Według danych statystycznych Urzędu Miasta w Gdańsku, liczba samochodów zarejestrowanych na terenie miasta systematycznie rośnie. Niemniej, do najbardziej zmotoryzowanego miasta w Polsce nieco mu brakuje. Szukać nie trzeba daleko, bo po sąsiedzku…

Gdańszczanie spędzają 26 godzin w korkach

Z danych opublikowanych przez OKO.press wynika, że niechlubnym pierwszym miejscem pod względem ilości samochodów może pochwalić się Sopot. To tam na 1000 mieszkańców przypadają aż 732 samochody. Mimo tego, że w Gdańsku jest ich nieco mniej, mieszkańcy miasta każdego dnia muszą stawiać czoła niemałym korkom. Tutaj z kolei odwołamy się do rankingu najbardziej zatłoczonych miast, stworzonego przez amerykańską firmę Inrix. W nim znalazło się w sumie osiem polskim miast, z których Gdańsk zajął 270. miejsce w kategorii świat i 6. miejsce w kategorii Polska. Z wyliczeń wynika, że na 260 dni roboczych w roku, Gdańszczanie spędzają 26 godzin w korkach.

Tanie OC w Gdańsku: polisa już za 422 złote

Średnia cena OC po pierwszym kwartale 2019 roku kształtuje się na poziomie 906 złotych. Wysokość składki różni się jednak w zależności od miasta. Nie jest tajemnicą, że od dłuższego czasu ceny ubezpieczenia OC w Gdańsku należą do jednych z najwyższych. I choć aktualnie średnia cena polisy komunikacyjnej w Gdańsku oscyluje w granicach 1140 złotych, o tyle gdańszczanie nadal mają szansę na tanie OC. Dobrą informacją jest, że mieszkańcy najdroższego (pod kątem cen OC) miasta w Polsce mogą znaleźć polisę za niewiele więcej niż 400 złotych. A jak prezentują się średnie ceny OC na początek kwietnia?

Podsumowując pierwszy kwartał 2019 roku, z analizy kalkulacji wykonanych za pomocą porównywarki mfind wynika, że najtańsze OC w Gdańsku przypadło 41-letniemu kierowcy, który szukał ubezpieczenia dla swojego Renaulta Clio IV Grandtour z 2013 roku.  Za polisę zapłacił on 422 złote. Co ciekawe, przykładowo – w pierwszej piątce kierowców, którzy znaleźli tanie OC w Gdańsku są głównie 30-latkowie. Polisę za 424 złote znalazł między innymi 36-letni mężczyzna, który ubezpieczał Seata Exeo. Nieco więcej, bo za 469 złotych OC znalazła 34-letnia kobieta, która ubezpieczyć chciała Volkswagena Up!

 

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Mężczyzna41Renault Clio IV GrandtourOlej napędowy2013422
Mężczyzna36Seat ExeoOlej napędowy2009424
Kobieta38Seat IbizaBenzyna2011443
Kobieta33Fiat 126pBenzyna1994450
Kobieta34Volkswagen Up!Benzyna2012469

Tanie OC i AC: jak nie przepłacać?

W przypadku ubezpieczenia OC powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną polisy. Zakres takiego ubezpieczenia jest regulowany ustawowo i będzie identyczny w każdym towarzystwie. Inaczej wygląda sytuacja z AC, z którego często ze względów oszczędnościowych, kierowcy świadomie rezygnują. Owszem, Autocasco do najtańszych nie należy, ale w wielu sytuacjach może okazać się nieocenione. Co więcej, choć wybór polisy AC nie powinien być dyktowany ceną, a zakresem, o tyle możemy rozważyć zakup pakietu OC i AC, który często wychodzi nieco taniej niż ubezpieczenia kupowane osobno. Jeśli nie chcesz przepłacać, porównaj oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i wybierz to, które oferuje Ci najszerszy zakres AC i OC w przystępnej cenie.