roku. Cena składki OC wyniosła tylko 425 złotych.

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Mężczyzna43Nissan Primastar dCi 100Olej napędowy2003421 zł
Kobieta36Fiat Punto 75Benzyna1996422zł
Kobieta40Renault Clio IIBenzyna1999425 zł
Mężczyzna55KIA PicantoBenzyna2014447 zł
Mężczyzna53Skoda Rapid SpacebackBenzyna2013451 zł

To jednak nie koniec korzystnych ofert kupionych za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń mfind. Wielu kierowców z Jeleniej Góry może pochwalić się zaoszczędzonymi środkami w wyniku zakupu taniej polisy OC!

Autocasco Jelenia Góra: czy warto kupić dodatkową polisę?

Według przepisów obowiązujących w Polsce, każdy kierowca zobowiązany jest zakupić ubezpieczenie OC. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwość zakupu dodatkowej polisy. Ubezpieczenie AC obejmuje m.in. wypłatę odszkodowania w wyniku działania sił natury czy wypadku drogowego, naprawę auta, pokrycie szkody w przypadku kradzieży auta czy pomoc drogową. Zakres ubezpieczenia Autocasco wybierasz samodzielnie – możesz więc zdecydować się tylko na takie rozszerzenia, które Cię interesują i które są dopasowane do Twojego pojazdu. Co więcej, ubezpieczenie AC wcale nie musi być drogie! Najkorzystniejszą opcją jest zakup polisy w pakiecie, tzn. OC + AC.

Jeśli uważasz, że płacisz za dużo za swoją składkę ubezpieczeniową, koniecznie porównaj ceny u różnych ubezpieczycieli. W tej sytuacji z pomocą przychodzi kalkulator OC i AC, który wyliczy składkę dla Ciebie i Twojego pojazdu i przedstawi kilkadziesiąt ofert od towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku.