Gdy zalejesz mieszkanie sąsiadów

Wyjechałeś na wakacje. Pod Twoją nieobecność pękła rura kanalizacyjna, zalewając kuchnię sąsiada. Polisa OC w życiu prywatnym pokryje koszty remontu oraz zniszczonego wyposażenia jego mieszkania.

Gdy uszkodzisz komuś samochód

Gdy jadąc rowerem, wjedziesz w stojący na poboczu samochód, jego naprawa zostanie przeprowadzona z Twojej polisy OC. Pomyśl o takim dodatkowym zabezpieczeniu, gdy często jeździsz rowerem. Ubezpieczenie zadziała w każdej innej sytuacji, w której uszkodzisz czyjąś własność – rozbijesz telefon, zalejesz kawą laptopa, zniszczysz wartościowy przedmiot.

Gdy potrącisz przechodnia

Potrąciłeś pieszego lub rowerzystę. Wjechałeś na stoku w innego narciarza. Ktoś pośliznął się na terenie Twojej posesji. Każda osoba, która ucierpi wskutek Twoich działań lub zaniechań, może zażądać od Ciebie zadośćuczynienia (np. zwrotu kosztów leczenia) oraz dodatkowego odszkodowania za straty. Polisa OC w życiu prywatnym zabezpieczy Cię przed tym.

Gdy Twoje dziecko wybije szybę

OC w życiu prywatnym obejmuje nie tylko nasze działania, ale także osób pozostających pod naszą opieką. Jeżeli więc Twoja pociecha wybije szybę w oknie sąsiada, albo porysuje stojący na parkingu samochód – ta polisa przyjdzie Ci z pomocą.

Gdy Twój pies ugryzie sąsiadkę

Wyjeżdżając na urlop oddałeś kota pod opiekę znajomych, a on w tym czasie zniszczył wyposażenie ich mieszkania. Twój pies ugryzł sąsiadkę lub wystraszył ją tak, że spowodowało to uszczerbek na jej zdrowiu. Ta polisa działa, gdy sprawcą szkody jest Twój pupil. Pokryje koszt zniszczeń, np. dziury w ogrodzeniu i innych szkód. Tobie pozostanie tylko przeprosić sąsiadów lub udobruchać znajomych.

Gdy robotnik uszkodzi mienie sąsiadów

Polisa obejmuje szkody wyrządzone przez zatrudnione przez Ciebie osoby. Jeśli więc podczas malowania Twojego balkonu, malarz zaleje farbą balkon sąsiadów – masz zabezpieczenie. Podobnie zadziała, gdy podczas remontu fachowiec uszkodzi przewody biegnące do czyjejś posesji, albo gdy opiekunka Twojego dziecka uszkodzi samochodem ogrodzenie sąsiadów.

Przykłady sytuacji, w których ochroni Cię polisa OC w życiu prywatnym, można długo wymieniać. Generalnie – ubezpieczenie działa wtedy, gdy prawo zobowiązuje Cię do naprawienia szkody, którą wyrządziłeś osobiście, lub zrobiły to osoby (lub zwierzęta) będące pod Twoją opieką lub działające na Twoje zlecenie. Na pewno powinni o niej pomyśleć rodzice, posiadacze zwierząt (szczególnie egzotycznych i agresywnych) oraz osoby uprawiające sporty. W praktyce jednak może przydać się każdemu.

Kiedy polisa nie działa?

Każdy ubezpieczyciel zastrzegł konkretne sytuacje, w których polisa OC nie obowiązuje. Ich listę znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) – zawsze czytaj ten dokument bardzo uważnie! Generalna zasada mówi, że OC w życiu prywatnym nie chroni Cię, gdy szkodę wyrządziłeś umyślnie i celowo lub działałeś pod wpływem alkoholu.

Jak wybrać polisę?

Ubezpieczenie w życiu prywatnym możesz wykupić jako odrębną polisę lub łącznie – np. z ubezpieczeniem mieszkania czy roweru. Oprócz głównej polisy, możesz wykupić także opcje dodatkowe, dzięki którym ubezpieczenie będzie bardziej dopasowane do Twojego trybu życia i lepiej ochroni Cię przed realnymi zagrożeniami. Zapytaj o nie swojego ubezpieczyciela. Zadbaj też o to, by suma ubezpieczenia była dopasowana do tego, co może się wydarzyć.

O tym, że warto mieć OC w życiu prywatnym, pisaliśmy też tutaj >>> klik!