Ochrona przed codziennymi szkodami – ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Aktualizacja:
ubezpieczenie-oc-w-zyciu-prywatnym

OC kojarzy się głównie z ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni kierowców przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest jego odpowiednikiem w pozostałych aspektach codzienności, niekoniecznie związanych z jazdą autem. Dowiedz się, dlaczego warto kupić taką polisę i jak wybrać najlepszą.

W praktyce OC może przybierać różne formy. Jedną z nich jest tzw. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Warto się nim zainteresować, bowiem w niektórych przypadkach taka polisa może uratować nam skórę (a w zasadzie zasobność naszego portfela).

Czym jest ubezpieczenie OC życiu prywatnym?

Ubezpieczenia OC to ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Co obejmuje OC w życiu prywatnym? Jak wskazuje sama nazwa, będziemy mieli z nim do czynienia w sytuacjach, gdy staliśmy się sprawcą zdarzenia wywołującego szkodę innej osobie. Szkoda taka może przy tym obejmować mienie, ale i zdrowie konkretnego człowieka. W praktyce głównie dotyczy to zalanego mieszkania sąsiada, uszkodzenia jego ogrodzenia, zniszczenia towarów w sklepie, wybicia szyby przez dziecko (w takiej sytuacji odpowiadają oczywiście rodzice malucha) czy nawet nieumyślne spowodowanego uszczerbku na zdrowiu wskutek potrącenia pieszego podczas jazdy na rowerze – to wszystko mieści się w pojęciu odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym. Przykłady same się mnożą, jednak w każdej tego typu sytuacji poszkodowany może żądać od nas zadośćuczynienia albo odszkodowania – w zależności czy szkoda dotyczyła jego osoby, czy mienia. Z zadośćuczynieniem będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy ktoś zażąda od nas zapłaty za wyrządzoną mu krzywdę. Z odszkodowaniem zaś, gdy zniszczymy takiej osobie mienie.

Czytaj także: Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?

Zgodnie z art. 363 § 1 kodeksu cywilnego naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Najczęściej poszkodowani żądają od sprawców pieniędzy. Ubezpieczenie OC jest wtedy deską ratunkową, dzięki której uda uniknąć się nam nie tyle odpowiedzialności za czyn wywołujący szkodę, ile wysokich wydatków. 

O co pytać przy zakupie ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie OC na życie jest produktem nieobowiązkowym, co daje towarzystwom pełną swobodę w kształtowaniu ofert. Z punktu widzenia klienta oznacza to konieczność dopasowania warunków umowy do indywidualnych potrzeb. W tym kontekście warto zwrócić uwagę przede wszystkim na poniższe aspekty.

  • Suma ubezpieczenia – jest to maksymalna kwota odszkodowania, jaką można otrzymać w przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. Konkretna kwota zależy dodatkowo od jego rodzaju.
  • Sytuacje, w których obowiązuje polisa – spokojną głowę zapewnia tylko ubezpieczenie OC na życie z szerokim wachlarzem szkód uwzględnionych w umowie.
  • Czas rozpoczęcia ochrony – jest to szczególnie istotne, jeśli zależy Ci na szybkim działaniu zakupionego ubezpieczenia na życie. Od kiedy obowiązuje taka polisa? Jeśli w umowie jest zawarta informacja o karencji, to ochrona rozpoczyna się po jej zakończeniu. Brak takiej informacji oznacza, że OC działa od razu.
  • Wyłączenia odpowiedzialności – precyzują sytuacje, w których towarzystwo nie odpowiada za powstałą szkodę i może odmówić wypłaty odszkodowania. Najczęściej dotyczy to zdarzeń, do których doszło przez rażące niedbalstwo klienta lub pod wpływem alkoholu.
  • Cena – im wyższa, tym szersza ochrona ubezpieczeniowa. Nawet za niewielką kwotę można znaleźć polisę OC chroniącą w zadowalającym zakresie. W tym celu warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, aby zestawić ze sobą konkurencyjne oferty i wybrać najlepszą z nich.

Gdzie mogę wykupić OC w życiu prywatnym?

W zasadzie każda firma ubezpieczeniowa w Polsce oferuje ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. To od Ciebie w dużej mierze będzie zależało, jaką formę przybierze zawierana umowa. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować warunki podpisywanej umowy oraz jej zakres. Zadbaj zatem o to, aby ubezpieczenie OC osoby fizycznej uwzględniało jak najwięcej sytuacji, które mogą przydarzyć się w Twoim domu i jego okolicy, za które wolałbyś nie płacić. Niech to zrobi ubezpieczyciel.

Ważną kwestią jest także ustalenie wszelkich okoliczności wyłączających jego odpowiedzialność – może się okazać, że firma nie zechce wypłacić odszkodowania. Na przykład wtedy, gdy ustali, że zalanie mieszkania sąsiadowi nie wynika z Twojej winy. Gdyby zalanie było przez ciebie zawinione, poszkodowany dostałby odszkodowanie z Twojej polisy. Jeśli to zdarzenie było dziełem przypadku, może on nic nie dostać.

Czytaj także: Zalanie mieszkania? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie od sąsiada

Obecnie część firm ubezpieczeniowych przyjmuje odpowiedzialność za szkody związane z zalaniem w ramach OC w życiu prywatnym na zasadzie ryzyka, a zatem wypłaca odszkodowania także wtedy, gdy do szkody dochodzi bez winy właściciela ubezpieczonego mieszkania. Nie jest to jednak standardem. Warto zatem, abyś już na wstępie, przy podpisywaniu umowy o ubezpieczenie OC osobiste, zadbał o swój własny interes i wyjaśnił z agentem wszelkie wątpliwości prawne. 

Czytaj także: Kto zapłaci za zalanie Twojego mieszkania

Czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może być zawarte w pakiecie z innym rodzajem ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC w codziennym życiu jest porządnym zabezpieczeniem finansowym na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Czy polisa musi być zawierana jako odrębna umowa? Otóż nie, firmy ubezpieczeniowe oferują w tej chwili specjalne pakiety, dzięki którym ubezpieczając nieruchomość lub kupując polisę turystyczną, możesz również dobrać sobie OC w życiu prywatnym. Taka polisa OC będzie dopasowana do podstawowej ochrony ubezpieczeniowej. Przykład: jeśli ubezpieczasz mieszkanie, OC obejmie wspomniane wyżej szkody związane z zalaniem i sytuacje, w których np. Twoje dziecko rozbije szybę w czyimś oknie. W przypadku polisy turystycznej będziesz chroniony np. gdy dojdzie do kolizji na stoku, wskutek której drugi narciarz dozna obrażeń. Oczywiście wiąże się to zazwyczaj z podniesieniem ceny OC osoby fizycznej. Jednak składki w takich przypadkach są z reguły dużo korzystniejsze, niż gdy chcesz zawierać polisę oddzielnie.

Porównaj ceny ubezpieczeń nieruchomości

Co obejmują najpopularniejsze oferty?

Oferta rynkowa ubezpieczeń OC na życie jest niemal tak bogata, jak ich komunikacyjnego odpowiednika. Poniżej przedstawiamy Ci kilka pakietów, których zakup może okazać się wyjątkowo korzystny. Sprawdź, czy znajdziesz wśród nich polisę dla siebie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZalety ubezpieczenia OCSuma OC w życiu prywatnymCena*
PZUubezpieczenie od wszystkich zdarzeń (formuła all-risk), murów i stałych elementów, ruchomości (10 000 zł), szyb i elementów stałych, mienia w garażu i piwnicy, przedmiotów wartościowych, mienia na posesji20 000 zł61 zł
UNIQAubezpieczenie murów i stałych elementów, od zdarzeń losowych, ruchomości (10 000 zł), przedmiotów wartościowych20 000 zł94 zł
Link4ubezpieczenie murów i stałych elementów, od zdarzeń losowych, ruchomości (10 000 zł), szyb i elementów stałych, mienia w garażu i piwnicy15 000 zł208 zł
Proamaubezpieczenie murów i stałych elementów, od zdarzeń losowych, ruchomości (10 000 zł), szyb i elementów stałych30 000 zł208 zł
Generaliubezpieczenie murów i stałych elementów, od zdarzeń losowych, ruchomości (10 000 zł), przedmiotów wartościowych, mienia w garażu i piwnicy50 000 zł264 zł
*Opracowanie własne przygotowane w porównywarce Punkta.pl. Kalkulacja została opracowana dla mieszkania o wartości do 500 000 złotych, które znajduje się we Wrocławiu.

Czytaj także: Ranking ubezpieczeń mieszkań i domów 2018

Skąd wynikają różnice w cenie?

Stawki ubezpieczeń mogą się znacznie różnić. Wpływ na cenę ubezpieczenia ma wiele czynników. Opłaty mogą bardzo różnić się w zależności od towarzystwa. Kolejną kwestią jest to, że każda umowa jest sporządzana pod klienta, czyli de facto pod Ciebie. Zgodnie z zasadą swobody umów, strony same mogą kształtować warunki powstającego zobowiązania – sam zatem powinieneś zadecydować, w jakim zakresie chcesz być ubezpieczony, a co ważniejsze na jaką kwotę.

Pamiętaj, że niska składka nie oznacza, że wybrałeś najkorzystniejszą ofertę – w praktyce suma gwarancyjna wypłacona przez ubezpieczyciela w przypadku powstania szkody może być niewystarczająca dla pokrycia roszczeń poszkodowanego. Ubezpieczenie OC na życie w takiej sytuacji nie uratuje Twojego portfela. Jakie jest na to rozwiązanie? Zdrowa kalkulacja i umiejętność przewidywania – w każdym przypadku odpowiedź będzie zatem inna.

Sprawdź wycenę dla swojego domu!

Parę słów o procedurze odszkodowawczej

A jak wygląda procedura odszkodowawcza? Podobnie jak w przypadku OC kierowców. Będąc sprawcą szkody, udostępniamy swoje dane i numer polisy poszkodowanemu, który zgłosi całe zdarzenie naszemu ubezpieczycielowi. Ten z reguły zajmie się sprawą od początku do końca, tak abyś nie musiał martwić się formalnościami. Jest to niewątpliwe kolejny plus omawianego ubezpieczenia wygoda i brak nerwów w załatwianiu tego typu spraw.

Ubezpiecz się zatem od następstw swojego działania i śpij spokojnie, jeśli przypadkiem zdarzy Ci się spowodować nawet niewielką szkodę.

Jaka jest cena OC w życiu prywatnym?

No właśnie, ile kosztuje oc w życiu prywatnym? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Na końcową cenę składa się bowiem wiele elementów składowych. Możemy jednak przyjąć, że ubezpieczenie OC osoby to w zależności od ubezpieczyciela, koszt około 100-150 zł rocznie. Zależy to jednak od szeregu czynników np. wysokość sumy ubezpieczenia. W wariancie podstawowym wynosi ona z reguły około 100 tys. zł. Przed zakupem polisy dokładnie upewnij się, jakie są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU OC w życiu prywatnym).

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie OC na życie?

Życie pisze różne scenariusze i choć możesz próbować przygotować się na każdą ewentualność, to i tak pewnie czymś Cię zaskoczy. Posiadanie polisy OC w życiu prywatnym pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych takich zdarzeń. Konieczne jest jednak poświęcenie czasu na znalezienie ubezpieczenia, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Pamiętaj o tym, że na OC nie warto oszczędzać, bo źle dobrany pakiet nie spełni swojej funkcji i nie zapewni odszkodowania o oczekiwanej wysokości.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie w PZU?
Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?
Co to jest suma ubezpieczenia na życie?
Czy można mieć dwa ubezpieczenia na życie?

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest polisą gwarantującą wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy wyrządzimy szkodę innej osobie.
  2. Jest ono oferowane przez większość polskich firm ubezpieczeniowych, może być zawierane także w ramach specjalnych pakietów: ubezpieczenia domu czy polisy turystycznej.
  3. Polisa umożliwia bez zbędnych formalności załatwić kwestie odszkodowawcze za zniszczenie cudzego mienia.
  4. To Ty decydujesz, w jakim zakresie będziesz chroniony polisą OC i jak wysokie składki z tego tytułu opłacasz.
  5. Cena ubezpieczenia OC osoby fizycznej kosztuje ok. 100 - 150 zł za rok.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
24 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.18
Jakie ubezpieczenia nieobowiązkowe warto wykupić?

Ubezpieczenia oferują nam ochronę finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń i pomagają zminimalizować ryzyko związane z różnymi aspektami naszego życia. Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń, zarówno obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Niektóre z nich są wymagane przez prawo, jak np. OC pojazdu. W tym artykule omówimy, jakie ubezpieczenia dobrowolne są warte zakupu i dlaczego warto o nich pamiętać.

Czytaj więcej
2024.03.15  •  Zdrowie
Jak sprawdzić, czy posiadasz ubezpieczenie? Praktyczne wskazówki

Zastanawiałeś się, czy jesteś ubezpieczony? To pytanie często pojawia się w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy medycznej lub musimy załatwić jakąś sprawę urzędową. Ważne jest, aby upewnić się, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie, np. zdrowotne, które pozwoli Ci skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony.

Czytaj więcej
2024.03.15  •  Zdrowie
Jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia to nie tylko polisa dla podróżujących. Warto rozważyć jej zakup, ponieważ zapewnia ochronę finansową w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych, zwłaszcza w placówkach prywatnych, gdzie koszty mogą być bardzo wysokie. W tym artykule omówimy, czym jest ubezpieczenie KL, co obejmuje i dlaczego warto je mieć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej