Z danych dostępnych na koniec roku 2018 wynika, że mieszkańcy Białegostoku gustują raczej w samochodach „z drugiej ręki”. Zdecydowanie rzadziej sięgają po nowe samochody prosto z salonu. Można powiedzieć, że na tle innych miast, zostają nawet daleko w tyle. Z dostępnych aktualnie statystyk wynika, że w 2017 roku, na 1000 mieszkańców województwa podlaskiego przypadło niespełna 6 aut z salonu. Nowe cztery kółka cieszyły się mniejszą popularnością tylko w województwie świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Jednocześnie, z roku na rok, w Białymstoku wzrasta jednak odsetek kradzieży samochodów.

Średnia cena OC po pierwszym kwartale 2019

Przechodząc jednak do sedna, czyli cen ubezpieczenia OC w Białymstoku – ile wynosi średnia składka dla mieszkańców tego miasta i jak wypada na tle średniej ceny ubezpieczenia komunikacyjnego w Polsce? Sprawdziliśmy, kto w 2019 roku ma szansę na tanie OC i ile ono wynosi?

Z analizy danych zebranych przez mfind, podsumowujących pierwszy kwartał 2019 roku, wynika, że średnia cena OC kształtuje się na poziomie 906 złotych. Zapatrywania na przyszłość powinny być jednak optymistycznie, ponieważ jeszcze nie tak dawno średnia składka OC oscylowała bliżej 1000 złotych. Ceny polis OC różnią się jednak w zależności od miasta. Najwięcej za polisę płacą mieszkańcy Gdańska i Wrocławia. Powszechnie wiadomo, że kierowcy w dużych ośrodkach miejskich, z większym natężeniem ruchu i o wyższym wskaźniku wypadkowości, zapłacą za OC więcej. Jak to wygląda w przypadku OC w Białymstoku? Czy wypadkowość w tym rejonie ma odzwierciedlenie w składkach OC? Postanowiliśmy skonfrontować dane zebrane przez mfind z raportem policji podsumowującego sytuację na polskich drogach w 2018 roku.

Cena ubezpieczenia a wypadkowość

Z naszej analizy wynika, że wypadkowość na terenie województwa podlaskiego kształtowała się na stosunkowo niskim poziomie. W 2018 roku odnotowano tam w sumie 672 wypadki, w których zginęły 102 osoby, a rannych zostało 771. Dla lepszego zobrazowania sytuacji bezpieczeństwo w tym rejonie wyliczono na podstawie wskaźnika liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców. Ten wyniósł  56,8. Dla porównania, największą wypadkowość w 2018 roku odnotowano w Łodzi, a tam wskaźnik ten wyniósł aż 152,1. Jak w perspektywie tego kształtują się ceny ubezpieczenia dla kierowców? O ile łodzianie za OC płacą średnio 1007 złotych, o tyle cena ta w Białymstoku jest o 56 złotych niższa.

Najtańsze OC w Białymstoku – polisa już od 350 złotych!

W kwietniu 2019 roku, mieszkańcy Białegostoku płacą średnio 951 złotych. Co jednak najciekawsze, kierowcy tam wciąż mają szansę na tanie OC. Ile zatem wyniosła składka najtańszego OC w Białymstoku w tym miesiącu? Rekord pod kątem najniższej składki OC przypadł 42-letniemu właścicielowi Fiata Cinquecento z 1996 roku. Kierowca ten za ubezpieczenie zapłacił 350 złotych. Tanie OC Białymstoku znalazł także 66-letni mężczyzna, poruszający się Skodą Fabią z 2017 roku. W tym przypadku cena polisy wyniosła 371 złotych. To jednak nie koniec dobrych cen! Z kolei 35-letnia kobieta, właścicielka Opla Corsy z 2001 roku, za OC swojego auta zapłaciła 403 złote.

PłećWiekMarka i model samochoduRodzaj paliwaRok produkcjiCena OC
Mężczyzna42Fiat CinquecentoBenzyna1996350 zł
Mężczyzna66Skoda Fabia IIIBenzyna2017371 zł
Mężczyzna58Ford Transit FT 120Olej napędowy1993380 zł
Mężczyzna63Citroen C4Benzyna2016382 zł
Kobieta35Opel CorsaBenzyna2001403 zł

A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w poszczególnych ośrodkach miejskich?

Ubezpieczenie OC czy OC/AC?

Jesteśmy doskonale świadomi obowiązków nałożonych na nas, jako kierowców. Wiemy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary. Z tym nie polemizujemy. A jak to wygląda w sytuacji ubezpieczenia AC? To z kolei jest dobrowolne, więc nie zawracając sobie głowy jego wyborem, a przede wszystkim z chęci oszczędności, rezygnujemy z dodatkowej ochrony. Tymczasem ta może okazać się nieoceniona nie tylko w przypadku drobnych uszkodzeń, ale także poważniejszych szkód. Zakres ubezpieczenia AC możemy dowolnie modyfikować tak, aby jak najlepiej odpowiadał on naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jeśli już podejmiemy decyzję o zakupie autocasco pamiętajmy, że kupując pakiet OC i AC możemy co nieco zaoszczędzić.

Płacisz za ubezpieczenie swojego auta o wiele więcej? Masz wrażenie, że przepłacasz? Sprawdź, czy masz szansę na tanie OC! Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC i przekonaj się ile możesz zaoszczędzić!