Jest jeden temat, który ilekroć poruszany w gronie kierowców, elektryzuje wszystkich. Mowa oczywiście o ubezpieczeniu OC, a konkretniej jego cenach. Choć ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w Polsce należą do najniższych w Europie, dla nas to jednak zawsze dodatkowy temat, żeby sobie trochę poutyskiwać. Okazuje się jednak, że kierowcy w Gorzowie Wielkopolskim nie powinni zbytnio martwić się cenami polisy, ponieważ średnio wysokość OC w ich mieście jest niższa od średniej składki w Polsce.

Tanie OC w Gorzowie Wielkopolskim – polisa za 335 zł

Z danych zebranych przez mfind po pierwszym kwartale 2019 roku wynika, że średnia składka OC w Polsce wynosi 906 zł. Na mapie kraju możemy jednak wskazać miasta, w których zmotoryzowani zapłacą zdecydowanie więcej, ale też takie, w których kierowcy mogą liczyć na tanie OC, znacznie poniżej średniej. Jednym z tych miast jest właśnie Gorzów Wielkopolski. Średnia składka OC plasuje to miasto na całkiem niezłej pozycji, bowiem to właśnie kierowcy w Gorzowie Wielkopolskim są jednymi z tych, którzy za polisę OC płacą najmniej. Średnio muszą oni liczyć się z kosztami na poziomie 888 złotych, ale najtańsze OC w Gorzowie Wielkopolskim można znaleźć już za 335 złotych. Właśnie w takiej wysokości ubezpieczenie samochodu znalazł 40-letni mężczyzna dla swojego Smarta 600. Niewiele więcej, a dokładnie 64 złote więcej, za polisę OC zapłaci 41-letni właściciel Renaulta Clio III z 2008 roku. To jednak nie koniec dobrych cen! Tanie OC znalazła także 47-letnia mieszkanka z Gorzowa Wielkopolskiego dla Skody Fabii III z 2008 roku za 416 złotych.

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Mężczyzna40Smart 600Benzyna2000335
Mężczyzna41Renault Clio IIIBenzyna2008399
Mężczyzna53Fiat Bravo IIBenzyna2009410
Kobieta47Skoda Fabia IIBenzyna2008416
Kobieta39Honda CivicBenzyna1999422

Cena OC a miejsce zamieszkania

Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo. To z kolei oznacza, że w każdym towarzystwie obejmuje ono takie same zdarzenia. Na wysokość składki OC wpływ na wiele różnych czynników. Jednym z nich jest właśnie miejsce zamieszkania. W jakiś sposób czynnik ten oddziałuje na cenę OC? Ubezpieczyciele określając wysokość składki OC biorą pod uwagę wielkość miasta, natężenie ruchu, czy wypadkowość na danym obszarze. W przypadku Gorzowa Wielkopolskiego nie powinniśmy jednak doszukiwać się drugiego dna, bowiem z raportu Policji wynika, że województwo lubuskie jest jednym z województw o najniższym wskaźniku wypadkowości. W 2018 roku doszło tam w sumie do 663 wypadków, w których zginęło 79 osób, a 790 zostało rannych. Wskaźnik liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców wynosi 65,3. Dla porównania, najwyższą wypadkowość odnotowano w województwie łódzkim, gdzie wskaźnik ten wynosi 152,1.

A jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku OC w poszczególnych miastach?

 

Ubezpieczenie AC: czy warto je mieć?

W przypadku ubezpieczenia AC powinniśmy kierować się wyłącznie jego zakresem. Ten może być bardzo zróżnicowany, dlatego przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad tym, jakiej ochrony potrzebujemy. W zależności od wybranego pakietu, Autocasco może obejmować pokrycie kosztów naprawy auta czy odszkodowania w różnych sytuacjach, nawet w przypadku szkody całkowitej.  Z myślą o tych, którzy nie potrzebują kompleksowej ochrony, stworzono minicasco, popularnie znane jako AC Mini. Zakres takiej polisy jest bardzo ograniczony. Jak bardzo? Nie ma jednego obowiązującego zakresu ubezpieczenia AC Mini, ponieważ w każdej firmie ubezpieczeniowej będzie on wyglądał inaczej. To właśnie dlatego zanim podejmiemy decyzję odnośnie wyboru konkretnej oferty, powinniśmy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których wyszczególnione są wszystkie zdarzenia objęte ochroną.