Z roku na rok po polskich drogach jeździ coraz więcej aut. Bydgoszcz nie stanowi w tej kwestii wyjątku. Ilość zarejestrowanych samochodów systematycznie wzrasta. Dowód? Szacuje się, że w Bydgoszczy, na 1000 mieszkańców przypada 627 samochodów. A to więcej niż na przykład w Berlinie. Każdego roku notuje się także napływ aut coraz bardziej luksusowych. Mercedesy i bmw można liczyć w tysiącach… Ale dziś nie o nich. Dziś sprawdzimy na jakim poziomie kształtuje się najtańsze OC w Bydgoszczy!

Wypadkowość a cena OC: czy to ma związek?

Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo. Oznacza to, że polisy oferowane przez różnych ubezpieczycieli mają dokładnie taki sam zakres. Różnią się tylko i wyłącznie ceną, a różnice mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy upatrywać w polityce poszczególnych towarzystw, które w wyliczeniu składki OC biorą pod uwagę różne czynniki. Jednym z nich może być miejsce zamieszkania, natężenie ruchu, a także wypadkowość na danym obszarze. W jakim stopniu ta przekłada się na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego?

Poszukując odpowiedzi na to pytanie, postanowiliśmy zajrzeć do raportu Policji podsumowującego wypadkowość na polskich drogach w 2018 roku. Okazało się, że pod tym względem województwo kujawsko-pomorskie plasuje się na szarym końcu, co akurat w tym przypadku jest bardzo dobrą wiadomością. Z danych Policji wynika, że wskaźnik wypadkowości na tym terenie jest najniższy w całym kraju – na 100 tys. mieszkańców wynosi on 46,6 przy czym na łódzkich ulicach wskaźnik ten wynosi 152,1. A na jakim poziomie kształtują się ceny OC? Choć te do najniższych nie należą, kierowcy wciąż mogą znaleźć tanie OC, którego cena kształtuje się dużo poniżej średniej.

Sprawdziliśmy także jak wygląda sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych na początku kwietnia 2019 roku. Z naszej analizy wynika, że średnia składka OC dla kierowców z Bydgoszczy wynosi 987 zł.

Tanie OC w Bydgoszczy – polisa już za 383 złote!

Z analizy mfind przeprowadzonej po pierwszym kwartale 2019 roku wynika, że średnio kierowcy w Bydgoszczy płacą za OC 1007 złotych. Choć kwota ta jest nieznacznie wyższa od średniej składki w Polsce, mamy dowody na to, że kierowcy w tym mieście nadal mogą znaleźć ubezpieczenie OC w kwocie poniżej 400 złotych. Konkretniej? Jak już wspomnieliśmy, najtańsze OC w Bydgoszczy, w kwocie 383 złote, przypadło 47-letniemu kierowcy poruszającemu się Dacią Sandero z 2016 roku. Kierowca ten nie stanowi jednak wyjątku. Za pomocą mfind, tanie OC znalazł również jego rówieśnik, który chciał ubezpieczyć Fiata Cinquecento z 1997 roku. Z kolei 36-latni właściciel Fiata Pandy znalazł polisę za 420 złotych. Złotówkę więcej za ubezpieczenie Skody Rapid z 2017 roku zapłaciła 35-letnia mieszkanka Bydgoszczy.

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Mężczyzna47Dacia SanderoBenzyna2016383 zł
Mężczyzna47Fiat CinquecentoBenzyna1997397 zł
Mężczyzna51Seat ToledoBenzyna2014407 zł
Mężczyzna36Fiat PandaBenzyna2007420 zł
Kobieta35Skoda RapidBenzyna2017421 zł
Kobieta65Opel CorsaBenzyna1999427 zł

Ubezpieczenie AC: czy warto mieć Autocasco?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, więc jego zakup nie podlega żadnej wątpliwości. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia AC, które jest dobrowolne. Autocasco okaże się jednak niezastąpione w sytuacji, kiedy to Ty spowodujesz wypadek, czy kiedy Twój samochód zostanie zniszczony chociażby przez powalone drzewo. Kwestia, o której warto pamiętać w przypadku ubezpieczenia AC, to fakt, że w przeciwieństwie do polisy OC, jego zakres będzie różny w zależności od wybranego pakietu i towarzystwa. Wybierając AC nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną, a właśnie zakresem polisy. Rozsądnym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia OC i AC w pakiecie, co zazwyczaj pozwala zaoszczędzić parę groszy.