Rezonans magnetyczny MRI co to jest?

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, określane angielskim skrótem MR lub MRI, jest nowoczesną techniką diagnostyczną, która umożliwia uzyskanie bardzo dokładnych i wielopłaszczyznowych obrazów różnych narządów ciała. Jeśli musisz wykonać takie badanie, ale nie chcesz czekać latami w kolejce na rezonans magnrtyczny w ramach NFZ, możesz wykonać go prywatnie. Gdzie zrobić rezonans magnetyczny prywatnie i ile to kosztuje? Sprawdzamy to!

Rezonans magnetyczny prywatnie: czas oczekiwania

Załóżmy, że lekarz zalecił Ci wykonanie rezonansu magnetycznego. Dostałeś już skierowanie od specjalisty. Teraz pozostaje tylko umówić wizytę. Decydując się na badanie MR w ramach NFZ musisz być gotowy na długie, a czasem nawet bardzo długie oczekiwanie. Może okazać się, że pierwszy wolny termin jest za rok. Dużo zależy oczywiście od miejsca, w którym chcesz wykonać to badanie – czy będzie to szpital kliniczny w dużym mieście, czy mały, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej w mniejszej miejscowości. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, możesz zdecydować się na rezonans magnetyczny prywatnie. Tutaj czas oczekiwania na badanie wyniesie od kilku do kilkunastu dni. Kluczową rolę odgrywa jednak cena…

Rezonans magnetyczny na NFZ ile się czeka?

Według strony kolejoskop.pl średni czas oczekiwania na rezonans magnetyczny głowy w ramach NFZ to aktualnie 116 dni. Oczywiście są ośrodki, gdzie teoretycznie możesz wykonać badanie w ciągu tygodnia, ale może się zdarzyć, że najkrótsza kolejka jest aktualnie w Szczecinie podczas gdy Ty mieszkasz w Rzeszowie. Im rzadziej wykonywane badanie, tym okres oczekiwania na rezonans magnetyczny na NFZ będzie dłuższy. Przykładowo rezonans ręki, to średni czas oczekiwania powyżej 200 dni, a w wielu ośrodkach nawet około roku.

Badanie rezonansu magnetycznego (MR) prywatnie: ile to kosztuje?

Badanie rezonansem magnetycznym jest badaniem drogim. Ceny takiego badania uzależnione są od wielu czynników. Wpływ na nie ma przede wszystkim standard urządzenia, którym badanie będzie wykonywane, lokalizacja placówki, czy chociażby użycie tzw. kontrastu. Przygotowaliśmy przegląd cen rezonansu magnetycznego w kilku prywatnych placówkach na terenie Polski.

Na początek przyjrzeliśmy się ofercie LUX MED-u. Porównaliśmy ceny rezonansu magnetycznego w Warszawie, Częstochowie, Łodzi i Toruniu. Sprawdziliśmy koszta MR głowy, jamy brzusznej, kręgosłupa szyjnego oraz stawu biodrowego. Co się okazało?

Rezonans magnetyczny głowy prywatnie – jaki koszt, co wykrywa?

Chcąc wykonać rezonans magnetyczny głowy prywatnie w jednej z placówek LUX MED-u w stolicy musimy liczyć się z kosztami w wysokości 490 zł, tyle samo zapłacimy w Łodzi. Za dokładnie to samo badanie w Częstochowie zapłacimy jednak 30 zł więcej. Najmniej zapłacimy za MR głowy w Toruniu – 450 zł.

Rezonans magnetyczny głowy  (MRI głowy) zleca zwykle neurolog w przypadku zawrotów głowy, bólu głowy o niewiadomym pochodzeniu, problemów z równowagą, drgawek, padaczki czy innych podejrzeń. Rezonans głowy wykrywa poważne problemy, w tym nowotwory, zaburzenia naczyniowe, zwyrodnienia, wady rozwojowe, np. u dzieci.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – jaki koszt?

Jednym z droższych badań jest rezonans magnetyczny jamy brzusznej.  Jaki jest koszt tego badania? Za ten rezonans w Warszawie zapłacimy 690 zł. W trzech kolejnych miastach, według cennika zapłacimy po 600 zł.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego – jaki koszt?

Jeśli zdecydujemy się na rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego w jednej z placówek LUX MED-u w Warszawie czy Łodzi, nasz budżet zmniejszy się o 490 zł, ale już w Częstochowie zapłacimy o 60 zł więcej. Najtaniej badanie to wykonamy w LUX MED-zie w Toruniu –  jest to koszt 450 zł.

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego -jaki koszt?

Na koniec sprawdziliśmy ceny MR stawu biodrowego. Za to badanie najwięcej zapłacimy w stolicy – jest to koszt 650 zł, a wykonując to badanie w Toruniu czy w Częstochowie zaoszczędzimy równe  100 zł.

Ceny rezonansu magnetycznego -gdzie najtaniej?

Ponadto, przyjrzeliśmy się ofertom mniejszych placówek niepublicznej służby zdrowia. Podobnie jak w przypadku LUX MED-u, ceny są zróżnicowane w zależności od miejscowości. Za MR głowy w Płocku zapłacimy średnio 320 zł.  Około 30 zł więcej zapłacimy za to badanie w Szczecinie, ale w Krakowie cena ta wyniesie już około 490 zł. Z kolei w Katowicach średni koszt MR głowy to 550 zł.

Jak widać, ceny rezonansu magnetycznego są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od 200 zł, a kończą na ponad 1000 zł. Do jednych z najtańszych badań zalicza się MR zatok, oczodołów, czy głowy. Natomiast najdroższe są badania rezonansem magnetycznym całego kręgosłupa, miednicy, czy prostaty. Cena wszystkich tych badań z użyciem kontrastu wzrośnie o 100 – 230 zł.  

Rezonans magnetyczny ile trwa?

Badanie trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Długość trwania rezonansu magnetycznego zależy od tego co konkretnie badamy za pomocą MRI, od faktu czy podawany jest kontrast, od rodzaju podejrzeń, które skłoniły lekarza do skierowania pacjenta na to badanie. Standardowo na wykonanie badania należy sobie zarezerwować około godziny, chociaż może się zdarzyć, że rezonans zostanie wykonany w kwadrans.

Rezonans magnetyczny jak się przygotować?

Do badania rezonansem magnetycznym trzeba się przygotować. Przede wszystkim należy być na czczo.  Poza tym konieczne jest usunięcie wszystkich metalowych przedmiotów takich jak biżuteria, paski, zegarki, łańcuszki czy też innych metalowych akcesoriów np znajdujące się w kieszeni długopisy, wizytownik, bo to również zaburzy uzyskany obraz i nie pozwoli urządzeniu pracować tak jak należy. Badania rezonansem magnetycznym nie wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży –  kobiety w ciąży oraz karmiące powinny bezwzględnie poinformować o tym fakcie lekarza. U dzieci, ze względu na konieczność pozostawania w bezruchu, przez kilkanaście czy kilkadziesiąt minut badanie rezonansem magnetycznym wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym.

Rezonans magnetyczny u dziecka – gdzie wykonać?

Badanie można wykonać oczywiście na NFZ –  prywatnie ze względu na konieczność stosowania znieczulenia ogólnego wykonuje je niewiele ośrodków. W Warszawie można je wykonać w centrum LUX MED.

Rezonans magnetyczny prywatnie: co warto wiedzieć?

Rezonans magnetyczny jest badaniem wysokospecjalistycznym, dlatego zawsze jest wykonywane na podstawie aktualnego skierowania. Pacjent nie może samodzielnie podjąć decyzji o wykonaniu takiego badania, ponieważ musi zadecydować o tym lekarz.

Co ważne, lekarz rodzinny nie posiada uprawnień, aby wypisać skierowanie na badanie MR. Może to zrobić tylko specjalista, np. neurolog. Nawet jeśli zdecydujemy się na zrobienie badania prywatnie – również będziemy potrzebować ważnego skierowania.

Wybór konkretnej placówki, w której przeprowadzimy badanie należy do nas samych. Przed podjęciem decyzji dobrze sprawdzić kilka opcji i porównać oferty różnych placówek. Wiele z nich oferuje czasowe promocje, w ramach których rezonans kilku narządów możemy wykonać po okazyjnej cenie. Czasem może okazać się, że wykonując badanie w miejscowości oddalonej od naszego miejsca zamieszkania o 30 km, zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych. Poza tym, sprawdźmy jakim sprzętem dysponuje dane placówka. Wcześniej warto dopytać swojego lekarza, czy nasz przypadek wymaga diagnostyki sprzętem na najwyższym poziomie, ponieważ taka informacja może ułatwić poszukiwania odpowiedniej placówki MR, a przede wszystkim wpłynie na cenę badania.

Rezonans magnetyczny – prywatny pakiet medyczny

Opcją sfinansowania drogich badań, takich jak rezonans magnetyczny jest także prywatny pakiet medyczny. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że najtańsze pakiety, czyli te poniżej 50 zł, nie zawierają tak skomplikowanej diagnostyki. Koszt pakietu, który zawiera badania takie jak rezonans magnetyczny to minimum około 100 zł miesięcznie. Warto jednak zauważyć, że w takim wypadku mamy dostęp do szerokiego wachlarza  specjalistów, innych badań, a nawet rehabilitacji. Jeśli więc regularnie korzystamy z badań, wizyt lekarskich, opłacanie pakietu może być idealnym sposobem na oszczędzenie pieniędzy i wygodny, praktycznie bezkolejkowy dostęp do leczenia.