Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - 6 rzeczy, które musisz wiedzieć

Aktualizacja:
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Fot. luxorphoto/Fotolia.com

Dowiedz się, jaką funkcję ma ubezpieczenie kredytu hipotecznego i czy zawsze musisz je wykupywać, kiedy decydujesz się na pożyczkę. O czym pamiętać przy wyborze polisy, żeby nie przepłacić i zapewnić sobie rozsądną ochronę?

Kredyt hipoteczny to zmora Polaka uganiającego się za marzeniem o posiadaniu własnej nieruchomości. To zazwyczaj zobowiązanie na długie lata, które warto zabezpieczyć, a jednocześnie nie dać się naciągnąć na niepotrzebną polisę.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego ma za zadanie chronić zarówno kredytobiorcę jak i bank. Jeśli nie będziesz mógł spłacać rat kredytu w wyniku okoliczności, na które nie masz wpływu i których nie da się przewidzieć, takich jak utrata pracy lub poważna choroba, ubezpieczyciel zapłaci je za Ciebie. Dzięki temu Twój bank również zyska pewność, że zobowiązanie zostanie dotrzymane. Większość rodzajów ubezpieczeń kredytu hipotecznego wymaga zresztą cesji na rzecz banku. Oznacza to, że instytucja finansowa udzielająca Ci pożyczki będzie uprawniona do otrzymania świadczenia.

Banki podsuwają kredytobiorcom umowy wiązane, honorując tym samym ideę mariażu produktów bankowych i ubezpieczeń – bancassurance. Przyjmując ofertę na ubezpieczenie kredytu hipotecznego, pamiętaj o kilku prostych faktach, które pozwolą Ci nie przepłacić i wybrać produkt skrojony na potrzeby Twojego zobowiązania.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie jest obowiązkowe

Zdani na łaskę i niełaskę banku kredytobiorcy, często traktują ubezpieczenie hipoteczne jako kolejny wymóg konieczny do podpisania umowy. I rzeczywiście często wykupienie ubezpieczenia pomostowego czy ubezpieczenia na życie jest warunkiem stawianym przez bank, ale nie oznacza to, że musisz zgodzić się na oferowany produkt. Ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie jest również obowiązkiem narzucanym przez jakąkolwiek ustawę (inaczej niż na przykład OC auta). Szukając ochrony swojego świeżo zaciąganego kredytu masz zatem dwie opcje:

  • Skorzystaj z oferty banku – korzystając z tej opcji upewnij się, że nie dajesz się naciągnąć na niepotrzebne lub zbyt drogie produkty oraz staraj się negocjować warunki umowy. Od czasu gdy weszła w życie Rekomendacja U regulująca zasady działania bancassurance, kredytobiorca nie jest już ubezpieczany grupowo, w związku z tym jest stroną umowy i może negocjować indywidualne warunki polisy
  • Znajdź ubezpieczenie samodzielnie – bank nie może narzucić Ci konkretnego produktu, ale może określić ramowe warunki ubezpieczenia (na przykład minimalny zakres). Tak czy inaczej masz prawo do szukania oferty na własną rękę, jeśli tak przedstawiona przez bank nie spełnia Twoich oczekiwań

Myślisz – a gdzie trzecia opcja, czyli kredyt hipoteczny bez ubezpieczenia? Poszukiwanie takiej oferty najprawdopodobniej zakończy się fiaskiem. Poza tym, dobre ubezpieczenie kredytu nie jest złe i odpowiednio dobrane, może zapewnić Ci rzeczywistą ochronę.

Nie wszystkie rodzaje ubezpieczenia kredytu hipotecznego są Ci potrzebne

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego to nie tylko ochrona na wypadek utraty pracy. Rodzajów ubezpieczeń kredytu jest kilka, niektóre z nich są częściej spotykane i najczęściej wymagane przez banki (ubezpieczenie na życie kredytobiorcy), inne powoli odchodzą do lamusa (ubezpieczenie niskiego wkładu własnego), jeszcze inne budzą kontrowersje (ubezpieczenie inwestycyjne). Oto najbardziej popularne „wkładki” do kredytu hipotecznego:

  • ubezpieczenie na życie do kredytu
  • ubezpieczenie od utraty pracy
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
  • ubezpieczenie na wypadek choroby i trwałego inwalidztwa
  • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
  • ubezpieczenie pomostowe
  • ubezpieczenie na życie do kredytu mieszkaniowego
  • ubezpieczenie na życie spłaty kredytu mieszkaniowego
  • ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych
  • ubezpieczenie na wypadek utraty wartości nieruchomości
  • ubezpieczenie spłaty kredytu
  • ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym

Studiując warunki ubezpieczenia kredytu hipotecznego oferowanego przez bank, miej na uwadze, że chociaż na pierwszy rzut oka zabezpieczenie może wydawać się zasadne, niekoniecznie jest przeznaczone dla Ciebie. Na przykład jeśli jesteś osobą bezrobotną, emerytem lub pracujesz na umowę zlecenie, ubezpieczenie od utraty pracy nie będzie miało zastosowania i okaże się tylko zbędnym dodatkiem.  

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego – czy warto kupić w banku?

Ubezpieczenia hipoteczne – zapoznaj się z umową

Temat nadgryziony już w poprzednim akapicie – jeśli przeoczysz fakt, że ubezpieczenie od utraty pracy nie obejmuje osób pracujących na umowę zlecenie, sam będziesz musiał sobie radzić ze spłatą kredytu, a opłacona składa okaże się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Takich ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela jest o wiele więcej i nie masz innego wyjścia. Musisz dokładnie się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy. Przede wszystkim zwróć uwagę na:  

  • warunki ubezpieczenia (na przykład ile rat kredytu spłaci za Ciebie ubezpieczyciel w przypadku utraty pracy lub czasowej niezdolności do pracy)
  • wyłączenia odpowiedzialności (na przykład ubezpieczenie nie zadziała, jeśli do wypadku,  którego konsekwencją była śmierć lub uszczerbek na zdrowiu oznaczający niezdolność do pracy, doszło kiedy kredytobiorca był pod wpływem alkoholu)
  • formalności, jakich trzeba dopełnić, żeby otrzymać odszkodowanie/świadczenie

Polisa na życie kredytobiorcy nie dla schorowanych

To kolejne wyłączenie odpowiedzialności przekreślające szansę na otrzymanie świadczenia. Osoba, które przed zawarciem ubezpieczenia przechodziła poważne choroby, takie jak choroby nowotworowe lub choroby układu krążenia, jest rencistą lub osobą niepełnosprawną, powinna dokładnie zapoznać się z warunkami wypłaty świadczenia z ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego.

CZYTAJ TAKŻE

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Niestety, jeśli do wypadku ubezpieczeniowego doszło w związku z chorobą zdiagnozowaną przed zawarciem umowy na ubezpieczenie kredytobiorcy, najczęściej świadczenie nie zostanie wypłacone. Nie ma się co cieszyć z braku oceny zdrowia przy ubezpieczeniu kredytu hipotecznego – stan zdrowia przed kupnem polisy nie ma znaczenia, bo skutki przebytych wcześniej chorób i tak zostają wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela, a w razie zdarzenia (zachorowania, śmierci, wypadku), może on uzyskać wgląd do dokumentacji medycznej ubezpieczonego kredytobiorcy.

Czytaj także: Ubezpieczenie kredytu? Uważaj na pułapki!

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Atrakcyjność kredytu hipotecznego zależy przede wszystkim od wysokości oprocentowania, marży, prowizji i aktualnych promocji. Ubezpieczenie kredytu mieszkaniowego może być sposobem dla banku na „nadrobienie” takiej promocji, więc jeśli przy zaciąganiu kredytu hipotecznego korzystasz z oferty wiązanej, zwróć uwagę ile dokładnie będzie Cię kosztowała ochrona ubezpieczeniowa i czy rzeczywiście trafiłeś na korzystne warunki.

Warto przeprowadzić symulację przebiegu ubezpieczenia przez cały okres spłacania kredytu, żeby sprawdzić na jaką inwestycję się decydujesz i jaki jest ostateczny koszt ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Banki kuszą niskimi składkami w skali miesiąca, które w skali pełnego czasu kredytowania urastają do grubych tysięcy złotych.

Czytaj także: Czym jest kredyt hipoteczny? Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie, zanim go weźmiesz!

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego od śmierci

Polisa tego typu stanowi hybrydę usługi bankowej oraz ubezpieczeniowej. Banki, jako kredytodawcy, od kilku już lat chętnie oferują swoim klientom dodatkowe ubezpieczenia, stanowiące formę zabezpieczenia spłaty kredytu. Co ważne, w przypadku kredytów hipotecznych wiele banków wręcz wymaga wykupienia polisy na życie. Niestety, wzięcie pożyczki na zakup nieruchomości wraz z ubezpieczeniem kredytu hipotecznego od śmierci oznacza wyższe koszty.

Jednak czy takie rozwiązanie się opłaca? Należy pamiętać, że ubezpieczenie kredytu od śmierci stanowi zabezpieczenie finansowe naszych bliskich. Najczęściej kredyty hipoteczne zaciągane są przez małżonków i w razie śmierci jednego z nich, to takie ubezpieczenie może zapewnić spokój naszej rodzinie. W ten sposób, współmałżonek może zostać odciążony finansowo ze spłaty zobowiązań kredytowych wobec banku.

Czytaj także: Ubezpieczenie kredytu? Uważaj na pułapki!

Nie daj się „nabić w polisę”. Uważaj na ubezpieczenia inwestycyjne z kredytem hipotecznym

O tym, że inwestowanie nie zawsze popłaca, przekonali się ci, którzy dali się skusić na wieloletnie polisy inwestycyjne w zamian za obniżoną marżę kredytową. Za rozwiązanie polisy przed zakończeniem jej obowiązywania ubezpieczyciele przewidzieli ogromne kary finansowe, „nabici w polisę” znaleźli się więc w sytuacji bez wyjścia ze spłatą kredytu na głowie i ryzykowną inwestycją na dokładkę.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego może okazać się ryzykowne, jeśli nie do końca zdajesz sobie sprawę w co inwestujesz. Dotyczy to nie tylko ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, ale każdej decyzji podjętej bez dokładnego zapoznania się z warunkami umowy.

Czytaj także: Koronawirus a ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie hipoteczne nie jest obowiązkowe
  • Nie wszystkie rodzaje ubezpieczenia kredytu hipotecznego są Ci potrzebne, czasami oferowane jest dodatkowo ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym
  • Dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia kredytu hipotecznego kluczem do sukcesu
  • Polisa na życie kredytobiorcy nie dla schorowanych
  • Atrakcyjny kredyt, wysokie ceny ubezpieczenia - sprawdź, ile naprawdę kosztuje Cię ubezpieczenie kredytu hipotecznego
  • Nie daj się "nabić w polisę". Uważaj na ubezpieczenia inwestycyjne z kredytem hipotecznym


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej