Renta dla dziecka po śmierci rodzica 2018

Aktualizacja:
renta dla dziecka po śmierci rodzica

Jeśli rodzic miał prawo do emerytury lub renty, w przypadku jego śmierci, ZUS przyzna rentę rodzinną jego dzieciom. Jak uzyskać rentę po ojcu lub matce? Jakie dokumenty złożyć?

Kto ma prawo do renty rodzinnej?

Renta po ojcu lub matce przysługuje dzieciom, których rodzice pobierali świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to znaczy, mieli przyznane prawo do emerytury lub pobierali rentę, w wyniku całkowitej niezdolności do pracy zarobkowej (ewentualnie, gdy spełniali warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń).

Prawo do renty rodzinnej przysługuje też wtedy, gdy zmarły pobierał zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Mówiąc wprost, renta rodzinna przysługuje osobom, które zmarły utrzymywał w stopniu całkowitym lub częściowym, a więc przede wszystkim jego dzieciom. Dzieci – według Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – mają prawo do pobierania renty po rodzicach w kilku przedziałach wiekowych:

  • Do 16. roku życia,
  • Do ukończenia nauki, ale nie dłużej niż do 25. roku życia (wyjątkiem jest sytuacja, w którym dziecko kończy 25 lat będąc na ostatnim roku studiów, wtedy pobiera rentę do końca studiów),
  • Bez względu na wiek, w przypadku całkowitej niezdolności dziecka do pracy.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom własnym, przysposobionym oraz dzieciom drugiego współmałżonka. Prawo do renty mają też dzieci i wnuki, które przez osobę zmarłą zostały przyjęte na wychowanie albo trafiły pod jego/jej opiekę na mocy decyzji sądu. Renta nie przysługuje dzieciom przyjętym na wychowane w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.

Czytaj także: Renta po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej

Ile wynosi renta rodzinna?

Wysokość renty rodzinnej jest ściśle uzależniona od wysokości świadczenia, jakie pobierał rodzic. Odpowiednie proporcje reguluje ustawa – jeśli osoba zmarła pozostawiła jedno dziecko z prawem do tego typu świadczenia, otrzyma ono 85% emerytury lub renty. Jeśli dzieci jest dwoje – kwota ta wzrasta do 90% (i jest dzielona na dwie równe części),  jeśli troje i więcej – do 95% (dzielona na tyle równych części, ile jest dzieci).

Czytaj także: Odwrócona hipoteka

Renta rodzinna – jak załatwić formalności?

Wniosek o przyznanie renty można złożyć w wybranym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wypełniając druk ZUS Rp-2 lub ZUS Rp-2a. Dziecko, jeśli osiągnęło pełnoletniość, składa dokumenty osobiście, ewentualnie, w imieniu dziecka niepełnoletniego robi to rodzic lub opiekun. Renta przyznawana jest automatycznie, na mocy procedury uruchamianej po złożeniu wymienionych dokumentów.

Do wniosku należy dołączyć:

  • dokument potwierdzający datę urodzenia osoby, której ma być przyznana renta rodzinna,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia, jeżeli przyznanie renty uzależnione jest od niezdolności do pracy,
  • zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, w przypadku dziecka osoby zmarłej, które ukończyło 16 lat,
  • oświadczenia lub dokumenty potwierdzające, że dziecko zostało przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią (chyba że śmierć była następstwem wypadku) i że dziecko nie ma prawa do renty po rodzicach, a gdy rodzice żyją – nie mogą zapewnić mu utrzymania, ewentualnie, że zmarły był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.

W przypadku dzieci uczących się, na początku każdego kolejnego szkolonego (lub akademickiego), do ZUSu należy dostarczyć zaświadczenie o byciu uczniem (studentem). Uczniowie szkół mają na to czas do końca września, studenci – do końca października.

Więcej informacji na temat renty rodzinnej z ZUS można znaleźć w tym dokumencie.

Mam rentę po ojcu. Ile mogę dorobić?

Czy pobierając rentę rodzinną można pracować? Tak, choć jeśli zarobimy zbyt dużo możemy stracić rentę. Raz na kwartał prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza wysokość przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w ostatnim kwartale (II kwartale 2018 r. była to kwota 4521,08 zł.). Jeśli dziecko chce dorobić do renty po ojcu lub matce, nie może zarobić więcej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia, w przeciwnym razie renta zostanie zmniejszona. Jeśli zarobki będą mieściły się w przedziale między 70 a 120%, wysokość renty zostanie przez ZUS obniżona. Powyżej 120% dziecko straci prawo do renty.

Czytaj także: Ubezpieczenie wypadkowe kogo obejmuje?

Renta po rodzicu z KRUS

Renta po rodzicu rolniku jest przyznawana na dokładnie takich samych zasadach, jak renta z ZUS. Mogą z niej korzystać dzieci rodzica mającego prawo do emerytury lub renty rolniczej (lub spełniającego takie warunki). Prawo przysługuje dzieciom własnym, przysposobionym lub dzieciom drugiego współmałżonka do ukończenia 16. roku życia, do 25. roku życia w przypadku kontynuowania nauki bądź dożywotnio w wypadku całkowitej niezdolności do pracy.

Czytaj także: Ubezpieczenie dziecka

Więcej informacji na temat renty rodzinnej z KRUS można znaleźć tutaj.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
5 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej