Według danych statystycznych Urzędu Miasta w Gdańsku, liczba samochodów zarejestrowanych na terenie miasta systematycznie rośnie. Niemniej, do najbardziej zmotoryzowanego miasta w Polsce nieco mu brakuje. Szukać nie trzeba daleko, bo po sąsiedzku…

Gdańszczanie spędzają 26 godzin w korkach

Z danych opublikowanych przez OKO.press wynika, że niechlubnym pierwszym miejscem pod względem ilości samochodów może pochwalić się Sopot. To tam na 1000 mieszkańców przypadają aż 732 samochody. Mimo tego, że w Gdańsku jest ich nieco mniej, mieszkańcy miasta każdego dnia muszą stawiać czoła niemałym korkom. Tutaj z kolei odwołamy się do rankingu najbardziej zatłoczonych miast, stworzonego przez amerykańską firmę Inrix. W nim znalazło się w sumie osiem polskim miast, z których Gdańsk zajął 270. miejsce w kategorii świat i 6. miejsce w kategorii Polska. Z wyliczeń wynika, że na 260 dni roboczych w roku, Gdańszczanie spędzają 26 godzin w korkach.

Tanie OC w Gdańsku: polisa już za 422 złote

Średnia cena OC po pierwszym kwartale 2019 roku kształtuje się na poziomie 906 złotych. Wysokość składki różni się jednak w zależności od miasta. Nie jest tajemnicą, że od dłuższego czasu ceny ubezpieczenia OC w Gdańsku należą do jednych z najwyższych. I choć aktualnie średnia cena polisy komunikacyjnej w Gdańsku oscyluje w granicach 1140 złotych, o tyle gdańszczanie nadal mają szansę na tanie OC. Dobrą informacją jest, że mieszkańcy najdroższego (pod kątem cen OC) miasta w Polsce mogą znaleźć polisę za niewiele więcej niż 400 złotych. A jak prezentują się średnie ceny OC na początek kwietnia?

Podsumowując pierwszy kwartał 2019 roku, z analizy kalkulacji wykonanych za pomocą porównywarki mfind wynika, że najtańsze OC w Gdańsku przypadło 41-letniemu kierowcy, który szukał ubezpieczenia dla swojego Renaulta Clio IV Grandtour z 2013 roku.  Za polisę zapłacił on 422 złote. Co ciekawe, przykładowo – w pierwszej piątce kierowców, którzy znaleźli tanie OC w Gdańsku są głównie 30-latkowie. Polisę za 424 złote znalazł między innymi 36-letni mężczyzna, który ubezpieczał Seata Exeo. Nieco więcej, bo za 469 złotych OC znalazła 34-letnia kobieta, która ubezpieczyć chciała Volkswagena Up!

 

Płeć Wiek Marka i model samochodu Rodzaj paliwa Rok produkcji Cena OC
Mężczyzna 41 Renault Clio IV Grandtour Olej napędowy 2013 422
Mężczyzna 36 Seat Exeo Olej napędowy 2009 424
Kobieta 38 Seat Ibiza Benzyna 2011 443
Kobieta 33 Fiat 126p Benzyna 1994 450
Kobieta 34 Volkswagen Up! Benzyna 2012 469

Tanie OC i AC: jak nie przepłacać?

W przypadku ubezpieczenia OC powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną polisy. Zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany ustawowo i będzie identyczny w każdym towarzystwie. Inaczej wygląda sytuacja z AC, z którego często ze względów oszczędnościowych, kierowcy świadomie rezygnują. Owszem, Autocasco do najtańszych nie należy, ale w wielu sytuacjach może okazać się nieocenione. Co więcej, choć wybór polisy AC nie powinien być dyktowany ceną, a zakresem, o tyle możemy rozważyć zakup pakietu OC i AC, który często wychodzi nieco taniej niż ubezpieczenia kupowane osobno. Jeśli nie chcesz przepłacać, porównaj oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybierz to, które oferuje Ci najszerszy zakres AC i OC w przystępnej cenie.